Sosyal medya

Donanım

Samsung, Galaxy S6 Edge için kavisli ekran sıkıntısı yaşıyor

Mart ayında Barselona’daki Mobile World Congress 2015’te tanıttığı ve bütün ilgiyi üzerine çektiği Galaxy S6 Edge için Samsung’un üretim alanında problem yaşadığını söylemek mümkün. Nitekim kavisli erkanı görünce aklınızdan “Bunun üretimi zor olmuştur” fikri geçmiştir. Ki son açıklanan duruma göre bu hayli gerçek.

s6 edge

reklam
MSI reklamı

Anlatılanlara göre kavisli ekranın üretimi konusunda sıkıntılar yaşayan Samsung kavisli cam üretecek başka bir tedarikçi arıyormuş.

Belli ki mevcut üreticiye verilen görev şu anda Samsung’un S6 üretimi için talep ettiğinin yarısından daha az. Samsung ilk başta 8-8.5 milyon adet kavisli cam siparişi vermiş ve bunları 2015’in ikinci çeyreğinde istemiş lakin şu anda tedarikçinin 6 milyon camdan fazla gönderim yapamayacağı ortaya çıkmış. Öte yandan kavisli cam üretimini gerçek kılan 3D Thermoforming teknolojisinin de oldukça pahalı olduğunu düşünürseniz Samsung’un 10 Nisan’dan sonra talebi karşılaması için biraz şansa ihtiyacı olacak gibi.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

TP-Link RE505X, Wi-Fi 6 destekli ilk menzil genişletici!

TP-Link RE505X

TP-Link, hem Wi-Fi 6 desteğine, hem de Mesh teknolojisine sahip yeni cihazı RE505X’i Türkiye’de satışa sundu. RE505X, yüksek Wi-Fi hızının yanı sıra TP-Link OneMesh destekli ürünlerle tüm evi kapsayan bir internet ağı oluşturabiliyor.


İlginizi çekebilir: TP-Link Tapo L510E akıllı ampül incelemesi

reklam
MSI reklamı

TP-Link RE505X, ölü bölge sorunu yaşayan kullanıcılar için çözüm sunuyor

RE505X, evinde ölü bölge sorunu yaşayan ve geniş kapsama alanı isteyen kullanıcılar için ideal bir çözüm. Wi-Fi 6 teknolojisinin (80211.ax) getirdiği daha yüksek Wi-Fi hızı, daha geniş kapsama alanı ve düşük gecikme süresi avantajlarını kullanıcılara sunan ürün, toplamda 1500 Mbps’ye (5 GHz bandında 1200 Mbps, 2.4 GHz bandında 300 Mbps) varan kablosuz bağlantı hızlarına ulaşabiliyor. Bu sayede çok sayıda cihazın ağa bağlı olduğu mekanlar da dahil olmak üzere; gecikmesiz ve bekleme olmadan tüm uygulamalar çalıştırılabiliyor. RE505X sinyal artırıcı, yönlendiriciye giden en hızlı bağlantı yolunu otomatik olarak seçiyor ve bu sayede ağın en yüksek hızda çalışmasını sağlıyor.

TP-Link’in Wi-Fi 6 destekli yeni sinyal artırıcısı, aynı zamanda bir erişim noktası (access point) olarak da görev yapabiliyor. Cihazda yer alan girişe bir ethernet kablosu takılarak ve AP (erişim noktası) modu seçilerek; mevcut kablolu bağlantı, kolayca çift bantlı ve yüksek hızlı bir kablosuz bağlantı haline getirilebiliyor. Ayrıca bu ethernet girişine kablo ile ağa bağlanabilen cihazlar da (akıllı TV, oyun konsolu, PC vb.) bağlanabiliyor.

RE505X (4)

TP-Link OneMesh desteği bu modelde de mevcut

RE505X modelinin sahip olduğu diğer bir önemli teknoloji ise, TP-Link OneMesh teknolojisi. Kolayca Mesh Wi-Fi ağı oluşturmayı sağlayan OneMesh teknolojisi ile, tüm evde kesintisiz ve tek bir ağ adı ve tek bir şifre ile dolaşmak mümkün oluyor. RE505X, OneMesh destekli bir yönlendiriciye bağlandığında Mesh Wi-Fi ağı da kurulmuş oluyor. Ayrıca TP-Link yetkilileri, OneMesh teknolojisinin sadece yeni satışa sunulan yönlendiricilerde yer almadığını; mevcut bazı yönlendirici modellerinin de yazılım güncellemeleri ile Mesh özelliğine kavuşabildiğini belirtiyorlar. Bunun için sadece donanım yazılımının (desteklenen modellerde) OneMesh sürümü ile güncellemesi yeterli oluyor. (OneMesh destekli modelleri öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.)

Türkiye’de raflarda yerini alan RE505X’in tavsiye edilen satış fiyatı ise, KDV dahil 88 Dolar olarak belirlenmiş durumda.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 

RE505X

TP-Link RE505X

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Samsung Exynos 9925, yüksek performanslı GPU ile gelecek!

Samsung Exynos 9925

Exynos, Samsung açısından Qualcomm’a bağımlılığı azaltırken diğer bir yandan bazı sorunlarıyla marka değeri açısından problemler oluşturuyor. Exynos serisi yonga setleri Qualcomm‘un Snapdragon 800 serisi yonga setlerinden genelde daha düşük bir performans veriyor. Fakat Exynos 9925 ile birlikte bu düşük performans ve pil tüketimindeki sorunlar çözülecek gibi görünüyor.


İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi Note 10 Pro, Android 11 tabanlı MIUI 12 alıyor!

reklam
MSI reklamı

Samsung Exynos 9925 kullanıcılara neler sunacak?

Samsung, kullanıcıların Exynos ile ilgili performans ve pil tüketimi sorunlarını dikkate alacak gibi görünüyor. Şirket, bunun için yeni Exynos serisinde oldukça büyük bir çaba gösteriyor. İlk olarak firma ARM çözümlerine güvenmeyi planlıyor ve bunun için ortaklaşa çip geliştirmek amacıyla bazı anlaşmalar imzaladı. İkincil olarak mobil video hızlandırıcıların oluşturulması için AMD‘nin desteğini aldı. Ice Universe‘e göre şirket, grafik tarafında AMD ile iş birliğinin ardından bu teknolojiyi Exynos 9925‘te kullanacak.

Samsung Exynos 9925

Geçtiğimiz yıl Samsung ve AMD, Samsung’un yonga setlerinde kullanılmak üzere RDNA grafik mimarisi üzerine anlaşmışlardı. Bu, gelecekte Mali GPU’ların daha güçlü bir şekilde kullanıma sunulması anlamına geliyor. Samsung Exynos 9925 ile ilgili henüz bir çıkış tarihi sızıntısı bulunmuyor. Ancak daha önce AMD ile iş birliği yapılan GPU çözümlerinin 2022’de geleceği konuşuluyordu. Bu söylentiler göz önüne alındığında yeni yonga setinin 2021’in ikinci yarısından daha önce tanıtılmayacağını söyleyebiliriz.

Samsung, 2021 yılı için 5 nm üretim teknolojisi kullanacak olan Exynos 2100 üzerinde çalışıyor. Tahminlere göre bu yonga seti, Snapdragon 875‘i performans tarafında geçemeyecek.

Devamını oku

Donanım

Intel Alder Lake işlemcisi görüntülendi

Intel’in 10 nm SuperFin mimarili ilk işlemcilerinin resmi olarak 2021’in ikinci yarısında çıkacağı açıklanmıştı. 2021’in dördüncü çeyreğinde çıkması beklenen Intel Alder Lake işlemcileri ilk kez görüntülendi. Rocket Lake işlemciler ise 2021 yılının ilk çeyreğinde çıkacak.


İlginizi çekebilir: 11. nesil Intel işlemcilerin tanıtım tarihi belli oldu

reklam
MSI reklamı

Intel Alder Lake neler sunacak?

Intel Core serisinin 12. neslini temsil edecek Alder Lake işlemciler hibrit bir mimari üzerine şekillenecek. İşlemciler performans odaklı ve verimlilik odaklı farklı çekirdekler barındıracak. Böylece Intel, masaüstü x86 döneminde yeni bir yaklaşım benimseyecek. Daha önce yapılan açıklamalara göre Alder Lake işlemcilerin ana odağı yüksek performans olacak. Alder Lake ile birlikte gelecek olan en büyük yeniliklerden biri DDR5 bellek desteği olacak. PCI Express 5.0 desteği de beklenen yenilikler arasında.

intel alder lake

Bu yeniliklerden dolayı ,Intel’den alıştığımız üzere, Alder Lake işlemciler LGA 1700 olarak adlandırılan yeni bir sokete ihtiyaç duyacak. Ancak, LGA 1700 soketin 3 nesil boyunca kullanılması bekleniyor. İşlemci tasarımında en dikkat çekici taraf ise dikdörtgen form. LGA 1700 soket 37.5 mm x 45 mm ölçülerinde olacak. Yani 37.5 mm x 37.5 mm ölçülere sahip bir önceki soket tasarımı olan LGA 1200’e göre 7.5 mm daha uzun olacak. Ancak, bu bilgilerin bir mühendislik örneğine ait olduğunu ve nihai üründen farklılık gösterebileceğini hatırlatmakta fayda var.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler