Sosyal medya

Haber

Çift taşıyıcı (Dual carrier) teknolojisi

dual-carrier

Kamuoyunda “Çift Taşıyıcı (Dual Carrier)” olarak bilinen teknoloji 3G’de “HSPA+ 64QAM Dual Carrier” olarak ifade edilmektedir. 3G’nin ilk yıllarında 1 taşıyıcı ile maksimum 2 Mbps hızlara ulaşılabiliyordu. HSPA teknolojisinin geliştirilmesi ile 3G’de 14.4 Mbps hızlarına kadar çıkılabildi. HSPA+ ile ise 21.6 Mbps hızı artık tek taşıyıcıda mümkün olmuştu. Hava arayüzündeki teknolojik geliştirme 64QAM ile sonlanınca, hızı artırmak için 2 taşıyıcının birleştirilip tek büyük bir taşıyıcı gibi hizmet vermesine olanak sağlayan Dual Carrier teknolojisi geliştirildi. Böylece 21.6 Mbps hızı ikiye katlanarak 43.2 Mbps hızlara ulaşmak mümkün oldu.

Ancak tüm bu teknolojileri kullabilmek için abonelerin kullandıkları terminal cihazların  da (akıllı telefon, tablet, modem) bu teknolojileri desteklemesi gerekmektedir. Şu anda ülkemizde satın alabileceğiniz HTC Windows Phone 8X, Nokia Lumia 920 gibi Windows Phone 8’li cihazlar yanında yakında ülkemize gelecek olan iPhone 5, Retine ekranlı iPad, iPad mini, LG Nexus 4, ASUS Padfone 2 gibi üst düzey ve yeni cihazların hepsi çift taşıyıcı teknolojisini destekliyor.

[quote type=”large” align=”left”]

Vodafone’da Çift Taşıyıcı ne şekilde kullanılıyor?

Dual Carrier teknolojisi henüz laboratuvar şartlarında test edilirken, Vodafone 18 Mart 2010 tarihinde test şebekesinde ilk canlı demoyu başarıyla gerçekleştirdi ve 3G’de Türkiye’deki o zamanki en yüksek hıza (43.1 Mbps) ulaştı. Vodafone, hızla çift taşıyıcı aktivasyonu yapmakta ve özellikle trafiğin yoğun olduğu lokasyonlarda bu teknolojiyi kullanarak tüm abonelerine en iyi 3G deneyimi yaşamasını amaçlıyor.

7 saat yerine 80 dakikada film indirebilmek mümkün olacak!

Bu teknolojinin sahip olduğu kapasiteyi teorik olarak tanımlayan verilere göre; 8Mbps ADSL bağlantı ile ortalama 7 saatte inen bir Blu-ray filmi sadece 80 dakikada indirebilmek mümkün! Yine 80 dakikada bir Blu-ray film indirebilme imkanı sağlayan 43.2 Mbps hızla sadece 10 saniyede 12 şarkılık bir müzik albümü; 24 dakikada 90 dakikalık HD kalitede bir futbol maçı indirilebiliyor.

[/quote]

 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yıldıray Gökkaya

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval