Sosyal medya
MSI reklamı

Ağ Teknolojileri

Yazlıkta ‘her yerde internet’ aslında çok kolay!

Mesh WiFi teknolojisi katlı ve geniş alanlarda kesintisiz, yüksek performanslı internet için ihtiyaç duyulan çözüm adeta.

Milyonlarca öğrenci için uzun bir tatil dönemi anlamı da taşıyan yaz mevsimi nihayet geldi; şortlar, etrafa gönül rahatlığıyla saçılan DualShock 4’ler, yeni PC oyunları, arkadaşlarla geçirilecek daha uzun zamanlar, daha çok müzik, YouTube, internet dizileri derken eğlenceli zamanlar tavan yapacak. Elbette çoğu kimse için yazlık sezonu da açılıyor. Dubleks, 3 katlı yazlıklar, çeşitli ölçülerde bahçeler derken internetin kapsama alanının önemi iyiden iyiye artıyor.

reklam

Günümüzün standart sorunu da tam bu noktada altının çizilmesini gerekli kılıyor; yazlıklarda modemin kurulu olduğu alanın çok yakınında, genellikle bilgisayarın konumlandığı bölgede internet gayet iyiyken bir alt üst kata, alt kata, teras, balkon ya da bahçeye çıkıldığında ‘mobil internetten’ başka çare kalmıyor. Sınırsız Wifi da böylece amansız bir şekilde sınırlanıyor. Çözüm ise ‘yeni teknolojide’ saklı. Mesh teknolojisine yakından bakmaya ne dersiniz?

Yaz mevsimiyle birlikte yazlıkta interneti güçlendirme zamanı…

Mesh teknolojisi katlı, geniş alanlarda, yani yazlıkta kesintisiz ‘performanslı’ internet için ihtiyaç duyulan ve aranan çözüm adeta. Çünkü kapsama alanının genişletilmesi ve kesintisiz işlev sunmak adına gelişmiş özellikler içeriyor. Örneğin modemin sahip olduğu 802.11b ya da 802.11ac bantlarında değil, kendi aralarında farklı bir bant kullanıyorlar. Böylelikle mevcut modem bandını işgal etmiyorlar.

Temelde (x) 100mbit/s olan internet hızları, çok uç noktalara konumlandırılan mesh router’larla mesafeye bağlı olarak 70-50mbit/s (x/2 seviyesinde) seviyesinde alınabiliyor. Biraz da teorik kurulum ve çalışma prensiplerine göz atılabilir.

Mesh WiFi ile tanışın…

Mesh WiFi sistemleri olarak geçiyor ve satın alındıkları anda kutu içeriğinde 2-3 adet ürün çıkıyor. Bunlardan birini modeme bağlıyorsunuz, diğerini/diğerlerini çeşitli uzaklıklarda konumlandırıyorsunuz. Bu sayede modemin bulunduğu alanla ikinci (çok geniş alanlarda 3., 4. Aygıt arasında WiFi alanı kuruluyor. Modemin sahip olduğu çok sınırlı, birkaç metrelik kapsama alanı, sadece 2 aygıtla 500 metrekarelere varan alanlara kadar çıkıyor.

Geniş alanda tabletler, çok sayıda akıllı telefon, notebook’lar, akıllı ev aletleri, vb. konforlu bir şekilde, stabil, üstelik internete yüksek hızlarda bağlanıyor. Genellikle bu tür aygıtların tamamında kablolu çıkış alınması için Ethernet portu da bulunuyor, yine hemen hepsi mobil uygulama üzerinden dakikalar içerisinde kurulup aktif hale getiriliyor. Bu arada çoğu ağ üreticisi tarafından tüketicilere sunulan Mesh Wifi aygıtlarının her birinin ortalama 4 antene sahip olduğunu belirtmekte yarar var. Kat geçmek ve geniş alanlar için etkin bir çözüm sağladıklarını kaydedelim.

Bu tip cihazlarda estetik form faktör de önem kazanmış durumda. Örneğin IF Design Award adlı tasarım ödülünü kazanmış bir ağ ürününe pek sık rastlamak mümkün değil, ince ve sofistike bir tasarıma sahip olan Zyxel Multy U, 2019’da bu prestijli ödüle layık görülerek dikkatleri üzerine çekmişti. Zira konuyu teknoloji ile birlikte dekoratif olarak da ele alabilmek ilginç ama aynı zamanda son dönemin öne çıkan trendlerinden.

Teknolojiyi durmaksızın araştıran, öğrenen, inovasyona tutkun bir editör. Sevdiği dörtlü mü? MacBook Air, iPhone Xr, PS4'te FIFA 19 ve Mac'te Rome II Total War.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ağ Teknolojileri

Huawei cloud gaming platformu için Tencent ile çalıştığını duyurdu!

Huawei cloud gamin platformu için Tencent ile çalıştığını duyurdu!

    Huawei cloud gaming platformu için Tencent ile çalıştığını duyurdu! Reuters‘ın haberine göre Çinli şirketler, yapay zeka(AI) ve artırılmış gerçeklik üzerine beraber çalışacaklar.


İlginizi çekebilir: NVIDIA GeForce Now abonelik sistemini durdurdu!

reklam

    Huawei ve Tencent “cloud gaming” platformu için beraber çalışıyor!

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden birisi olan Tencent, son zamanlarda sık sık gündem olan Huawei markası ile beraber “cloud gaming” platformu geliştirdiğini duyurdu. Çinli şirketlerin şu an için odak noktası yapay zeka (AI) ve artırılmış gerçeklik.
Huawei cloud gamin platformu için Tencent ile çalıştığını duyurdu!

Beraber yürütecekleri çalışmalarda Tencent‘in “GameMatrix” cloud gaming platformunu büyütmek için Huawei‘nin Kungeng işlemcisi kullanılacak.

Cloud Gaming (bulut oyun) nedir?

Cloud gaming‘in kısaca kendi evinizde bulunan cihazlar ile başka cihazlarda çalışan uygulamaları kontrol edebilmeniz diyebiliriz. Günümüzde oyunların ve uygulamaların gelişmesiyle beraber, sahip olduğumuz cihazların donanımları yetersiz kalmaya başlıyor. Bu yetersizliği gidermenin ve üst seviye donanım bileşenlerine sahip olmanın maliyeti de git gide artıyor. Şirketlerin sunucularında var olan oyunlara, kendi cihazlarınızdan donanımları yetersiz olsa bile güçlü bir internet altyapısı ile ulaşabiliyorsunuz. Bu hizmete şu an için NVIDIA GeForce Now örneğini verebiliriz.

Devamını oku

Ağ Teknolojileri

TP-Link, WiFi 6 destekli erişim noktalarını duyurdu!

TP-Link

TP-Link, WiFi 6 teknolojisini işletmelerin kullanımına sunacak olan yeni erişim noktalarını duyurdu. EAP660 HD ve EAP620 HD model erişim noktaları, daha yüksek kapasiteli WiFi ve daha güçlü bağlantılar sunuyor.


İlginizi çekebilir: İnternet çözüm ekibi: TP-Link Deco E3 paketi neler sunuyor?

reklam

WiFi 6 teknolojisine sahip ürünler pazara sunulmaya başlandı. TP-Link, işletmelere yönelik erişim noktası (access point) ailesi olan EAP serisinde de WiFi 6’lı iki modeli duyurdu.

EAP660 HD ve EAP620 HD model adlı ürünler, yüksek performanslı, çift bant desteğine sahip ve tavana monte edilerek kullanılıyor.

WiFi 6’lı (802.11ax) EAP modelleri, hızı ve verimliği artırmak ve ağdaki tıkanıklığı azaltmak için yenilikçi iki teknolojiyi birleştiriyor: OFDMA ve 1024-QAM teknolojileri.

TP-Link, OFDMA’yı neden kullanıyor?

OFDMA, ağ verimliliğini önemli ölçüde artırmak için kullanılıyor. WiFi bağlantılarını, kullanıcıların cihazlarına veri paketleri dağıtan bir kamyon hattı olarak düşünürsek, 802.11ac WiFi ile her kamyon aynı anda bir cihaza, yalnızca bir paket (veri paketi) teslim edebilir.

TP-Link TP-Link

Ama OFDMA ile her kamyon aynı anda birden fazla cihaza birden fazla paket teslim edebiliyor. Bu da çok sayıda kişinin WiFi’a bağlandığı işletmelerin bağlantılarını çok daha verimli hale getiriyor.

1024QAM ile ise her sembol 8 bit yerine 10bit taşır ve 802.11ac 256-QAM ile karşılaştırıldığında ham hızlar yüzde 25 artar. Kullanıcılar artık Netflix’i rahat izleyebilir ya da bilgisayarlarından Twitch canlı akışlarını takip edebilirler. Bu teknoloji WiFi akışını çok daha iyi hale getiriyor.

Yüksek WiFi yoğunluklu işletmelerde sorunsuz bağlantı sunacak!

WiFi 6 teknolojili yeni EAP erişim noktaları, adlarında da belirtildiği gibi ‘yüksek yoğunluklu-HD’ WiFi ağları için üretilmiş ürünler. Kurumsal yonga setleri, özel antenleri, gelişmiş RF işlevleri ve otomatik kanal seçimi ile donatılan bu çözümler, okullar, alışveriş merkezleri, oteller, fabrikalar gibi yüksek yoğunluklu ortamlarda aynı anda çok sayıda kişiye sorunsuz ve hızlı WiFi bağlantısı sunuyor. Yeni erişim noktaları 1000 müşteriye kadar bağlantı sağlayabiliyor

Omada SDN çözümü, artık daha kararlı!

TP-Link EAP erişim noktalarını yönetmeyi sağlayan Omada yazılımı da yenilendi.  Yazılım Tanımlı Ağ (SDN) çözümüne entegre edilen Omada SDN, tamamen merkezi bir bulut yönetimi sağlıyor.

Tüm erişim noktalarını tek bir birimden yönetmeyi sağlayan Omada SDN, geleneksel bir ağdaki karmaşık ve zor birçok yönetim sorununu ortadan kaldırıyor. Ayrıca Omada SDN çözümü, en yeni WPA sürümü olan WPA3 destekli ve kurumsal ağlar için daha güçlü şifreleme ve kimlik doğrulaması ile güvenli bir altyapı oluşturuyor.

WiFi 6 teknolojili EAP660 HD, 2.4GHz bandında 1148 Mbps + 5GHz bandında 2400 Mbps; EAP620 HD ise 2.4GHz bandında 574 Mbps + 5GHz bandında 1200 Mbps kablosuz hızlara sahip. Yeni erişim noktalarının ilkbahar aylarında satışa sunulması planlanıyor.

Devamını oku

Ağ Teknolojileri

TP-Link’ten yeni yönlendirici: Archer C4000!

TP-Link'ten

TP-Link, güçlü işlemcili, yüksek performans vadeden yeni oyun yönlendiricisini duyurdu. Archer C4000 model yönlendirici, başta online oyun tutkunları olmak üzere yüksek hız gerektiren uygulamaları çalıştıran, çok sayıda cihazın ağa bağlandığı kullanıcılar için tasarlandı.


İlginizi çekebilir: TP-Link, WiFi 6 ile Mesh sistemleri birleştiren teknolojileri CES’te!

reklam

TP-Link, dört çekirdekli güçlü işlemciye sahip, performanslı yeni yönlendirici (router) modelini satışa sunuyor. Archer C4000 model yönlendirici çok sayıda cihazın ağa bağlı olduğu ve yüksek hız, güçlü performans gerektiren uygulamalar çalıştıran (online oyun, HD film vb) kullanıcılar için özel tasarlanan bir ürün.

Oyuncular için düşük ping sağlayacak çözüm!

Çok sayıda cihazın WiFi’a bağlı olduğu evlerde, her cihaz için yüksek WiFi performansı için güçlü bir yönlendirici gerekiyor. Özellikle online oyun, HD film indirme gibi yüksek hız gerektiren uygulamalar çalıştırılıyorsa WiFi performansı daha da önemli hale geliyor.

TP-Link’in yeni yönlendiricisi Archer C4000, tüm bu gereksinimlere uygun bir model. 1.8 GHz 64-bit dört çekirdekli ana işlemciye sahip olan yönlendirici, WiFi’a erişen tüm cihazların hızlı ve gecikmesiz olarak bağlanmasını sağlıyor.

Bu ana işlemcinin yanı sıra üründe yer alan üç adet ek işlemci, tüm cihazların WiFi talebini dengeliyor ve ağın sürekli yüksek performansta çalışması için dört çekirdekli ana işlemciye destek veriyor.

TP-Link'ten

 

Geniş kapsama alanı ve güvenli yapı tek bir cihazda buluşuyor

Archer C4000, güçlü performansını geniş WiFi kapsaması ile destekliyor. Yönlendiricide yer alan elektrikli amplifikatöre sahip yüksek performanslı antenler (altı adet), güçlü WiFi sinyali oluşturuyor. Ayrıca “rangeboost” teknolojisi, daha uzakta yer alan ya da daha düşük güce sahip cihazları saptayabiliyor ve WiFi sinyallerini bağlı cihazlara odaklıyor.

Archer C4000, sadece kablosuz değil güçlü kablolu bağlantı desteği de sunuyor. Cihaz üzerinde yer alan Gigabit Ethernet girişleri (1 adet WAN, 4 adet LAN girişi), PC, akıllı TV, oyun konsolu gibi kablo ile ağa bağlanan cihazların yüksek hızda bağlanmasını sağlıyor.

Ayrıca “Bağlantı Birleştirme (Link Aggregation)” özelliği, iki ayrı Ethernet girişini 2Gbps bağlantıda birleştirerek ağa bağlı depolama (NAS) cihazlarına güç oluşturuyor.

TP-Link'ten

Kolay kurulum ve sesli komut desteği!

Archer C4000, TP-Link’in Tether uygulaması sayesinde birkaç dakika içinde kurulabiliyor. Android ve iOS destekli Tether uygulaması, aynı zamanda yönlendiricinin akıllı telefon aracılığıyla her yerden, her zaman kolayca yönetilmesini de sağlıyor.

Amazon Alexa ve IFTTT destekli olan Archer C4000, ses ile de yönetilebiliyor. Alexa ile yönlendiriciye sesli komut vererek ağa yeni cihaz eklenebiliyor, bir cihaza öncelik tanınabiliyor ya da konuk şifresi ve daha fazlası yapılabiliyor.

 

Devamını oku