Sosyal medya

Haber

ABD’de kömür enerjisinden ucuz güneş enerjisi

 

magco_solar_01.78181722

Ülkemizde hala nükleer enerji tartışmaları devam ederken, dünyanın geri kalan büyük kısmında ise yeşil enerjiyi ucuzlatma planları yapılıyor. Özellikle Almanya ve Japonya nükleerden belirli bir süreç içerisinde vazgeçeceklerini ve yenilenebilir enerjiye yöneleceklerini açıklamışlardı. New Mexico, ABD’de inşaatının sonuna gelinen Macho Springs Güneş Parkı ise yenilenebilir enerji konusunda yeni bir görüş açısı getirebilir.

El Paso enerji şirketi, Macho Springs’den elde ettiği enerjiyi kW/s’i 5.8 cente satmak için anlaşma imzaladı. Ülkede kömür enerjisinin fiyatı ise 10 – 14 cent kW/s arasında değişiyor. Güneş enerjisi ve genelde tüm yenilenebilir enerji seçeneklerinin ancak uzun vadede karlı olduğu konuşulduğu için bu durum, pek alışkın olduğumuz tarzda değil.

İnce-film güneş panelleri sayesinde

Şirketin güneş enerjisini bu kadar ucuza satmasının asıl mimarı da First Solar isimli güneş paneli üreticisi. Şirketin ince-film güneş panelleri teknolojisi yüzde 20.4 verimliliği ile daha önce bir rekor kırmayı başarmıştı. Aynı şirketin ürettiği günel panelleri sayesinde de Macho Springs’deki santral ucuz enerji üretebilecek. Hem de kömür gibi çevreyi kirletmeden.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Gökhan Menge

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval