Sosyal medya

Arttırılmış Gerçeklik

Xiaomi’nin Yeni Bir Amiral Gemisi Modeli Geliştirdiği Ortaya Çıktı

Mi Mix 2 ve Mi 6 modellerinin piyasaya çıkmasından sonra Xiaomi yeni bir amiral gemisi modeli daha çıkarmaya hazırlanıyor olabilir.

Xiaomi Chiron adına sahip olan bir akıllı telefon ve bu telefonun bilgileri GFXBench sitesinde yer aldı.

Sitede yer alan bilgilere göre telefon 5.6 inç büyüklüğünde, 16.5:9 gibi garip bir ölçüye ve 1080p çözünürlüğü sahip. Telefonda Qualcomm’un Snapdragon 835 işlemci yongası, 6 GB RAM ve 256 GB depolama alanı bulunuyor.

Telefonun arka tarafında 4K 2160p çözünürlükte çekim yapabilen 11 MP büyüklüğünde kamera yer alıyor. Ön tarafında ise 5 MP selfie kamerası bulunuyor. Telefon kutudan Android 7.1 Nougat işletim sistemi ve MIUI 9 arayüzü ile çıkacak.

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arttırılmış Gerçeklik

Saab ile VR’da gerçek roket atar kullanın

Saab

Saab adını otomobil üreticisi olarak hatırlayacağınız bir firma olsa da aslında bir savunma ve güvenlik firması. Firma artık roket atarlar için VR sistemleri yapıyor.


İlginizi çekebilir: PUBG Lite çıktı: Nasıl indirilir, nasıl oynanır? (VİDEO)


Saab VR sistemine dair detaylar

Saab, birçok silahın yanı sıra Carl-Gustaf anti-tank roketatarının da üreticisi. Carl-Gustaf 1948’den beri dünyanın her tarafındaki ordularca kullanılan bir silah.

VR şirketi Vobling, 2017’de Saab’ın en yeni model Carl-Gustaf’ının özelliklerini göstermek için bir VR sistemi tasarlamıştı. Bu sistem aynı yıl Londra’daki Uluslararası Savunma ve Güvenlik Teçhizatları konferansında Saab’ın en büyük ilgi kaynağı olmuştu.

Saab

Bunun için Vobling kullandığı HTC Vive’ın yansıra roketatara da Vive Tracker yerleştirmişti. Bu sayede silahın gerçek ağırlığını, şeklini ve tetiklerin yerini tecrübe etmek mümkün oluyordu. Aslında ateşleme anı dışında her şeyi size yaşatabiliyordu. Nişan almaktan, menzile kadar.

Vobling, Saab ile bu çalışmaya dair gelişmelerde ilerleme kaydetmesi için anlaştığını açıkladı. VR sistemi konferanstan beri Saab’ın Stockholm’deki merkezinin ilgi odağı olmuştu.

Saab Pazarlama ve İletişim Yöneticisi Patrick Mollbrink konuyla ilgili şunları söyledi:

Bu VR tecrübesi gösteri merkezlerimizde çok popüler olduğunu kanıtladı ve biz bunun gerçekliğini daha da arttırarak kullanılabilirliğini de arttırabileceğimize ve konukların kullanabileceği senaryolar inşa edebileceğimize inanıyoruz.

Bu projedeki ilerlemeler hem Vive Pro hem de Varjo göz önüne alınarak yapılıyor. Bu yeni teknolojiler sayesinde nişan alma tecrübesinin ciddi oranda iyileşmesi bekleniyor.

Saab’ın projeyi daha da genişletip ordular için tam anlamlı bir eğitim programına çevirip çevirmeyeceğine dair bir bilgi sahibi değiliz. Fakat bunun olması en olası bir sonraki adım gibi duruyor.

Devamını oku

Arttırılmış Gerçeklik

Google Lens evcil hayvanınızı türünü bile tanıyacak

Google’ın Pixel 2 telefonları ile birlikte gelen arttırılmış gerçeklik uygulaması her geçen gün yenilenerek güçleniyor. Hala %100 tamamlanmadığı açıklanan ve test aşamasında olduğu belirtilen Google Lens evcil hayvanınızı türünü bile tanıyacak. Google Assistant ve Google Photos ile birlikte kullanılan Lens, çektiğiniz resimdeki objeyi tarayarak ne olduğunu anlıyor ve size hakkında bilgiler sunuyor.

Google Lens evcil hayvanınızı türünü bile tanıyacakİşte bu özellik şimdi evcil hayvanlarınız için de kullanılabilir olacak.  Google Lens, her geçen gün yeni özellikler kazanmaya da devam ediyor. Bugün gelen özellik ise Lens ile tarattığınız bir hayvanın türünü algılama ve onunla ilgili bilgiler verme üzerine geliştirilmiş. Eğer yazılım türün ne olduğunu anlayamaz ise olsaı ihtimalleri sunarak doğru olanı sizin bulmanızı sağlayacak. Lens için gelen bu yeni özellik henüz bir başlangı. Google’ın Lens ile igili bitkiler, yemekler ve günlük hayatta karşılaşabileceğimiz hemen her şey için çözüm olması gibi bir planı mevcut.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Apple ARKit ile iPhone için Street Fighter II hazırladı

Apple ARKit ile hazırlanmış ünlü Street Fighter oyunu ile artık harita seçimleri de değişecek. Artırılmış gerçeklik ya da kısa ismi ile AR (augmented reality), son dönem gözdesi VR’dan daha önce ortaya çıkmış olsa da  yanında sönük kalmıştı. Nitekim sanal gerçekliğin de son zamanlarda o eski coşkusunun olmadığı malum. Öte yandan teknolojide AR’ye yeniden odaklanmalar da başlamadı değil.

Apple ARKit

VR’den daha kolay ve az emek isteyen AR’nin bu zamana kadar gerek PS Vita’da gerekse telefonlarda pek çok farklı uygulamasını gördük. Bunlardan en önemlisi de Pokemon GO akımı oldu. Kaldı ki GO bile AR teknolojisinin altında yatan cevherin çok ufak bir bölümünü bizlere sunarken bunun bile 2016’daki o çılgınlığı nasıl tetiklediğini hepimiz çok iyi hatırlıyoruz. Konu “Hangisi daha verimli?” (en azından günümüz teknolojisi ile) olunca elbette bir firma olarak Apple’ı takip etmek en akıllıcası derdim. En kötü ihtimalle Apple yanlış seçim bile yapsa, marka gücü çıkarttığı ürünü bir şekilde popülerleştiriyor. Hal böyle olunca da Cupertinolu firma AR’nin şu dönemlerde VR’den çok daha iyi iş yapacağını hesaplamış. Firmanın ARKit platformu üzerinde çalışmaları sürerken bizlere Street Fighter II oyununun AR versiyonunu da sunmaktan geri kalmadı.

Apple ARKit ile hazırladığı ilk oyun değil

Dünyanın en ünlü dövüş oyunu serisinin muhtemelen en çok sevilen oyunu olan SF2 için Real World Warrior Edition (Gerçek Dünya Savaşçısı Versiyonu) adında yeniden karşımıza çıkan oyunun AR versiyonu henüz resmiyet kazanmış değil. Öte yandan platform Apple’ın olsa da oyun Capcom’un olduğu için, Japon firmanın ağzından çıkacaklar da önemli. Abhishek Singh adlı geliştirici, hazırladığı bu versiyonun indirilebilir sürümünü henüz yayımlamadı. Sing adını bilmeyenler için söyleyelim, bu arkadaş daha öncesinde Super Mario’nun da AR versiyonunu hazırlamıştı.

Apple ARKit

Sing bizlere indirilebilir bir SF2:RWWE oyunu sunmasa da ARKit platformunda hazırladığı versiyonu tanıtan bir video yayımladı. Videoda karşılıklı iki iPhone sahibinin dövüşlerini izleyebiliyorsunuz. Yapımın hala elden geçirilmesi gereken yerleri olduğu video içinde belli. Zaten Singh de bunu inkar etmiyor. Geliştirici oyun üstünde daha fazla çalışmaya gönüllü ancak dediğimiz gibi öncesinde Capcom’un ağzından çıkacaklara bakıyor. Dolayısı ile şimdilik sizlere bunun bir konsept tasarımdan öte olmadığını söylememiz gerek. Lakin durum böyle olsa da yakın gelecek biz oyuncu kitlesi için oldukça zevkli gözüküyor.

Devamını oku