Sosyal medya

Oyun Konsolu

PlayStation 5, Sony’nin son oyun konsolu olabilir!

PlayStation 5

PlayStation 5, Sony’nin son oyun konsolu modellerinden biri olabilir. Bunun sebebi ise Google, Microsoft ve Amazon gibi teknoloji devlerinin bulut tabanlı oyunculuk üzerine çalışmalarda bulunmaları olarak gösteriliyor.


İlginizi çekebilir: Qualcomm, Snapdragon 865 Plus işlemci üzerinde mi çalışıyor?


Sony’nin PlayStation modelleri 90’lı yılların sonunda piyasaya sunulmasıyla birlikte oyunculuk anlamında dinamikler değişmeye ve gelişmeye başlamıştı. Oyunlar ve oyunculuk kavramı bu süreçle birlikte evrilmiş ve her yeni konsol modeliyle daha gerçekçi oyunlar oynayabilir hale gelmişti.

reklam
Huawei P40 reklamı

Ama zaman geçtikçe aslında firmalar da, oluşan bir gerçeği sezmeye başladılar. Oyunculuk, konsollar ve bilgisayarların hem yer kaplaması ve mobil cihazların evrimiyle eski havasını kaybettı.

Taşınabilir konsollar, ön plana çıktı. Ama taşınabilirlik için donanımın da bu yapıya uygun olması gerekiyordu. O yüzdendir ki el konsollarının grafikleri de son zamanlarda oluşan çözünürlük ve kalite hissiyatı ihtiyaçlarını karşılayamadı.

Google Stadia ile Nvidia GeForce ile şimdilerde bulut tabanlı oyunculuk için bu yüzden çalışıyorlar. Gelişmiş grafikler sunan oyunlar, gelişmiş donanım birimleriyle çalışabilir olduklarından, telefonlar henüz bu kaliteyi yakalayamıyorlar.

Bununla birlikte, çözüm olarak da yüksek grafikli oyunları çalıştırabilen dev sunucu ağı inşa ediliyor. İnternet vasıtasıyla oyuncular sanal makine üzerinde çalışan bu oyunlara uzaktan bağlanarak erişim sağlayabiliyorlar.

Sony PlayStation 5, büyük bir hata olacak!

Firma, ürünlerinin fiyatını belirlerken açıkçası çok yüksek bir fiyatlandırma politikasına gitti. 450 dolar fiyat etiketiyle raflarda göreceğimiz yeni konsol, Amerika muadili ülkeler için bile yüksek bir fiyatlandırma olarak karşılanıyor. Eğer, fiyatı doğruysa belki de firmanın şu zamana kadar çıkardığı en pahallı PlayStation modeliyle karşılaşacağız.

PS4’ün çıktığı tarihlerde firma, 381 dolar fiyat etiketiyle konsollarını satışa sunmuştu. Aslında bakarsanız, cihaz 399 dolar bandından piyasaya çıkmış fakat firma diğer rakipleriyle rekabete girmek istediği için indirime gitmişti.

PS5’de ise bu rakamların %18 zamlandığını görüyoruz. Hatta ve hatta bazı kaynaklar yeni oyun konsolunun 500 dolar seviyesine kadar çıkabileceğini ön görüyorlar. Şu ana kadar Sony, her ne kadar piyasayı domine eden bir şirket olarak da görülse, bu yaptığı hamlelerle ayağına sıkıyor. Oyun fiyatlarının da yüksek olduğu şu dönemlerde iyice satışlara ket vuracak bir durum oluşturuyor.

Peki rakibi, Microsoft ne alemde?

Xbox’un Game Pass hamlesinden sonra, şimdi sıra Xcloud’da. Xcloud sisteminde, Microsoft’un yeni nesil oyun konsolunda bulunan oyunları, bulut sistemi üzerinden telefonunuzda oynayabileceksiniz. Henüz ne kadar fiyata geleceği belli olmayan bu yapının GamePass ayağı 15 dolar’a satılıyordu. Ama GamePass’in sunduğu nimetler düşünüldüğünde ucuz bir fiyatlandırmaya gidileceği aşikar.

Dünya çapında şu anki istatistiklere baktığımızda kayıtlara geçen 3-5 milyar arası akıllı telefon satılmış. Microsoft, Google ve Amazon gibi devler de bu kullanıcı sınıfını nasıl ellerinde tutabileceklerini düşünüyorlar.

Senelerdir, bulut tabanlı oyunculuk çeşitli firmalar tarafından deneniyor. Fakat, şu an durumlar çok daha farklı. Artık 5G iletişim teknolojilerinin de yaygınlaşmasıyla 1 GB/s internet hızlarından bahsediyoruz.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Sony, PlayStation 5 tanıtımını erteledi!

Yazan:

Sony PlayStation 5

Sony, PlayStation 5 oyun konsolunu merakla bekleyen hayranlarını üzdü. Firma yaptığı paylaşım ile tanıtımın ileri bir tarihe atıldığını duyurdu.


İlginizi çekebilir; PlayStation 5 oyun konsoluna ait tüm özellikler açıklandı!


ABD’de yaşanan olaylar PlayStation tanıtımını etkiledi!

Oyun dünyasının en hareketli dönemlerini yaşadığı şu günlerde, gözler yeni çıkacak oyun konsollarında idi. Bu piyasanın en önemli iki oyuncusundan Microsoft geçtiğimiz ay yeni konsolunu tanıtır iken, herkes merakla PlayStation tarafından gelecek gelişmeleri takip ediyordu. Daha önce konsolun özelliklerini açıklayan firma, 4 Haziran 2020 tarihinde de tanıtım yapmayı planlıyordu. Ancak görünüşe göre planlarda değişiklik oldu. PlayStation Instagram hesabından yaptığı paylaşım ile etkinliğin ertelendiğini duyurdu. Kutlama yapmak için doğru zaman olmadığını belirten firma, daha önemli seslerin duyulmasının gerektiğini belirterek, şu an için ön planda olmamalarının daha doğru olacağını duyurdu.

reklam
Huawei P40 reklamı

Bu paylaşım tahmin edildiği üzere ABD‘de yaşanan ırkçılık karşıtı protestolar için yapıldı. Sony, daha önemli konuların gündemi meşgul etmesi gerektiğini düşünerek tanıtım etkinliğini erteleme kararı aldı. Tam olarak hangi tarihlerde yapılacağı aktarılmayan etkinlik için firma, beklemekte kalın dedi. Gün geçtikçe etkisi artan protestolar karşısında firmalar da belli oranlarda aksiyon almaya başladı. Sony de tıpkı Google ve Electronic Arts gibi etkinlik erteleme yoluna başvurdu. Bakalım ilerleyen günlerde etkinlik erteleme yoluna giden başka firma olacak mı bekleyip göreceğiz. Ancak görünen o ki protestolar kolay kolay yakın bir tarihte sonuçlanmayacak ve olası birkaç etkinlik bu durum karşısında ertelenecek gibi gözüküyor.

Devamını oku

Haber

Sony doğruladı: PlayStation 5 için tanıtım tarihi nihayet ortaya çıktı

Yazan:

playstation 5 tanıtım tarihi lansman

Sony, PlayStation 5 için 4 Haziran 23:00’da bir etkinlik yapmayı planladığını duyurdu. PlayStation 5 sunumu bir saatten fazla sürecek ve konsol için yeni PS5 oyunlarının yanı sıra, Sony’nin yeni nesil konsolunun ilk gerçek oyunu sergilenecek.

Belirli ayrıntıların henüz kesinleşmemesine rağmen, PlayStation CEO’su Jim Ryan, PS5’in 2020’de halen piyasaya sürülme ihtimalinin olduğunu açıkladı. PlayStation Blogu’nda yer alan açıklamaya göre, PS5’e gelen oyunlar, dünya çapındaki yenilikçi stüdyolardan endüstride en iyiyi temsil etmek için gelecek. Ayrıca büyükten küçüğe, en köklü firmalar dahil olmak üzere, tüm yapım şirketleri için PS5 içerisinde bulunan donanımı en iyi yansıtacak ve performansını en iyi temsil edecek yapımların geliştirilmesi için açıklamalar yapılmış.

reklam
Huawei P40 reklamı

İlginizi çekebilir: PlayStation 5’in tanıtım günü belli olmuş olabilir!

4 Haziran tarihinde yapılacak etkinliğin, büyüklüğü konusunda henüz net bir bilgi bulunmamakta, fakat görünen o ki konsolu neredeyse tüm detaylarıyla görebilmemiz mümkün olacak. Microsoft’un Xbox Series X ile ilgili tasarım detayları ve birçok özelliği paylaştığını düşündüğümüzde, etkinlik ciddi anlamda ses getirebilir. Sony, bugüne kadar tasarım konusunda hiçbir detay belirtmeden ve sızıntılara yol açmadan sessizliğini korumayı başarmıştı.

Epic Games kısa bir süre önce PS5’te oynanan ve Unreal Engine 5 ile geliştirilmiş teknoloji demosuyla büyük ses getirmişti. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Epic Games, “Tamamen oynanabilir bir demo, PlayStation 5 geliştirici kitinin arkasına sadece kayıt cihazı yerleştirdik ve HDMI’dan çıkan sinyali kaydettik” gibi bir açıklamada bulunarak, konsolun gücünü özetlemişti. Ayrıca Epic, PS5’in bünyesinde bulunan SSD mimarisinin, günümüz ileri teknoloji bilgisayarlarında kullanılan disklere nazaran, daha iyi bir performansa sahip olduğunu da vurguladı. Oyun dünyasına damga vurması beklenen PlayStation 5 etkinlik detayları tamamen ortaya çıktığında sizler için paylaşacağız.

Devamını oku

Oyun

Xbox Series X eski oyunlar için HDR ve 120 FPS desteği sunacak!

Oyuncular tarafından uzun zamandır beklenen yeni nesil oyun konsolları hakkında güncel bilgiler gelmeye devam ediyor. Son olarak Microsoft, Xbox Series X ile birlikte geriye dönük uyumluluğun yanı sıra eski oyunlar için HDR ve 120 FPS desteği sunacaklarını açıkladı.

İlginizi çekebilir: Google’ın Artı Kodu ile adres olmadan konum paylaşmak artık çok kolay!

Series X eski oyunlar için HDR ve 120 FPS desteği sunacak!

Microsoft, Xbox Series X’in geriye dönük uyumluluğu konusunda oldukça geniş bir oyun yelpazesine sahip olacağını daha önce belirtmişti. Series X ile birlikte XboxOne, Xbox 360 ve birçok Xbox oyununu oynayabileceksiniz. Şirket son yaptığı açıklaması ile birlikte Xbox Series X’in eski oyunlara otomatik olarak HDR desteği sunacağını söyledi.

reklam
Huawei P40 reklamı

Xbox partner proje yöneticisi Jason Ronald açıklamasında şunları söyledi: “Xbox İleri Teknoloji Grubu ile yapılan işbirliği sayesinde Series X platformu, oyunlara otomatik HDR desteği getirecek yeni bir teknolojiye sahip olacak. Platform bu işlemi gerçekleştiren teknolojiyi kendi içerisinde barındırdığı için HDR’ın oyun performansı üzerinde olumsuz hiçbir etkisi olmayacak. Bu teknolojiyi HDR’dan 20 yıl kadar önce çıkan Xbox ve Xbox 360 oyunlarına da uygulamak mümkün.”

Xbox Series X

Microsoft’un yeni HDR rekonstrüksiyon teknolojisi platform düzeyinde uygulanmakta. Şirket bu sayede oyun yapımcıları için iş yükü oluşturmadan bu desteği oyunculara sunabilecek.

Microsoft yeni nesil oyun konsolu Series X ile FPS değerlerini de artıracak

Şirket saniye başına düşen kare sayısını artırarak Xbox Series X üzerinde çalışacak eski oyunları geliştirmeyi planlıyor. Ronald açıklamasında “Uyumluluk ekibinin çalışmaları sonucunda kare hızlarını 30 FPS’den 60 FPS’e ve 60 FPS’den 120 FPS’e yükseltmek mümkün.” dedi. Tüm bu yeniliklerin yanı sıra Microsoft ekibi Series X ile birlikte gelecek olan ve birden fazla oyun arasında hızlı geçişler yapmanıza olanak sağlayan teknolojiyi de eski oyunlar için etkinleştireceklerini söyledi.

 

Devamını oku