Sosyal medya

Haber

Bataryalar 30 kat güçlenecek, 1000 kat hızlı dolacak

batteryGünümüzün mobil cihazları… Hele ki akıllı telefonları… Evden çıkarken şarjdan çıkarıp %100 dolu batarya ile gitseniz bile, yolda iki müzik dinleyip GPS’ten yol tarifi aldığımızda bataryanın gözle görülür bir şekilde düştüğünü görüyoruz. Mobil teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişiyor olsa da, batarya henüz yerinde sayma durumunda. Cihazlar daha çok güç tüketiyor, batarya yetmiyor. Üreticiler de daha büyük batarya sığdırabilmek için “Ekranı büyüttük, artık daha iyi göreceksiniz!” hilesinin ardına saklanmak zorunda kalıyor.

Bu ve benzeri batarya sorunlarının aşılması için bir süredir çalışan Illinois Üniversitesi, çok ciddi bir sonuca ulaşmak üzere olduklarını belirtti. Yeni batarya teknolojisi üzerine çalışmalarını sürdüren grubun başındaki Profesör William King, hazırladığı basın bülteni ile ayrıntıları belirtti. 3 boyutlu çok sayıda minik hücreden oluşan yeni batarya yapısı, günümüz Lityum – Ion bataryalara göre 30 kat daha fazla enerji depolayabiliyor. Akıllı telefonun bataryalarının 1 / 30 oranında küçüldüğünü hayal edin. 2000 mAh gücündeki bir batarya, yaklaşık olarak bir sim kart boyutuna sığabiliyor. Telefon içerisinde boş kalan devasa alanın yarısı yeni nesil batarya ile doldurulsa bile, yepyeni teknolojilerin sığdırılabileceği devasa bir alan kalıyor.

Yeni teknolojinin en güzel özelliği, 30 kat güçlü hale gelmesine rağmen bataryanın 1000 kat hızlı şarj olabilmesi. Ortalama 3 saatte dolan telefon standart bataryasının, artık birkaç saniyelik şarj ile günlerce (hatta belki aylarca) dayanabilecek olmasının hayali bile güzel.

Tabii batarya yüzünden sıkıntı çeken tek sektör mobil dünya değil. Elektrikli araçların da depolama ile ilgili ciddi sıkıntıları bulunuyor. Hem şarj süresi kısalması, hem de gidilebilecek olan mesafenin artmasıyla beraber şu an emekleme durumunda olan elektrikli arabalara geçiş, bir anda hızlanacaktır.

King, geliştirmenin son dönemecinde olduğunu ve şu sıralar maliyet düşürme ile küçük cihazlara adapte etmekle uğraştıklarını belirtti. 1 – 2 yıl içerisinde, çeşitli cihazların içerisinde kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Bu bataryanın maliyetinin düşük olması durumda teknoloji dünyası çok hızlı bir şekilde, büyük oranda gelişecektir. Bekleyelim, görelim.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Ruşen Göbel

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval