Sosyal medya

Haber

Apple, Netflix Tipi Uygulamalarda Kayıt Bağlantısına İzin Verecek

Apple, ilk kez Netflix ve Spotify gibi uygulamaların, kullanıcıların kaydolabileceği ve yeni ve mevcut hesapları yönetebileceği bir web sitesine bağlanmasına izin verecek. Apple, “okuyucu uygulamaları” dediği kavramda yapılan değişikliğin 2022’nin başından itibaren küresel olarak uygulanacağını söylüyor. Değişiklik, beş yıllık bir soruşturmayı kapatan Japonya Adil Ticaret Komisyonu (JFTC) ile kabul edildi.

Anlaşma, şu anda ABD’de Apple’a açılan bir davaya konu olan oyunlardaki uygulama içi satın alımları etkilemiyor. Şu anda uygulama geliştiricilerin Apple’ın uygulama içi satın alma sistemlerini kullanmaları gerekiyor ve genellikle kullanıcıları başka bir yerden içerik satın almaya yönlendiremiyorlar. Bu, bazı uygulamaların zaten başka bir yerde edinilmiş bir aboneliğiniz varsa çalıştığı ve kaydolabileceğiniz web sitelerine uygulama içi bağlantılar sunmadığı anlamına geliyor.

Apple, anlaşmanın “okuyucu uygulamaları geliştiricilerinin, kullanıcıların gizliliklerini korurken uygulamalarını ve hizmetlerini kurmalarını ve yönetmelerini kolaylaştırmasına yardımcı olacağını” söyledi. Şirket şu anda uygulama içi satın alımlarda %15 ila %30 arasında bir komisyon alıyor. App Store, firmanın “hizmetler” segmentinden elde ettiği yaklaşık 54 milyar dolara önemli bir katkıda bulunuyor.

JFTC, soruşturmasının ana hatlarını çizerek, anlaşmanın “okuyucu uygulamalarını” kapsadığını söyledi. Apple, bunun önceden satın alınmış içerik sağlayan uygulamaları veya “dijital dergiler, gazeteler, kitaplar, ses, müzik ve video” aboneliklerini içereceğini söylüyor. Ancak değişiklikler, App Store kurallarının şu anda Fortnite geliştiricisi Epic Games ile yüksek profilli bir ABD yasal anlaşmazlığının konusu olduğu oyunları kapsamıyor. En son haberlere tepki gösteren Epic Games’in CEO’su Tim Sweeney, Apple’ı “böl ve yönet” stratejisine teşebbüs etmekle suçladı.

Tim Sweeney: Apple, iOS’u donanım, mağazalar, ödemeler ve her biri kendi değerlerine göre rekabet eden hizmetler temelinde açmalıdır. Bunun yerine, bağlama uygulamalarının çoğundan kurtulma umuduyla, kelimenin tam anlamıyla her gün böl ve yönetin yeniden hesaplamasını yürütüyorlar.

Apple ve yasal engeller

Apple, App Store’u nasıl çalıştırdığı konusunda başka yasal zorluklarla da karşı karşıya. Salı günü, Güney Kore Ulusal Meclisi, onaylandıktan sonra Apple ve Google’ın uygulamalardan yalnızca uygulama içi ödeme sistemlerini kullanmalarını istemesini engelleyecek bir yasa tasarısını onayladı. Apple daha önce Verge’e faturanın diğer sorunların yanı sıra “diğer kaynaklardan dijital ürünler satın alan kullanıcıları dolandırıcılık riskine sokacağını” söylemişti.

Perşembe günü, uygulama içi satın alma sisteminin gerekli kullanımı konusunda Hindistan’daki firmaya karşı başka bir dava açıldı. Reuters’e göre dosyalamada, “%30’luk komisyonun varlığı, bazı uygulama geliştiricilerinin piyasaya asla giremeyeceği anlamına geliyor. Bu da tüketicilere zarar verebilir” dedi. Apple ayrıca Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi’nin App Store bağlantılı rekabet incelemesiyle karşı karşıya.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Aksa Umay Kanşıray

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir