Sosyal medya

Kripto Para

Cardano’nun Alonzo Hard Forku Sorunlarla Geldi

Cardano, bugün yürürlüğe giren Alonzo hard forku ile akıllı kontrat desteği aldı. Ancak yaşanan bazı problemlerden dolayı uygulamaya girmesi beklenen bir kaç merkeziyetsiz uygulama ertelenmek durumunda kaldı. Alonzo ana ağında yalnızca bir kaç ufak akıllı kontrat devreye sokulabildi.

Akıllı kontratlar, genel olarak kendi kendisini uygulayabilen bir parça bilgisayar kodu olarak tanımlanıyor. Akıllı kontratlara yaygın olarak numarasını seçip, ücretini ödediğinizde size seçtiğiniz ürünü veren yiyecek, içecek otomat makineleri örnek olarak gösteriliyor. Kripto dünyasında ise akıllı kontratlar genellikle merkeziyetsiz alım satım platformları veya gözetimsiz borç verme uygulamalarında kullanılıyor.

Alonzo, Cardano’yu Ethereum ve Solana gibi diğer büyük rakipleriyle kafa kafaya getiriyor. Ethereum akıllı konrat desteğini 2015 yılında almıştı. Şu anda da bu alanda lider konumda. Solana da bu alanda hızla gelişen bir akıllı kontrat uyumlu blok zincirine sahip. Cardano’dan gelen bu adım ile de yakın gelecekte önemli uygulamaların devreye girerek Cardano’yu güçlendirmesi bekleniyor.

Cardano’nun geliştirme ekibi Input Output (IOHK), Alonzo’nun test ağını 2 Eylül’de kullanıma açmıştı. Bu tarihten sonra de Cardano’nun yerel tokenı ADA büyük bir yükseliş yaşadı. 3.1 dolar seviyelerine kadar yükselen ADA tarihi zirvesine ulaşmıştı. Ancak ağda yaşanan bazı problemlerden dolayı fiyat tekrardan gerilemişti. Bugün, Alonzo ana ağının uygulamaya girmesi de ADA’nın fiyatını pozitif yönde etkileyemedi. Aksine ADA düşüşe girerek an itibariyle 2.3 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Alonzo ana ağının kullanıma açılması önemli sorunları da beraberinde getirdi. Cardano’nun ilk merkeziyetsiz uygulaması olan çok havuzlu alım satım platformu Minswap, açılışından kısa bir süre sonra kapanmak zorunda kaldı. Minswap’ın, çoklu işlemleri tek seferde işlemede zorlandığı anlaşıldı. Büyük Ethereum yatırımcılarından Anthony Sassano da attığı tweetler ile Cardano’ya yüklendi. Sassano, 6 yıldır yapılan araştırmalara ve toplanan bilgi birikimine rağmen Cardano’yu basit bir uygulamayı bile yürürlüğe sokamamakla eleştirdi.

IOHK de eleştirilere yanıt vererek bazı eleştirilerin spekülasyon ve yanlış bilgilendirme içerdiğini söyledi.

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson da dün attığı tweette yarının Cardano için önemli bir gün olduğunu ve yeni bir çağın başladığını söyledi. Tweetin ardından Cardano hayranlarında ADA için bir fiyat artışı beklentisi oluştu.

IOHK, yaşanan problemleri hala tam olarak çözebilmiş görünmüyor. Yaşanan sorunlardan ötürü Alonzo ile sektörü ele geçirecek önemli bir uygulamanın ortaya çıkması da pek olası görünmüyor. Bir kaç merkeziyetsiz platform da yaptıkları açıklamalar ile yaşanan işlem darboğazına kesin bir çözüm bulunana kadar açılışlarını ertelediklerini duyurdu.

80 milyar dolarlık market hacmiyle Cardano, en önemli üçüncü kripto paraya sahip durumda. Cardano’nun bu noktaya gelebilmesinde de en önemli “Ethereum katili” sıfatıyla tanımlanmasının büyük bir etkisi var. Ancak Cardano, yaşadığı bu temel sorunlarla hayal kırıklığı yaratıyor ve sektör lideri Ethereum’a yaklaşabilmesi de pek olası olmadığı görülmüyor.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Umut SEZER

Blok zinciri ve kripto para meraklısı, madencisi ve yatırımcısı. Kripto paralar, oyunlar, teknoloji ve otomotiv gibi alanlarda yazıyorum. Sorularınız ve şikayetleriniz için bana, [email protected] adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

El Salvador’da Bitcoin Karşıtı Protestolar Artıyor

Binlerce kişi ülkenin başkentinde sokaklara döküldü. Halkın çoğunluğu ülkenin Bitcoin yasasını protesto ediyordu.

El Salvador halkı geçtiğimiz gün, Başkan Nayib Bukele’nin aleyhine protestolarla sokaklara döküldü. El Salvador’daki protestolar, ülkenin bağımsızlık günü olan 15 Eylül Çarşamba günü başladı. Yerel basın, vatandaşların ülkenin yeni Bitcoin yasasına öfkeli olduğunu bildirdi. Protestocular başkent San Salvador’da bir Bitcoin ATM’sini ateşe verdi. Bazıları, “Bitcoin istemiyoruz” ve “Diktatörlüğe hayır” yazılı pankartlarla sokaklara çıktı. El Salvador, 7 Eylül’de Bitcoin’i yasal hale getirmişti. Bunu yaparak Bitcoin’i tamamen yasal yapan ilk ülke olarak tarihe geçmişti.

Bu gibi Bitcoin karşıtı protestolar daha önce de yaşanmıştı.

Ülkenin cumhurbaşkanı Nayib Bukele, Twitter’dan yaptığı açıklamayla vandalizmi durdurmayan vatandaşları eleştirdi. Aynı şekilde basına da tepki gösterdi.

Temmuz ve Ağustos’tan beri Başkan Bukele’nin Bitcoin hamlelerine karşı protestolar yapıldığını belirtmiştik. Ancak yerel basın, dün gerçekleşen protestoyu binlerce vatandaşın sokaklara çıkmasıyla açık ara en şiddetlisi olarak niteledi.

El Salvador halkı sadece Bitcoin yasasını protesto etmekle kalmadı. Ek olarak bazı devlet adamlarının ülkenin adelet sistemini zayıflattığına ve ayrıcalıklı zümreler oluşturulduğuna inanan halk, Başkan Bukele’ye bu yüzden de cephe almış durumda. Bukele, daha önce yapılan anketlerde başarılı olmasına rağmen son zamanlarda otoriterlik açısından eleştirilere maruz kaldı.

Ülkedeki bazı Bitcoin kuralları şunlar;

  • İşletmeler yeterli teknolojiye sahipse, ödeme aracı olarak Bitcoin kabul etmek zorundadır.
  • Vatandaşların varlığı kullanmaları zorunlu değildir.
  • Hükümetin resmi kripto para cüzdanı Chivo’yu kullananlar 30 dolar değerinde Bitcoin ile ödüllendirilir.

Chivo’nun, Bitcoin’in ülkede yasal hale gelmesinden itibaren teknik sorunlar yaşaması da El Salvador için ayrı bir olumsuz etken.

JP Morgan gibi yatırım bankaları, ABD yetkilileri ve hatta Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin yasasını uygulanmasının zor olacağını iddia ederek eleştiride bulunmuşlardı. Bugünkü protestolar ise bir nevi bunun kanıtı olarak gösterilebilir.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kripto Para

Bitcoin Başarılı Olursa Düzenleyiciler Lider Kripto Parayı Bitirebilir Mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin geçtiğimiz hafta düşüşler yaşayıp bu haftaya kötü de başlasa, bugünü güzel başlattığı söylenebilir. 48 bin dolar seviyesini tekrar geçen BTC, yazı sırasında 48.056 dolardan işlem görüyor. 64 bin dolarlık zirvesinden hala uzakta olan Bitcoin, yükselişini sürdürüp başarısını katlarsa düzenleyiciler ve hükümetler tarafından bitirilebilir mi? Ünlü hedge fonu patronu Ray Dalio Bitcoin başarılı olursa düzenleyicilerin onu bitirmeye çalışacağını söylüyor.


İlginizi Çekebilir: Avustralya Merkez Bankası, CBDC Araştırma Ekibi İçin Bir İş İlanı Yayınladı


Milyarder Ray Dalio, Bitcoin başarılı olursa, küresel düzenleyicilerin ve hükümetlerin nihayetinde onu öldürmeye çalışacağına inanıyor. Ray Dalio, lider kripto para biriminin ana akım benimsenmesi devam ederse ve varlık başarılı olursa, düzenleyiciler ve hükümetlerin kripto paranın ilerlemesini öldüreceğini söyledi. Aynı zamanda, Çin ve Hindistan gibi çoğu büyük ülkenin bunu yapmaya çalıştığını ifade ediyor.

CNBC’de konuşan 72 yaşındaki milyarder, portföyünün belirli bir miktarını Bitcoin’e tahsis ettiğini bir kez daha itiraf etti. BTC satın almasına rağmen, düzenleyiciler ve hükümetler nedeniyle gelecekteki başarısından hala şüphe duyuyor. Bitcoin’in potansiyeli hakkında konuşurken, “Bence günün sonunda eğer gerçekten başarılı olursa, onu öldürecekler ve onu öldürmeye çalışacaklar” ifadelerini kullanıyor. Bu tür yetkililerin “onu öldürmenin yolları olduğu” için eninde sonunda galip geleceğini de sözlerine ekliyor.

El Salvador’un Bitcoin’i ülkede yasal hale getirerek bir ilki gerçekleştirmesine de değinen Dalio, bu tarihi olayın bile Bitcoin’in durumunu doğrulamak için yeterli olmadığını söylüyor. Dalio ayrıca Bitcoin’in gerçek bir değeri olmadığını da öne sürüyor:

“Kripto varlıkları veya diyelim ki Bitcoin’i tarihsel perspektife koyarsanız… tarihsel perspektifte gerçek değeri olmayan pek çok şey vardı.”

Milyarder ayrıca, Çin ve Hindistan’ın Bitcoin’den kurtulmaya çalıştığına işaret ederek El Salvador’un ses getiren Bitcoin hamlesini de küçümsedi.

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku