Sosyal medya

Donanım

SSD’ler nihayet ucuzluyor

Bilgisayarının performansını arttırmak isteyen kullanıcılara müjde! Son dönemin en popüler donanım ürünlerinden biri olan SSD’ler nihayet ucuzlamaya başladı. Bugün DataStar, SSD fiyatlarında yüzde 20 indirim yaptığını duyurdu. Konu hakkındaki detaylı bilgiler, firma tarafından paylaşılan basın bülteninde:

Basın Bülteni

DataStar, SSD fiyatlarında yüzde 20 oranında indirim yaptı. Satış adetleri dünya genelinde yüzde 80 artan SSD’ler, fiyatları düştükçe daha çok tercih ediliyor. 

ADATA’nın Türkiye tek distribütörü DataStar, yeni disk teknolojisi olan SSD (Solid State Disk) ürünlerinde yüzde 20 oranında fiyat indirimi yaptı. Geleneksel sabit disklere (HDD) oranla çok daha dayanıklı, güvenilir ve sessiz olan SSD’ler, fiyatları düştükçe daha fazla tercih ediliyorlar.

DataStar Ürün Müdürü Tamer Özdem, bu yıl tüm dünya genelinde toplam 40 milyon adet SSD satılacağının öngörüldüğünü belirterek, “Geçen yıl SSD satış rakamları 22 milyon adetti. Böylece bir yıl içinde satış adetlerinde yüzde 80’lik bir artış yaşanıyor. Önümüzdeki yıllarda da SSD satışlarının artmaya devam edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz” diyor.

adata-64-gb-ssd

ADATA, SSD’leri tamamen kendi fabrikalarında üretiyor. SSD’ye önemli yatırım yapan firma, bu nedenle ürün çeşidi açısından da zengin seçenek sunuyor. DataStar da Türkiye’de satış oranları henüz çok düşük olmasına karşı SSD stoğunu zengin tutuyor. Şu anda ADATA’nın 12 model SSD’sini satışa sunan şirket, fiyat indirimi paralel olarak daha fazla tüketicinin tercihini SSD’den yana kullanmasını bekliyor.

“SSD’ler HDD’lere göre çok avantajlı ürünler. Yavaş yavaş HDD’lerin yerini alacaklar. Tüketicilerin SSD’ye geçmesinin önündeki tek engel fiyat farkı” diyen Özdem, fiyat farkının SSD lehine azalmasıyla birlikte satış rakamlarının da fırlayacağını belirtiyor. 2014 yılında tüm dünya genelinde 55 milyon adet SSD satılmasının öngörüldüğünü söyleyen Özdem, fiyatlarda düşüş olması durumda bu adedin de artacağının altını çiziyor.

* SSD nedir?:

Sabit disk alanında yepyeni bir teknoloji olan SSD, klasik sabit disklerdeki gibi içinde dönen bir disk bulundurmuyor. Bu nedenle taşıma, titreşim gibi hareketlerden disk etkilenmiyor. Böylece her türlü ortamda kullanılabiliyor. Şu anda yoğun olarak kullanılan sabit disk teknolojisinde ise dönen bir disk üzerine kayıt yapan bir başlık söz konusu. Bu da dönerek kayıt yapan diskin titreşimden, hareketten olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Uzmanlar disk teknolojisinin SSD yönünde gelişim gösterdiğine dikkat çekiyor. Böylece bilgisayar teknolojisinin bugüne kadar tek değişmeyen parçası olan sabit diskler de zamana ayak uydurmuş ve değişmiş oluyor.

Kendi kendine iyileşen telefon LG G Flex’i yerden yere vurdular

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yıldıray Gökkaya

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval