Sosyal medya

Haber

ASUS Transformer AIO P1801

Asus-Transformer-Aio-p1801802

Transformer devrimi devam ediyor

Transformer serisi ile ilkleri yaratarak farklı cihazları tek model altında birleştiren ASUS, şimdi de hem tablet, hem masaüstü bilgisayar olabilen hepsi bir arada cihazı ASUS Transformer AiO P1801’i piyasaya sürdü.

ASUS’un Transformer serisini şimdiye kadar tablet olarak görmüştük. Cihazların devrimsel özelliği ise beraberinde gelen klavye şeklindeki istasyon içinde bulunan batarya sayesinde rakiplerini ikiye katlayan şarj ömrüydü. Tek bir full şarj ile neredeyse 15 saate kadar kullanım sunan ASUS Transformer serisi tabletlere şimdi apayrı bir formatta model katıldı: ASUS Transformer AiO P1801.

Transformer serisinin farklı tasarımlarını devam ettiren cihaz, bu kez dizüstü bilgisayar ve tableti değil, hepsi bir arada bilgisayarlar (All-in-one PC) ile tableti birleştirdi. İstasyon ve tablet olarak iki parçadan oluşan cihaz, isterseniz tablet, isterseniz hepsi bir arada oluyor.

Çift işletim sistemi

Çift işletim sistemine sahip ASUS Transformer AiO P1801, istasyona bağlandığında çok güçlü bir hepsi bir arada, ayrıldığında ise çok güçlü bir tablet haline geliyor. Cihazın üzerinde Intel Core i7 3770 (ya da seçiminize göre Intel Core i5 3350P, Intel Core i3 3220) işlemci bulunuyor. Bu güçlü işlemci dışında ekran, yani tablet kısmında ise ayrıca bağımsız dört çekirdekli Nvidia Tegra 3 bulunuyor. Bu sayede isterseniz Windows 8, isterseniz Android ile cihazınızı kullanabiliyorsunuz. İki işletim sistemi arasında geçiş yapmak ise sadece tek tuşa bakıyor.

İsterseniz ayrı bir monitörü de cihaza bağlarsanız bir tarafta Android tabletinizin keyfini çıkarırken, diğer tarafta da Windows 8’li bilgisayarınızı da aynı anda kullanabilirsiniz.

Ekran kartı olarak cihazın üzerinde 2 GB’lık Nvidia GeForce GT730M bulunuyor.  Tablet üzerinde 2 GB RAM bulunurken, ayrıca kasa üzerinde de 4 GB ile seçiminize göre 8 GB arasında RAM bulunuyor. Tabletin 32 GB’lık depolama alanına bir de istasyon üzerindeki 1 TB (dilerseniz 2 TB’a kadar) depolama alanı eşlik ediyor. ASUS Transformer AiO P1801’in üzerindeki 18.4 inçlik IPS ekran 1920 x 1080 piksel çözünürlüğe sahip. Ayrıca ASUS Transformer AiO P1801 bu ekran sayesinde piyasadaki en büyük Android tablet sıfatını da elinde bulunduruyor.

İhtiyacınızdan fazla giriş

ASUS Transformer AiO P1801’in dikkat çekici bir diğer özelliği de fazlasıyla giriş bulundurması. Her türlü dış cihazı, istediğiniz şekilde ASUS Transformer AiO P1801 üzerine bağlayabiliyorsunuz. HDMI slotu sayesinde multimedya içeriği istediğiniz diğer bir sisteme aktarıp keyfine varabilirsiniz. Ayrıca ASUS Transformer AiO P1801 içerisindeki opsiyonel dahili TV kartı sayesinde isterseniz 1080p full HD yayınları dahi izleyebilirsiniz.

Tam olarak saymak gerekirse ASUS Transformer AiO P1801 üzerinde microSD kart okuyucu, miniUSB 2.0 girişi, Kensington kilidi, USB 2.0, USB 3.0 (4 adet), 3’ü bir arada kart okuyucu, kulaklık ve mikrofon girişleri, HDMI çıkışı, RJ45 LAN girişi, TV jakı bulunuyor. Bu sayede klavye, fare, harici ses sistemi gibi tüm yan cihazlarınızı bağlasanız bile boşta bol slotunuz kalıyor.

WIFI ile WIndows 8

ASUS Transformer AiO P1801’in tabletinin en ilginç özelliklerinden birisi de istasyondaki Windows 8 işletim sistemine uzaktan, WiFi ile bağlanıp Windows 8’inizi evin her yerinden kullanmanıza olanak sağlaması. Yani tabletinizi alıp, başka bir odaya gittiğinizda tablet üzerinde kurulu olan Android’i kullanabildiğiniz gibi Windows 8’i de kullanabiliyorsunuz Tablet aynı zamanda ergonomik tasarımıyla kolayca taşınabiliyor. Boyutundan tahmin edebileceğiniz gibi standart tabletlerden ağır olan Transformer AiO P1801, yine de ortalama bir dizüstü bilgisayardan hafif olduğu için sorun yaratmıyor. Ayrıca arka tarafında 35 derece ya da 100 derecelik açıyla arkasındaki aparat sayesinde sabitleyebiliyorsunuz. İlla ki elinizde ya da yere paralel koyup kullanmanız gerekmiyor.

Sonuç olarak 

ASUS Transformer AiO P1801, Transformer cihazların daha önce dizüstü bilgisayar ve tableti birleştirmesi gibi, hepsi bir arada ve tablet bilgisayarı birleştiriyor. Bunu yaparken de ne tablet performansından ödün veriyor ne de PC performansından. Cihaz üzerinde rahatlıkla pek çok oyunu oynayabiliyorsunuz.

Benim favori oyunu Football Manager ve yakın zamandaki favorim Papers, Please oyunlarını çok büyük keyifle oynadım. 18 inçlik ekranı alıp, çalışma odamdan salona geçtim ve Beşiktaş’ın maçını izlerken WiFi üzerinden istasyonu bağlı bilgisayarımdan Windows 8 ile oyun oynadım. Ayrıca Android’e geçmek de çok keyifli. 18 inçlik ekran ve Android hiçbirimizin alışkın olmadığı bir kombinasyon.

ASUS Transformer AiO P1801’in beraberinde gelen fareye de ayrıca hayran kaldım. Normalde tekerleğin olduğu kısım tamamen dokunmatik, fakat güzelliği siz scroll yaptıkça titreşim ile geri dönüş vermesi.

Hem istasyona bağlı, all-in-one haliyle, hem de bir tablet olarak ASUS Transformer AiO P1801 şimdiye kadar kullandığım en keyifli cihaz.

Neden alınır?

• Devrimsel tasarım

•  Dev ekran tablet

•  Çift işletim sistemi

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Volkan Akduman

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir