Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

Rehber

Dijital dünyada çocuklarımızı korumak: ESET Ebeveyn Kontrolü

ESET Ebeveyn Kontrolü

Günümüz di̇ji̇tal ve i̇nternet çağında i̇nterneti̇ ve akıllı ci̇hazları doğru şeki̇lde kullanmak oldukça önemli̇. Ancak, daha i̇nternet ve akıllı ci̇hazlar i̇le yeni̇ tanışan çocukların doğru i̇nternet kullanımı i̇çi̇n kontrol edi̇lmesi̇ şart. İşte bu nedenle ebeveyn kontrolü etken bi̇r durum olarak karşımıza çıkıyor.

2000’li yıllarla beraber ülkemizde artık neredeyse her eve giren internet, bilgisayar, tablet ve telefonlar, 7’den 77’ye herkesin aşina olduğu ve günün en fazla vakit harcanan ürünler olmayı başardı. Özellikle genç ve yeni yetişen neslin odağında olan mobil cihazlar ve sosyal medya, özellikle doğru ve bilinçli kullanımı şart kılıyor. Son dönemde adını sıkça duyduğumuz Siber Zorbalık konusu ise ciddi oranda çocuklarımızın psikolojik gelişimlerini etkiliyor. Aynı zamanda akıllı cihazlara indirilebilen her uygulama da çocuklar için uygun ve güvenli değiller. Bunu ayrıca yine çocuklarımızın fazlasıyla maruz kalabileceği uygunsuz ve yetişkinlere yönelik web siteleri takip ediyor.

reklam

Bir diğer yandan ise anne ve babalarından çok tablet ve televizyon ekranlarını gören bir nesil büyümeye devam ederken, bu noktada devreye girmesi gereken en önemli şey doğru bir ebeveyn kontrolü olmak zorunda.

Ebeveynler olarak çocuklarımızın akıllı telefon ve tablet kullanımlarını, oyun ve sosyal medya ile geçirdikleri süreleri doğru bir şekilde düzenlemeli, indirdikleri uygulamaları ve girdikleri siteleri ise sürekli kontrol altında tutmak şart. Peki bunu nasıl kolay ve rahat bir biçimde sağlayabilirsiniz? Akıllara ilk olarak sadece belli saatlerde telefon ve tablet kullanımına izin vermek, Google Play ya da App Store üzerinden uygulama kullanımlarını kontrol etmek gibi çözümler gelebilir. Fakat yasaklayıcı değil, yol gösterici olmak adına çok daha basit ve ücretsiz deneyebileceğiniz oldukça mantıklı bir çözüm bulunuyor.

ESET Ebeveyn Kontrolü incelemesi

ESET tarafından geliştirilen Ebeveyn Kontrolü uygulaması, Android cihazlarda çocuklarınızın akıllı telefon ya da tabletinin tam kontrolünü size vererek küçük yaştaki bireylerin internetin arka bahçesine geçmesini engelliyor. Tamamen ücretsiz bir şekilde tüm özellikleri ile deneyebileceğiniz ESET Ebeveyn Kontrolü uygulamasını hem sizin hem de çocuğunuzun telefonuna/tabletine yükleyerek tüm kontrolü elinizde tutabilirsiniz.

ESET Ebeveyn Kontrolü Özellikleri

1- Çocuğum her siteye erişmesin

Günümüzde çocukların erişmesinin zararlı olacağı yetişkinlere yönelik pornografi ve kumar başta olmak üzere birçok reşitler için hazırlanan siteler mevcut. Söz konusu ESET Ebeveyn Kontrolü uygulaması ise çocuğunuzun erişmesinin yararlı olmayacağı onlarca siteye erişimini engelleyerek güvenli bir internet ortamı yaratıyor. Ayrıca bu sitelerden zararlı olmadığını düşüneceğiniz siteleri çıkarabilir, yenilerini ekleyebilirsiniz.

2- Her oyun, her uygulama güvenli değil!

Play Store gibi devasa bir uygulama havuzunda birçok içerik çocuklarımız için uygun olmayabilir. Arkadaşlık uygulamaları, bazı çocuk uygulaması gibi gözüken zararlı uygulamalar ve reşitlere yönelik oyunlara çocuklarımızın küçük yaşlarda erişimlerini ESET Ebeveyn Kontrolü ile güvenli bir şekilde kontrol altında tutabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz uygulama indirirken bu yasal yaş sınırlarına uyması gerekecek. Ancak gerekli durumlarda uygulamayı indirmesi ya da kurulu olan uygulamayı kullanması gerekirse uygulama üzerinden sizden izin alarak erişim sağlayabilecekler. Bu sayede çocuğunuzun indirdiği uygulamalarda da izin mercii siz olacaksınız.

3- Çocuğum telefonda ne kadar zaman geçiriyor?

Bu da bir diğer önemli detay. Çocuğunuz telefonu ya da tableti ile ne kadar vakit geçiriyor? Hangi uygulamaları kullanıyor ve sitelerde dolaşıyor? Bu tüm veriler sizin telefonunuzda bulunan ESET Ebeveyn Kontrolü uygulaması üzerinden detaylı bir şekilde gösteriliyor. Yani çocuğunuz hangi uygulamada ne kadar vakit geçirmiş, telefonu ile kaç saat vakit geçiriyor bunun verisi de sizlere sağlanıyor.

4- Okulda yada geceleri telefon kullanmak

ESET Ebeveyn Kontrolü uygulaması, çocuğunuzun okul ve yatma saatlerinde de telefon kullanımını da düzenliyor. Bunu uygulama üzerinden çocuğunuzun hangi saatler aralığında telefonu kullanabileceğini ve hatta hangi uygulamayı ne kadar süreli kullanabileceğini belirleyerek ayarlayabilirsiniz. Bu sayede okul ve yatma saatlerinde çocuğunuz telefonu ele geçirse dahi ESET Ebeveyn Kontrolü sayesinde ders ve uyku saatlerine uyabilecek.

5- Çocuğum nerede?

Bir diğer ESET Ebeveyn Kontrolü özelliği olarak çocuğunuzun konumunu takip edebilir, Ev ve okul gibi lokasyonlar belirleyerek söz konusu noktalara çocuğunuz eriştiği ya da ayrıldığı zamanlarda bildirim alabilirsiniz.

Sonuç olarak günümüz internet, sosyal medya ve akıllı telefon dünyasında çocuğunuzun güvenli bir kullanım sağlaması için ESET Ebeveyn Kontrolü uygulamasını Hardware Plus olarak öneriyoruz. Uygulamayı QR kod aracılığı ile ya da Google Play Store üzerinden ESET Parental Control şeklinde arama yaparak hem kendi hem çocuğunuzun cihazına indirerek ücretsiz olarak test edebilirsiniz. Memnun kalmanız halinde 1 yıl boyunca 78,52 TL bir ücret karşılığında çocuğunuzu güvende tutabilirsiniz.

ESET Ebeveyn Kontrolü; https://hwp.to/ESETEbeveynKontrolu

MSI reklamı

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

En iyi modem modelleri – Satın almadan önce nelere dikkat etmelisiniz?

Yazan:

En iyi modem modelleri makalemizde, bir modem satın almadan önce nelere dikkat etmelisiniz konusunu açıklıyoruz. Ayrca ihtiyacınıza göre satın alabileceğiniz modelleri de sizin için sıralıyoruz.

Bildiğiniz gibi modemler, evimizde ya da işyerimizde internet kullanabilmek için ihtiyaç duyduğumuz yegane ürün. Ayrıca son dönemde akıllı TV, akıllı telefonlar, tablet, dizüstü bilgisayarlar ve diğer internet bağlantısına sahip ürünlerin artması, seçeceğimiz modemin önemini arttırdı. Hem kablolu hem de kablosuz bağlantının stabil ve hızlı olabilmesi adına, güncel teknolojileri bünyesinde barındıran bir model seçmek şart. Dilerseniz ilk olarak modem satın almadan önce dikkat etmeniz gereken kriterleri sıralayalım.

reklam

En iyi modem modelleri için MediaMarkt modem fiyatları bağlantısına göz atmanızı tavsiye ederiz.

Modem satın alırken nelere dikkat etmek gerek?

Bu konuda göz önüne almanız gereken ilk kriter, evinizde veya ofisinizde kullanacağınız internet paketinin ne olduğu. Zira modemler, destekledikleri bağlantı türlerine göre birbirlerinden ayrılıyor. Bu noktada bildiğiniz gibi ADSL, VDSL, VDSL2 ve fiber gibi farklı bağlantı türleri karşımıza çıkıyor. O nedenle eğer evinizde VDSL2 bağlantısını kullanacaksanız, bu bağlantı türüne uyumlu bir modem almanız gerekiyor.

En iyi modem modelleri -2

Modem satın alma kararı vermeden önce dikkat etmeniz bir diğer konuda hem kablolu hem de kablosuz bağlantı desteği. Zira güncel bir modem satın alıyorsanız, Ethernet bağlantısı tarafında Gigabit desteği olması önemli. Kablosuz bağlantı tarafında ise 802.11ac ve 802.11ax standartları arasından bir seçim yapmanız gerekiyor. Eğer günümüzün en iyi kablosuz bağlantı desteğine, yani Wi-Fi 6’ya sahip olmak istiyorsanız bu konuda 802.11ax destekli bir model almak oldukça mantıklı olacaktır. Zira hem Wi-Fi 6 ile birlikte gelen tüm yeni özelliklere sahip olur hem de uzun süre değiştirmeden kullanabileceğiniz bir model satın almış olursunuz. Tabii ki bu noktada Wi-Fi 6 özelliklerinden faydalanabilmek için modeminizle birlikte akıllı telefon veya PC gibi ürünlerinizin de bu desteğe sahip olması gerektiğini unutmayın.

Genel hatlarıyla aslında modem satın almadan önce dikkat etmeniz gereken temel konular bunlar. Ancak tabii ki kişinin ihtiyacına göre dikkat etmesi gereken ek özellikleri de unutmamak lazım. Örneğin eğer çocuklu bir aileden bahsediyorsak “ebeveyn kontrol” desteği sağlayan bir modem almak, çocuklarınızın internetteki güvenliğini sağlayabilmek adına işinizi kolaylaştıracaktır.

En iyi modem modelleri

ADSL için modem tavsiyesi

Eğer ADSL bağlantısı için bir modem ihtiyacınız varsa, bu standarta uygun oldukça da bütçe dostu birçok model var. Örneğin TP-LINK TD-W8961N modeli.

ADSL2+ standartına kadar bağlantı desteği sunan modelde iki adet yüksek çekim kapasitesi sunan 5dBi Wi-Fi anten bulunuyor. Beyaz renkli sade bir tasarım anlayışına sahip model, “kolay kurulum sihirbazı” sayesinde dakikalar içerisinde hazır hâle gelebiliyor. WPS tuşu sayesinde, ağınıza dahil etmek istediğiniz farklı ağ ürünlerini tek bir tuşla birbirine eşleştirebilmek mümkün. Son olarak SPI güvenlik duvarları ve WPA2 şifreleme gibi özellikler de modemin öne çıktığı noktalar arasında.

VDSL / VDSL2 için model tavsiyesi

Eğer evinizde VDSL ya da VDSL2 standartında bir internet bağlantısı kullanacaksanız, Zyxel VMG3925 gibi bir modem almalısınız.

En iyi modem modelleri -1

802.11ac kablosuz ağ standartını destekleyem model, 1300 Mbps’e kadar kablosuz bir hız sunabiliyor. Arkasında 4 adet gigabit Ethernet yuvası barındıran cihazda ayrıca ağa dahil etmek istediğiniz farklı ürünler için bir de USB yuvası konumlandırılmış. Bu modelin ilginç yanlarından biri “G.vector” teknolojisini kullanıyor olması. Veri akış hızını düzenleyen bu teknoloji, özellikle oyun oynayan ve stabil bir bağlantıya ihtiyaç duyan insanlar için oldukça faydalı.

Bu içerik MediaMarkt desteğiyle hazırlanmıştır.

MSI reklamı
Devamını oku

Akıllı Telefon

Oppo Reno 3 Pro ile bir hafta | Tüm detayları ile Oppo deneyimi neler sunuyor?

Oppo Reno 3 Pro ile bir hafta | Tüm detayları ile Oppo deneyimi neler sunuyor?

Oppo Reno 3 Pro ile bir hafta geçiren Aydoğan’ın Samsung telefonlarından sonra Oppo cihazlarını neden sevdiğini ve artılarını anlatıyor.


İlginizi çekebilir; Oppo Reno 3 Pro incelemesi | 6.500 TL eder mi?

reklam

Oppo Reno 3 Pro ile bir hafta

Bir seneyi aşkın süredir Samsung Galaxy S10+ kullanan Aydoğan, Oppo Find X2 ve Reno 3 koleksiyonu ile Oppo ile resmen tanışmasının ardından neden Oppo’yu sevdiğini, Reno 3 Pro ile tüm detayları ile aktarıyor.

Tasarımsal olarak şık ve oldukça hafif bir telefon olan Reno 3 Pro, 171 gram ağırlığında. Ayrıca 7,7 mm inceliği ile elinizi yormadan tek elle kullanıma da imkan sağlayabilecek yapısıyla dikkat çekiyor. 6.5” 2400 x 1080 piksel çözünürlüğündeki AMOLED tabanlı ekranı 90 Hz tazeleme hızı sunuyor. Bunun yanı sıra DCI-P3 renk gamut desteğiyle de dizi, film ve oyun keyfinizde oldukça farklı ve keyif verici bir deneyim vadediyor. Elbette bunun Dolby Atmos destekli stereo hoparlörleri barındırması gibi avantajı da yadsınamaz bir gerçek.

Snapdragon 765G daha önce yaptığımız testlerde zirvede yer alırken Adreno 620 grafik işlem birimi de tüm oyunları en yüksek ayarda oynayabilmenize olanak tanıyor. Bu sayede canlı bir ekranda, stereo hoparlör eşliğinde üst seviye ve 90 Hz akıcı bir oyun deneyimi sizi bekliyor. Diğer bir yandan 12 GB RAM ve 256 GB depolama alanı ise çoklu uygulama kullanımı ve uygulamaları geri çağırma gibi birçok konuda size geniş bir bellek ve depolama alanı sağlıyor.

Üstün özellikler

48 MP çözünürlüğündeki dörtlü kamerası fotoğraf ve video performansında oldukça tatmin edici ve beklenmedik kalitede sonuçlar verirken video sabitlemesi ile rakipsiz bir noktada olduğunu da söylemek mümkün. 32 MP ön kamerası ise fazlasıyla iyi sonuçlar verebiliyor. 2x optik, 5x hibrit ve 20x’e dijital yakınlaştırma yapabilmek Oppo Reno 3 Pro ile mümkün.

4025 mAh değerindeki bataryasını 30 W VOOC 4.0 şarj ile hızlıca doldurabilen cihaz 20 dakikada %50 şarj edebiliyor. NFC ve Wi-Fi ac ile BT 5.1 bağlantı teknolojilerine sahip olan telefon şık ve başarılı bir telefon olmayı başarmış.

Ayrıca Kapalı Ekran Saati, ekran ışık efektleri, Soloop, koyu mod, akıllı kenar çubuğu, uygulama kilidi gibi Color OS 7.0 ile gelen avantajlar da kullanım deneyiminizi ileriye taşımayı başarıyor. Soloop özellikle Instagram başta olmak üzere sosyal medyada paylaşmak için videolar üretebilmeniz adına oldukça yardımcı olacaktır.

MSI reklamı
Devamını oku

Anakart

TRX40 nedir? Neler sunuyor? | ROG Strix TRX40-E Gaming

AMD’nin genel son kullanıcı kitlesinden ziyade profesyonel kullanma yönelik geliştirdiği Threadripper işlemci ailesi 3. nesli ile yenilendi. PCIe 4.0 başta olmak üzere birçok yeniliği de kazanan bu yeni nesil sTRX4 soketi ve TRX40 platformuna geçiş yaptı. Biz de bu yazımızda ROG Strix TRX40-E Gaming anakartı ile TRX40 platformunun detaylarına bakıyoruz.


İlginizi çekebilir; ASUS, AMD Ryzen destekleyen TRX40 serisi anakartları duyurdu!

reklam

Nedir bu Threadripper ?

Threadripper ailesinin AMD kanadı tarafından geliştirilen, Intel tarafında Xeon işlemcilere rakip konumlandırılacak fazlasıyla çekirdek barındıran işlemciler olduğunu belirtebiliriz. Yani bireysel kullanımdan ziyade work station olarak bilinen iş istasyonları ve sunucular için geliştirilmiş devasa bir işlemcidir Threadripper.

Render, 3B modelleme, oyun gelliştirme gibi profesyonel alanlarda kullanılabilen bir aile olan Ryzen Threadripper, 64 çekirdek ve 128 izlek gibi oldukça üst seviyelere de çıkmayı başarıyor. 88 adet PCIe 4.0 hattına destek verebilen ECC destekli 4 kanal DDR4 gibi avantajları da mevcut.

3. nesil ile beraber 24 çekirdekli 3960X, 32 çekirdekli 3970X ve 64 çekirdekli 3990X işlemcileriyle güçlenen AMD Ryzen Threadripper, rahat ve sorunsuz çalışabilmek adına da TRX40 platformunu kullanan anakartlara ihtiyaç duyuyor. Biz bu yazımızda ise ASUS’un ROG Strix TRX40-E Gaming anakartına göz atacağız.

ROG Strix TRX40-E Gaming

ASUS’un sTRX4 soketi için geliştirdiği 6 farklı anakart modellerinin üst seviye olanlarından biri haline gelen ROG Strix TRX40-E Gaming, oldukça dikkat çekici ve afilli bir tasarıma sahip.

İlk dikkat çeken detaylardan biri olan bellekler noktasında dört kanallı bellek kontrolcüsü yer alan kartta sekiz yuvada toplamda 256 GB’a ve 4666 MHz’e kadar DDR4 bellek kullanılabiliyor. 3 M.2 bağlantı noktasına sahip olan ROG Strix TRX40-E Gaming’de PCIe 4.0 x4 destekli 3 farkı 5 GB/sn okuma ve yazma değerleri sunan depolama birimleri kullanılabilir. Ayrıca kartta 8 adet SATA 6Gb/s bağlantı da bulunmakta.

Panel ve bağlantı noktalarıyla beraber toplamda 13 adet USB 3.2 Gen 2, 8 adet de USB 2.0 bağlantı desteği yer almakta. Anakart bağlantı tarafında da oldukça iddialı. Bluetooth 5.0 desteği ve 2.5G Ethernet ve yeni nesil Intel Wi-Fi 6 (802.11ax) ile donatılmış.

Ses tarafında da zirveye göz diken anakartta SupremeFX ses teknolojisi bulunuyor. S1220 kodek kullanan SupremeFX, nötr ve detaylı bir ses imzası için düz bir frekans tepkisi sağlamak için üretildi. Ayrıca ön panel çıkışı, çift op amfi ile donatılmış.

Son olarak güç ve soğutma tarafına baktığımızda ise ProCool II soketler ile daha dayanıklı CPU güç bağlantısı vadeden ROG Strix TRX40-E Gaming, Digi+ VRM ie donatılmış. 16 faz güç desteğiyle yüksek güç gerektiren işlemler ve hız aşırtmada işlemciye tam destek sağlamayı başarıyor.

Soğutma kanadında mosfetler, bobinler, M.2 blokları, yonga seti bloğu yer alıyor. Birçok noktasında yer alan termal pedler sayesinde tam bir koruma ve soğuma desteği sunuyor. Böylece yüksek çalışma gerçekleştiren bileşenlerin serin kalmasında da öncü rol oynuyorlar.

Sonuç olarak ROG Strix TRX40-E Gaming, başta profesyonel ve iş istasyonları kullanımlarında aynı zamanda oyun meraklısı olan profesyonel kullanıcıların oldukça hoşuna gidebileceği bir tasarım ve özellik anlayışı ile gelmiş.

MSI reklamı
Devamını oku