Sosyal medya

Apple

Apple, Lightning bağlantısını bırakmamakta kararlı!

Avrupa Birliği, ortak bir şarj girişi standardı belirlemeleri konusunda akıllı telefon üreticilerine uzun süredir baskı uyguluyor. Çoğu marka bu süreçte USB-C girişini standart hale getirirken, Apple ise iPhone’larda Lightning bağlantısını kullanma konusunda kararlı gözüküyor.


İlginizi Çekebilir: Samsung, S9 kullanıcılarına yalan söyledi! OneUI 2.0 ertelendi!


Apple: Lightning kablosunu bırakmak yarardan çok zarar getirecek!

Avrupa Parlamentosu, şarj girişi standartlaştırma işlemini sağlamak için bir yasa tasarısı hazırlıyor. Bu yasa tasarısına göre, akıllı cihaz üreticileri belirli bir yasal süreden sonra tek tip şarj girişi kullanmak zorunda kalabilir. iPhone modellerinde Lightning bağlantısını kullandığı için durumdan en fazla etkilenecek marka olan Apple ise yasa tasarısına karşıtlığını dile getiriyor.

Avrupa Birliği’ne göre bu dönüşüm, çevre kirliliğini önleme konusunda yıllık olarak 13 milyon Euro’luk bir fayda sağlayacak. Konu ile ilgili bu hafta açıklama yayınlayan Apple ise ortaya çıkardığı tablo ile 1.5 milyar Euro maliyet oluşacağına dikkat çekiyor. Şarj girişini ortak hale getirmenin tüketiciler tarafında zorluk yaratacağını söyleyen marka, önerinin yasalaşması halinde sertifikasyon süreci için yeterli zaman olmadığına da vurgu yapıyor.

iPad Pro ve MacBook modellerinde kısmen USB-C standardına geçiş yapan Apple, iPhone serisinde ise kullanıcıların yıllardır beklediği değişikliği gerçekleştirmiyor. iPhone 11 Pro modelinde hızlı şarj için şarj aleti ucu USB-C’ye dönüştürülürken, telefona bağlantı ise yine Lightning girişiyle sağlanıyor. Görünüşe göre iPhone 12 serisinde de bu konu ile ilgili bir değişiklik yaşanmayacak.

Avrupa Komisyonu, hazırladığı yasa tasarısını önümüzdeki hafta kamuoyu ile paylaşmayı planlıyor. Eğer tasarı yasalaşırsa, belirli bir dönüşüm sürecinin ardından Avrupa’da satışa sunulacak bütün akıllı cihazlarda tek tip şarj girişinin bulunacağını belirtelim.

İnternet ile ilk karşılaşmam, 2000'li yılların başlarında 146 çevirmeli ağ bağlantısı sayesinde gerçekleşti. Teknolojiyle aram zaman içerisinde koyulaştı ve şimdi de HWP bünyesinde en güncel haberleri sizlere aktarıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Apple, Hindistan’daki ilk mağazasını 2021’de açmayı planlıyor

apple hindistan

Apple, Hindistan pazarına herhangi bir aracı olmadan girebilmek adına kendi mağazasını açma planları yapıyor. Şirketin yıllık hissedar toplantısında konuşan CEO Tim Cook, öncelikli olarak bu yıl içerisinde Hindistan‘da bir online mağaza, ardından 2021 yılı itibariyle de kendi fiziki mağazalarını açmayı hedeflediklerini söyledi.


İlginizi çekebilir: Apple, uygun fiyatlı bir AirPods Pro sürümü satışa çıkarabilir!


Apple, uzun süredir üçüncü parti satıcılar aracılığı ile Hindistan pazarında kendine yer ediniyor. Şirket, yaptığı planlamalar ile bu yıl içerisinde Hindistan‘da bir online mağaza açarak bu düzeni değiştirmek istiyor. Online mağazanın açılış tarihi şu an için net değil. Fakat TechCrunch‘ın haberine göre Apple, online mağazasını 2020 yılının üçüncü çeyreğinde açmayı planlıyor. Fiziki mağazanın ise 2021 yılında açılması hedefleniyor.

apple store

Apple, premium akıllı telefon piyasasında Hindistan’da neler yapabilir?

Hindistan, akıllı telefon piyasası satışlarında Çin‘den sonra ikinci sırada yer alıyor. Bu da pazarın ne kadar büyük olduğunun bir göstergesi. Apple‘ın böylesine büyük bir pazardan kendine yer edinmeye çalışması anlaşılabilir. Fakat bir araştırma şirketi olan Counterpoint verilerine göre, Hindistan‘daki akıllı telefon satışlarının büyük bir çoğunluğunu 150 dolar ve altı modeller kapsıyor.

Apple için diğer bir zorluk ise Hindistan hükümetinin elektronik eşyalara getirdiği ağır ithalat vergisi. Bu ek bir maliyet oluşturduğu için Hindistan‘daki kullanıcılar iPhone‘a daha yüksek fiyattan sahip olmak zorunda kalıyor.

Apple ürünleri şu an için üçüncü parti mağazalar aracılığı ile halihazırda Hindistan‘da satılıyor. Fakat satış konusunda rakipleri Huawei ve Samsung‘un gerisinde kalmış durumdalar. Ancak Apple‘ın açacağı online mağaza aracılığı ile bir takım kampanyalar düzenleyerek daha uygun fiyattan ürünlerini satabileceği de konuşuluyor.

Devamını oku

Apple

Apple kulak üstü kulaklık yakın zamanda tanıtılacak

Sızıntılara göre Apple tarafından “Apple AirPods (X Generation)” kod adında bir cihazın hazırlıkları tamamlandı. Büyük ihtimalle bu cihaz yeni piyasaya çıkacak olan Apple kulak üstü kulaklık olacak.


İlginizi çekebilir: Apple Airpods kulaklıkları Android ile kullanma rehberi


Sızıntılar Apple kulak üstü kulaklık ile ilgili neler söylüyor?

Apple’ın 2016 yılında satışa sunduğu ve büyük başarı yakalayan Airpods’larından sonra firma muhtemelen pazardan biraz daha pay toplayabilmek için kulak üstü kulaklık da üretmeye karar verdi. Firmanın üreteceği kulaklıkların nasıl olacağını bizler de çok merak ediyoruz fakat sızıntılar tasarımından ve teknik özelliklerinden ziyade fiyatı ve çıkış tarihi üzerine. İlk sızıntıya göre ürünün Amerika’da 399 Dolar’lık bir fiyatla satışa sunulacağı yönünde.

Apple kulak üstü kulaklık fiyat

Apple’ın kulak üstü kulaklık çıkaracağına dair ilk dedikodular 2018 yılının başlarında gelmişti. O günden bugüne konuyla ilgili sessizliğini koruyan Apple belki de bu yıl bu çok beklenen kulaklık modelini piyasaya sürecek. Sızıntılar ise kulaklığın 2020’nin ilk yarısında piyasaya çıkacağı yönünde. 2020’nin ilk iki ayını geride bıraktığımıza göre önümüzdeki dört ay içinde Apple bu kulaklıklarla karşımıza çıkabilir. Apple “Beats” markası altında kulak üstü kulaklık satışı yapıyordu ama eğer sızıntılar doğru ise ilk defa doğrudan Apple’ın kendi bünyesi altında bir kulak üstü kulaklık göreceğiz. Acaba bu kulaklıklar da Airpods’lar kadar yenilikçi olup başarıyı yakalayabilecekler mi?


İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi Airdots inceleme – 30 dolarlık AirPods rakibi!


 

Devamını oku

Apple

Apple Lightning girişi olmayan iPhone patenti aldı!

Apple

Lightning girişinin 2021 yılında iPhone’lardan kaldırılacağı duyumlarının etrafta dolandığı şu günlerde, Apple tarafından alınan yeni bir patent ortaya çıktı. Patentin detaylarını haberimizde yakından inceliyoruz.

iPhone’lardan Lightning girişinin çıkarılacağı haberleri ilk olarak Aralık 2019’da Apple analisti Ming Chi Kuo’dan gelmişti. Son olarak Apple Insider tarafından ortaya çıkarılan patent bu haberleri doğruladı. Patente sahip telefonun “Cam ile çevrili elektronik cihaz” olarak etiketlendiği görülüyor. Buna ek olarak cihaz “İç ve dış hacmi tanımlayan birinci ve ikinci cam elemana sahip 6 tarafı cam ile çevrili elektronik cihaz” şeklinde tanımlanıyor. Oldukça garip olan bu isim ve tanım kafaları karıştırdı. Apple’ın patent başvurusunu 15 Agustos 2019 tarihinde yaptığı ve patent onayının ise geçtiğimiz 20 Şubat 2020 günü alındığı ortaya çıkan haberler arasında.


İlginizi çekebilir: Uygun fiyatlı iPhone 9 için tanıtım tarihi belli oldu!


Apple

Ortaya çıkan patente ait görüntüde telefonun tasarım detayları açıkça görülebiliyor. Lightning girişinin olmayışına ek olarak telefonun cam ile kaplı olması sebebiyle ses açma, kısma ve kilit tuşlarının yerini dokunmatik kontrollere bıraktığını söylemek mümkün. Patent tanımlamasında bahsedildiği gibi telefonun 6 tarafından da cam ile kaplı olması yalnızca kablosuz olarak şarj edilebileceği anlamına da geliyor. Apple, patent detayları arasında kamera tasarımına dair bir bilgi vermiyor.

Tabii ki böyle bir ürünün Apple tarafından patent altına alınmış olması ürünün piyasaya çıkacağı anlamına gelmiyor. Firmalar fikirlerini patent altına alsalarda bu ürünlerin çoğu son kullanıcıya ulaşmıyor. Apple’ın bu tasarıma sahip bir iPhone’u yakın zamanda piyasaya sürme ihtimalinin çok düşük olduğunu belirtelim.

Devamını oku