Sosyal medya

Donanım

AMD’nin 1080p oyunculuğa yönelik uygun fiyatlı yeni ekran kartı RX 6600 XT duyuruldu.

AMD rekabetçi 6000 serisi kartlarına bir yenisini eklemeye hazırlanıyor. 6000 serisine giriş seviyesinde konumlanacak olan RX 6600 XT, 4K grafiklere gerek duymayan müşterilerine yönelik olarak 1080p’de akıcı oyunculuk deneyimi için tasarlanmış.

AMD RX 6600 XT, abileriyle benzer şekilde RDNA2 mimarisine sahip ve yapısında 32 işlem birimi (CU) ile 8GB GDDR6 Bellek bulunduruyor. 2589 MHz’lık saat hızlarına ulaşabilen RX 6600 XT, 160W’lık TDP değeriyle düşük güç gereksinimi sunuyor. AMD tarafından önerilen minimum güç kaynağı ise 500W olarak belirtiliyor ve AMD RX 6600 XT de AMD FidelityFX, AMD Smart Access Memory, AMD Infinite Cache, AMD Radeon Anti-Lag, AMD Radeon Boost gibi teknolojileri bulundurmaya devam ediyor. Ayrıca DirectX 12 Ultimate desteği de bu ekran kartıyla sürdürülecek.

RX 6600 XT için AMD’nin önerdiği perakende satış fiyatı 379$ olarak belirlenmiş. Fiyat olarak rakibi 3060’ın 329$ olarak açıklanan fiyatına göre yüksek kalsa da satışa çıktıktan sonra kısa sürede karaborsaya düşen 3060 için bahsedilen fiyatları görememiştik. Yine de duyurulan satış fiyatı RX 6600 XT’yi oldukça çekici hale getirse de yaşanan stok problemlerinden dolayı ülkemizde satış fiyatının daha yüksek seviyelerde olması bekleniyor.

AMD, piyasaya sürdüğü 6000 serisi yeni nesil ekran kartlarında 4K ve 1440p oyunculuğu benimsemiş ve 1080p’de yüksek fpsli akıcı oyunculuk için oluşan boşluğu ise RX 6600 XT ile doldurmayı planlıyor. Geçtiğimiz sene satılan monitörlerin üçte ikisinin 1080p panele sahip olması sebebiyle RX 6600 XT dünya çapında bir çok oyuncunun tercihi olacak.

Nvidia tarafından 3060 ve 3060ti ekran kartlarını kendisine rakip olarak seçen RX 6600 XT, AAA oyunlarda bile oldukça yüksek fps sağlayarak rakiplerinden %15 daha fazla performans sunmayı vaat ediyor. Bu yönüyle AMD RX 6600 XT, Battlefield 5, Resident Evil Village, Doom Eternal ve Death Stranding gibi son yılların popüler AAA oyunlarında ortalama 144 fps üzeri performans sunarak oyuncuların kalbini fethetmeyi hedefliyor.

AMD, RX 6600 XT ile 1080p oyunculuk için önerdiği 5000 serisi ekran kartlarına göre bile performansta ciddi artış sağlamış gözüküyor. Küçük kardeşleri RX 5600 XT ve RX 5700 XT’ye göre RX 6600 XT ile Assassin’s Creed Valhalla ve Doom Eternal gibi oyunlarda %40 civarında fps artışı gözlemleniyor.

Ekran kartı tedariğinde yaşanan sıkıntıların farkında olan AMD tarafından yapılan basın açıklamasında;

“Tedariğin sağlanması için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Ancak talep inanılmaz boyutlarda ve tedarik sıkıntısı bir gerçek. Bu yüzden elimizdeki bu durumla çalışmak durumundayız,”

şeklinde konuşuldu. Yapılan bu açıklama, ekran kartı satın almak için yaşanan sıkıntıların bilincinde olan kişilerde umutsuzluk yarattı. Özellikle de uygun fiyatından ötürü bu ekran kartının da talebi karşılayamaması ve stok sıkıntısının sürmesi bekleniyor.

11 Ağustos tarihinde piyasaya sürülmesi beklenen AMD RX 6600 XT, ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI, Powercolor, Sapphire, XFX, Yeston gibi AMD iş ortaklarının ürünleriyle raflarda yerini alacak. AMD stok tasarımını bu model ile piyasaya sürmeyi düşünmüyor. AMD RX 6600 XT’yi de ülkemizde Ağustos ayı içerisinde hazır sistemlerde görmeyi bekliyoruz.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Umut SEZER

Blok zinciri ve kripto para meraklısı, madencisi ve yatırımcısı. Kripto paralar, oyunlar, teknoloji ve otomotiv gibi alanlarda yazıyorum. Sorularınız ve şikayetleriniz için bana, [email protected] adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Windows 11, Fotoğraflar Uygulamasını Yeniden Tasarlıyor

Windows 11 ‘in 5 Ekim lansmanından önce Microsoft, yerel uygulamaları WinUI ve Fluent Design tasarımlarıyla güncellemeyi planlıyor. Yeni bir Paint and Snipping Tool’a ek olarak, Windows 11’in, kullanıcıların dijital fotoğraflarını düzenlemesini, bulmasını ve düzenlemesini kolaylaştıracak yeni bir Fotoğraflar uygulamasıyla birlikte gelmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir: Microsoft, Windows 11 için Paint’i Yeniden Tasarlıyor

Windows Fotoğraf Görüntüleyici’den farklı olarak, Fotoğraflar uygulaması Microsoft’un bulut depolama alanıyla çalışacak şekilde tasarlandı ve fotoğrafları gerçek zamanlı olarak eşitleyebilecek veya diğer bilgisayarlarınızdan ve bağlı cihazlarınızdan yüklenen fotoğraflara erişmenize yardımcı olacak. Ayrıca basit, dokunmaya duyarlı bir arayüz ve otomatik albüm oluşturma gibi özelliklerle birlikte geliyor.

Windows 11 ile Fotoğraflar uygulaması yeni bir tasarıma kavuşuyor, ancak önceki sürümünün çekirdek arayüzünü koruyor. Fotoğraflar uygulamasının ana sayfası hala beş ana bölüme ayrılmış olarak duruyor: Koleksiyon, Albümler, Kişiler, Klasörler ve Video Düzenleyici. Herhangi bir bölümden, tek bir fotoğrafa tıklayıp yeni bir görüntüleme ekranında açabilirsiniz.

Şu anda, fotoğraflarda değişiklik yapmak istiyorsanız, Düzenle ve Oluştur’a basmanız, tekrar Düzenle’yi seçmeniz ve Fotoğraflar uygulaması sizi tüm temel resim düzenleme işlevlerini bulabileceğiniz Kırp ve Döndürme görünümüne götürmeniz gerekiyor.

Windows 11 Fotoğraflar

Neyse ki, Windows 11 ‘in yeniden tasarlanan Fotoğraflar uygulaması, bu düzenleme özelliklerini kolayca erişilebilir hale getiriyor.

Fotoğraflar uygulamasının düzenleme özelliği artık resmin üzerinde bulunarak kullanıcılara tüm temel resim düzenleme işlevlerine erişim sağlayacak. Örneğin, sizi Kırp ve Döndür görünümüne götüren bir simge var. Ayrıca filtreleri kullanabilir veya yapay zekâ destekli geliştirme aracını kullanabilirsiniz. Bu seçenekler programın üst orta bölümünde hizalanmış olarak sunuluyor.

Yeni tasarım sayesinde Fotoğraflar uygulaması seçeneklerine artık kolayca erişilebilecek. Son fotoğraflarınız alt kısımda görünecek ve bir görüntünün boyutu ve çözünürlüğü/pikselleri gibi bilgilerini kolayca görüntüleyebileceksiniz. Microsoft ayrıca, kullanıcıların aynı anda birden fazla fotoğrafı görüntülemesine olanak tanıyan yeni bir özelliği de kullanıma sundu.

Başta belirtildiği gibi, Microsoft Fotoğraflar uygulaması temel özelliklerini koruyor, bu nedenle yeni sürümde mevcut olan tüm özellikleri bekleyebilirsiniz.

Genel olarak, Microsoft Fotoğraflar, tüm temel düzenleme özelliklerine sahip iyi bir resim görüntüleyici ve düzenleyicidir, ancak mevcut uygulamadaki sorun, düşük kaliteli bilgisayarlarda hatalı bir deneyime neden olan performans sorunları ile karşılaşılıyor.

Şu anda, Microsoft’un yerel resim görüntüleyici uygulaması için performans ve kararlılık iyileştirmeleri üzerinde çalışmalar yapıp yapmadığı bilinmiyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

LG Chem, Katlanabilir Ekran Malzemesi Geliştiriyor

LG akıllı telefon piyasasından çekilmiş olsa da, diğer LG departmanları hala güçlü bir performans sergiliyor. Bugün LG Chem, ekran panelinin cam kadar güçlü görünmesini sağlayan ancak aynı zamanda plastik gibi esnekliğe sahip yeni bir katlanabilir ekran kaplama malzemesi geliştirdiğini açıkladı.

Yeni LG Katlanabilir Ekran Kaplama Malzemesinin Avantajları

En büyük avantajından başlamak gerekirse kırışıklıkları etkili bir şekilde azaltmasıdır. Katlama sorunları nedeniyle Samsung ve Huawei‘nin katlanır ekran modelleri tüketiciler tarafından eleştirildi. Bu nedenle, yeni malzemenin çok belirgin kırışıklıklardan kaçınması gerektiğini düşünüyoruz.

LG’nin yeni katlama teknolojisi içe ve dışa doğru katlanabilir yani çok yönlüdür. LG Chem, bu yeni ekran kaplamasının plastik bileşenler içermediğini söyledi. Bu, mevcut cep telefonu üreticilerinin artık büyük tasarım değişikliklerine gerek kalmadan katlanabilir ekranlarını yeni malzemelerle değiştirebilecekleri anlamına geliyor.

LG Chem, panele Real Folding Window (Gerçek Katlanır Pencere) adını verdi. Üreticiler bu kaplama malzemesini şeffaf bir PET film (termoplastik polimer reçinesi) olarak kullanacaklar. Üreticilerin, kartın her iki tarafına yalnızca birkaç mikrometre yeni malzeme eklemesi gerekir. Ekran fabrikası, plastiğe benzer ısıya dayanıklı bir panel üretebilir ve böylece daha iyi dayanıklılık elde edebilir.

lg chem

Katlanır Ekran Çözümleri Pazarı

Cam ekranlara alternatif olarak renksiz poliimid (CPI) filmler kullanılmıştır. Ancak bu malzeme çizilmelere ve katlandıklarında kırışmalara eğilimlidir. Ayrıca, cam ekranlara kıyasla yeterince şeffaf değiller.

Buna karşılık, Samsung Display zaten ultra ince camı (UTG) piyasaya sürmüştü. Ayrıca plastik veya silikona göre birçok avantaj sunmakta. UTG çizilmeye karşı dayanıklı ve katlanabilir ve katlandıklarında kırışmalara karşı dayanıklıdır.


İlginizi Çekebilir: Samsung Eco 2 OLED Ekran, Galaxy Z Fold 3’ün Daha Az Güç Kullanmasını Sağlıyor


LG Chem, yeni cam sert kaplamanın da çok güvenilir olacağını iddia ediyor. 200.000 katlama testini geçti ve hala dayanıklılığını koruyor. Ancak sorun şu ki, yeni katlanır kaplamanın yakın gelecekte seri üretiminin zor olması. Ancak şirket, 2022 yılına kadar seri üretime geçebileceklerini belirtti.

Gelişmiş malzemelerden sorumlu başkan yardımcısı ve bölüm başkanı Jang Do-gi, Gerçek Katlanır Pencere kaplamalarının, müşterilerin günümüzün katlanabilir ürünlerinde bulduğu sorunları (katlanma izleri ve dayanıklılık) çözme yolunda bir adım olduğunu söyledi. Yeni teknolojiler önce cep telefonlarında, ardından dizüstü bilgisayarlarda ve tabletlerde kullanılacağını belirtti.

Jang Do-gi, “Müşterilerimizden ortak projeler için birçok teklif alıyoruz. Akıllı telefon üreticileriyle ortaklığı güçlendirecek ve katlanabilir teknoloji uygulamalarını artırması beklenen dizüstü ve tablet bilgisayar pazarlarına daha derinden gireceğiz” dedi.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku