Sosyal medya

Kripto Para

Uzun pozisyonlar tasfiye ediliyor, Bitcoin düşüyor!

Lider kripto para birimi Bitcoin yeni günde büyük kayıplar yaşıyor. En büyük kripto para birimi güç kaybetmeye devam ediyor. Sabah saatlerinde %8 düşüş yaşayarak 33.000 dolar seviyesinin de altına düşen Bitcoin fiyatı, yazı sırasında 32.539 dolardan işlem görüyor. Bu düşüşün sebebi ne? Bitcoin neden düşüyor?

Bitcoin neden düşüyor

Yeni günde Bitcoin neden düşüyor? Lider kripto para biriminin yeni günde yaşadığı düşüşün sebebi olarak 1000 BTC değerinde uzun poziyonların tasfiye edilmesi belirtiliyor. Çinli kripto ve blockchain gazetecisi Colin Wu, CryptoQuant verilerine atıfta bulunarak şunları ifade etti:

“CryptoQuant verileri, son bir saatte tasfiye edilen uzun pozisyonlu emir sayısının 991.69 BTC olduğunu gösteriyor. AICoin, son bir saatteki likidasyon miktarının 244 milyon ABD doları olduğunu ve uzun likidasyonun %75’ini oluşturduğunu gösteriyor” 

Bitcoin için düşüş momentumunun bu noktada güçlü ve bir süre daha devam edeceği öngörülüyor. Hisse senedi piyasasındaki gelişmeleri yakından takip eden analistler de var. Bu analistlerden biri olan Willy Woo, zincir içi temellerden bağımsız şekilde, hisse senedi piyasalarının Bitcoin fiyat hareketini daha fazla etkileyeceğini tahmin ediyor.  

Bitcoin fiyatının yaşadığı düşüşün bir diğer sebebi olarak, Çin’den yeni gelen olumsuz haberler de gösterilebilir. Bilindiği üzere Çinli yetkililer son zamanlarda kripto paralara ve kripto madencilerine yönelik baskılarını artırmış durumda. Geçtiğimiz cumartesi günü Çinli yetkililer Sichuan bölgesindeki madencilerden operasyonlarını durdurmalarını istedi. Tahminlere göre Bitcoin madencilik operasyonlarının yaklaşık %90’ı Sichuan baskısıyla kapatıldı. Bugün yeni gelen haberlere göre ise Çin Halk Bankası bankaların ve ödeme kurumlarının borsalar da dahil olmak üzere kripto para birimleri ile ilgili işletmelerle işlem yapmasını yasakladı.

Popüler kripto analisti PlanB, Elon Musk’ın Bitcoin enerji endişesinin ve Çin’deki baskının BTC fiyat düşüşüne yol açtığını belirtiyor. Bitcoin’in haziran ve temmuz aylarının geri kalanında baskı altında işlem yapmasını bekliyor. Ancak PlanB, en kötü senaryo düşünüldüğünde bile Bitcoin’in bu yılın sonuna kadar hala 135 bin dolara gideceğini belirtiyor.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir