Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Apple

Apple, Clips uygulamasını güncelledi: Dikey video, HDR ve dahası!

Apple Clips 3.0

Apple, iMovie benzeri basit video düzenleme uygulaması Clips için bugüne kadarki en büyük yazılım güncellemesini yayınladı. Güncellenen Clips’te iPad’e özgü ince ayarlar, yeni kullanıcı arayüzü ve dikey video desteği gibi Apple kullanıcılarını mutlu edecek yenilikler bulunuyor.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 kamera modülünü sadece Apple değiştirebilecek!

reklam
MSI reklamı

Apple, Clips uygulamasındaki çok önemli eksikleri giderdi

Üç yıl önce Apple, iMovie kadar profesyonel olmayan ancak birkaç fotoğrafı birleştirip slayt haline getiren uygulamalara da benzemeyen, Clips adında basit bir video düzenleme uygulaması çıkarmıştı. O zamandan beri Clips’le pek ilgilenmeyen Apple, bu hafta yayınladığı güncellemeyle uygulamanın işlevselliğini artırdı ve önemli birtakım eksiklerini giderdi.

Apple Clips

App Store’dan indirebileceğiniz Clips uygulaması, yeni sürümüyle iPhone’da efekt eklemeyi ve kaydetmeyi kolaylaştıran geliştirilmiş bir arayüz sunuyor. Ayrıca iPad kullanıcılarının uygulamayı Apple Pencil’le beraber yatay modda kullanmasına da izin veren Clips artık kullanıcıların, Instagram, Snapchat ve YouTube gibi platformların yaygın olarak kabul ettiği yatay/dikey modlar dahil olmak üzere birden fazla en boy oranında videolar üretmesine olanak sağlıyor.

Yeni Clips ayrıca tüm iPhone 12 modellerinde arkaya bakan kameralar kullanılarak HDR içerikleri kaydetme ve paylaşma desteği de sunuyor. HDR’ın eklenmesi sayesinde, iPhone 12 sahibi olursanız arka kameralarla çektiğiniz, capcanlı renklere ve yüksek kontrastlara sahip videoları Clips’te düzenleyebilirsiniz. Apple’ın, kısa süre önce tanıttığı iPhone 12 ailesine göre Clips’i revize etmesine bakılırsa, anlaşılan şirket en az iMovie kadar Clips uygulamasını da önemsiyor.

Son olarak Apple, yeni güncellemeyle Clips’e sekiz yeni çıkartma, altı ek ok ve şekille birlikte 25 adet telifsiz şarkı ekledi. Apple’ın Clips kullanıcılarına sunduğu yeniliklerden faydalanmak istiyorsanız, hemen şimdi App Store’dan uygulamayı güncelleyebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Apple, iPhone 11 ekranı için değiştirme programı başlattı!

iPhone 11 Değiştirme Programıgramı

Apple bugün, iPhone 11 için bir değiştirme programı duyurdu. Şirkete göre bazı iPhone 11 kullanıcıları, ekranın dokunmaya yanıt vermesiyle ilgili sorunlar yaşıyor.


İlginizi çekebilir: Apple Watch’a kamera ekleyen kordon tanıtıldı!

reklam
MSI reklamı

Değişim programı hangi iPhone 11’leri kapsıyor?

Apple tarafından yapılan geri bildirime göre Kasım 2019 ile Mayıs 2020 arasında üretilen iPhone 11 modellerinin küçük bir yüzdesi bu sorundan etkilendi. Şirket, sorunun ekran modülündeki bir arızayla ilgili olduğunu ve telefonun tekrar düzgün çalışmasını sağlamak için değiştirilmesi gerektiğini söylüyor.

Değiştirme programı sadece normal iPhone 11 modeline özeldir yani program iPhone 11 Pro veya iPhone 11 Pro Max’ı kapsamıyor.

Apple, ekran modülüyle ilgili bir sorun nedeniyle iPhone 11 ekranlarının küçük bir yüzdesinin dokunmaya yanıt vermediğini belirledi. Etkilenen cihazlar Kasım 2019 ile Mayıs 2020 arasında üretildi.

iPhone 11 Değiştirme Programı

Kullanıcılar, kendi iPhone 11’lerinin değiştirme programı’na dahil olup olmadığını öğrenmek için Apple Destek web sitesini ziyaret edip cihazlarının seri numarası üzerinden kontrol sağlayabilirler. iPhone’unuz program için uygunsa, cihazı bir Apple Store’a veya bir Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı’na götürmek için öncelikle Apple Destek ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Apple, bu sorundan etkilenen tüm iPhone 11’leri ücretsiz olarak onaracağını veya gerekli durumlarda yeni bir cihazla değiştireceğini söyledi.

Bu program, sorundan etkilenen iPhone 11 modellerini kapsıyor ve birimin ilk perakende satış tarihinden itibaren 2 yıl boyunca geçerliliğini koruyacak. Apple, fiziksel hasarı olan aygıtlar için ücretsiz teknik destek sağlamayabilir. Aynı zamanda daha önce bu sorunu yaşayıp cihazı onarmak için bir ödeme yaptıysanız, para iadesi için Apple ile iletişime geçebilirsiniz.

Devamını oku

Apple

Apple, ışığı emen mat siyah MacBook patenti aldı!

Apple

Apple tarafından alınan yeni bir patent, şirketin ışığı emebilen mat siyah MacBook üzerinde çalıştığını gösteriyor.


İlginizi çekebilir: Apple Watch’a kamera ekleyen kordon tanıtıldı!

reklam
MSI reklamı

Apple, patente böyle bir MacBook’u henüz neden yapmadığını açıklayarak başlıyor: koyu gri yerine gerçek bir siyah elde etmek oldukça zor!

Şirket, patentin arka planında yatan şeyler için ne söyledi?

Taşınabilir elektronik cihazlar için muhafazalar, tüketicilere kozmetik çekiciliği artırmak için farklı renklerde boyanabilen anodize bir katman içerebiliyor. Ancak bazı renkleri elde etmek diğerlerinden çok daha zor.

Özellikle cihaz üreticilerinin gerçek siyah rengi elde etme girişimleri bu zamana kadar oldukça yetersiz kaldı. Nitekim, en iyi girişimler yalnızca koyu gri bir renge ulaşabildi. Gerçek siyah rengi elde etmenin önündeki zorluklardan biri, bu malzemelerin yüzeyinin genel olarak yüksek parlaklığa sahip olması. Bu da büyük miktarda görünür ışığın speküler yansımasına katkıda bulunuyor.

mat siyah MacBook

Mat siyah MacBook elde etmenin iki sırrı var

Işık yakalama özelliklerine (aynı zamanda ışık emici özellikler olarak da adlandırılır) sahip olan muhafazaların oyulmuş ve anotlanmış yüzeyi, hemen hemen tüm görünür ışığı emebiliyor. Ek olarak, ışık yakalama özellikleri tarafından emilemeyen görünür ışık, ne olursa olsun bu özellikler tarafından yansıtılıyor. Sonuç olarak aşınmış anodize parça, mat ve düşük parlaklıkta bir yüzeye sahip olarak karakterize edilebiliyor. Bununla beraber gözeneklere aşılanmış siyah renkli partiküller ile birleştirilmiş mat ve düşük parlaklıkta bir kaplama, dış yüzeyin yüzey geometrilerini gizleyebilir.

Mat siyah MacBook’ların popüler olacağı şüphesiz bir gerçekken, tüm Apple patentlerinde olduğu gibi, fikrin piyasaya çıkıp çıkmayacağına dair henüz bir kesinlik yok.

Devamını oku

Aksesuar

Apple Watch’a kamera ekleyen kordon tanıtıldı!

Apple Watch

Apple Watch’a yerleşik bir kamera ekleyen bu yeni kordon, Apple ile yakın çalışan Wristcam tarafından yapıldı. Apple Watch, bu kordon sayesinde artık görüntülü görüşmeleri doğrudan kendisi yapabiliyor.


İlginizi çekebilir: Apple Watch yine hayat kurtardı!

reklam
MSI reklamı

Wristcam nedir?

Wristcam, iPhone’un görüntüleme yeteneklerine aldırmaksızın, fotoğraf ve video görüşmelerinin doğrudan saatten yapılmasına izin veren bir Apple Watch kordonudur.

Beş yıllık geliştirme sürecinden sonra piyasaya çıkan Wristcam, kendisini Apple Watch için üretilmiş ilk kamera olarak tanıtıyor ve Apple’ın “Made for Apple Watch” unvanını alan ilk akıllı saat kordonudur. Bir iPhone’daki kameraları uzaktan tetiklemek için Apple Watch’u kullanmak yerine Wristcam, Apple Watch’a kendi başına görüntü sağlama yeteneği veriyor.

Apple Watch

Grup ilk olarak 2016’da ortaya çıktı ve o sırada Wristcam ön siparişlere açıktı. Şirket, ürünü piyasaya sürmek yerine Apple Watch ile daha iyi çalışmasını sağlamak ve “Made for Apple Watch” etiketini almak için Apple ile yakın çalıştı.

Günümüze ayak uydurmak için 8 megapiksel bir ana kamera ve 2 megapiksel portre kamerasından oluşan kamera sistemi Apple Watch üzerinden hem fotoğraf hem de video çekebiliyor. Kameranın altında bulunan düğme, bir dokunuşla fotoğraf çekerken, uzun bir basma ile video kaydedebiliyor. Düğmeye çift dokunulduğunda ise kameralar arası geçiş yapıyor.

Wristcam hangi teknolojileri barındırıyor?

Apple Watch’a Bluetooth 5.0 ve Wi-Fi ile bağlanan Wristcam, iPhone’dan bağımsız olarak kullanılabiliyor. Şirket bununla birlikte Apple Watch ve iPhone için kendi Wristcam uygulamasını da sunuyor. Uygulamalar, kamera tarafından çekilen video ve fotoğrafların sosyal ağ dahil olmak üzere Apple bağlantılı herhangi bir uygulama veya hizmet aracılığıyla paylaşılmasına olanak tanıyor. Wristcam ayrıca, gerçek zamanlı görüntülü sohbet etmek için FaceTime arama yapma yeteneğine de sahip.

Apple Watch

Şirket, Wristcam’ın tüm gün sürecek pil ömrü sağladığını iddia ediyor. Dahili 8GB belleği sayesinde, her şeyi Apple Watch’un deposuna aktarmak yerine 1 saatten fazla 1080p video veya binlerce görüntü depolamasına olanak tanıyor. Kendi depolama alanı içinde bulunan yeni fotoğrafları ve videoları, şarj esnasında bir iPhone ile otomatik olarak senkronize ederek kullanıcılara bir yedekleme biçimi ve daha hızlı erişim sağlıyor.

Apple Watch

Kamera, Noir, Blanc, Grey, Rose ve Sage renkleriyle sunulan değiştirilebilir bir kordon içine yerleştirilmiş. Aynı zamanda 23 gramlık hafif yapısı, kullanıcının bileğinde büyük bir ağırlık artışı olmayacağı anlamına geliyor. Ayrıca 30 dakikaya kadar maksimum 1 metre derinlikteki suya dayanıklı ve kutunun içinde yer alan manyetik şarj kablosuyla beraber satılıyor.

Series 1 ve sonrası tüm modeller ile uyumlu olan Wristcam, Apple Watch Series 4 ve sonraki modeller ile optimize bir şekilde çalışabiliyor. 299$ fiyat etiketine sahip olan Wristcam şu an sipariş verilebilir durumda.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler