Sosyal medya

Ekran Kartı

AMD Radeon RX 480 Raflarda!

AMD’nin merakla beklenen ve fiyat-performans oranıyla dikkat çeken Radeon RX 480 grafik kartı satışa sunuldu.

AMD’nin yüksek performansı düşük maliyetle sunan Radeon RX 480 grafik kartı 29 Haziran itibarıyla satışa çıktı. Radeon RX 480, uygun bir fiyata sahip olmasına karşın sanal gerçeklik desteği sunuyor ve bunun yanı sıra günümüz ve gelecek video standartlarını destekliyor. Radeon RX 480 grafik kartının, 4 GB’lık modeli 249$ + KDV, 8 GB’lık versiyonu ise 289$ + KDV fiyat etiketiyle ülkemizde satışa sunuldu.

Sınıfının Dolar Başına En Yüksek Performansı

Bu fiyat aralığındaki bir grafik kartında daha önce görülmemiş en üst seviye grafik ve oyun teknolojilerini içeren Radeon RX 480’in 8 GB’lık versiyonu, kendi sınıfında dolar başına  en yüksek performansı kullanıcılara sunuyor. 14 nm FinFET üretim süreci için optimize edilen Polaris mimarisi harika bir performans ve verimlilik sağlıyor. Radeon R9 200 serisi grafik mimarisine göre işlem ünitesi başına %15 daha fazla performans ve watt başına 2,8 kat daha fazla performans veren mimari, saniyede 5,8 trilyon hesaplama gerçekleştirebiliyor.

Sanal Gerçeklik Desteği Sunan En Uygun Fiyatlı Grafik Kartı

Oculus Rift ve Steam VR ile uyumlu, üst seviye sanal gerçeklik deneyimi sağlamak için tasarlanmış en uygun fiyatlı grafik kartı olarak ön plana çıkan Radeon RX 480 4 GB, daha rahat ve akıcı sanal gerçeklik performansı için geliştirilen LiquidVR teknolojisini kullanıyor ve böylece sanal gerçekliğe giriş maliyetlerini düşürüyor.

AMD Radeon RX 480 2Radone RX 480 ile Sunulan Yeni Teknolojiler

Bu grafik kartı; ilk işlem devreleri, bellek türlerinde ve bant aralıklarında ve yeni oyun API’larını desteklemede ilk olma gibi Radeon’un gelenekselleşmiş yenilikçilik odağını sürdürüyor. Radeon RX 480 ile birlikte gelecek odaklı sunulan teknolojiler ise şu şekilde:

  • Yüksek Çözünürlüklü DirectX 12 ve Vulkan Oyunculuğu: Polaris mimarisiyle güçlendirilmiş grafik kartı, kendine özel eş zamansız işlem desteğiyle oyun dünyasının geleceği olan DirectX 12 ve Vulkan API’larında yüksek performans gösteriyor. AMD’nin FreeSync teknolojisiyle desteklenen grafik kartı, son derece kaliteli grafiklere sahip oyunlarda bile 1440p çözünürlükte akıcı bir oyun deneyimi sağlıyor.
  • Yeni Nesil Video ve Görüntü Teknolojileri: 4K çözünürlükte yüksek tazeleme hızlı FreeSync, UltraWide ve tek kablo ile 60Hz’de 5K çözünürlüklü işlem deneyimleri sağlayan yeni nesil yüksek çözünürlüklü HDR ile yüksek yenileme hızlı monitörler için HDMI 2.0b ve DisplayPort 1.3 HBR3 ve 1.4 HDR standardlarını destekleyen grafik kartı, AMD’nin şimdiye kadar sunduğu en çok yönlü kod çözme hızlandırıcısına sahip olmasının yanında Netflix benzeri uygulamalar için HDR film, Twitch yayıncıları için hızlandırılmış H.264 video, YouTube gibi platformlar için hızlandırılmış VP9 videoları ve Skype gibi uygulamalar için HEVC ve MJPEG destekli net video aramalarına olanak tanıyor.

Radeon Software ve Radeon WattMan ile Daha Fazla Kontrol

Radeon Software, grafik kartının donanımını tamamlayarak yüksek performanslı ve dengeli çalışmasına imkan tanıyor. Radeon RX 480 ile aynı anda kullanıma sunulan Radeon Software Crimson Edition’un dokuz yeni özelliği; kullanıcılara görüntü, güç verimliliği ve çoklu-GPU konularında daha fazla kontrol vermek üzere tasarlandı. AMD OverDrive temelli Radeon WattMan ise, kullanıcılara tekrar tasarlanan bir hız aşırtma deneyimi ve dinamik GPU frenkansıyla gerilim eğrilerini de içeren yeni özellikler sağlıyor. Radeon WattMan, her uygulama için ayrı ayrı veri toplayan yeni histogram arayüzüyle kullanıcıların kolay bir şekilde maksimum ve ortalama aktivite, GPU hızı, ısısı ve fan hızını takip etmesine izin veriyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basın Bülteni

AMD, yüksek performanslı masaüstü ve dizüstü işlemcileri duyurdu!

AMD

AMD, Ryzen™ 4000 Serisi işlemci ailesinin ve Athlon 3000 serisinin yeni üyelerini CES’te yaptıkları görkemli lansmanla duyurdular.


İlginizi çekebilir: AMD, Almanya işlemci pazarında rekor kırarak market lideri oldu!


AMD, “Zen 2” çekirdek mimarisi ve yenilikçi 7nm üretim teknolojisiyle geliştirilen ve bir SOC tasarımı içinde iyileştirildi. AMD Ryzen 4000 Serisi’nin bir parçası olan, dünyanın ilk x86 8 çekirdekli ultra ince dizüstü işlemcilerini duyurdu.

AMD ayrıca “Zen” mimarisi ile güçlendirilen ve modern kullanım deneyimlerini gerçek performansla daha fazla dizüstü kullanıcısına sunan AMD Athlon™ 3000 Serisi Mobil İşlemci ailesini de duyurdu.

Kullanıcılar ilk Ryzen 4000 Serisi ve Athlon 3000 Serisi ile güçlendirilen dizüstüleri, 2020’nin ilk çeyreğinde büyük üreticilere dağıtmayı planlıyor. Daha fazla sistemin ise 2020 yılı boyunca diğer iş ortaklarından piyasaya çıkması bekleniyor.

Buna ek olarak AMD, beklenen 64 çekirdek 128 thread’li AMD Ryzen Threadripper 3990X’in, 7 Şubat 2020 günü satışa sunulacağını duyurdu. 3D, görsel efektler ve video profesyonelleri için performansı yüksek 3990X, Ryzen Threadripper 3970X işlemcisinden %51’e kadar daha yüksek render performansı sağlıyor.

Radeon Grafikli Ryzen 4000 Serisi Mobil İşlemciler

En fazla 8 çekirdek ve 16 thread barındıran Ryzen 4000 U-Serisi Mobil İşlemciler, muhteşem hız ve taşınabilirlik sunarken, ayarlanabilir 15W TDP değeri ile ultra ince dizüstüler için sıra dışı performans sağlıyor.

Yeni Ryzen 7 4800U:

  • Rakibe göre %4’e kadar daha yüksek tek işlem performansı ve %90’a kadar daha hızlı çoklu işlem performansı
  • Rakibe göre %18’e kadar daha hızlı grafik performansı

Yeni Ryzen 7 4800H:

  • Rakibe göre %5’e kadar daha yüksek tek işlem performansı ve %46’ya kadar daha yüksek çoklu işlem performansı
  • Adobe Premiere’de 4K video şifreleme de rakibe göre %25’e kadar daha hızlı
  • Rakibine göre %39’a kadar daha iyi oyun fizik simülasyon performansı
  • MAXON Cinema4D Renderer ile 3D Ray Tracing özelinde Ryzen Threadripper 3970X ile %51’e kadar daha iyi performans
  • Tek işlemcide 25399 Cinebench R20.06 skoru

ASUS

Ryzen işlemci ve Radeon grafik arasındaki gücü dinamik olarak kaydıran SmartShift teknolojisi, %10’a kadar daha iyi oyun performansı ve %12’ye kadar daha fazla içerik üretim performansı sağlıyor.

3. Nesil AMD Ryzen Threadripper 3990X İşlemci

AMD tüm bunlarla birlikte beklenen, dünyanın ilk 64 çekirdekli masaüstü işlemcisi  Ryzen Threadripper 3990X’i de duyurdu. Dünyanın dört bir yanındaki içerik üreticiler, bu endüstri lideri işlemciyi, 7 Şubat 2020 tarihinde satın alabilecekler.

