Sosyal medya

Video

ASUS Tutkunu DJ: Nihat Sırdar

Nihat Sırdar, 89.2 frekansından dinlenen Alem FM’de her sabah ve her akşam canlı yayın yapıyor. Dinleyenlerinden günde ortalama bin e-posta alan Nihat, üst seviyede bir teknoloji kullanıcısı.

 Sosyal medyada toplam kaç takipçin olduğunu, her gün ortalama kaç e-posta aldığını ve kaç gönderi paylaştığını biliyor musun? 

Twitter’da beni takip eden 220 bin kişi var, Facebook’ta ise 60 binden biraz fazla takipçim var sanırım. Sabah ve akşamları yaptığım iki program sonrasında günde ortalama bin e-posta alıyorumdur. Tabii ki sosyal medya paylaşımlarım günlere göre değişiyor ama ortalama on gönderi yaptığımı düşünüyorum.

Peki, Twitter’daki takipçilerinle nasıl bir iletişimin var? Popüler bir paylaşımın yaklaşık kaç retweet alabiliyor? 

Bu tabii ki gündeme göre değişiyor. Duran Adam eylemiyle ilgili bir gönderim 1,5 dakika içinde 3 bin retweet aldı. Selçuk Erdem’in çizdiği, Penguen’e de kapak olan bir karikatürdü. O paylaştı, ben kendi takipçilerimle paylaştım, başkaları da aynısını yaptı ve 1,5 – 2 saat içinde bir milyon retweet aldı.

Bildiğim kadarıyla sen teknolojiye çok meraklı ve fanatik seviyesinde ASUS tutkunu birisin. 

Aslında sadece ben değil, bizim teknoloji gurumuz Murat Seymen de ASUS tutkunudur ve benim ASUS ile tanışmamı o sağlamıştır. Ben günde iki kere ikişer saatlik canlı program yapıyorum. Yayın sırasında karşımda üç ekran açık oluyor: Bir ekranda Twitter, diğerinde Facebook ve sonuncusunda da radyonun SMS ekranı var. Ben dinleyiciyle bu üç ekran üzerinden iletişim kuruyorum. Ayrıca çoğu zaman stüdyoda değil, dışarıdan yayın yapıyoruz. İhtiyacımı Murat’a anlattığımda o bana doğrudan ASUS önerdi çünkü bana yüksek performanslı, kolay taşınabilecek kadar hafif ve uzun pil ömrüne sahip bir dizüstü bilgisayar lazımdı. Murat ASUS’u önerince hemen bir ZENBOOK aldım ve bu tercihim nedeniyle hiç pişman olmadım.

ASUS ZENBOOK’unu sadece özel ihtiyaçların için mi kullanıyorsun? 

Hayır canım, olur mu öyle şey? Stüdyo dışından yaptığım dış yayınlarda biraz önce bahsettiğim her üç ekranı da ZENBOOK’tan takip ediyorum, müzikleri de bundan çalıyorum. Gerçi dış yayınları iki farklı bilgisayar üzerinden yapıyoruz ama diğerini sadece felaket senaryosu amacıyla taşıyoruz. Yoksa ben dışarıdayken tüm yayını ZENBOOK üzerinden yapıyorum. ASUS’un bu Ultrabook’u ile bugüne kadar Avrupa’nın tüm şehirlerinden, Kore’den ve Amerika’dan yayın yaptım. Türkiye’de de turneye çıktığımızda bunu kullanıyorum.

 Nihat Sırdar’ın canlı yayına çıkması için sadece ASUS ZENBOOK’unun yanında olması yetiyor, öyle mi? 

Aynen öyle ama her zaman yanımızda bir yedek de taşıyoruz. Malum, canlı yayın yapıyoruz ve her ihtimali düşünmemiz lazım. Gerçi bugüne kadar o yedek bilgisayarı kullanmamız hiç gerekmedi.

Radyo programına bir teknoloji bölümü ekleme fikri nereden çıktı? 

Aslında planlı değildi. Canlı yayında bir dinleyici sorusuna cevap verdik, sonra baktık ki birçok soru geliyor… Murat Seymen zaten teknoloji konusundaki her türlü soruya cevap verebilecek donanıma sahip. Biz de dinleyicilerden gelen bu talebi Murat ile karşılamaya karar verdik. Şimdi insanlar yeni bir cihaz alacaklarsa hemen bize soruyorlar. Hatta o cihazı nasıl kullanacağını soran bile oluyor.

Ultrabook’ların pil ömrü konusunda ne düşünüyorsun? 

Şöyle bir örnek vereyim: Eskiden dizüstü bilgisayarımı en fazla bir saat kesintisiz kullanabilirdim. Şimdi işin içinde canlı yayın da varken ASUS ZENBOOK’u dört saat kesintisiz kullanabiliyorum. Yayını 3G bağlantısı ile merkeze ulaştırdığımızı da unutmamak lazım. Yani dizüstü bilgisayarıma hep bir 3G modem de takılı oluyor.

Dışarıdan yayın yaptığınızda yayını 3G omurgası üzerinden gerçekleştirdiğinizi bilmiyordum.

3G kullanıyoruz. Çantamda her üç operatörün de 3G modemleri var. Yayın öncesi küçük bir upload testi yapıyoruz ve bulunduğumuz yerde hangi operatörün yayın için gerekli hızı sunduğunu belirliyoruz. Sonra da o operatörün 3G bağlantısını kullanarak canlı yayını yapıyoruz.

Yayında da zaman zaman ASUS’tan bahsediyorsun. Bundan rahatsız olan birileri var mı?

Bildiğim kadarıyla yok. Bugüne kadar bilişim sektöründeki hemen hemen her şirket için ürün veya kampanya tanıtımları yaptığımıza göre ASUS’un rakipleri arasında da rahatsız olan yok demektir. Çünkü biz Murat Seymen’in hazırladığı teknoloji bölümünde ürünlerin özelliklerini çok basit bir dille anlatıyoruz. Yani “Bu cihaz arabasında radyo dinleyen adamın hangi işine yarar?” kısmını çok güzel toparlıyoruz.

Sanırım Murat programda başka markaların dizüstü bilgisayarlarını tanıttığında birkaç kere “Benim ASUS’tan daha iyi mi?” diye sormuşsun. Daha iyisi çıktı mı? 

Evet, sordum :). Şimdilik daha iyisini bulamadık. Bazı başka markalar için Murat “birbirine yakın” diyor. Benim ZENBOOK’um Core i5 işlemcili. sanırım bundan daha iyisi Core i7 işlemcili modeli. Yakında onu da denemek istiyorum.

Biliyorsun, Murat bizim dergimize de yazıyor. Yazılarını okuyor musun?

Okuyorum, okuyorum ama bana radyodaki Murat daha sıcak geliyor. Şaka, şaka! Murat her türlü teknolojiyle ilgilenmeyi çok seviyor. O nedenle dergideki yazılarını da çok başarılı buluyorum.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Gökhan Menge

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval