Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Apple artık bizi damardan tanıyacak!

Apple, bildiğiniz üzere FaceID ve TouchID gibi biyometrik kimlik doğrulama metotlarını yıllardır cihazlarına çok güzel bir şekilde entegre etmiş halde. Ancak, bu yöntemler saat gibi giyilebilir teknoloji ürün grubu tarafında ihtiyacı karşılamıyor. Bu ürün grubuna TouchID ve FaceID gibi başarılı bir kimlik doğrulama sistemi getirmek için yıllardır çalışan Amerikan teknoloji devi, sanırız bu sefer aradığını buldu..

Apple Watch’a damardan kimlik tanıma

Apple

Apple’ın 17 Eylül 2020’de yaptığı, 7 Ocak 2021’de onaylanan patent başvurusu, Apple Watch deneyiminizi baştan aşağı değiştirecek bir teknolojiye gebe. Öyle ki, bu yeni teknoloji kullanıcının el bileğinin iç kısmına, “Light-Field Camera” (ışık alanı kamerası) yardımıyla, ışıklar göndererek kimlik doğrulama yapmayı hedefliyor. Bileğinizin iç kısmının en az 1 model görüntüsünü oluşturacak bu yeni teknoloji, bu görüntüden kişiye özgü tanımlayıcı özellikler çıkararak referans görüntüyle kıyaslama yapacak. Eğer oluşturulan model görüntü, referans görüntüyle uyarsa kimlik doğrulanma başarılı bir şekilde gerçekleşmiş olacak. Kısacası, Apple Watch’unuz bileğinizin fotoğrafını çekerek, sizi milisaniyeler içinde tanıyabilecek.

Sadece damar değil, bu teknolojide imkanlar sınırsız!

Apple

Her ne kadar teknolojinin adı “Vein Print Unlock” (Damar iziyle kilit açma) olarak geçse de, Apple, patent başvurusunda bu teknolojiyi çok farklı yöntemler için kullanabileceğini ifade ediyor. Apple’ın, referans görüntüyle karşılaştırıp kimliğinizi doğrulayabileceği vücut parçalarımız hakikaten insanın ağzını açık bırakacak şekilde. Bunlardan bazıları şu şekilde:

  • Kıl kökü
  • Damar (Toplu veya tekli olmak üzere)
  • Kan akışı
  • Gözenekler
  • Tendon
  • Bağ dokusu
  • Cilt pigmentasyonu (rengi)
  • Kemik şekli

Evet, Apple bunların hepsini kullanarak saatin altındaki bir kamera yardımıyla bizi tanıyabilecek. Her ne kadar akıllı cihazlarımızın bizi bu kadar yakından tanıması biraz distopik ve korkutucu olsa da, bu teknolojinin çok heyecan olduğu da su götürmez bir gerçek. Patentteki söz konusu bu teknolojinin Apple Watch’lara ne zaman geleceği ise henüz belli değil. Ancak Apple Watch Series 7’de bu teknolojiyi görmek birçok kişiyi şaşırtmayacaktır.

Kaynak: United States Patent and Trademark Office

Bunlar da ilginizi çekebilir
Kaan Mert Kayar

Ekspertlerin dünyasında, geniş skalada okumayı ve öğrenmeyi seven biri.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval