Sosyal medya

Otomotiv

Toshiba’nın Yeni Lityum İyon Bataryası Elektrikli Araçlar İçin Umut Olabilir

Toshiba bugün yaptığı açıklama ile elektronik araç pazarında devrim yaratacak yeni bir lityum iyon batarya geliştirdiğini belirtti.

Toshiba’nın yeni bataryası ise 6 dakikalık bir şarj ile 320 kilometre yol gidebilmek mümkün olacak. Bu günümüzdeki araçlarda kullanılan bataryaların 3 katı mesafe anlamına geliyor.

Batarya üzerinde kullanılan titanyum niobyum oksit anot günümüz lityum iyon bataryalarda kullanılan grafit bazlı anotlardan iki kat daha yüksek kapasiteye sahip. Yeni batarya hem yüksek enerji yoğunluğu hem de ultra hızlı şarj özelliği sağlarken aynı zamanda bataryada kullanılan yeni anot günümüz anotlarına göre hızlı şarj süreçlerinde lityum daha az bozuluyor.

reklam
MSI reklamı

Şirket yaptığı açıklamada ayrıca yeni nesil bataryaların 5000 şarj döngüsünden sonra kapasitesinin %90’ını koruduğunu belirtti. Hızlı şarj eksi 10 derece gibi düşük sıcaklıklarda da çalışıyor. Ancak bu durumda 6 dakika yerine 10 dakikada şarj oluyor. Toshiba yeni bataryasını 2019 yılında piyasaya çıkarmayı hedefliyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Hyundai’nin 799 beygirlik elektrikli prototipi RM20e tanıtıldı!

Hyundai‘nin elektrikli yarış otomobili prototipi olan RM20e, Pekin Otomobil Fuarı‘nda tanıtıldı. Hyundai N departmanının performansa dair vizyonunu vurgulamak için yapılan bu araç, Veloster N modelini temel alıyor.


İlginizi çekebilir: Polestar Precept konsepti, seri üretime geçecek!

reklam
MSI reklamı

Adeta bir “haddeleme mühendisliği laboratuvarı” olarak tanıtılan prototip, pist odaklı bir tasarıma sahip. Araçta önde 19 inç, arkada 20 inç boyutlarında dövme jantların yer aldığı genişletilmiş çamurluklar ve karbon fiber ön splitter yer alıyor. Ayrıca geniş bir arka kanat ve büyük havalandırma ızgaralarına sahip arka tamponda büyük bir difüzör de RM20e’de bulunuyor.

Hyundai, RM20e’nin iç mekanın detaylarına fazla girmedi. Fakat dijital bir gösterge paneli, Veloster N TCR‘den alınma bir direksiyon ve altı noktalı kemerlere sahip Sabelt koltukların bulunduğunu görmek mümkün.

799 beygir güç ve 960 Nm tork değerlerine sahip elektrik motoru, RM20e’nin ortasında konumlandırılmış. 0-100 km/s hızlanmasını 3 saniyenin altında tamamlayan aracın, 9.88 saniyede 200 km/s hıza çıktığı açıklandı. Arkadan çekişli olan RM20e’nin maksimum hızının 250 km/s’yi aştığı söyleniyor.

Hyundai, aracın menzilinden bahsetmedi. Fakat 60 kWh pil paketi ve 800 V hızlı şarj özelliği detaylarını doğruladı. Ayrıca RM20e’nin geliştirilmesinde, yarış arabası benzeri performans sunulurken, günlük sürüş konforunda bir sessizliğin korunmasının hedeflendiği belirtildi.

Hyundai Motor Grubu‘nun Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Thoman Schemera, “RM20e prototipi, Hyundai’nin performans markası N’in gelecekteki elektrikli girişimlerini işaret ediyor. Bu prototip ile N markasının, prestijli süper otomobil seviyesinde bir performans seviyesine taşındı. RM20e ile elektrikli bir modelle bile N markasının sürüş heyecanından bir şey kaybetmediği kanıtlandı.” dedi.

Kaynak: Carscoops

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Genel

Polestar Precept konsepti, seri üretime geçecek!

Volvo‘nun elektrikli otomobil markası olan Polestar, bu yılın başlarında Precept adındaki konseptini duyurmuştu. Bugün yapılan bir açıklamada Precept’in, seri üretim modeli olmasına yönelik geliştirme çalışmalarının olduğu söylendi.


İlginizi çekebilir: Lamborghini Urus, Graphite Capsule paketine kavuştu!

reklam
MSI reklamı

Pekin Otomobil Fuarı‘nda konuşan Polestar CEO‘su Thomas Ingenlath, konseptin duyurulmasından sonra çok fazla ilgi gördüğünü ve bundan dolayı konsepti seri üretime geçirmeye karar verdiklerini açıkladı.

 

Precept’in seri üretim modeline dair pek fazla detaya girilmedi. Precept tanıtıldığında geri dönüştürülmüş plastik şişeler, balık ağları ve ketenden yapılmış iç mekanı ile oldukça ilgi çekmişti. Polestar, bu çevre dostu felsefeyi, üretim modellerinde büyük oranda uygulamaya çalışacağını vurguladı. Aracın, Çin‘deki yeni bir tesiste üretileceği açıklandı.

Aracın satışa ne zaman çıkacağına dair bilgi vermeyen Polestar, Precept’te, açılı gövde tasarımı, gömme kapı kolları ve simetrik açılan kapılar gibi ilginç detaylara yer vermiş. Geleneksel ön ızgaranın yerini “SmartZone” adı verilen bir kısım almış. Ayrıca araçta radar üniteleri, ultrasonik sensörler ve yarı otonom sürüş sistemi için yüksek çözünürlüklü geniş açılı bir kamera yer alıyor.

İç mekanda ise 2+2 şeklinde bir oturma düzeni yer alıyor. Altı düzleştirilmiş direksiyon simidine, 9 inçlik dijital gösterge paneli ve Google Assistant destekli 15 inçlik Android tabanlı bir bilgi-eğlence sistemi eşlik ediyor.

Performans verileri paylaşılmayan araçta, uzun dingil mesafesinin sunduğu avantaj ile yüksek bir pil kapasitesinin bulunacağı söyleniyor. Resmi bir açıklama olmasa da bu modelin, amiral gemisi bir sedan olarak satılacağı düşünülüyor.

Kaynak: Carscoops

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Genel

Lamborghini Urus, Graphite Capsule paketine kavuştu!

Lamborghini Urus Graphite Capsule, modifiye şirketlerinin elinden çıkmış gibi duruyor. Fakat doğrudan Lamborghini tarafından, satışa sunulan bir kişiselleştirme paketi.


İlginizi çekebilir: Tesla CyberCoupe, sanal ortamda hayal edildi!

reklam
MSI reklamı

Urus Graphite Capsule, Bianco Monocerus, Nero Noctis, Grigio Nimbus ve Grigio Keres olmak üzere dört farklı renk seçeneğiyle alınabiliyor. Bu pakette gövde renginden bağımsız olarak aracın ön-arka tamponlar ve yan eteklerin alt kısımları, gövde renginin mat haliyle boyanmış.

Urus’un bu özel paketinde Arancio Leonis, Arancio Dryope, Giallo Taurus ve Verde Scandal olmak üzere dört farklı parlak detay rengi yer alıyor. Ön splitter, kapı içleri, arka rüzgarlı ve bu pakete özel 23 inç boyutlu Taigete jantlarda bu detay renklerini görmek mümkün. Ayrıca bu pakette egzozlar, siyah krom kaplamayla geliyor.

Graphite Capsule paketi sadece dış görünümde değil iç mekanda da kendine yer buluyor. Gösterge paneli ve kapı panellerinde koyu renkli anodize alüminyum kaplamalar, mat yüzeyli karbon fiber kaplamalar ve dış mekandaki vurgu renklerinin içerde de yer aldığı birçok detay yer alıyor.

Lamborghini’nin Ticaretten Sorumlu Genel Müdürü Giovanni Perosino, ” Lamborghini Urus, süper spor mirasımızın DNA’sına sahip doğal tasarımı ile neredeyse sınırsız bir kişiselleştirme potansiyeline sahip. Urus Graphite Capsule, müşterilerimize, onların kişilikleri ve yaşam tarzlarını, Lamborghini’lerine bir damga gibi vurma fırsatını sunan en son koleksiyonumuz.” dedi.

Kaynak: Carscoops

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler

Donate

© EMY Medya. Kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek dijital ortamda alıntı yapılabilir.

HWP.com.tr hosting hizmeti LimonHost tarafından verilmektedir.

LimonHost logosu