Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Android’de 4 yıldır bulunan güvenlik açığı cihazların %99’unu tehdit ediyor

Android işletim sistemi günümüzde en çok kullanılan işletim sistemi. Teknoloji devi Google’ın da desteği ile birlikte devamlı olarak gelişen ve büyüyen işletim sisteminde de arada sorunlar yaşanıyor. Bu sorunların en yenisi belkide en büyüğü ise geçtiğimiz günlerde keşfedildi. Bluebox güvenlik araştırmacıları bir süre önce Android işletim sisteminde 4 yıldır var olan ve cihazların yüzde 99’unu tehdit eden bir güvenlik açığı tespit ettiler.

Belirtilen bu güvenlik açığı belirtilene göre zararlı yazılım içeren truva atlarının kendilerini onaylanmış uygulamalar gibi göstermesini sağlıyor ve bu programların içine yerleştirdiği zararlı yazılımlarla kullanıcıları hazırlıksız yakalıyor. Android 1.6 Donut işletim sisteminden beri yer alan bu güvenlik açığının şimdiye kadar birçok cihazı olumsuz etkilediğini ve bundan sonra sorun düzeltilmediği takdirde etkilemeye devam edeceği düşünülüyor.

Belirtilene göre artık güncelleme almayacak olan cihazları tehdit etmeye devam edeceği belirtilen bu güvenlik açığından Google’ın ise geçen Şubat ayı itibariyle haberi olmuş. Şimdilik Google bu güvenlik açığını gidermek için uğraşıyor. Bakalım bu sorun ne zaman çözülecek? Bu sorun çözülene kadar sizlere Android cihazınıza bilinmeyen kaynaklardan bir uygulama indirmemenizi öneriyoruz.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Eren İsmail Göktuğ

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval