Sosyal medya

Kültür-Sanat

En iyi belgesel diziler hangileri? IMDb açıkladı

2020 yılında izlenen en iyi belgesel diziler, IMDb tarafından yapılan duyuruyla birlikte belli oldu. İlk sırasında “Kaplan Kral: Cinayet, Kargaşa ve Delilik” adlı suç konulu belgeselin yer aldığı IMDb 2020 listesinde, Netflix’te çok izlenen The Last Dance da bulunuyor.


İlginizi çekebilir: Bir Başkadır dizisini sevenlerin hoşuna gidecek diziler


2020 yılı, dizi/film yapımcıları ve özellikle de Netflix, Amazon Prime Video gibi dijital yayın servisleri için çok kârlı geçti. Zira hepimizin malumu olduğu üzere, 2020 yılını neredeyse tamamen evlerimizde geçirdik ve zaruri ihtiyaçlar dışında pek dışarı çıkmadık. Hal böyle olunca da doğal olarak eğlence ihtiyaçlarımızı karşılamak üzere, Netflix, BluTV gibi dijital yayın servisleri imdadımıza yetişti.

Kısa süre önce ülkemize giriş yapan Amazon Prime Video hizmetinin de hayatımıza nakşetmesiyle beraber, internet ortamında sayısız içeriklerin olduğu bir dizi/film/belgesel kataloğuna sahip olmuş olduk. Türkiye ve dünyada, dizi ve filmler kadar son zamanlarda popülerleşen bir başka içerik türü daha var; onlar da belgesel diziler.

Belgesel dizileri; bildiğimiz belgesellerin, dizileştirilmiş yani dizi gibi izleyiciye aktarılmaya çalışılmış versiyonları olarak tanımlayabiliriz. Normal dizilerin aksine çoğu zaman flashbacklerle karşımıza çıkan belgesel diziler, kısa olmaları hasebiyle şahsen benim de yegane tercihlerimdendir.

Peki acaba Dünya 2020 yılında, belgesel diziler kategorisindeki en çok hangi içerikleri izledi? IMDb, 2020 yılında en popüler diziler hakkında yaptığı açıklamada en iyi belgesel diziler kategorisinden 10 adet belgesel dizi açıkladı.

En iyi belgesel diziler #1: Kaplan Kral: Cinayet, Kargaşa ve Delilik

En iyi belgesel diziler

IMDb puanı: 7,6

Başrol oyuncuları: John Reinke, Kelci Saffery, John Finlay

Konusu (Beyazperde): Eli silahlı, çok eşli bir country şarkıcısı olan Joe, büyük kedilere ilgisi olan bir adamdır. Oklahoma’da bir yol kenarı hayvanat bahçesi işleten Joe ve onun gibi büyük kedilere karşı tutku besleyen uyuşturucu baronları, dolandırıcılar ve tarikat liderlerinden oluşan topluluğun hayatı oldukça karmaşıktır.

Carole Baskın adında bir büyük kedi barınağı sahibi ve hayvan aktivistinin onların işini engellemeye çalışması, işlerin karanlık bir hal almasına neden olur. Meydana gelen rekabeti engellemek için harekete geçen Joe, kiralık katil tutmaya karar verir. Ancak bu durum Joe’nun tutuklanmasına neden olacaktır.

En iyi belgesel diziler #2: The Last Dance

The Last Dance izle

IMDb puanı: 9,2

Başrol oyuncuları: Phil Jackson, Michael Jordan, David Aldridge

Konusu (Beyazperde): The Last Dance, Michael Jordan’ın kariyerine odaklanıyor. 1997-1998 sezonunun bilinmeyenlerinin gözler önüne serildiği belgeselde, Michael Jordan liderliğindeki Chicago Bulls’un yükselişine ve altıncı NBA şampiyonluğuna odaklanıyor.

#3: Kedilere Bulaşmayın: İnternette Katil Avı

En iyi diziler 2020

IMDb puanı: 8,0

Başrol oyuncuları: Deanna Thompson, John Green, Claudette Hamlin

Konusu (Wikipedia): Netflix’te yer alan belgesel serisi, Luka Magnotta isimli Kanadalı bir gencin, evinde öldürdüğü iki adet yavru kedi videosunu internete yüklemesi üzerine gruplaşarak katilin yerini bulmak isteyen topluluğu konu alıyor.

IMDb tarafından açıklanan en iyi belgesel diziler listesinin ilk üç sırasında, yukarıda bahsettiğimiz içerikler bulunuyor. IMDb’nin açıkladığı en iyi belgeseller 2020 listesinin tam hali ise şu şekilde:

  1. Kaplan Kral: Cinayet, Kargaşa ve Delilik
  2. The Last Dance
  3. Kedilere Bulaşmayın: İnternette Katil Avı
  4. The Vow
  5. Jeffrey Epstein: Korkunç Zengin
  6. I’ll Be Gone in the Dark
  7. Down to Earth with Zac Efron
  8. McMillions
  9. Pandemic: How to Prevent an Outbreak
  10. Gabriel Fernandez’i Kim Öldürdü?
Bunlar da ilginizi çekebilir
Ömer Faruk Doğan

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval