Sosyal medya

Oyun Konsolu

Microsoft, Xbox One X Konsolunun Nasıl Birleştirildiğini Gösterdi

Microsoft merakla beklenen oyun konsolu Xbox One X’i bu hafta sonu tanıttı ve şirket bu konsolu dünyanın en güçlü konsolu olarak tanıtmakta haklı.

Microsoft dün E3 kapsamında yaptığı canlı yayında yeni konsolunun nasıl birleştirildiğini gösterdi. Videoda Xbox Donanım Bölümü Yöneticisi Leo del Castillo ile Xbox Programlama Bölümü Yöneticisi Larry “Major Nelson” Hryb konsolu birleştirdi.

Videoda konsolun çelik şasinin ne kadar özenle üretildiği belli oluyor. İki parça şasi içerisinde yer alan konsol bu sayede herhangi bir kaynak noktasına falan sahip değil. Bu da konsolu yapısal olarak son derece güçlü hale getiriyor. Konsolun sadece ihtiyaç duyulan bölümlerinde delikler yer alıyor. Castillo yaptığı açıklamada konsolun hava çıkışlarının mümkün olan en çok havayı alacağı kadar büyük ancak elektromanyetik radyasyona sebebiyet vermeyecek kadar da küçük tasarlandığını dile getirdi.

Videoda sıvı soğutma bloğu, 4K Blu-ray sürücüsü ve diğer parçalar yerine yerleştikçe konsolun iç mimarisinin ne kadar geliştirildiği ortaya çıkıyor. Bu sayede konsol içerisindeki titreşim minimuma indiriliyor ve performans geliştirilmiş oluyor. Xbox One X, 7 Kasım tarihinde 499$’dan satışa çıkacak.

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ağ Teknolojileri

Huawei cloud gaming platformu için Tencent ile çalıştığını duyurdu!

Huawei cloud gamin platformu için Tencent ile çalıştığını duyurdu!

    Huawei cloud gaming platformu için Tencent ile çalıştığını duyurdu! Reuters‘ın haberine göre Çinli şirketler, yapay zeka(AI) ve artırılmış gerçeklik üzerine beraber çalışacaklar.


İlginizi çekebilir: NVIDIA GeForce Now abonelik sistemini durdurdu!


    Huawei ve Tencent “cloud gaming” platformu için beraber çalışıyor!

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden birisi olan Tencent, son zamanlarda sık sık gündem olan Huawei markası ile beraber “cloud gaming” platformu geliştirdiğini duyurdu. Çinli şirketlerin şu an için odak noktası yapay zeka (AI) ve artırılmış gerçeklik.
Huawei cloud gamin platformu için Tencent ile çalıştığını duyurdu!

Beraber yürütecekleri çalışmalarda Tencent‘in “GameMatrix” cloud gaming platformunu büyütmek için Huawei‘nin Kungeng işlemcisi kullanılacak.

Cloud Gaming (bulut oyun) nedir?

Cloud gaming‘in kısaca kendi evinizde bulunan cihazlar ile başka cihazlarda çalışan uygulamaları kontrol edebilmeniz diyebiliriz. Günümüzde oyunların ve uygulamaların gelişmesiyle beraber, sahip olduğumuz cihazların donanımları yetersiz kalmaya başlıyor. Bu yetersizliği gidermenin ve üst seviye donanım bileşenlerine sahip olmanın maliyeti de git gide artıyor. Şirketlerin sunucularında var olan oyunlara, kendi cihazlarınızdan donanımları yetersiz olsa bile güçlü bir internet altyapısı ile ulaşabiliyorsunuz. Bu hizmete şu an için NVIDIA GeForce Now örneğini verebiliriz.

Devamını oku

Haber

PlayStation 5 oyun konsoluna ait tüm özellikler açıklandı!

Yazan:

PLAYSTATION 5 ps5

Bugün itibariyle, PlayStation 5 özellikleri Sony tarafından bir lansman ile tanıtıldı. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Xbox Series X ile birçok yönden eşit sayılabilen özelliklere sahip olan yeni konsol, serinin önceki üyesi PS4 baz alındığında ciddi manada büyük yenilikler sunuyor.

Günümüz standartlarına bakıldığında yavaş yükleme ekranları, takılmalar, yetersiz ses desteği gibi sorunlar yaşatan eski konsollara kıyasla, yeni konsolların büyük dikkat çektiğini ve tanıtımların çoğu bilgisayar kullanıcısını olumlu yönde etkileyebileceğini söylemek mümkün.

Firmanın önceki konsollarına ait tüm oyunlara tam destek sağlayacak olan PS5, bunu yapmak için PS4’de bulunan CPU ve GPU birimlerini taklit edecek. Ayrıca bu yolla beraber HDR desteği bulunmayan oyunlara HDR eklenebilecek. Ses kısmında ise konsolun, oyun esnasında yağan yağmur seslerini dahi en ince detayıyla yansıtabilen bir 3D ses desteğine ve sürücüsüne sahip olacağı söylendi.

ray tracing playstation 5

Konsol günümüzde NVIDIA’nın başlattığı ve kullanıcılar tarafından sevilen “Işın izleme (Ray Tracing)” teknolojisine de sahip olacak ve bu teknolojinin en belirgin temsilcisi olarak adlandırılacak.

Tasarımı ve çıkış tarihi açıklanmayan PlayStation 5 için ilerleyen günlerde bu bilgilerin de ortaya çıkmasını umut ediyoruz.

İlginizi çekebilir: Xbox Series X oyun konsoluna ait tüm teknik özellikler açıklandı!

Bazı başlıklar altında PlayStation 5’in vadettiği özellikler şu şekilde;

  • Rüya niteliğinde özel bir SSD
  • Yeni 3D motoru ile olağanüstü bir 3D ses kalitesi vadediyor olması
  • 4K UHD desteği
  • AMD işbirliği ile üretilen, hızlı CPU ve GPU kombinasyonu
  • Hızlı yükleme ekranları, aynı anda çoklu oyun desteği
  • Işın izleme teknolojisi desteği
  • Geriye dönük konsollara ait oyunlar oynanabilecek

PS4’e kıyasla Playstation 5 özellikleri:

PlayStation 5 PlayStation 4
CPU 8x Zen 2 Cores 3.5GHz’e kadar (Değişken frekans) 8x Jaguar Çekirdek 1.6GHz
GPU 10.28 TFLOPs, 36 CUs 2.23GHz (Değişken frekans) 1.84 TFLOPs, 18 CUs  800MHz’e kadar
GPU Mimarisi Özel RDNA 2 Özel GCN
Bellek/Arayüz 16GB GDDR6/256-bit 8GB GDDR5/256-bit
Bellek hızı 448GB/s 176GB/s
Dahili depolama Özel 825GB SSD 500GB HDD
IO Desteği 5.5GB/s , Özgün 8-9GB/s (Sıkıştırılmış) Yaklaşık 50-100MB/s  (veri konumuna bağlı hız)
Genişletilebilir depolama NVMe SSD Slotu Değiştirilebilir dahili HDD
Harici depolama USB HDD Desteği USB HDD Desteği
Optik sürücü 4K UHD Blu-ray Sürücü Blu-ray Sürücü

 

Devamını oku

Haber

Xbox Series X oyun konsoluna ait tüm teknik özellikler açıklandı!

Yazan:

Microsoft bugün, Xbox Series X adını verdiği oyun konsolu için merak edilen tüm teknik özellikleri duyurdu. Açıklanan bilgilerde, çıkarılabilir (harici-dahili) depolama desteği, oyunlar için ciddi manada hızlı yükleme ekranları ve yeni teknoloji parçalar dikkat çekiyor.

Model içerisinde, her biri 3.8 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli AMD Zen 2 CPU, 12 teraflop işlem kapasitesine sahip AMD RNDA 2 GPU ve 16 GB GDDR6 RAM bulunacak. Ayrıca diğer bir bilgiye göre model 1TB boyutunda özel NVME SSD ile birlikte gelecek.

İlginizi çekebilir: Xbox Series X, geriye dönük tüm oyunları destekleyecek!

xbox series x

Geliştiriciler için açıklanan verilere göre yapımlar esas alındığında, 16 GB olarak belirlenen belleğin, 10 GB’lık kısmı hızlı GPU performansı için, standart bellek için 3.5 GB ve işletim sistemi için 2.5GB olmak üzere kullanılacak.

Teknik demolarda göründüğü kadarıyla, Series X oyun konsolunda eski nesil Xbox One X modeline kıyasla, 40 saniyelere kadar daha hızlı geçiş ve yüklenme ekranları görmek mümkün olacak. Ayrıca depolama kısmında; yeni nesil teknolojiyle beraber, konsol sahiplerinin birden fazla oyuna aynı anda devam edebileceği ve X serisi için bir sistem güncellemesi sonrasında gereken yeniden başlatmalarda oyunların kaldığı yerden devam edeceği müjdelendi.

Teknolojiye ait video

Xbox Series X teknik özellikler

Teknik özellikler Detaylar
İşlemci 8x Cores @ 3.8 GHz (3.66 GHz w/ SMT) Custom Zen 2 CPU
Grafik birimi 12 TFLOPS, 52 CUs @ 1.825 GHz Custom RDNA 2 GPU
Kalıp boyutu 360.45 mm2
İşlemci teknolojisi 7nm Enhanced
RAM 16 GB GDDR6 w/ 320mb bus
Bellek bant genişliği 10GB @ 560 GB/s, 6GB @ 336 GB/s
SSD 1 TB Custom NVME SSD
I/O Çıkışı 2.4 GB/s (Raw) / 4.8 GB/s
Genişletilebilir Depolama Alanı 1 TB Expansion Card
Genişletilebilir Depolama USB 3.2 External HDD desteği
Optik sürücü 4K UHD Blu-Ray Sürücü
Performans 4K @ 60 FPS / 120 FPS’e kadar
Devamını oku