Sosyal medya

Haber

Donanımlar fark yaratan yazılımlarla öne çıkıyor

Bilmem farkında mısınız ama teknoloji dünyasında donanım çağı kapanmak üzere; artık her yeni teknolojik ürün, barındırdığı yazılımsal özelliklerle öne çıkıyor. Bundan 15 yıl önceyse hız demek donanım demekti. Ne kadar yeni bir donanıma sahipseniz o kadar konforlu olduğunuz varsayılırdı.

Daha iyi bir bilgisayar için daha yeni işlemci veya daha hızlı sabit disk beklenirdi. İşletim sistemi veya yazılımların performansları pek sorgulanmazdı. Günümüzdeyse farklı çiplerde hayat bulan tüm teknolojik özellikler, son kullanıcının hayatını yazılımlar sayesinde kolaylaştırıyor.

Bu söylediklerime inanmıyorsanız en yeni cep telefonlarının donanımsal özelliklerine bakmanızı öneririm. Samsung, HTC, LG ve hatta Apple gibi markaların en yeni modellerinde kullanılan donanımlar neredeyse aynıyken, bu telefonları birbirinden ayıran en büyük özelliğin sahip oldukları yazılımlar olduğunu görmek hiç de zor değil. Yazılımların sağladığı kolaylıklar nedeniyle donanımsal olarak çok benzer ürünler arasından seçim yapıyoruz. Bu durum sadece cep telefonları için de geçerli değil; tabletten bilgisayara, hatta televizyondan fotoğraf makinesine kadar “daha iyiyi” arayışımız aslında hep yazılım tercihlerimize göre şekilleniyor.

Yani günümüzde donanımlar fark yaratan yazılımlarla öne çıkıyor ve son kullanıcı olarak bizler en iyi donanımı seçmeye çalışırken aslında en konforlu yazılımın peşinden koşuyoruz. Bunu çoktan fark eden şirketler de her geçen gün yeni bir ihtiyaca daha cevap veren yazılımlar üreterek, eldeki donanımları hayatın ayrılmaz bir parçası haline getiriyorlar.

Yıldıray Gökkaya

[email protected]

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yıldıray Gökkaya

1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, EMY Medya'nın kurucu ortağı ve Posta Gazetesi Editörü.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval