Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Donanım

AMD Ryzen 5 5600X, Intel Core i9-9900K’yı ezip geçiyor!

AMD Ryzen 5 5600X, Intel i9-9900K’yı ezip geçiyor!
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Zen 3 mimarisiyle beraber gelecek olan Ryzen 5000 serisi işlemciler, SiSoftWare incelemesine konuk oldu. İnceleme ve test verilerine göre AMD Ryzen 5 5600X, Intel Core i9-9900K işlemcisini adeta ezip geçiyor.


İlginizi çekebilir: AMD Ryzen 5000 serisinin üst seviye işlemcileri stok soğutucusuz gelecek

reklam
MSI reklamı

Kıyaslama verileri yayınlayan SiSoftware, son yayınladığı inceleme raporlarında Ryzen 5000 serisi yonga setlerini konuk ediyor. İnceleme verilerine göre Zen 3 mimarisiyle gelecek olan modeller, seleflerinden bir hayli performanslı. Ryzen 5 5600X, 3600X’e nazaran ortalama yüzde 15 ila 40 arasında daha iyi performans sergiliyor. Ryzen 7 5800X tarafında ise selefine nazaran performans artışı, yüzde 25 ila 40 dolaylarında.

Intel Core i9-9900K, Ryzen 5 5600X modelinin gerisinde kalıyor

SiSoftWare tarafından gerçekleştirilen inceleme ve test verilerine göre 6 çekirdek 12 izlekli 5600X, Intel Core i9-9900K’dan çok daha performanslı. VideoCardz’da yer alan habere göre ise inceleme ve testler hakkında pek fazla bilgi paylaşılmadığı için veriler oldukça spekülatif. Şirket tarafından testlerin gerçekleştirildiğine dair herhangi bir görsel paylaşımı yapılmasa da uygulamanın kullanıldığı 3. parti sistemlerden elde edilen verilerin toplayarak sunulması da kuvvetle muhtemel.

AMD Ryzen 5 5600X, Intel i9-9900K’yı ezip geçiyor!

Performans farkının bu kadar iyi olmasını beklemediklerini belirten SiSoftWare, Ryzen 7 5800X işlemcisinin 12 çekirdekli Ryzen 9 3900X ile benzer performans sunduğunu ifade ediyor. Ryzen işlemci serisiyle beraber oldukça başarılı işlere imza atan AMD, yeni nesil işlemci ailesiyle beraber Intel‘le olan savaşında galip gelecek gibi görünüyor.

Geek tadında derlediğim haberleri, Hardware Plus bünyesinde paylaşıyorum. Teknoloji, bilim ve popüler kültür adına her şeye meraklı, tasarımcı adayı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Samsung Galaxy Z Fold 3’ün S Pen İle Gelmesi Zor Görünüyor

Yazan:

Samsung
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Samsung Galaxy Z Fold 3, S Pen desteği ile gelecekse tamamen yeni bir cama ihtiyacı var. Ancak normal bir cam katlanamaz! Peki nasıl olacak?


İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy Z Fold3, S Pen ile gelecek!

reklam
MSI reklamı

Samsung Galaxy Z Fold 3, S Pen desteği için neye ihtiyaç duyuyor?

Geride bıraktığımız günlerde Samsung’un Galaxy Note serisini sonlandırmayı ve bunun yerine Galaxy S modelleri ile Galaxy Fold katlanabilir serilerine S Pen desteği vermeyi planladığı konuşulmuştu. Ancak S Pen desteği, ekrana gömülü bir sayısallaştırıcı katmanı gerektirir ve mevcut ultra ince cam bunu desteklemiyor.

Samsung’un UTG (ultra ince cam) katmanını Galaxy için S Pen desteğini içerecek şekilde tamamen yeniden tasarlaması gerekiyor. Kore‘den sızdırılan haberlere göre Samsung, Z Fold 2 için ilk Fold‘un şeffaf plastik dış katmanından tamamen yeni bir cam türüne geçişte, herhangi bir S Pen desteğini hesaba katmadı, Ancak Samsung Display‘in yan kuruluşu Dowoo Insys, S Pen’i desteklemek için kendi patentlerini kullanan ikinci nesil bir ultra ince cam teknolojisi geliştiriyor.

Samsung, güvenmediği bir ürünü kapıdan dışarıya çıkarmayacak kadar tecrübeli. Eğer S Pen destekli bir Fold 3 görürsek, bu, Samsung‘un yeni ekran donanımını, herhangi bir sorun yaşanmayacağına ikna olana kadar test ettiği anlamına gelir.

S Pen sayısallaştırıcı katmanının yeterince güçlü ve yeterince esnek olması gerekiyor.

Samsung

Ekrana eklenen yeni bir katman, en az diğer katmanlar kadar dayanıklı, işlevsel ve esnek olmalı. Kullanılırken ve bir kullanıcı tarafından hoyratça davranılırken bir arada kalabilecek kadar güçlü, ancak tekrar tekrar katlanabilecek kadar da esnek olması gerekir. Bir sayısallaştırıcının illaki gerçek camdan yapılması gerekmiyor, çünkü polimerler de kalemin ucu ekrana yaklaştığında “S Pen dokunuşunu” algılayabilen teknolojiyi barındırabilir. Ancak bu polimer iyi çalışırken iyi bir mukavemet de sunmalıdır.

Sayısallaştırıcının nasıl tasarlandığına bağlı olarak, katlamadaki basit bir yırtılma veya kırılma veya bir darbe, her şeyi işe yaramaz ve ölü hale getirebilir. Elektrik bu şekilde çalışır, bir sinyalin kaydedilmesi için bir noktadan bir noktaya tam bir yola ihtiyacı vardır. S Pen gibi bir donanım özelliği, aslında bir telefonun malzeme listesine eklenen önemli bir maddiyata mal oluyor çünkü her şeyin tasarımı ve montajı çok karmaşık.

Yine de Samsung bu konuda profesyonel ve yıllardır Galaxy Note telefonları üretiyor. Bu teknolojiyi katlanabilir bir telefona dahil ettiğinde ortaya çıkacak sorunların farkında. Fold 3‘ün S Pen’i desteklemesi durumunda muhtemelen bir sorun olmayacak. Fold 3‘ün Haziran 2021‘de geleceği söyleniyor, bu nedenle Samsung‘un testler yapmaya devam etmesi için bolca zaman var. Bunu herhangi bir aksaklık olmadan başarırsa, Z Fold 3 gerçek anlamda bir üretkenlik merkezi haline gelebilir.

Devamını oku

Donanım

XPC Slim, Intel Comet Lake-S ile geliyor

XPC Slim
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Kompakt bilgisayarlar alanında kendini gösteren şirket Shuttle, XPC Slim XH410G modelini kullanıcıya sundu. Donanım yönünde ilk göze çarpan ise kullandığı işlemcilerin Intel’in en güçlülerinden olan Comet Lake-S serisinden olmaları.


İlginizi çekebilir: Intel, 10. nesil Comet Lake işlemcilerini duyurdu!

reklam
MSI reklamı

Ülkemizde henüz fazla bilinmeseler de mini bilgisayarlar, özellikle alandan sundukları avantajla birçok kullanıcı için güzel bir seçenek sunuyor. Birçok yere sığabilen bu cihazlar, farklı türden alanlarda kullanım imkanı veriyor. Hem yatay hem de dikey olarak kullanılabiliyorlar, monitörün arkasına alınabiliyorlar, aynı zamanda VESA desteği ile duvara asılabiliyorlar. Görünüşlerini de hesaba katarsak kullanıcılara iyi bir deneyim sağlama potansiyelleri oldukça yüksek. Özellikle de iyi bir donanıma sahiplerse.

Shuttle, yeni cihazıyla neler sunuyor?

Daha çok mini bilgisayarlar alanında kendini gösteren Shuttle firmasının yeni bilgisayarı XPC Slim XH410G de potansiyeli olan bu bilgisayarlardan birisi olmaya aday gibi duruyor. Sadece 25 x 20 x 7,85 cm’lik boyutları olan mini bilgisayar çok yönlü bir şekilde geliyor. Yani Shuttle, cihazı iskelet haline sunuyor. Bu da kullanıcının bilgisayarın hafızası, depolaması, genişletme kartları veya işletim sistemi gibi bileşenlerini kendisinin sisteme ekleyebileceği anlamına geliyor.

XPC Slim

XPC Slim, sistem gücünü Intel’in masaüstü cihazlar için geliştirdiği 10.nesil işlemcilerden alıyor. Comet Lake-S işlemcilerinin yanında daha uygun Celeron modelleri de sunuluyor. Bunun yanı sıra daha güçlü olması açısında 65 Watt’a kadar ITE’ye (Isıl Tasarım Enerjisi) sahip Intel Core i9 işlemciler kullanılabilecek. Hafıza açısından da geride kalmayan XPC Slim, 64GB’a kadar DDR4 SO-DIMM RAM desteği ile gelecek. SSD PCIe NVMe için iki adet M.2 slotu olacak ve fazladan bir slot da SSD veya SATA hard disk için barındıracak. Ayrıca ikinci M.2 slotu Wi-Fi ve Bluetooth gibi eklentiler için kullanılabilecek.

XPC Slim

Bilgisayarın önünde ve arkasında farklı bağlantı seçenekleri yer alıyor. Ethernet LAN Gigabit, USB 3.2 ve USB 2.0 girişlerinin yanında HDMI 2.0, VGA girişi ve ses çıkışları bu seçeneklerden bazıları. Intel işlemcisiyle entegre gelen grafik kartından daha güçlüsüne ihtiyacı olanlar için ise Shuttle, bilgisayara PCI-Express-x16-3.0 girişi koymuş. Bu giriş yine 10 Gbit LAN, Thunderbolt, ses kartı, video yakalama kartları, televizyon kartları, hatta fazladan hafıza için SSD PCIe gibi başka kartlar için de kullanılabiliyor.

XPC Slim

Uzaktan açılabilecek

Son olarak Remote Power On özelliğinin göze çarptığını söylemeliyiz. Bu özellikle birlikte ulaşımı uzak bir yere konulması durumunda bilgisayar uzaktan da açılabiliyor. 180 Watt’lık güç kaynağı beslemesini dışarıdan alan bilgisayar soğumak için ise üreticinin sessizliğini garantilediği 6cm’lik iki pervaneli bir soğutma sistemine güveniyor.

Shuttle XPC Slim XH410G, şu anda Avrupa’da iskelet formatında 298 Euro’dan satışa sunulmuş durumda. Diğer bazı modelleri Türkiye’de ulaşılabilir olan firmanın bu cihazının ise Türkiye’ye gelme tarihi ve fiyatı konusunda ise net bir bilgi henüz yok.

Devamını oku

Donanım

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti tanıtıldı, Türkiye fiyatı belli oldu!

nvidia geforce rtx 3060 ti
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Nvidia, orta-üst seviyeye konumlanan ve daha geniş bir kitleye hitap eden GeForce RTX 3060 Ti ekran kartını tanıttı. RTX 3060 Ti, RTX 3000 serisinin şimdiye kadar tanıtılan en uygun fiyatlı üyesi olarak dikkat çekiyor.  Ayrıca, kartın Türkiye başlangıç fiyatı da Nvidia tarafından açıklandı.


İlginizi çekebilir: 2025 yılına kadar web sitelerinin yarısı WordPress tabanlı olacak

reklam
MSI reklamı

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti neler sunuyor?

RTX 3060 Ti, görece uygun fiyatına karşın sunduğu yüksek performansla dikkat çekiyor. Nvidia’nın iddiasına göre RTX 3060 Ti, kendisinden 300 dolar daha yüksek çıkış fiyatına sahip RTX 2080 Super’den daha yüksek performans vaat ediyor. RTX 3060 Ti, RTX 3070’te de kullanılan Ampere mimarili GA 104 GPU’su üzerinde şekilleniyor. 4864 CUDA çekirdeğine sahip ekran kartı, 1665 MHz saat hızına kadar çıkabiliyor. Aynı GPU’nun kullanıldığı RTX 3070 ise, 5888 CUDA çekirdeğine sahip ve 1725 MHz saat hızına kadar çıkabiliyor. Ayrıca RTX 3060 Ti, 8 GB GDDR 6 grafik belleğine ve 256 bit bellek bant genişliğine sahip. Ekran kartı, teorik olarak 16.2 TFLOPS performans değerine sahip.

rtx 3060 ti

RTX 3000 serisinin en uygun fiyatlı üyesi olan RTX 3060 Ti, 399 dolar başlangıç fiyatına sahip. Türkiye başlangıç fiyatı ise, Nvidia tarafından resmi sitesinde 4545 TL olarak açıklandı. RTX 3060 Ti yarın resmi olarak satışa sunulacak.

Devamını oku
MSI reklamı

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler