Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Facebook Messenger neden bu kadar olay yarattı? Facebook’un açıklaması ne yönde?

Bildiğiniz gibi Facebook bir süre önce ana uygulamasından mesajlaşma özelliğini kaldıracağını duyurmuş, ve bu haftadan itibaren kullanıcılara Facebook Messenger uygulamasını indirmesini söylemeye başlamıştı. Hala Facebook’un uygulaması üzerinden mesajlaşmak mümkün olsa da, çok yakın zamanda eğer mesajlaşmak istiyorsanız Facebook Messenger’ı kullanmak zorundasınız. Buraya kadar Facebook’un bu politkasının çok da bir problem yaratmadığını söyleyebiliriz.

Facebook Messenger

Facebook Messenger

Asıl problem, Facebook Messenger’ı yüklemek istediğinizde karşınıza çıkan vermeniz gereken izinler. Aşağıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi Facebook Messenger’ı kurarken telefonunuzun rehberi, kamerası, mikrofonu, konumunuz, depolama bilgileri gibi neredeyse her şeyin iznini Facebook’a vermiş oluyorsunuz. Doğal olarak internette çok ses getiren bu olay, kullanıcıların zaten bugüne kadar gizlilik konusunda kötü şöhreti olan Facebook’a tepki göstermesiyle sonuçlandı. İnsanlar doğal olarak bir mesajlaşma uygulaması yüklerken neden Facebook’a kameradan mikrofona kadar her türlü özelliğin izninin verilmiş olduğunu anlayamıyor.

Facebook Messenger'ın istediği izinlerin bır kısmı

Facebook Messenger’ın istediği izinlerin bır kısmı

Olaya Facebook’un tarafından bakarsak, şirket yaptığı açıklamada bu durumun kendi politikaları olmadığını ve istenilen tüm izinlerin Facebook Messenger’da kullanıcıların faydalanacağı özellikler için istendiğini söyledi. Yani şöyle düşünmek gerekiyor: Facebook Messenger’da fotoğraf çekmek ve arkadaşlarınıza göndermek mümkün. Sizden istenilen kamera izni de tam olarak bununla ilgili. Öte yandan Konum isteği de, yine Facebook’un konum gösterme özelliğiyle doğrudan bağıntılı.

Google, Android platformunda yer alan uygulamalara izin vermesi için, kullanılan özelliğe göre kullanıcılardan izin istemeyi yükümlü hale getiriyor. Sonuç olarak Facebook da Messenger’da yer verdiği tüm bu özellikler için kullanıcılardan izin almak durumunda.

Eğer gizlilik konusunda fazla takınıtılıysanız Facebook Messenger’ı kullanmamayı tercih edebilirsiniz, ancak öbür türlü içinizin rahat olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Kerem Enginar

Uzun süredir teknoloji basınında yer alan Kerem, başta mobil teknolojiler olmak üzere donanım ve kripto paralar ile de ilgileniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir