Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Dünya Çapında En Çok Satılan 5G Destekli Telefonlar: iPhone!

iPhone

5G destekli telefonlar kervanına Apple iPhone geç katılsa da şuanda 5G desteleyen telefonlar arasında en çok sevkiyatı yapılan modellerin başında geliyor. Strategy Analytics’e (AppleInsider aracılığıyla) göre üçüncü çeyrekte Apple, sevkiyatı yapılan  5G telefon sayısında tüm rakiplerine liderlik eden bir grafiğe sahip. Küresel 5G akıllı telefon pazarında %25’lik lider bir paya sahipti.  Xiaomi ikinci, Samsung üçüncü, Oppo dördüncü ve Vivo beşinci oldu.


Bakmakta fayda var: Giriş Segmentine Yeni Yerli Rakip! | realme C21Y İnceleme


Apple’ın iPhone’u üçüncü çeyrekte dünya çapında en çok satılan 5G telefon oldu

Strategy Analytics, iPhone dünyanın en çok satan 5G telefonu olduğunu söylüyor. Android dünyasında 5G cep telefonlarına dönersek, Xiaomi ikinci durumda. Samsung üçüncü sırada yer alıyorken Oppo ise listenin dördüncü sırasında yer alıyor. Strategy Analytics Direktör Yardımcısı Ville Petteri-Ukonaho, “Samsung, 2021’in üçüncü çeyreğinde Oppo’nun önüne geçerek dünya çapında ikinci lider Android 5G akıllı telefon satıcısı oldu” dedi.

samsung galaxy z flip 3

Ayrıca Ville Petteri-Ukonaho: “Samsung, önceki üç çeyrekte olumsuz ardışık sevkiyat büyümesinin ardından pozitif yönde artışş gösterdi. Samsung, akıllı telefonları için birden fazla segmentte birden fazla fiyat katmanında geniş bir cihaz portföyü tarafından desteklenen talepten yararlanıyor. Katlanabilir ekranlı akıllı telefonlar ve birden fazla 5G cihazı gibi önde gelen teknolojiler,Galaxy Z Flip 3, S21 Ultra ve uygun fiyatlı A-serisi gibi Samsung ürünlerini 2021’in 3. çeyreğinde dünya çapında en popüler ikinci Android 5G akıllı telefon markası haline getirdi.” dedi.

Huawei’den ayrılan ve başlı başına bir marka olan HONOR ise üçüncü çeyrekte küresel 5G detstekli akıllı telefon sevkiyatlarıyla en hızlı büyümeyi %194’lük bir artışla önceki yılın üçüncü çeyreğine göre büyük bir artış gösterdi. Bunun bir başka sebebi ise Google Hizmetlerine yeniden sahip olmasını da ekleyebiliriz. Ayrıca Huawei’den ayrılmasından sonra ABD’de de satışa geri dönen HONOR, Qualcomm Snapdragon 5G destekli işlemcileri de kullanabiliyor.

Samsung’un Çin dışındaki 3. çeyrekte 5G telefon sevkiyatlarındaki gücü  Oppo ve Xiaomi’den daha önde

During the third quarter, independent Honor had the largest annual growth in global 5G handset shipments - Apple's 5G iPhone models were the most shipped 5G phones worldwide during Q3

Samsung’un 5G küresel telefon sevkiyatlarındaki gücü, 5G destekli Galaxy Z Fold 3’ün  ve Galaxy Z Flip 3’ün piyasaya sürülmesinin yardımıyla çeyrekten çeyreğe göre üçüncü en iyi sıraya sahip olmasına yardımcı oldu. Motorola ise ikinci oldu. Bu kategori devamında Samsung, Oppo ve realme geliyor. Xiaomi, ikinci çeyrekte küresel 5G telefon sevkiyatlarında güçlü bir kazanç elde ederken, bu büyüme üçüncü çeyrekte azaldı. Strategy Analytics Direktörü Ken Hyers, Temmuz ayında başlayan ve Eylül ayının sonuna kadar devam eden dönemde neler olduğunu açıkladı. Hyers, “Samsung’un yeniden canlanması, Xiaomi’nin 2021’in 3. çeyreğinde Avrupa’da büyümesini büyük öçlüde azalttı.” dedi. Hyers aryıca , “OPPO Çin’de yükselirken. Çin dışında Samsung ve Çin’de OPPO’nun yaptığı doğru hamleler ile Xiaomi, 5G akıllı telefonlarına olan talebin yavaşladığını gördü.” açıklamasını yaptı

 

 

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Serhat Sönmez

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval