Sosyal medya

Anakart

Anakart üzerindeki yuva ve bağlantı noktaları | Hardware Plus Özel

Anakart yapısı gereği üzerlerinde yüzlerce bileşen barındıran gelişmiş eletronik devre kartıdır. İlerleyen teknolojiyle birlikte artan bağlantı sayısı kafa karıştırabilir, hangi yuvanın ne tür ürünlerle veya cihazlarla kullanılabileceği kafa karışıklığı yaratabilir. Karşınızda ASUS’un oyuncular için üretilmiş önde gelen ürünlerinden ROG Maximus VIII Extreme var. Bu ana kart herhalde anlatabileceğimiz her şeyi üzerinde barındıran bir ürün. Üç farklı açıdan ana kartların üzerinde ne var tanıyalım.

ARKA PANEL

Anakart

reklam
Aorus reklamı
 1. USB 3.0
 2. USB 3.1
 3. USB C formunda USB 3.1 veya Thunderbolt 3
 4. Analog ses giriş ve çıkışları
 5. Optik dijital ses çıkışı
 6. PS/2 yuvası (klavye veya fare)
 7. Ethernet
 8. DisplayPort
 9. HDMI
 10. Reset ve BIOS sıfırlama tuşları
 11. Kablosuz ağ anten bağlantıları

 

KASA İÇİ BAĞLANTILAR

Anakart

Adventure İstanbul
 1. SATA
 2. SATA Express (her gibi ayrıca SATA olarak kullanılabilir)
 3. U.2 disk bağlantısı
 4. Ön panel bağlantıları
 5. Fan bağlantıları
 6. Ön panel USB 2.0 bağlantıları
 7. M.2 sürücü bağlantısı
 8. Sistem yongası (eski adıyla güney köprüsü)
 9. BIOS modülleri

ANA KART GENEL GÖRÜNÜM

Anakart

 1. İşlemci soketi
 2. Ram yuvaları
 3. Ana kart ana güç bağlantısı
 4. İşlemci ek güç bağlantısı
 5. Ayrıntılı yönetim ve kontrol düğmeleri
 6. Ön panel USB 3.x bağlantıları
 7. SATA
 8. SATA Express
 9. U.2
 10. Sistem yongası
 11. L İşlemci için akım düzenleticiler
 12. 16x PCI Express yuvası (grafik kartı için)
 13. 1x PCI Express yuvası (diğer bileşenler için)
 14. M.2 sürücü bağlantısı
 15. Ön panel bağlantıları
 16. Kasa fan bağlantıları
 17. Ön panel USB 2.0 bağlantıları
 18. Ek güç girişi
 19. Tümleşik ses kartı
 20. BIOS pili
 21. İşlemci fan bağlantısı

 

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anakart

TRX40 nedir? Neler sunuyor? | ROG Strix TRX40-E Gaming

AMD’nin genel son kullanıcı kitlesinden ziyade profesyonel kullanma yönelik geliştirdiği Threadripper işlemci ailesi 3. nesli ile yenilendi. PCIe 4.0 başta olmak üzere birçok yeniliği de kazanan bu yeni nesil sTRX4 soketi ve TRX40 platformuna geçiş yaptı. Biz de bu yazımızda ROG Strix TRX40-E Gaming anakartı ile TRX40 platformunun detaylarına bakıyoruz.


İlginizi çekebilir; ASUS, AMD Ryzen destekleyen TRX40 serisi anakartları duyurdu!

reklam
Aorus reklamı

Nedir bu Threadripper ?

Threadripper ailesinin AMD kanadı tarafından geliştirilen, Intel tarafında Xeon işlemcilere rakip konumlandırılacak fazlasıyla çekirdek barındıran işlemciler olduğunu belirtebiliriz. Yani bireysel kullanımdan ziyade work station olarak bilinen iş istasyonları ve sunucular için geliştirilmiş devasa bir işlemcidir Threadripper.

Adventure İstanbul

Render, 3B modelleme, oyun gelliştirme gibi profesyonel alanlarda kullanılabilen bir aile olan Ryzen Threadripper, 64 çekirdek ve 128 izlek gibi oldukça üst seviyelere de çıkmayı başarıyor. 88 adet PCIe 4.0 hattına destek verebilen ECC destekli 4 kanal DDR4 gibi avantajları da mevcut.

3. nesil ile beraber 24 çekirdekli 3960X, 32 çekirdekli 3970X ve 64 çekirdekli 3990X işlemcileriyle güçlenen AMD Ryzen Threadripper, rahat ve sorunsuz çalışabilmek adına da TRX40 platformunu kullanan anakartlara ihtiyaç duyuyor. Biz bu yazımızda ise ASUS’un ROG Strix TRX40-E Gaming anakartına göz atacağız.

ROG Strix TRX40-E Gaming

ASUS’un sTRX4 soketi için geliştirdiği 6 farklı anakart modellerinin üst seviye olanlarından biri haline gelen ROG Strix TRX40-E Gaming, oldukça dikkat çekici ve afilli bir tasarıma sahip.

İlk dikkat çeken detaylardan biri olan bellekler noktasında dört kanallı bellek kontrolcüsü yer alan kartta sekiz yuvada toplamda 256 GB’a ve 4666 MHz’e kadar DDR4 bellek kullanılabiliyor. 3 M.2 bağlantı noktasına sahip olan ROG Strix TRX40-E Gaming’de PCIe 4.0 x4 destekli 3 farkı 5 GB/sn okuma ve yazma değerleri sunan depolama birimleri kullanılabilir. Ayrıca kartta 8 adet SATA 6Gb/s bağlantı da bulunmakta.

Panel ve bağlantı noktalarıyla beraber toplamda 13 adet USB 3.2 Gen 2, 8 adet de USB 2.0 bağlantı desteği yer almakta. Anakart bağlantı tarafında da oldukça iddialı. Bluetooth 5.0 desteği ve 2.5G Ethernet ve yeni nesil Intel Wi-Fi 6 (802.11ax) ile donatılmış.

Ses tarafında da zirveye göz diken anakartta SupremeFX ses teknolojisi bulunuyor. S1220 kodek kullanan SupremeFX, nötr ve detaylı bir ses imzası için düz bir frekans tepkisi sağlamak için üretildi. Ayrıca ön panel çıkışı, çift op amfi ile donatılmış.

Son olarak güç ve soğutma tarafına baktığımızda ise ProCool II soketler ile daha dayanıklı CPU güç bağlantısı vadeden ROG Strix TRX40-E Gaming, Digi+ VRM ie donatılmış. 16 faz güç desteğiyle yüksek güç gerektiren işlemler ve hız aşırtmada işlemciye tam destek sağlamayı başarıyor.

Soğutma kanadında mosfetler, bobinler, M.2 blokları, yonga seti bloğu yer alıyor. Birçok noktasında yer alan termal pedler sayesinde tam bir koruma ve soğuma desteği sunuyor. Böylece yüksek çalışma gerçekleştiren bileşenlerin serin kalmasında da öncü rol oynuyorlar.

Sonuç olarak ROG Strix TRX40-E Gaming, başta profesyonel ve iş istasyonları kullanımlarında aynı zamanda oyun meraklısı olan profesyonel kullanıcıların oldukça hoşuna gidebileceği bir tasarım ve özellik anlayışı ile gelmiş.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler