Sosyal medya
MSI reklamı

Rehber

Çocuklarımız YouTube’da güvende mi? | HWP Özel

Çocuklarımız YouTube’da, bizim zamanında TV başında vakit geçirdiğimiz kadar vakit geçirir oldu. YouTube’da, iyi ve yararlı içerikler kadar özellikle çocukların zihinsel gelişiminde oldukça etkili olabilecek zararlı videolar da mevcut. Peki siz bir ebeveyn, ya da abi-abla olarak çocuklarınızın/kardeşlerinizin YouTube’da nasıl zaman gerdirdiğini biliyor musunuz? İşte bu rehberimiz de çocuklarımızın YouTube’da daha verimli vakit geçirmesi amacıyla hazırlandı.

Çocuklarımız YouTube’da

 

reklam

YouTube gerçek manada televizyonun yerini almaya başladı. Özellikle orta yaş ve yaşlı kesimi dışında gençlerimiz ve çocuklarımız tamamen YouTube’a yöneldi. Eğlenceli, öğretici, televizyonda bolca bulunan amaçsız içeriklerden daha verimli videoların bulunduğu YouTube, bu konuda önemli derecede yol gösterici konuma geldi. Özellikle ergenlik dönemindeki ve daha küçük yaştaki çocukların radarına giren kişi ve oluşumlara ait videoların milyonlarca izlendiği bir gerçek. Hatta buna en güzel örnek geçtiğimiz ay vizyona giren filmi olan bir YouTube ünlüsünün hem YouTube hem de sinemadaki izlenme sayılarını araştırabilirsiniz.

Çocuklarımız YouTube’da neler izliyor?

Peki çocuğunuz ya da kardeşinizin YouTube’da hangi içerikleri izlediğini, bu içeriklerin bu küçük yaşta ve gelişme çağında olan birey için ne kadar zararlı olabileceğini biliyor musunuz? Ya da YouTube kullanmada yaş sınırının 13 olduğunu? Yani 13 yaşından küçük çocukların YouTube’da kendi başına takılmasının kesinlikle yasak olduğunu ve sadece sizin yönlendirmeleriniz ve sizin profiliniz üzerinden, yine sizin açacağınız videoları izlemesi gerektiğinden haberdar mısınız? Masum görünen birçok çocuk videolarında çocuklara oldukça zararlı içerikler olduğunu? İşte bu noktada almanız gereken önlemleri sizlere aktarıyoruz.

Akıllı telefonu olan çocuk YouTube’a girer!

Eğer çocuğunuzun ya da kardeşinizin bir akıllı telefonu var ise markası ne olursa olsun Android, iOS ya da Windows Phone işletim sistemine sahip olduğu sürece YouTube uygulamasına, internet sitesine rahatça erişebilir. Bu durum da evdeki bilgisayar ya da tablette kontrolünüz altında içerikler ve internet sitelerinde dolaştığını sandığınız çocuğun siz yokken telefonunda tamamen özgür olduğunun göstergesi. Bu nedenle özellikle ilkokul çağında olan çocuklara akıllı telefon almak oldukça büyük bir risk teşkil ettiğini belirtmeliyiz. Daha düşünce yapısı oturmamış bir çocuğa akıllı telefonu arayıp ulaşmak amacıyla teslim etmek, siz farkında olmadan söz konusu çocuğun çok farklı içeriklere erişebilme anahtarını da teslim ettiğiniz anlamına geldiğini unutmayın!

Kısıtlı Modu tercih edin

YouTube üzerinde içerikler için de belli yaş sınırlamaları mevcut. YouTube, bunu gerek yayıncılar üzerinden belirtmesini isterken aynı zamanda kendi algoritması üzerinden denetleyerek kategorilere ayırmakta. Bu nedenle YouTube’da bulunan Kısıtlı Mod uygulamasını devreye sokmanız halinde çocuğunuzun sizin bile izlemekten çekinebileceğiniz içeriklere ya da yetişkinlere yönelik videolara ulaşmasını engelleyecektir. Bu sayede çocuğunuz YouTube’da daha rahat dolaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için ise hemen sağ üst tarafta bulunan profil fotoğrafınıza tıklamanız ardından açılan listede alt bölümlerdeki kısıtlı modu açarak aktif edebilirsiniz.

İzleme geçmişini takip edin

YouTube’da profil üzerinden izlenen her video YouTube verilerinde tutulur. Eğer çocuğunuz bir YouTube hesabına sahip ise mutlaka şifresini de biliyor olmanız önemli. Bu sayede sık sık hesabına giriş yaparak ya da çocuğunuzun kişisel bilgisayarı veya telefonu üzerinden YouTube’da bulunan Geçmiş bölümüne göz atarak çocuğunuzun kendi hesabından izlediği tüm videolara göz atabilirsiniz. Dikkatinizi çeken başlık ve görsele sahip videolara da göz atarak çocuğunuzun hangi videolara eriştiğini görebilirsiniz.

Zararsız gibi görünen her içerik gerçekten öyle mi?

Yukarıda bahsettiğimiz videolara göz attınız, çoğu da çizgi film gibi içerikler gibi görünüyor. Ancak aralarında bilmediğiniz içerikler varsa mutlaka videoyu izleyin. Kısa bir süre önce YouTube’da ortaya çıkan çocuklara yönelik çizgi filmler gibi görünen içeriklerde oldukça sakıncalı videolar ortaya çıktı. Bunu milyonlarca, hatta milyarlarca video yüklenen YouTube incelemede sorunlar yaşadığı ise ortada. Çözümü ise çocuğunuzun izlediği videolara göz atıp, sakıncalı gördüğünüz içerikleri “Uygunsuz İçerik” olarak şikayet etmek. Bu sayede YouTube’un kurallarını ihlal eden videoları ve kanalları bildirebilir, kısa sürede kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

“YouTuber” diyen çocuk

Günümüzde özellikle ergenlik çağındaki çocuklarımız tarafından sıklıkla takip edilen YouTuber olarak tabir edilen kişiler aynı şekilde çocuklarımızın da benzer içerikler üretme isteğini arttırmakta. Ülkemizde ise birçok anne-babaya kamera, kameralı telefonlaralınması istenerek YouTuber olmak istediklerini belirten sorular-istekler yöneltiliyor. Bu konuda aceleci olamamanız gerektiğini belirtelim. Eğer düşüncesiz olumlu yönde ise çocuğunuzun açacağı kanaldaki yorumları ve çocuğunuzun içeriklerini sürekli kontrol altında tutmalısınız. YouTube’un özellikle yorumlar tarafında günümüzde ciddi sorunlar ortaya koyan siber zorbalığa varacak sonuçlar ortaya koyduğunu görebilirsiniz. Bu nedenle bilinçli bir yaşa gelmeyen çocukların kendi içeriklerini sunacakları bir YouTube kanalı açmalarını önermediğimizi belirtelim. Tamamen saf hayaller ile kurulan bu kanallar ileride ciddi psikolojik sorunlar yaşanmasına ön ayak olabilir.

Profil kontrolü şart!

Her ne kadar aktif bir kanal olmasa da YouTube hesabına sahip olan her kullanıcının bir profili gibi kanalı mevcuttur. Eğer çocuğunuz 13 yaşından büyük ise -ki küçük olmasına rağmen doğum yılını değiştirerek bunu yapabiliyor- daha önce bahsettiğimiz izleme geçmişinin yanı sıra takip ettiği, yani abone olduğu kanallara, beğendiği videolara ve yorumlarını da kontrol etmeniz önemli. Bu sayede çocuğunuzun YouTube üzerinde nasıl içeriklere ulaştığını görebilirsiniz.

Çocuklarınıza içerikleri siz hazırlayın

Eğer çocuğunuz sizin telefonunuzdan ya da sizin YouTube hesabınızın açık olduğu tablet ya da bilgisayardan YouTube’a erişiyor ise siz kendi oynatma listelerinizi hazırlarken ergenlik çağındaki çocuklarınıza da favori videolarından oluşan oynatma listeleri hazırlayabilirsiniz. Hem sizin kontrolünüz altındaki videoları görecek olan çocuğunuzla beraber videoları izlemek de önemli bir kontrol aracı olduğunu unutmayın.

YouTube Kids

Son olarak YouTube Kids adında sadece çocuklara yönelik içeriklerin bulunduğu bir platform daha olduğunu belirtelim. Android ve iOS platformunda bulunan bu uygulama üzerinden çocuğunuzun sadece çocuklara yönelik içerikler izlemesini sağlamanız da oldukça kolay. Hatta yukarıda bahsettiğimiz sorunların çoğundan böylece arınmış bir platformda çocuğunuzun rahatça ilgisini çekecek videolar bulmayı da kolaylaştırmış olacaksınız.

Kuralcı/zorlayıcı olmayın

Yazımızda bahsettiğimiz önlemleri almak amacıyla ya da çocuğunuza yönelik olmayan, zararlı içerikleri çocuğunuzun izlediğini farkettiğinizde zorlayıcı olmak çocuğunuzun benzer içerikleri gizli gizli izlemesine sebep olabilir. Bu nedenle eğer izlemiş ise izlediği içeriklerin zararlı olduğundan bahsetmek, izlememesi gereken içeriklerin neden izlenmemesi gerektiğini çocuğunuzun ikna olacağı dilde anlatmak da önem arz ediyor.

Sonuç olarak temel olarak YouTube’da bilinçli bir birey olmanız önemli. Her şeyden önce YouTube’un nasıl kullanılması gerektiğini bizzat kendiniz öğrenmelisiniz. Unutmayın, eğer teknolojiye daha hakim olan bir çocuğunuz varsa sizin erişebildiğiniz içeriklere nasıl erişebileceğini öğrenebilecek kadar kıvrak zekaya sahip çocuklara ve gençlere sahibiz. Bu nedenle çocuğunuza bilinçli YouTube ve internet kullanımı için önce kendinizi bilinçlendirmenizi de özellikle tavsiye ediyoruz. Çünkü özellikle geniş kitlelerden tarafından izlenen videolar ve kanallar içerikleri bakımından bilinçli bireyler olan gençlere ve erişkin kişilere yönelik olabilir. Bu nedenle nasıl ki internet doğru kullanımda oldukça yararlı bir servis ise, aynı şekilde YouTube da bilinçli kullanıldığı sürece çocuğunuz için eğitici, öğretici ve gelişimine katkı sağlayabilecek bir servistir.

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

En iyi modem modelleri – Satın almadan önce nelere dikkat etmelisiniz?

Yazan:

En iyi modem modelleri makalemizde, bir modem satın almadan önce nelere dikkat etmelisiniz konusunu açıklıyoruz. Ayrca ihtiyacınıza göre satın alabileceğiniz modelleri de sizin için sıralıyoruz.

Bildiğiniz gibi modemler, evimizde ya da işyerimizde internet kullanabilmek için ihtiyaç duyduğumuz yegane ürün. Ayrıca son dönemde akıllı TV, akıllı telefonlar, tablet, dizüstü bilgisayarlar ve diğer internet bağlantısına sahip ürünlerin artması, seçeceğimiz modemin önemini arttırdı. Hem kablolu hem de kablosuz bağlantının stabil ve hızlı olabilmesi adına, güncel teknolojileri bünyesinde barındıran bir model seçmek şart. Dilerseniz ilk olarak modem satın almadan önce dikkat etmeniz gereken kriterleri sıralayalım.

reklam

En iyi modem modelleri için MediaMarkt modem fiyatları bağlantısına göz atmanızı tavsiye ederiz.

Modem satın alırken nelere dikkat etmek gerek?

Bu konuda göz önüne almanız gereken ilk kriter, evinizde veya ofisinizde kullanacağınız internet paketinin ne olduğu. Zira modemler, destekledikleri bağlantı türlerine göre birbirlerinden ayrılıyor. Bu noktada bildiğiniz gibi ADSL, VDSL, VDSL2 ve fiber gibi farklı bağlantı türleri karşımıza çıkıyor. O nedenle eğer evinizde VDSL2 bağlantısını kullanacaksanız, bu bağlantı türüne uyumlu bir modem almanız gerekiyor.

En iyi modem modelleri -2

Modem satın alma kararı vermeden önce dikkat etmeniz bir diğer konuda hem kablolu hem de kablosuz bağlantı desteği. Zira güncel bir modem satın alıyorsanız, Ethernet bağlantısı tarafında Gigabit desteği olması önemli. Kablosuz bağlantı tarafında ise 802.11ac ve 802.11ax standartları arasından bir seçim yapmanız gerekiyor. Eğer günümüzün en iyi kablosuz bağlantı desteğine, yani Wi-Fi 6’ya sahip olmak istiyorsanız bu konuda 802.11ax destekli bir model almak oldukça mantıklı olacaktır. Zira hem Wi-Fi 6 ile birlikte gelen tüm yeni özelliklere sahip olur hem de uzun süre değiştirmeden kullanabileceğiniz bir model satın almış olursunuz. Tabii ki bu noktada Wi-Fi 6 özelliklerinden faydalanabilmek için modeminizle birlikte akıllı telefon veya PC gibi ürünlerinizin de bu desteğe sahip olması gerektiğini unutmayın.

Genel hatlarıyla aslında modem satın almadan önce dikkat etmeniz gereken temel konular bunlar. Ancak tabii ki kişinin ihtiyacına göre dikkat etmesi gereken ek özellikleri de unutmamak lazım. Örneğin eğer çocuklu bir aileden bahsediyorsak “ebeveyn kontrol” desteği sağlayan bir modem almak, çocuklarınızın internetteki güvenliğini sağlayabilmek adına işinizi kolaylaştıracaktır.

En iyi modem modelleri

ADSL için modem tavsiyesi

Eğer ADSL bağlantısı için bir modem ihtiyacınız varsa, bu standarta uygun oldukça da bütçe dostu birçok model var. Örneğin TP-LINK TD-W8961N modeli.

ADSL2+ standartına kadar bağlantı desteği sunan modelde iki adet yüksek çekim kapasitesi sunan 5dBi Wi-Fi anten bulunuyor. Beyaz renkli sade bir tasarım anlayışına sahip model, “kolay kurulum sihirbazı” sayesinde dakikalar içerisinde hazır hâle gelebiliyor. WPS tuşu sayesinde, ağınıza dahil etmek istediğiniz farklı ağ ürünlerini tek bir tuşla birbirine eşleştirebilmek mümkün. Son olarak SPI güvenlik duvarları ve WPA2 şifreleme gibi özellikler de modemin öne çıktığı noktalar arasında.

VDSL / VDSL2 için model tavsiyesi

Eğer evinizde VDSL ya da VDSL2 standartında bir internet bağlantısı kullanacaksanız, Zyxel VMG3925 gibi bir modem almalısınız.

En iyi modem modelleri -1

802.11ac kablosuz ağ standartını destekleyem model, 1300 Mbps’e kadar kablosuz bir hız sunabiliyor. Arkasında 4 adet gigabit Ethernet yuvası barındıran cihazda ayrıca ağa dahil etmek istediğiniz farklı ürünler için bir de USB yuvası konumlandırılmış. Bu modelin ilginç yanlarından biri “G.vector” teknolojisini kullanıyor olması. Veri akış hızını düzenleyen bu teknoloji, özellikle oyun oynayan ve stabil bir bağlantıya ihtiyaç duyan insanlar için oldukça faydalı.

Bu içerik MediaMarkt desteğiyle hazırlanmıştır.

Devamını oku

Akıllı Telefon

Oppo Reno 3 Pro ile bir hafta | Tüm detayları ile Oppo deneyimi neler sunuyor?

Oppo Reno 3 Pro ile bir hafta | Tüm detayları ile Oppo deneyimi neler sunuyor?

Oppo Reno 3 Pro ile bir hafta geçiren Aydoğan’ın Samsung telefonlarından sonra Oppo cihazlarını neden sevdiğini ve artılarını anlatıyor.


İlginizi çekebilir; Oppo Reno 3 Pro incelemesi | 6.500 TL eder mi?

reklam

Oppo Reno 3 Pro ile bir hafta

Bir seneyi aşkın süredir Samsung Galaxy S10+ kullanan Aydoğan, Oppo Find X2 ve Reno 3 koleksiyonu ile Oppo ile resmen tanışmasının ardından neden Oppo’yu sevdiğini, Reno 3 Pro ile tüm detayları ile aktarıyor.

Tasarımsal olarak şık ve oldukça hafif bir telefon olan Reno 3 Pro, 171 gram ağırlığında. Ayrıca 7,7 mm inceliği ile elinizi yormadan tek elle kullanıma da imkan sağlayabilecek yapısıyla dikkat çekiyor. 6.5” 2400 x 1080 piksel çözünürlüğündeki AMOLED tabanlı ekranı 90 Hz tazeleme hızı sunuyor. Bunun yanı sıra DCI-P3 renk gamut desteğiyle de dizi, film ve oyun keyfinizde oldukça farklı ve keyif verici bir deneyim vadediyor. Elbette bunun Dolby Atmos destekli stereo hoparlörleri barındırması gibi avantajı da yadsınamaz bir gerçek.

Snapdragon 765G daha önce yaptığımız testlerde zirvede yer alırken Adreno 620 grafik işlem birimi de tüm oyunları en yüksek ayarda oynayabilmenize olanak tanıyor. Bu sayede canlı bir ekranda, stereo hoparlör eşliğinde üst seviye ve 90 Hz akıcı bir oyun deneyimi sizi bekliyor. Diğer bir yandan 12 GB RAM ve 256 GB depolama alanı ise çoklu uygulama kullanımı ve uygulamaları geri çağırma gibi birçok konuda size geniş bir bellek ve depolama alanı sağlıyor.

Üstün özellikler

48 MP çözünürlüğündeki dörtlü kamerası fotoğraf ve video performansında oldukça tatmin edici ve beklenmedik kalitede sonuçlar verirken video sabitlemesi ile rakipsiz bir noktada olduğunu da söylemek mümkün. 32 MP ön kamerası ise fazlasıyla iyi sonuçlar verebiliyor. 2x optik, 5x hibrit ve 20x’e dijital yakınlaştırma yapabilmek Oppo Reno 3 Pro ile mümkün.

4025 mAh değerindeki bataryasını 30 W VOOC 4.0 şarj ile hızlıca doldurabilen cihaz 20 dakikada %50 şarj edebiliyor. NFC ve Wi-Fi ac ile BT 5.1 bağlantı teknolojilerine sahip olan telefon şık ve başarılı bir telefon olmayı başarmış.

Ayrıca Kapalı Ekran Saati, ekran ışık efektleri, Soloop, koyu mod, akıllı kenar çubuğu, uygulama kilidi gibi Color OS 7.0 ile gelen avantajlar da kullanım deneyiminizi ileriye taşımayı başarıyor. Soloop özellikle Instagram başta olmak üzere sosyal medyada paylaşmak için videolar üretebilmeniz adına oldukça yardımcı olacaktır.

Devamını oku

Anakart

TRX40 nedir? Neler sunuyor? | ROG Strix TRX40-E Gaming

AMD’nin genel son kullanıcı kitlesinden ziyade profesyonel kullanma yönelik geliştirdiği Threadripper işlemci ailesi 3. nesli ile yenilendi. PCIe 4.0 başta olmak üzere birçok yeniliği de kazanan bu yeni nesil sTRX4 soketi ve TRX40 platformuna geçiş yaptı. Biz de bu yazımızda ROG Strix TRX40-E Gaming anakartı ile TRX40 platformunun detaylarına bakıyoruz.


İlginizi çekebilir; ASUS, AMD Ryzen destekleyen TRX40 serisi anakartları duyurdu!

reklam

Nedir bu Threadripper ?

Threadripper ailesinin AMD kanadı tarafından geliştirilen, Intel tarafında Xeon işlemcilere rakip konumlandırılacak fazlasıyla çekirdek barındıran işlemciler olduğunu belirtebiliriz. Yani bireysel kullanımdan ziyade work station olarak bilinen iş istasyonları ve sunucular için geliştirilmiş devasa bir işlemcidir Threadripper.

Render, 3B modelleme, oyun gelliştirme gibi profesyonel alanlarda kullanılabilen bir aile olan Ryzen Threadripper, 64 çekirdek ve 128 izlek gibi oldukça üst seviyelere de çıkmayı başarıyor. 88 adet PCIe 4.0 hattına destek verebilen ECC destekli 4 kanal DDR4 gibi avantajları da mevcut.

3. nesil ile beraber 24 çekirdekli 3960X, 32 çekirdekli 3970X ve 64 çekirdekli 3990X işlemcileriyle güçlenen AMD Ryzen Threadripper, rahat ve sorunsuz çalışabilmek adına da TRX40 platformunu kullanan anakartlara ihtiyaç duyuyor. Biz bu yazımızda ise ASUS’un ROG Strix TRX40-E Gaming anakartına göz atacağız.

ROG Strix TRX40-E Gaming

ASUS’un sTRX4 soketi için geliştirdiği 6 farklı anakart modellerinin üst seviye olanlarından biri haline gelen ROG Strix TRX40-E Gaming, oldukça dikkat çekici ve afilli bir tasarıma sahip.

İlk dikkat çeken detaylardan biri olan bellekler noktasında dört kanallı bellek kontrolcüsü yer alan kartta sekiz yuvada toplamda 256 GB’a ve 4666 MHz’e kadar DDR4 bellek kullanılabiliyor. 3 M.2 bağlantı noktasına sahip olan ROG Strix TRX40-E Gaming’de PCIe 4.0 x4 destekli 3 farkı 5 GB/sn okuma ve yazma değerleri sunan depolama birimleri kullanılabilir. Ayrıca kartta 8 adet SATA 6Gb/s bağlantı da bulunmakta.

Panel ve bağlantı noktalarıyla beraber toplamda 13 adet USB 3.2 Gen 2, 8 adet de USB 2.0 bağlantı desteği yer almakta. Anakart bağlantı tarafında da oldukça iddialı. Bluetooth 5.0 desteği ve 2.5G Ethernet ve yeni nesil Intel Wi-Fi 6 (802.11ax) ile donatılmış.

Ses tarafında da zirveye göz diken anakartta SupremeFX ses teknolojisi bulunuyor. S1220 kodek kullanan SupremeFX, nötr ve detaylı bir ses imzası için düz bir frekans tepkisi sağlamak için üretildi. Ayrıca ön panel çıkışı, çift op amfi ile donatılmış.

Son olarak güç ve soğutma tarafına baktığımızda ise ProCool II soketler ile daha dayanıklı CPU güç bağlantısı vadeden ROG Strix TRX40-E Gaming, Digi+ VRM ie donatılmış. 16 faz güç desteğiyle yüksek güç gerektiren işlemler ve hız aşırtmada işlemciye tam destek sağlamayı başarıyor.

Soğutma kanadında mosfetler, bobinler, M.2 blokları, yonga seti bloğu yer alıyor. Birçok noktasında yer alan termal pedler sayesinde tam bir koruma ve soğuma desteği sunuyor. Böylece yüksek çalışma gerçekleştiren bileşenlerin serin kalmasında da öncü rol oynuyorlar.

Sonuç olarak ROG Strix TRX40-E Gaming, başta profesyonel ve iş istasyonları kullanımlarında aynı zamanda oyun meraklısı olan profesyonel kullanıcıların oldukça hoşuna gidebileceği bir tasarım ve özellik anlayışı ile gelmiş.

Devamını oku