Bir masaüstü platformunda olan en üst seviye tek soket işlem performansını sunan  Ryzen Threadripper 3990X, 3D animasyon, ışın izlemeli VFX ve 8K video kodekleri ile çalışan dijital içerik üretim profesyonelleri için en iyi çözüm olacak:

Radeon Grafikli Athlon 3000 Serisi Mobil İşlemciler

Kullanıcılara daha fazla seçenek sunan yeni Athlon 3000 Serisi Mobil İşlemci ailesi, güçlü “Zen” mimarisini, ana akım laptoplara getiriyor. Athlon 3000 Serisi, Windows Hello ve Cortana gibi modern kullanım deneyimlerini sunarken, günlük üretkenlik için gerçek performans ve Full HD video yayını sunuyor. Rakibe göre %86’ya kadar daha hızlı grafik ve %51’e kadar daha iyi üretkenlik performansı sunan bu sistemler, 2020’nin başlarında kullanıcılara sunulacak.

Devamını oku

Ekran Kartı

Asus GeForce GTX 1660 ve 1650 Super serisi ekran kartlarını duyurdu

Asus yüksek performans ve kişiselleştirme seçenekleri sunan iki yeni ekran kartı serisini tanıttı. GeForce GTX 1660 ve GTX 1650 Super ekran kartları dayanıklılıkları ile ön plana çıkıyor.


İlginizi çekebilir: Hangisinin gece modu daha iyi? iPhone 11 Pro, iPhone XS ve P30 Pro


Asus GeForce serisi iki yeni ekran kartını tanıttı. Yüksek performans ve dayanıklılık ile ön plana çıkan bu yeni seri, çift fanla birlikte IP5X sertifikasına sahip. Ekran kartları bu şekilde toza ekstra dayanıklı olarak karşımıza çıkıyor. Bu yeni GPU’lar, uygun bütçeyle yüksek performans arayan oyunculara 1080p çözünürlükte yüksek performans sunmak için NVIDIA Turing mimarisinin temel yönlerinden yararlanıyor.

Gelişmiş statik basınç ve daha düşük gürültü sağlayan yeni bir Axial teknoloji tasarımına sahip ekran kartları, bu başarılı soğutma sistemleri ile oldukça stabil çalışabiliyor. Kesintisiz oyun performans için tasarlanmış bu ekran kartları, farklı özellikler ile birlikte karşımıza çıkıyor.

Her iki serisinin ekran kartları 6 GB GDDR6 bellek tipi ve boyutuna sahip olurken PCIe 3.0 bağlantı tipini kullanıyor. Ayrıca Auto-Extreme Teknolojisiyle üretilen kart, dayanıklılığı artıran koruyucu bir arka plakayla birlikte geliyor.

Devamını oku

Donanım

Gigabyte, Radeon RX 5700 serisi ekran kartlarını duyurdu

Gigabyte Radeon RX 5700 Serisi

Radeon RX 5700 serisi ekran kartlarının Gigabyte üretimi modelleri RX 5700 XT ve RX 5700 piyasaya çıkıyor.


İlginizi çekebilir; Gigabyte Aorus X570 anakartları Türkiye’de satışta!


Gigabyte yaptığı duuyuru ile AMD tarafında X570 anakartlarının ardından RX 5700 serisi ekran kartlarını da piyasaya sürdüğünü açıkladı. Güçlü yapısıyla dikkat çeken RX 5700 ve RX 5700 XT modelleriyle raflardaki yerini alacak olan Gigabyte, 7nm üretim bandı ve RDNA mimarisine sahip PCIe 4.0 destekli modelleriyle geliyor. Gigabyte Radeon RX 5700 XT 8G ve Gigabyte Radeon RX 5700 8G model adlarını alan ekran kartları 8 GB GDDR6 bellekleri ile yeni nesil tüm oyunlarda performans sunmaya hazır.

Gigabyte Radeon RX 5700 XT 8G

Özellikle PlayStation, Xbox ve Google Stadia gibi yeni nesil konsol ve platformlarda da imzasını taşıyan AMD, RDNA mimarisi ile fark yaratmayı amaçlıyor. Bir önceki GCN mimarisine göre watt ve saat hızına göre 1,5 kat daha yüksek performans sunabilen RDNA mimarisine sahip kartlar özelllikle 2K oyunculukta dikkat çekecek.

Gigabyte Radeon RX 5700 8G

Stok fan tasarımıyla gelen RX 5700 serisi kartların ilerleyen dönemde Xtreme vb. versiyonlarının da gelmesi bekleniyor. Ürün detaylarına buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Devamını oku