Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Akıllı telefonlarda 8 GB bellek gerçekten şart mı? | HWP Özel

 Orijinal yayın tarihi: Hardware Plus Dergi (Sayı: 46 – 2017 Şubat)

Pazarlamacılar her zaman rakam oyunlarına başvurur. Rakamlar kolay algılanabılır, insanlar tarafından rahatlıkla elma veya armuda ait olduğu anlaşılmadan birbirine karıştırılabilir şeylerdir, kavramların üretilmesinde kullanılan büyük sahtekarlık araçlarıdır. Bu sahtekarlıkların en güzel örnekleri hayatımızda bolca var. Mesela teknoloji dünyasından bir örnek verelim: Sekiz çekirdekli işlemciye sahip telefonun dört çekirdekli işlemciye sahip telefonlardan iki kat hızlı olduğu iması yapılması bunlardan birisidir.

Akıllı telefonlarda 8 GB bellekEkonometrik bir örnek verelim: Ülkede yapılan yatırımların uzun süre eski parayla (1 milyon katıyla) zikredilmesi ama aynı dönemde borçların kıyaslama yapılabilecek bir bağlamdalarmış gibi bugün kullandığımız para üzerinden söylenmesi. Rakamların gücünü küçümsemeyin; yanıltıcı biçimde kullanılsa bile. Akıllı telefon pazarında kullanıcıları kandırmanın en güzel yollarından ikincisi de var olan bellek miktarı. Bu bellek miktarı kullanıcılar için genellikle bir satın alma kriteri durumunda değilken bazı kullanıcıların aklını çelmek için kullanılabiliyorlar. Şu an için standart sayılabilecek miktar olan 3 GB ve minimum gerekli miktar olan 2 GB’ın üzerinde kendisini gösteren 4 GB bellek birçok alanda şu an için kabul edilebilir bir miktar.

reklam
Huawei P40 reklamı

Üst modellerde kendisini gösteren 4 GB bellek miktarı aynı anda birçok uygulamayı arka planda çalıştıran kullanıcılar için ara sıra işe yaradığını gösterebilen bir miktar olmasına rağmen aslında genellikle boş kalan bol miktarda bellek alanını ve masrafların gereksiz yere artmasını, ürün maliyetlerinin korkunç şekilde yükselmesini tetikleyen saçma bir uygulama durumuna gelmiş vaziyette.

Belleği ne kullanır?

Android ekosistemini göz önüne alırsak Linux çekirdeği üzerine bina edilmiş bir işletim sistemi olduğunu görüyoruz. Bellek kullanım sistemi de buna göre şekilleniyor; işletim sistemi temel bileşenleri için bir miktar belleği kendisi kullanıyor ve çekirdek yanında işlevler için ekran denetimi, giriş çıkış denetimi ve disklerin ön bellekleme sistemleri gibi şeyler için bellekten yer ayrılıyor. Elbette mobil işletim sistemine uygunluk açısından bakıldığında Linux çekirdeğinin minimum gereksinimleri var olan özellikler ve belleğin kullanılabilirliğine göre artış gösteriyor.

Artan belleğin kullanımı da artırması birazcık kafa karıştırabilir velâkin durum bu şekilde işliyor: Daha fazla boşta bellek varsa sistem daha fazla önbellekleme yapıyor ve depolama sistemine sürekli erişip zaman kaybetmesini engelleyerek var olan belleğin kullanılmasını sağlıyor. Bunun farkında olmayan kullanıcılar ise zamanında Windows’a dedikleri gibi “çok fazla bellek yiyor” diyerek haksız tepkilerini dile getiriyorlar. Bu tamamen sizin için; sürekli depolama alanına erişen bir sistem eminiz ki sizi çileden çıkartacaktır. Mobil cihazlarda ekranı yöneten grafik işlemcisi de ana işlemciye tümleşiktir. Bu grafik işlemci bölümü de ekran çözünürlüğünüze bağlı olarak 150 ila 300 MB arası bellek tüketir. Gösterilecek bir oyun yoksa bile ekrandaki piksellerin önbelleklenebilmesi için bu kullanım mecburdur.

Mesela sadece kara konsola sahip sunucu sistemlerine bile bir miktar görüntü belleği ayrılır. Sistemde sürekli olarak etkin bulunan yazılımlar da bellek tüketimine etki eder. Örneğin arayüz yönetimini yapan sistem (launcher), sürekli etkin olan klavyeniz, SIM kartı yöneten hizmet, telefon, mesajlaşma, sistemde bulunan sensörler, launcher sistemi haricinde çalışan tüm jest ve mimikler…

Akıllı telefonlarda 8 GB bellekHepsi bir miktar bellek kullanır ki siz çalıştırmaya giriştiğinizde çalışabilsinler. Bu kadar yazılımın üzerine o anda arka planda veya gözünüzün önünde açık olan uygulamalar da o an bellek kullanır. Daha önemlisi sistemin doğru çalışması ve sizin girdilerinize kolay biçimde tepki verebilmesi için de depolama üzerinde bulunan yazılımlar sürekli bir önbellek üzerinden çalışarak dijital hayatın daha akıcı olmasını sağlıyorlar. Çünkü sistem belleğinin hızı depolama alanına göre, hangi işletim sistemi veya donanım olduğundan bağımsız şekilde, kat kat fazla.

Akıllı telefonlarda 8 GB bellek fazla ise ne kadar bellek yeterli?

Android ekosisteminde şu anki teknolojiyle, aynı anda iki tane devasa oyunu arka planda tutmak gibi fantezileriniz yoksa 3 veya 4 GB RAM tüm akıllı telefonlar için yeterli. Ekonomik modellerde de Android 7.0 Nougat gereksinimlerini düşünerek 2 GB alt sınır koymak makul olacaktır.

Elbette çalışması gerekiyorsa çalışıyor; zira AOSP sürümüne çok yakın bir Android 7.1.1 ile çalışan Galaxy S3 bile mümkün (cihazda 1 GB bile bellek yok). Fakat, sektörde adım adım yaklaşan bazı yenilikler daha fazla bellek barındıran akıllı telefonları makul hale getirebilir. Microsoft Continuum benzeri sistemler ve daha önemlisi x86 (CISC) emülasyonu yapabilen ARM tabanlı (RISC) işlemciler sayesinde daha fazla belleğin verimli şekilde kullanılacağı senaryolar sunan mobil cihazlar, bol miktarda RAM kullanılmasını makul hale getirebilir.

 

Bu senaryolarda masaüstü bilgisayarlar hem işletim sistemi hem de yetenek açısından bol miktarda belleği verimli şekilde kullanabilen müthiş cihazlar hâline dönüşebilir. Bu sayede ceplerde taşınacak ebattaki mobil cihazlara yalnızca rakam oyunu için eklenmesi düşünülen 6 GB veya daha korkuncu 8 GB seviyesindeki bellekler gerçek anlamda bir işe yarayabilir, yalnızca birer rakam olmaktan öteye geçebilir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Motorola Edge Plus modelinin DxOMark puanı belli oldu

Motorola Edge Plus

Motorola Edge Plus modeli, DxOMark testinde görüldü. Akıllı telefonların kamera incelemelerini yapan DxOmark, Motorola’nın amiral gemisi gözde telefonu için puanını belirledi.

Motorola Edge Plus, 1/1,33 inç büyüklüğünde 108MP çözünürlüğünde bir kameraya sahip. Kameranın değerleri ile göz dolduran akıllı telefon, DxOMark’tan 113 puan almayı başardı. Fotoğraf kısmında 119, video kısmında ise 101 puan ile orta sıralarda kendine yer buldu. Alınan bu puanlar, üst sıraları zorlama konusunda yeterli görünmüyor.

İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy Z Flip kamera performansı nasıl? | DXOMARK #22

reklam
Huawei P40 reklamı

Motorola Edge Plus

6.7 inç büyüklüğünde 90Hz yenileme hızına ve 1080×2340 (Full HD+) çözünürlüğe sahip Motorola Edge Plus, HDR10 + teknolojisini barındıran bir ekran ile geliyor. Ekranın sağ üst kısmında bulunan delikte 25MP çözünürlüğünde ve f/2.0 diyafram aralığında bir adet selfie kamerası bulunuyor.

Telefonun arka gövdesinde Samsung tarafından geliştirilen ve Xiaomi’nin Mi 10 serisinde de kullanılan 108 MP’lik bir ana kamera tercih edilmiş. Bu kameraya 16MP çözünürlüğünde ultra geniş açılı kamera ve 8MP çözünürlüğündeki 3x optik zoom yapabilen telefoto kamerası eşlik ediyor.

Qualcomm’un Snapdragon 865 yonga setinden gücünü alan Edge Plus, grafik işlemcisi olarak Adreno 650 tercih edilmiş. Cihaz, 12GB LPDDR5 RAM ve 256GB UFS 3.0 depolama alanı ile birlikte geliyor. Geçtiğimiz ay piyasaya çıkan modelin fiyatı ise 1199 Euro olarak belirlendi.

Motorola Edge Plus

Motorola Edge Plus modelinin teknik özellikleri

  • Ekran: 90 Hz 6,7 inç HDR10+ AMOLED
  • İşlemci: Snadpragon 865 RAM 12 GB
  • İşletim sistemi: Android 10
  • Depolama: 256 GB
  • Ön kamera: 25 megapiksel
  • Arka kamera: 108 megapiksel ana + 8 megapiksel 3x telefoto (OIS) + 16 megapiksel ultra geniş açı (Makro da çekiyor)
  • Pil: 5.000 mAh
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

COVID-19 nedeniyle akıllı telefon pazarı %20 küçüldü!

COVID-19

Gartner‘in en son endüstri araştırma raporu, yılın ilk çeyreğinde küresel akıllı telefon pazarı ile ilgili önemli detayları ortaya çıkardı. Hepimizin bildiği gibi COVID-19, Aralık ayından beri dünyanın dengesini değiştirdi. Bu da virüs dünyaya yayılmadan önce Çin‘de birçok üretim ve satışın küresel olarak durmasıyla sonuçlandı. Tüketiciler ise bununla birlikte akıllı telefon gibi harcamalardan çok hayatsal ihtiyaçlara yöneldiler.


İlginizi çekebilir: Lenovo Legion, 3C sertifikası aldı!


COVID-19, küresel piyasayı nasıl etkiledi?

2020 yılının ilk çeyreğinde global akıllı telefon satışları yıllık bazda %20.2 oranında azaldı. En çok akıllı telefon satışı yapan ilk 5 telefon satıcısı Samsung, Huawei, Apple, Xiaomi ve Oppo olarak sıralandı. Apple satışlarda küçük bir düşüş yaşarken Samsung, Oppo ve Huawei önemli düşüşler yaşadı. Xiaomi ise %1.4 de olsa geçen yıla göre büyüyen tek firma oldu. Samsung geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde 71 milyon telefon satarken, bu sene 55 milyon satış yapabildi. Huawei ise geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 58 milyon telefon satarken, bu yıl 42 milyon telefon satabildi.

reklam
Huawei P40 reklamı

COVID-19

Apple‘a geldiğimizde geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 44 milyon telefon satarken bu dönemde 40 milyon akıllı telefon sattı. Huawei bu çeyrekte oldukça düşük sonuçlar alsa da listedeki 2.liğini korumayı başardı. Bu listede Apple‘ın çok zarar görmemesi, mağazalarını erken açması ve üretime erken başlamasına bağlanıyor. Huawei ise COVID-19 sonrası ivme kazanıp satışlarını normale çekmeye çalışacak gibi görünüyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Oppo Find X2 Pro, AnTuTu’ya göre Mayıs ayının en iyisi

Oppo Find x2 pro

AnTuTu, geçtiğimiz ayın en güçlü akıllı telefon modellerini paylaştığı listesinin lideri Oppo Find X2 Pro oldu. Bu sıralamada ilk kez 600,000 puanı geçen üç cihaz bulunuyor.

İlginizi çekebilir: Honor Play 4, üç farklı renk seçeneği ile ortaya çıktı!

Oppo Find X2 Pro yeşil (vegan) i

reklam
Huawei P40 reklamı

Popüler Çin yazılım karşılaştırma ve kıyaslama şirketi, Çin pazarı için Mayıs ayının en iyi akıllı telefonlarını listeledi. Yayınlanan listeye göre, amiral gemisi ve orta seviye kategorilerinde en iyi performans gösteren akıllı telefonlarında liderlik Oppo’da görünüyor.

Üst segmentin listesinde yer alan tüm telefonların Qualcomm’un Snapdragon 865 işlemcisinden güç alması dikkat çekiyor. Orta segmentte ise Kirin, Qualcomm, MediaTek ve Exynos işlemcileri yarış halinde olduğu görülüyor.

Oppo Find x2 pro

Oppo Find X2 Pro 604,123 puan ile lider

AnTuTu’nun Mayıs ayı için yayınladığı en iyi amiral gemisi telefonlar listesinin zirvesinde 604.123 puan ile Oppo’nun son amiral gemisi telefonu Oppo Find X2 Pro bulunuyor. Hemen arkasındaki telefon, 600.884 puan ile Find X2 modeli olarak belirleniyor. Üçüncü sırada karşımıza Türkiye’de de satılması beklenen Xiaomi Mi 10 Pro çıkıyor. Listenin devamında ise OPPO Ace2, iQOO Neo3, Redmi K30 Pro iQOO 3, Realme X50 Pro, OnePlus 8 Pro ve Vivo NEX 2S 5G modelleri karşımıza çıkıyor.

Oppo Find x2 pro

AnTuTu’nun en iyi orta sınıf telefonlar listesine baktığımızda, zirvede yine Oppo markasını görüyoruz. Şirketin 5G destekli yeni telefonu Reno 3, Mayıs ayının en iyi orta segment telefonu oluyor. Listenini devamında Honor 30, Huawei Nova 7, Honor 30s, Honor X10, Huawei Nova 7 SE, OPPO Reno3 Pro 5G, Vivo S6 5G, Vivo X30 5G ve Redmi K30 5G modelleri sıralanıyor.

Devamını oku