Sosyal medya

Donanım

AMD’nin çift kollu bilişim yol haritası

Yüzde 35 brüt kar elde ettiğini açıklayan şirket, çeyrek sonunda elde edilen nakit, nakit eşdeğerleri ve menkul kıymetlerle toplam 948 milyon dolar büyüklüğe de ulaştı

AMD yaptığı bir açıklama ile, x86 ve ARM® ekosistemlerinin en iyi özelliklerini bir araya getiren “çift kollu (ambidextrous) bilişim” anlayışıyla hareket edecek yakın ve orta vade bilişim çözümlerini tanıttı. Bu yol haritasının merkezinde, büyüme oranı yüksek pazarlar için özel tasarlanmış yüksek performanslı çekirdekler geliştirilmesine olanak sağlayan AMD 64 bit ARM mimari lisansı yer alıyor.  Konuyla ilgili basın bültenini aşağıda görebilirsiniz.

“AMD’nin Çift Kollu Bilişim Yol Haritası

AMD yaptığı bir açıklama ile, x86 ve ARM® ekosistemlerinin en iyi özelliklerini bir araya getiren “çift kollu (ambidextrous) bilişim” anlayışıyla hareket edecek yakın ve orta vade bilişim çözümlerini tanıttı. Bu yol haritasının merkezinde, büyüme oranı yüksek pazarlar için özel tasarlanmış yüksek performanslı çekirdekler geliştirilmesine olanak sağlayan AMD 64 bit ARM mimari lisansı yer alıyor. Açıklamada ayrıca AMD’nin ortak ve esnek bir altyapı kullanarak müşterilerinin tümleşik, sunucu ve istemci pazarlarında, yarı özel tasarım çözümlerde çığır açmasına imkan verecek, gerçek anlamda çift kollu işlemci ve grafik performansı sunacak ürün geliştirme planları da kısaca tanıtıldı.

reklam
Huawei P40 reklamı

“AMD bugüne kadar yüksek performanslı, düşük tüketimli, grafikte lider x86 işlemciler sunan tek şirketti. Şimdi cesur bir adım daha atarak, yüksek performanslı 64 bit ARM ve x86 CPU çekirdeklerini birinci sınıf grafik işlemcilerle birleştiren tek şirket olmayı hedefliyor” diyen AMD CEO’su Rory Read, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yenilikçi çift kollu tasarım kabiliyetimiz, geniş fikir eserleri portföyümüz ve yüksek performanslı SoC uzmanlığımızla birleştiğinde, müşterilerimizin dünyayı daha verimli ve güçlü şekillerde değiştirmesine olanak sağlayacak çift kollu çözümler tasarlamamızın kapılarını açıyor.”

ARM ve x86 tabanlı işlemci pazarının 2017 itibariyle 85 milyar dolardan fazla büyümesi beklenirken, AMD bu pazarın tümüne hitap edebilen farklı çözümler sunma kabiliyetine sahip tek şirket olma konumunu koruyor. Bu açıklama ile, büyük bir mikroişlemci üreticisi ilk kez başkalarının da ARM ve x86 ekosistemlerinde yenilikçilik yapmasına olanak veren bir yol açmış oluyor.

amd

AMD’nin çift kollu bilişim yol haritasında yer alanlardan bazıları:

· “Project SkyBridge” – 2015 yılında açılacak olan bu tasarım çerçevesi, dünyanın ilk iğne soket uyumlu ARM ve x86 işlemcileri olması beklenen 20 nanometre APU ve SoC’ler içerecek. Bu projenin 64 bit ARM ayağı ise ARM Cortex®-A57 çekirdeğe dayalı olup AMD’nin Android için ilk Heterojen Sistem Mimarisi (“HSA”) platformu olma özelliğini taşırken, x86 modelinde yeni nesil “Puma+” CPU çekirdekleri yer alacak. “Project SkyBridge” ailesinde tam SoC entegrasyonu, AMD Yeni Nesil Grafik Çekirdeği teknolojisi, HSA ve özel bir Platform Güvenlik İşlemcisi (PSP) ile AMD Secure Teknolojisi bulunması planlanıyor.

· “K12” – Yüksek performanslı ve düşük tüketimli yeni bir ARM tabanlı çekirdek olan K12, AMD’nin ARM mimari lisansından, 64 bit tasarım uzmanlığından ve yarıiletken mimarisinin öncülerinden Jim Keller yönetimindeki çekirdek tasarım ekibinden güç alıyor. “K12” tabanlı ilk ürünlerin 2016’da piyasaya çıkması beklenmekte.

“ARM olarak sensörlerden sunuculara her alanda çığır açan, dönüşüm başlatan ortaklarla çalışmaya kararlılık gösteriyoruz” diyen ARM CEO’su Simon Segars, şöyle konuştu: “AMD’nin piyasaya hakimiyeti, istemci ve sunucu ortamlarında 64 bit bilişime geçişteki öncülüğü ARM’nin düşük tüketimdeki uzmanlığı ve sunucu tabanı sistem mimarisi (SBSA) standardı ile birleştiğinde, hızlı büyüyen pek çok pazarda yeni kabiliyetler doğuracak ve yenilikçiliği destekleyecek.”

AMD ayrıca Fedora Projesi’nden çıkmış bir Linux ortamında çalışan, “Seattle” kod adlı 64 bit ARM tabanlı AMD Opteron™ A Serisi işlemcisini de bugün ilk kez görücüye çıkardı. Red Hat sponsorluğunda, yazılım topluluğu tarafından yürütülen bir Linux sürümü olan Fedora Projesi, dünya çapında IT yöneticilerine iyi bilinen, kurumsal ölçekte işletim ortamı sağlıyor. Fedora Projesi tabanlı Linux ortamı, şirketlerin IT ortamlarına bütünüyle yeni araçlar ve yazılımlar yüklemeden ARM tabanlı sunuculara geçmelerine olanak sağlıyor. Yeni işlemci, veri merkezinde ultra verimli 64 bit ARM işlemcilerin varlığını genişletmeye yönelik önemli bir adım olarak dikkat çekmekte.”

 

Lumia 635′e yeni reklam

Nobody knows...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Powerbeats Pro için yeni renk seçenekleri duyuruldu!

Powerbeats Pro

Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen tam kablosuz kulaklık olan Powerbeats Pro modelinin dört yeni renk seçeneği duyuruldu. Yeni renk seçenekleri, kulaklığın çıkışında sunulan seçeneklere kıyasla çok daha parlak ve canlı görünüyor.

İlginizi çekebilir: Sennheiser Momentum True Wireless 2 incelemesi | Efsane yenilendi!

Powerbeats Pro

reklam
Huawei P40 reklamı

Apple’ın 2014 yılında satın aldığı ünlü müzik firması Beats tarafından hazırlanan kablosuz kulaklıkları özellikle sporcular tarafından büyük ilgi gördü. Şirketin AirPods modellerinin tanıtımında kısa bir süre sonra piyasaya sürdüğü kulaklıklar Türkiye’de şu an dört farklı renk seçeneğiyle resmi olarak 1.999 TL fiyat etiketiyle satılıyor.

Renkleri yenilenmiş kulaklıklar açık mavi, kırmızı, pembe ve sarı renklerde piyasaya sürülüyor. Bu renk seçenekleri henüz Türkiye Apple’ın sayfasında yayınlanmadı. sporculara özel olarak hazırlanan model, kulak içi formunda olduğundan iyi bir ses yalıtımı getiriyor. Kulak etrafına geçecek şekilde hazırlandığı için spor yaparken düşmesi imkansız görünen kulaklık, AirPods gibi şarj yetenekli bir hazneye sahip.

Powerbeats Pro

Powerbeats Pro, kancalı bir tasarıma sahip olmasının yanında, diğer Beats kancalı modellerine göre daha küçük ve daha hafif. Tasarımın yanında 9 saatlik pil ömrü sunan Powerbeats Pro, rakiplerini geride bırakıyor.  Şarj çantasında takıp şarj edildiğinde 24 saat kullanım sunması bütün dikkatleri üzerine çekiyor. Bunun yanında 5 dakikalık hızlı şarj ile 1,5 saat daha size hizmet edebiliyor.

Bluetooth ile tüm cihazlar ile bağlantı sağlayan Powerbeats Pro, yeni nesil AirPods’ta da yer alan H1 çipiyle Apple cihazlara zahmetsizce bağlanabiliyor. Kulaklık bölümünde fiziksel kontrol butonları taşıyor. Bu sayede bir sonraki parçaya geçebiliyor, çalmakta olan parçayı durdurabiliyorsunuz. Ancak tüm bu özelliklerin yanında Powerbeats Pro modeli aktif gürültü önleme özelliğine sahip değil.

Devamını oku

Donanım

Raspberry Pi 4 fiyat-performans konusunda çok iddialı!

Raspberry Pi 4 fiyat-performans konusunda çok iddialı! 75 dolarlık fiyatıyla satışa sunulan Raspberry Pi 4 fiyatına oranla çok iddialı bir güçle geliyor.

İlginizi çekebilir: Yeni Samsung Galaxy Watch modelleri FCC onayı aldı!

reklam
Huawei P40 reklamı

Raspberry Pi 4, 75 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunuldu. 8 GB RAM ile gelen yeni Raspberry Pi, muadilleri arasında bu miktarda RAM sunan ilk ürün oldu. Daha önce sunulan en yüksek RAM miktarı 4 GB idi. 8 GB RAM, Raspberry için büyük bir adım, çünkü bu sayede ileri düzeyde oyun, emulasyon ve sistem programları çalıştırma gibi işlevler için kullanıcıların önü açılacak. 2011‘den beri 32-bit işletim sistemi ile sınırlı kalan Raspberry Pi, ayrıca 64-bit işletim sistemini de beta olarak kullanıma sundu. Bu da çok önemli bir adım çünkü 32-bit işletim sistemleri tek bir işleme 8 GB RAM atayamıyor. Raspberry Pi kullanıcıları bu sorunu Ubuntu Linux gibi çözümler kullanarak çözebiliyordu ancak şirketin de bu yönde adım atması çok olumlu gözüküyor. Ayrıca Raspberry Pi Vulkan sürücüsünün de geliştirilmekte olduğu açıklandı, bu da Raspberry Pi‘nin geleceği açısından çok önemli bir hamle olarak gözüküyor.

Raspberry Pi kullanarak 100 $‘a oldukça işlevsel bir Mini PC kurmak mümkün. Raspberry Pi 4 ile ilgili daha geniş kapsamlı teknik bilgilere ulaşmak ve/veya satın almak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Devamını oku

Diğer

Samsung Money kart duyuruldu!

Samsung Money

Samsung, Apple ve Huawei şirketlerine rakip olacak “Samsung Money” olarak adlandırdığı kendi kartını duyurdu. Samsung Pay uygulaması ile çalışacak bir banka kartı duyuran şirket, rakipleri karşısında lider olmayı hedefliyor.

İlginizi çekebilir: Huawei Card duyuruldu!

Samsung Money

reklam
Huawei P40 reklamı

Teknoloji şirketleri hayatın her anına dokunmak için mesai harcamaya devam ediyor. Kullanıcılarının satın alma işleminde de kendi ürünlerinin kullanması için ilk adımı atan Apple’dan sonra Samsung da kendi kartını duyurdu. Rakibi Apple Card gibi titanyum bir malzemeden yapılmış ve üzerinde kart sahibinin adı dışında herhangi bir kart numarası, son kullanma tarihi veya CVV kodu bulunmuyor.

Güney Koreli teknoloji devi tarafından yapılan açıklamada Samsung Money sahiplerinden herhangi bir hesap/kart kullanım ücretinin alınmayacağına da özellikle dikkat çekiliyor. Bununla birlikte kartın faiz oranının oldukça düşük olacağı da yetkililer tarafından belirtiliyor. Ayrıca banka kartı Samsung Pay mobil ödeme platformları ile bağlantılı olarak çalışabiliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar kartlarını kaybetse dahi, Samsung Pay üzerinden kapatabiliyor.

Samsung Money

Şirketin yeni banka kartı, yapacağınız alışverişler ile birlikte ek puanlar kazanmanızı sağlayacak. Böylece bu puanları paraya veya diğer hizmetlere çevrilebilecek. Ayrıca kullanıcılar kartın gelmesine gerek kalmadan, Samsung Pay üzerinden kolaylıkla ödemelerini yapabilecekler.

Samsung’un yeni kartının ne zaman satışa sunulacağı henüz netlik kazanmadı. Söz konusu banka kartı ilk olarak sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sunulacak. Samsung Money kartının diğer ülkelerde ne zaman kullanıma sunulacağı da şimdilik bilinmiyor.

Devamını oku