Sosyal medya

Köşe Yazıları

Donanımlar fark yaratan yazılımlarla öne çıkıyor

reklam

Bilmem farkında mısınız ama teknoloji dünyasında donanım çağı kapanmak üzere; artık her yeni teknolojik ürün, barındırdığı yazılımsal özelliklerle öne çıkıyor. Bundan 15 yıl önceyse hız demek donanım demekti. Ne kadar yeni bir donanıma sahipseniz o kadar konforlu olduğunuz varsayılırdı.

Daha iyi bir bilgisayar için daha yeni işlemci veya daha hızlı sabit disk beklenirdi. İşletim sistemi veya yazılımların performansları pek sorgulanmazdı. Günümüzdeyse farklı çiplerde hayat bulan tüm teknolojik özellikler, son kullanıcının hayatını yazılımlar sayesinde kolaylaştırıyor.

Bu söylediklerime inanmıyorsanız en yeni cep telefonlarının donanımsal özelliklerine bakmanızı öneririm. Samsung, HTC, LG ve hatta Apple gibi markaların en yeni modellerinde kullanılan donanımlar neredeyse aynıyken, bu telefonları birbirinden ayıran en büyük özelliğin sahip oldukları yazılımlar olduğunu görmek hiç de zor değil. Yazılımların sağladığı kolaylıklar nedeniyle donanımsal olarak çok benzer ürünler arasından seçim yapıyoruz. Bu durum sadece cep telefonları için de geçerli değil; tabletten bilgisayara, hatta televizyondan fotoğraf makinesine kadar “daha iyiyi” arayışımız aslında hep yazılım tercihlerimize göre şekilleniyor.

Yani günümüzde donanımlar fark yaratan yazılımlarla öne çıkıyor ve son kullanıcı olarak bizler en iyi donanımı seçmeye çalışırken aslında en konforlu yazılımın peşinden koşuyoruz. Bunu çoktan fark eden şirketler de her geçen gün yeni bir ihtiyaca daha cevap veren yazılımlar üreterek, eldeki donanımları hayatın ayrılmaz bir parçası haline getiriyorlar.

reklam
Aorus reklamı

Yıldıray Gökkaya

[email protected]

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, EMY Medya'nın kurucu ortağı ve Posta Gazetesi Editörü.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kurumsal

Huawei: “Türkiye 5G’ye geçen ilk ülkelerden biri olabilir!”

reklam

Hardware Plus olarak Çin’in en büyük şehirlerinden biri olan Şangay’da gerçekleştirilen Huawei Connect 2018 etkinliğine katıldık. Yıldıray Gökkaya ise Çin’de Huawei Türkiye Kurumsal İşletme Grubu Genel Müdürü Robben Zeng ile Türkiye ve dünyanın 5G yolculuğu hakkında önemli bilgiler içeren röportaja imza attı.

Aşağıda röportajın tamamını görebilirsiniz

Yıldıray: Pazarlama stratejinizden bahseder misiniz?

Zeng: “Türkiye’de yerleşik telekomünikasyon operasyonları ve akıllı telefon pazarında çok büyük başarılar elde ettik. Telekomünikasyon segmentinde Türkiye’de 1 numarayız. Pazarlama stratejimizde ise pazarlama ile kurumsal yapıyı birlikte ele alıyoruz. İşletmelerde inanılmaz bir potansiyel var. Enerji, eğitim, sağlık sektörü ve daha pek çok alana, altyapı ve iletişim anlamında önemli ürün ve servislerle katkıda bulunuyoruz.

reklam
Aorus reklamı

Türkiye’de Vodafone’un tamamında, Türk Telekom ve Turkcell’in altyapılarının da yarısında Huawei teknolojileri kullanılıyor. Ayrıca Türkiye’nin bilgi ve iletişim alanındaki gelişimi için elimizden gelen tüm katkıyı sağlamaya çalışıyoruz. Türkiye’nin 5G’yi kullanan ilk ülkelerden biri olmasını istiyoruz. Türkiye’ye uçtan uca 5G’yi getirmek için Türkiye’de 5G’yi tam anlamıyla hayata geçirmek için regülatörlerle, operatörlerle ve üniversitelerle iş birliği içinde ilerliyoruz.”

Yıldıray: Çin’de Akıllı Şehir Projeleri ne durumda?

Zeng: “Akıllı şehirler burada çok büyük bir konsept. Akıllı ve güvenli şehir konsepti üzerine inşa edilmiş birçok projeyi burada hayata geçiriyoruz. Bize göre güvenli şehirler, bir anlamda akıllı şehirlerin de temelini oluşturuyor. Farklı şehirlerin farklı öncelikleri ve ihtiyaçları oluyor. Ayrıca Türkiye’de Samsun ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri ile de bu benzer projeler üzerine görüşmelerimiz sürüyor.”

Yıldıray: Siz Huawei olarak 5G’ye hazır mısınız?

Zeng: “Evet kesinlikle 5G’ye hazırız. Huawei, Türkiye’de tıpkı 4G’de olduğu gibi 4.5G ve 5G’de de dünyanın en büyük iş ortağı olarak görev almak istiyoruz.”

Yıldıray: 5G regülasyonları hazır mı?

Zeng: “Henüz hazır değil, hâlâ üzerinde çalışılıyor ve geliştiriliyor. Huawei burada bir tedarikçi konumunda. Tüm süreçlere elimizden geldiğince destek oluyoruz. 5G ekosistemini sağlıklı bir şekilde kurmak için küresel deneyimimizi Türk regülatörlerle, operatörlere ve tüm diğer paydaşlarla paylaşıyoruz.”

Yıldıray: 5G hayatımızı nasıl değiştirecek?

Zeng: “5G hayatın birçok alanında avantajlar getirecek. 10 GBPS’a kadar hız desteği sağlayan 5G, pek çok uygulamanın sorunsuzca çalışmasına olanak sağlayacak. 5G ile yapay zekâ, sanal gerçeklik, uzaktan eğitim, uzaktan ameliyat ve sürücüsüz araçlar gibi pek çok yeni teknoloji hayatımızın bir parçası haline gelecek.”

Yıldıray: Gecikme hızı ne olacak?

Zeng: “1 milisaniyenin de altında bir gecikme hızından söz ediyoruz. Bu kadar küçük gecikme hızları ise birçok uygulama ve teknolojinin çağ atlamasını sağlayacak. Şu an test aşamasında bu hızları yakaladık ve şunu görüyoruz ki kısa gecikme süresi çok önemli. Bir diğer önemli unsur ise bağlantı. 5G ile her şey birbiriyle çok daha fazla bağlantılı olacak. Bugün Huawei Connect’te tanıttığımız teknolojiler sayesinde, gündelik hayatımız tamamen değişecek.”

Yıldıray: Türkiye’de ne tür zorluklar yaşıyorsunuz?

Zeng: “Türkiye bizim için en önemli pazarlardan biri ve stratejik öneme sahip. Bugün ülke pazarında birçok alanda liderliğe oynuyoruz. Türkiye’deki en büyük zorluklardan biri döviz kurları ve doların yükselişi. Birçok ticari faaliyet dolar üzerinden yapılırken ödemeler TL üzerinden gerçekleşiyor. Bu da kurumların müşteri nezdinde yatırım yapmasını zorlaştırabiliyor.”

Yıldıray: Türkiye’deki en önemli projeniz neydi?

Zeng: “Türkiye’de hayata geçirdiğimiz en önemli proje 4.5G özelindeki çalışmalardı. Tüm aşamaları ile tamamladığımız bu proje, sektöre birçok değer kattı diye düşünüyoruz. Uygulanışı ve sonuçları itibarıyla Türkiye BT yaşamına ve günlük hayat kalitesine, iletişim ve teknoloji anlamında önemli katkılar sağlamayı hedefledik ve bu hedefimize ulaştık.”

Yıldıray: Eklemek istedikleriniz?

Zeng: Bu yıl HUAWEI Connect’te yapay zekâ teknolojileri üzerine yoğunlaştık ve bu kapsamda birçok “ilk”e imza attık. Başta yapay zekâ temelli işlemci olmak üzere, birçok yenilikçi ürünü sektörle buluşturduk. Gelecekte yapay zeka ve sanal gerçeklik teknolojilerinin birçok alanda belirleyici olacağını düşünüyoruz. “

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Haber

iPhone XS pil performansı

reklam

iPhone XS pil performansı nasıl? Bir haftadır deneyimlediğimiz telefonla ilgili tecrübelerimizi anlattık.

Yıllardır Apple cep telefonu kullanıcısıyım. İlk telefonum iPhone 6’yı sanırım 2014’de almıştım. O zamandan beri sırasıyla iPhone 6s ve iPhone 7 ile kullanmaya devam ettim. Bir dönem Samsung Galaxy S8 kullandım. Ersin sağ olsun bana bir S8 hediye etmişti. Boyutu nedeniyle en beğendiğim Samsung telefonlardan biri olmuştu. Tabii ki S8’in efsane kamera performansını göz ardı etmemek lazım.

İlginizi çekebilir: iPhone XS kutu açılışı

2018 Haziran/Temmuz arasına ise Huawei P20 Pro kullanma şansım oldu. Telefonun menüler arasındaki akıcılığı ve pil performansı gerçekten çok başarılıydı. Sabah 7’de kullanmaya başladığım P20 Pro gece saat 00.30 civarında ancak “pil az” uyarısı veriyordu. P20 Pro’nun kamera performansı ile ilgili Instagram hesabımda paylaşımlar yaptım ancak şu anda piyasada satılan cep telefonları arasında en iyi kameraya sahip olduğunu düşündüğüm P20 Pro ile ilgili ayrıca bir yazıda detaylarını sizlerle paylaşacağım.

reklam
Aorus reklamı

Bu arada kullandığım bu telefonların tümündeki kullanım alışkanlığım tabi ki pil tüketiminde en büyük etken. Ben işim gereği WhatsApp, mali uygulamaları ve sosyal medyayı çok aktif kullanıyorum. Aynı zamanda YouTube’un yönetim uygulaması Studio da bu kullandığım uygulamalar arasında.

iPhone XS’in 2658 mAh değerindeki pili

Gelelim konumuzun başlığını oluşturan iPhone XS’in pil performansına. Sizlerin de bildiği üzere ekibimizden Aslı Amerika’da tatil yapıyordu. Tam da Apple’ın 2018 lansmanını yaptığı ve yeni iPhone XS, iPhone XS Max ile iPhone XR’ın lansman ve piyasaya çıkış haftasına denk gelmişti. Biz de bu fırsatı kaçırmayalım ve okuyucularımıza yeni çıkan iPhone’ların ne gibi yeniliklere sahip olduğunu anlatabilmek adına bir iPhone XS satın aldık. 

Aslı sağ olsun Kerem ve Aydoğan’a güzel bir gol atarak iPhone XS’in kutu açılışını ABD’de 21 Eylül’de satın aldıktan birkaç saat sonra kutu açılış videosunu YouTube kanalımızdan yayınladı. Aslı’nın yurda dönmesiyle birlikte geçen hafta kullanmaya başladığım iPhone XS’in pil performansı benim için en önemli konu olduğundan ilk haftaki deneyimimi sizlerle paylaşmak istedim.

Öncesinde kullandığım Huawei P20 Pro 4000 mAh pile sahip güçlü bir cihaz olduğundan korkarak kullanmaya başladım. 2658 mAh pile sahip iPhone XS muhtemelen alışık olduğumdan yani sabah 07.00 gece 00.30 aralığında şarj ihtiyacı hissetmeden yaşama konforundan uzak olur diye düşünüyordum. Ancak beni yanılttı. Ya da tüm Apple ürünleri gibi ilk zamanlar pil performansı hakikaten çok başarılı. Şu an için durum şu yani ilk hafta boyunca sabah 07.00’de uyanınca şarjdan %100 güne başladığım iPhone XS gece yarısında halen %54 şarja sahipti. Bu inanılmaz bir performans.

Geçirdiğim gün boyunca evde ve ofiste Wi-Fi var. Telefonun Wi-Fi, Bluetooth ve hücresel veri bağlantısı açık. Sosyal medya, mail ve sürekli veri iletişimi sağlayan WhatsApp Web uygulaması da bilgisayarımda açık. Yani gayet performanslı kullanıyorum. Gece uçuş moduna alıp şarja takmadan uyudum. Sabah %54’den devam ettim ve saat 15.00 gibi zayıf pil uyarısı verdi. 

Tabii bu ilk iki günün performansı. Apple kullanıcılarının en büyük baş belası pil performansı ile ilgili sizlere sürekli bilgilendirme yazıları yazacağım. Bakalım ilerleyen günlerde neler olacak 🙂

Tabii ki kamerası ile ilgili kapsamlı bir değerlendirme yazacağım. Sürecim devam ettiğinden şimdilik bir yorum yapmam doğru olmaz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Alaattin Çağıl

YouTube Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazan:

reklam

İnterneti herhangi bir sebeple bir kere dahi kullanma şansına erişmiş kişilerin bile hakkında fikir sahibi olduğu arama motoru Google, dünyanın tartışmasız en fazla sayıda hit alan adresi olarak devasa yapısını günden güne de geliştirmekte.

İnternet üzerinden video izleme alışkanlığını ortaya çıkaran platform olarak bilinen ve henüz internet teknolojisini tecrübe etme şansı bulamamış kişilerin dahi hakkında bilgi sahibi oldukları YouTube, 2005 yılında üç Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı tarafından kurularak hizmete açılmıştır. İlk etapta arkadaşlık sitesi formatı içerisinde kurulan ve insanların videolarını siteye yükleyerek birbirleri ile tanışmalarına olanak vermesi için hazırlanan YouTube, zaman içerisinde bir video paylaşım sitesi formatı kazanmıştır. Siteye ilk video 23 Nisan 2005 tarihinde sitenin kurucularından birisi tarafından yüklenerek hayvanat bahçesinde fil bölümünün önünde yapılan son derece basit ve komik bir konuşmayı içermekteydi.
Google, YouTube platformunu kuruluşundan yalnızca bir yıl sonra bir milyar altmış beş milyon dolar gibi rekor bir ücret ödeyerek satın alıp günümüze uzanan gelişimi içerisinde büyük katkı sağlamayı başarmıştır. Sitenin aylık bazdaki ziyaretçi sayısı bugün bir milyarı geçmişken, her dakikada dünyanın dört bir yanından yüz saatten fazla uzunlukta video yüklemesi de yapılmakta.

Sitenin ortaklık programı son derece dikkat çekici
2007 yılı itibari ile ortaklık programını başlatan platform, videolar öncesinde gösterilen reklamlardan elde edilen gelirlerin belirli bir kısmının kanal sahiplerine verilmesini mümkün kıldı. Zaman içerisinde oranları ve ortaklık şartları yoğun bir değişime uğrasa da, hali hazırda binlerce başarılı YouTube kanal sahibinin hayatlarını tamamı ile orijinal içerik üreterek kazandıkları da bir gerçek. Türkiye genelinde aylık yirmi dört milyonluk bir ziyaretçi kitlesine sahip olan YouTube’da, ülke genelinde her ay dört milyara yakın video izlenmekte.
An itibari ile sahip olduğu otuz dört milyondan fazla takipçisi ile birlikte en popüler YouTube yayıncısı olan PewDiePie, yalnızca birkaç sene önce eğlence amacı ile açtığı kanalına oyun oynarken kaydettiği videolarını yükleyen bir İsveçli. Yayıncı, bugüne kadar toplamda dört milyon dolardan fazla gelir elde ettiğini belirtmiş durumda. Sitenin en çok izlenen videosu ise iki milyar dört yüz milyondan fazla kez izlenen Psy’ın Gangham Style isimli videosu. Site bugüne kadar Türkiye’nin de dahil olduğu pek çok devlet tarafından yasaklansa da, söz konusu erişim engelleri kısa süreli anlaşmazlıklardan sonra kaldırılmakta…

reklam
Aorus reklamı
Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler