Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

Sosyal Medya

Facebook reklam boykotu daha da büyüyor!

Fcebook Reklam

17 Haziran’da başlayan Facebook reklamları boykotu aralarında Honda ve Coca-Cola gibi büyük şirketlerin de bulunduğu onlarca katılımcı ile giderek büyüyor.

İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy A51s 5G listelerde yerini aldı!

reklam

Facebook reklam boykotu daha da büyüyor!

Mark Zuckerberg’ün politikacıların kurallara aykırı gönderilerine etiket ekleme sözü, reklam verenlerin Facebook reklam boykotuna katılmasını engellemedi. Coca-Cola, Hershey ve Honda da Facebook reklamlarını geçici olarak durdurduklarını söyleyen büyük şirketler arasına katıldı. Daha önce Dove ve Lipton gibi büyük markaları bünyesinde barındıran Unilever sivil hak grupları tarafından düzenlenen boykota katılacaklarını açıklamıştı. Boykota katılan şirketleri takip eden bir listeye göre 120’den fazla şirket Facebook reklamlarını boykot etmekte. Coca-Cola gibi bazı şirketler ise Facebook reklamlarını durdurmayı tercih etseler dahi açıkça boykota katılmıyorlar. CNBC’ye verdiği demeçte Coca-Cola CEO’su James Quincey şunları söyledi: “Dünyada ve sosyal medyada ırkçılığa yer yok. Coca-Cola Company olarak tüm sosyal medya platformlarında ücretli reklamları en az 30 gün boyunca durduracağız. Bu süreyi revizyonlara gerek olup olmadığını belirlemek ve reklamcılık politikalarımızı yeniden değerlendirmek için kullanacağız. Ayrıca sosyal medya ortaklarımızdan daha fazla şeffaflık bekliyoruz.” dedi.

Fcebook Reklam

Reklam verenlerin tüm bu resmi ve resmi olmayan boykotları ve daha fazla şeffaflık çağrıları sosyal medya devi tarafındaki baskıyı artırmaya devam ediyor. Facebook sözcülerinden biri açıklamasında sivil hak grupları ile çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Topluluğumuzu güvende tutmak için her yıl milyarlarca dolar yatırım yapıyoruz ve politikalarımızı güncellemek için sürekli olarak uzmanlarla çalışmaktayız. Kendimizi sivil haklar denetimine açtık. Instagram ve Facebook’dan 250 üst düzey örgütü yasakladık. Yapay zeka alanında yaptığımız yatırımlar sayesinde kullanıcılarımızın bildirmesine gerek kalmadan nefret söylemlerinin %90’ını tespit edebiliyor ve engelleyebiliyoruz. Avrupa Birliği raporuna göre Facebook, 24 saat içerisinde Twitter ve YouTube’dan daha fazla nefret dolu konuşma raporu tespit edebiliyor. Yapacak daha çok işimiz olduğunu biliyoruz ve mücadeleye devam etmek için daha fazla araç, teknoloji ve politika geliştirmek için sivil hak grupları ve uzmanlar ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

MSI reklamı
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya

Microsoft CEO’su TikTok için Trump’la görüştüğünü açıkladı

Yazan:

TikTok uygulamasının Microsoft tarafından satın alınmak istendiği, artık resmî boyut kazanmış durumda. Microsoft, son günlerdeki haberleri doğrulayan bir açıklama yaptı.


İlginizi çekebilir: TikTok net konuştu: “Hiçbir yere gitmiyoruz”

reklam

Yayınladığı blog yazısında TikTok uygulamasını tamamen değil, sadece ABD’de bünyesine katmak istediklerini belirten Microsoft, bu kararın CEO Satya Nadella ile Donald Trump arasında yapılan görüşmeler sonucunda alındığını açıkladı. Şirketin TikTok’u satın almak istendiği biliniyordu ancak CEO’nun Donald Trump ile görüştüğünden kimsenin haberi yoktu, bu da resmî olarak açıklandı.

TikTok

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Microsoft CEO’su Satya Nadella ve Başkan Donald J. Trump arasındaki görüşmenin ardından Microsoft, ABD’de TikTok’u satın almak için görüşmelere devam etmeye hazırlanıyor. Microsoft, Başkan’ın endişelerini gidermenin önemini tam olarak anlıyor. TikTok’u edinmeye ve Birleşik Devletler Hazinesi de dahil olmak üzere ABD’ye uygun ekonomik faydalar sağlamaya kararlıdır.”

TikTok tamamen satılmayacak

Ayrıca Microsoft yaptığı açıklamada TikTok uygulamasının tamamını değil, sadece Kanada, ABD, Yeni Zelanda ve Avustralya ayağını satın almak istediğini de belirtti. Yani sadece bu ülkelerdeki TikTok‘u yönetmek istiyor. Bununla birlikte şirket, kısa süre içinde TikTok ana şirketi ByteDance ile müzakerelere başlamayı ve 15 Eylül‘e kadar olumlu veya olumsuz bir sonuca varmayı düşünüyor.

Microsoft, bu süreçte Başkan dahil ABD Hükümeti ile diyaloglarını da sürdürmeye devam edeceğini ve diğer Amerikalı yatırımcıları da satın alma girişimine azınlık düzeyinde katabileceğini belirtti.

MSI reklamı
Devamını oku

Sosyal Medya

TikTok net konuştu: “Hiçbir yere gitmiyoruz”

Yazan:

TikTok

Son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri‘nde kriz haline gelen TikTok yasağı mevzusuyla ilgili, şirket kanadından üst düzey açıklama geldi. Şirketin ABD yöneticisi “Uzun vadede buradayız.” açıklamasını yaptı.


İlginizi çekebilir: TikTok CEO’su uygulamanın küresel hedef haline geldiğini açıkladı

reklam

TikTok ABD’de kalmakta kararlı

ABD Başkanı Donald Trump‘ın, ulusal güvenliğe tehdit olarak nitelendirip ambargo uygulamaya çalıştığı Çin menşeili şirketlerin son kurbanı TikTok olacak. Hafta sonu gazetecilere yaptığı açıklamada “TikTok’u yasaklayacağız” diyen Trump’a şirketin üst düzey kanadından cevap geldi.

TikTok

TikTok’un ABD Genel Müdürü Vanessa Pappas, TikTok hesabından yayınladığı videoyla Trump’ın yasaklama girişimlerine ve iddialarına cevap verdi. Desteklerinden ötürü tüm ABD’li kullanıcılara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Pappas, “TikTok’u kullanarak her gün yaratıcılığını ve neşesini günlük yaşantımıza getiren milyonlarca Amerikalıya teşekkür etmek istiyorum.” dedi

Uzun süre ABD’de kalacaklarını ifade eden Vanessa Pappas yasaklanma mevzusuyla ilgili olarak, “Hiçbir yere gitmeyi planlamıyoruz.” açıklamasını yaptı. Ayrıca platformun içerik üreticiler ve sanatçıların kendilerini ifade etmelerini ve farklı insanlarla bağlantı kurabilmelerini sağlayan bir ev olduğunu ifade eden Pappas, “TikTok’u evlerine çağıran tüm topluluklarla gurur duyuyoruz.” diye konuştu.

Bilindiği üzere TikTok uygulamasının bu denli gündemde kalmasının sebebi, kullanıcıların verilerini ihlal etmek ve ABD güvenliğine yönelik tehdit oluşturmakla suçlanması. Genel Müdür Vanessa Pappas işte bu konuyla ilgili, “Söz konusu güvenlikse, en güvenli uygulamayı yapıyoruz. Çünkü bunun doğru bir şey olduğunu biliyoruz.” açıklamasını yaptı.

ABD’deki işlerini büyütecekler

Aynı zamanda Genel Müdür Vanessa Pappas, şirkette her gün görev yapan 1,500 ABD çalışanı ile gurur duyduğunu belirtmekle beraber bu sayıyı önümüzdeki 3 yıl içerisinde 10,000 çalışana çıkaracaklarını da ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump ile TikTok‘un savaşının nasıl bir boyut kazanacağını yakında daha net göreceğiz. New York ve Los Angelas‘ta ofisler açarak yatırımlarına devam etmesi ve özellikle 10,000 ABD çalışanına yer verme hedefinden anlaşıldığı üzere TikTok geri adım atmamakta ve Amerika‘da faaliyetlerine tüm hızıyla devam etmekte kararlı. Ancak Çin menşeili olmasından dolayı üzerindeki ulusal güvenlik tehdidi yaftasından kurtulamıyor.

MSI reklamı
Devamını oku

Sosyal Medya

TikTok bugünden itibaren ABD’de yasaklanıyor!

Yazan:

TikTok yasağı Amerika’da gündemi meşgul eden önemli konulardan birisi. ABD Başkanı Donald Trump, yaptığı açıklamada TikTok’un yasaklamak için çalışmalara başladığını söyledi. Kararın alınmasının ardından TikTok’un ABD’de yasaklanması bekleniyor.


İlginizi çekebilir: TikTok CEO’su uygulamanın küresel hedef haline geldiğini açıkladı

reklam

TikTok yasağı için çalışmalara başlandı

Pekin merkezli ByteDance şirketi bünyesinde faaliyet gösteren popüler video paylaşım platformu TikTok, ABDÇin savaşının son kurbanı olacak. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo‘nun 7 Temmuz günü “gündemimizde olan bir konu” demesinden sonra adından söz ettiren TikTok yasağı, gazetecilere verdiği demeçte yasaklama çalışmalarına başladığını açıklayan Başkan Donald Trump‘ın imzasıyla hayata geçecek.

Trump bu noktada nasıl bir yöntem uygulayacağını açıklamadı ancak Bloomberg haber sitesi, yasağın yürütme emri veya Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Kanunu kapsamında uygulanabileceğini aktardı.

TikTok

Eleştirmenler, TikTok’u gizlilik ihlali yapmak ve Çin hükümetiyle olan potansiyel bağından dolayı kullanıcı bilgilerini Çin ile paylaşmakla itham etti. Ayrıca Dışişleri Bakanı Pompeo, uygulamayı ABD ulusal güvenliğine tehdit olarak nitelendirdikleri Huawei ve ZTE ile aynı kefeye koyuyor.

Bu yasaklama, ABD yönetiminin Çin’in küresel teknoloji alanındaki gücünü azaltmaya yönelik yaptığı yeni bir hamle olarak yorumlanıyor. Dünya çapında 2 milyar, ABD’de ise 165 milyondan fazla indirilme sayısına sahip olan TikTok, her ne kadar New York ve Los Angelas‘ta ofisler açarak ABD yönetimine şirin görünmeye çalışsa da, bu stratejisinde başarılı olamadığını görüyoruz.

MSI reklamı
Devamını oku
Xiaomi Mi 10 banner