Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Benchmark

Logitech yeni video konferans ürünlerini Türkiye’de tanıttı

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Logitech şirketlere sunduğu video konferans çözümlerini, Logitech Türkiye ve Orta Asya Ülkeleri Müdürü Mustafa Uyar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısında tanıttı.


İlginizi çekebilir; Logitech diğer markalarla nasıl rekabet ediyor? | Röportaj

reklam
MSI reklamı

Şirketlerde sayıca artan 3 veya 5 kişilik toplantı odalarının yaygınlaşması nedeniyle çalışanlar birbirleriyle  video konferans sistemleriyle görüşüyor. Yapılan araştırmalara, 1995 yılından sonra doğan Z jenerasyonunun %90’ından fazlası, her zaman ve her yerde istedikleri kaynaklara erişebilme isteğiyle teknolojinin üretkenliklerini artırdığına inanıyor. Z jenerasyonunun %84’ü halen yüz yüze iletişim kumayı tercih ediyor. Bu durum beraberinde şirketlerin video konferans sistemlerine giderek daha fazla yatırım yapmasını sağlarken, yine de günümüzde toplantı odalarının yalnızca %5’lik bir bölümünde video konferans olanağı bulunuyor.

Video Konferans Sistemleri Yüz Yüze İletişim İhtiyacını da Karşılıyor

Video konferans sistemlerinin teknoloji anlanında büyük potansiyele sahip yatırım alanlarından biri olduğuna vurgu yapan Mustafa Uyar, bugün halen başlıca şirketlerin toplantı odalarının %95’inde video konferans çözümlerinin bulunmadığını belirtti. Bu nedenle Logitech olarak çok ciddi bir fırsat gördüklerini ve video konferans çeşitlendirmek amacıyla önemli yatırımlar yaptıklarını söyledi. Uyar, “Günümüzde henüz toplantı odalarının çok azında video konferans sistemi yer alsa da yöneticilerin %80’i bunun bir zorunluluk haline geldiğini, bu yolla hem üretkenliklerini hem de yaratıcılıklarını artırdıklarını söylüyorlar. Biz de teknoloji alanında yenilikçi yaklaşımıyla dünyada söz sahibi bir şirket olarak bu alanı fazlasıyla sahipleniyoruz. Bu alanda, birlikte büyüdüğümüz iş ortaklarımızla beraber hareket ediyoruz. Örneğin ürün geliştirme alanında birlikte çalıştığımız teknoloji şirketlerinin yanı sıra mobilya firmalarıyla da birlikte çalışıyoruz. Zira yaptığımız işte bir toplantı odasına kameranın yerleşiminden ses sisteminin düzenlenmesine kadar tasarımla ilgili çok yakın bir ilişki var. Logitech olarak bugün artık her ölçekteki toplantı odaları için baştan sona çözüm sunan geniş bir ürün ailesine sahibiz. Her geçen gün de çok daha fazla toplantı odasına, MeetUp, Rally, Tap, Zone Wireless gibi ürünlerimizle birlikte hem hızlı hem de sofistike çözümlerle dahil oluyoruz.” dedi.

Logitech Turkiye ve Orta Asya Ulkeleri Muduru Mustafa Uyar

Logitech Türkiye Video Konferans Ürünleri Kategori Yöneticisi K. Fatih Masatçı ise video konferans çözümlerini gelecek 10 yılın tüm dünyada parlayan kategorisi olarak gördüklerini söyledi. İnsan sayısıyla birlikte uzmanlık alanlarının da arttığını, dünyanın dört bir yanından insanın birbiriyle iletişime geçmesi gerektiğini belirten Masatçı, “İnsanların her zaman fiziksel olarak bir araya gelip değer yaratması mümkün olmuyor. Logitech de insanları mekândan bağımsız olarak bir araya getirmek için çalışıyor. Toplantı odalarını tasarlayanların video konferans sistemlerini de tıpkı masa ve sandalye gibi olmazsa olmaz ürünler arasında görmesi için uğraşıyor, ürünlerimizle kullanıcıların büyük bir yönetim odasında, üç kişilik bir odada veya kendi masasında aynı deneyimi yaşamaları ve profesyonelliği hissetmeleri için çalışıyoruz.” diye konuştu.

Logitech Video Konferans Çözümleri

Logitech VC Etkinligi

Basit ve kompakt yapıdaki Logitech MeetUp, hoparlör, mikrofon ve yakınlaştırma yapabilen bir kameraya sahip. Küçük odalar için tasarlanan ve şu ana kadar toplam 21 ödül alan MeetUp, ultra geniş lensi ve RightSense yazılımıyla herkesi çerçeve içerisinde tutabiliyor. Rally/Rally Plus ise 4K çözünürlüğe sahip PTZ kamerası ile üstün kaliteli görüntü, Computer-Vision tabanlı oto-çerçeveleme ile de herkesin net şekilde görülmesini sağlıyor. Tek dokunuşla tüm toplantı odalarına kolayca katılmayı sağlayan TAP, toplantı odalarını kolayca kontrol etmeye destek oluyor.

Logitech VC Etkinligi

Bireysel çözümler için ise Logitech Brio kamera, Zone Wireless ve Zone Wireless Plus kulaklıklar, kullanıcıların kişisel masalarını profesyonel hale getirerek üretkenliklerini artırıyor.

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

AnTuTu, Nisan ayının en güçlü cihazlarını açıkladı!

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Mobil cihazlar konusunda başarılı bir karşılaştırma aracı olan AnTuTu, geçtiğimiz ayın en hızlı Android telefon modellerini açıkladı. Aylık olarak yayınlanan listeye yeni satışa sunulan ve Snapdragon 865 işlemciye sahip cihazlar damgasını vurdu!


İlginizi çekebilir: Ortadan motorlu bir Rolls Royce olsa, nasıl görünürdü?

reklam
MSI reklamı

Xiaomi Mi 10 Pro, AnTuTu Benchmark’ın Nisan lideri oldu!

Artık bir gelenek haline gelen AnTuTu Benchmark listesi, bu ay da mobil cihaz kullanıcılarına sunuldu. Bir modele ait en az 1.000 cihazın doğrulanmış sonuçlarıyla oluşan listenin Nisan ayı şampiyonu Xiaomi Mi 10 Pro modeli oldu. Qualcomm Snapdragon 865 işlemci, 8 GB RAM ve 256 GB depolama gibi özelliklere sahip model, 593.769 puan ile ilk sıraya yerleşti.

antutu benchmark

Mi 10 Pro’yu takip eden akıllı telefon modeli ise “amiral gemisi katili” lakaplı OnePlus 8 Pro oluyor. 12 GB RAM dışında hemen hemen aynı teknik detaylara sahip olan telefon, 582.697 ortalama puana ulaşıyor. AnTuTu Benchmark’ın listelediği üst seviye cihazların üçüncü basamağında ise Xiaomi Mi 10 bulunuyor. Pro versiyonda olduğu gibi Qualcomm Snapdragon 865 işlemci kullanan Mi 10, 580.027 puan alarak bu ikiliyi yakından takip ediyor.

Listenin geri kalan modellerini ise Samsung Galaxy S20 serisi, ASUS ROG Phone 2 ve OnePlus 7T oluşturuyor. Öte yandan Galaxy S20 serisinde Qualcomm Snapdragon 865’in yerine tartışmalı Exynos 990 işlemciye sahip versiyonun listelenmesi de dikkat çekiyor.

Orta seviye akıllı telefonların listelendiği tabloda ise birbirine daha yakın sonuçlar göze çarpıyor. Huawei Nova 5i, 308.853 puan ile bu listenin tepesinde yer alıyor. P40 Lite modeliyle aynı olan telefonda Kirin 820 işlemci, 6 GB RAM ve 128 GB depolama gibi iddialı özellikler bulunuyor. Redmi Note 8 Pro 291.742 puan alarak zirveyi yakından takip ederken, onu Realme 6 ve Realme 6 Pro modelleri izliyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Nokia 7.2 cihazının Zeiss imzalı üçlü arka kamerası sızdırıldı!

nokia 7.2 kamera
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Nokia 7.2 yeni akıllı cihazı , sosyal medyada yapılan sızıntılara göre üçlü Zeiss marka arka kamera ile kullanıcı deneyimine sunulacak.


İlginizi çekebilir: Apple Card, ABD’de artık kullanılabilir!

reklam
MSI reklamı

Bir dönemin teknoloji devi olan Nokia, hızlı gelişen bu piyasaya tekrardan ayak uydurmak ve raflarda yeniden yerini almak için çabalamaya devam ediyor. Önümüzdeki ay lansmanı yapılacak olan yeni akıllı cihaz 7.2‘nin Zeiss imzalı üçlü arka kamera modülü bulunduğu paylaşıldı.

nokia 7.2 üçlü kamera

Almanya merkezli optik üretici şirket olan Zeiss adına Joachim Kuss sosyal medyada paylaşımda bulundu. Telefonun fotoğrafı da dahil olmak üzere pek çok bilgi veren Kuss, attığı tweeti bir süre sonra kaldırdı. Paylaşılan fotoğrafta Nokia 7.2 cihazının üçlü arka kamerasının bulunduğunu LED flaş sensörü ile beraber dairesel bir düzen içerisinde yerleştiği görünüyor. Üst tarafta bulunan iki kameradan birinin ana diğerinin ultra geniş açılı olduğu ve alt tarafta bulunan LED flaşın yanında da derinlik sensörü bulunduğu söylenebilir. Ayrıca kamera yuvasının telefonla aynı seviyede olmaması dikkat çekerken, modülün altında da parmak izi okuyucusu bulunmakta.

nokia 7.2 üçlü kamera ile gelecek

Önümüzdeki ay Berlin’de yapılacak olan IFA 2019’da tanıtılacak Nokia 7.2 için FHD + ekran ve Android 9 ile karşımıza çıkacağı söyleniyor. Geekbench skoruna göre Snapdragon 660 ile desteklenen cihaz 6 GB RAM’e sahip olacak. Cihaz diğer Nokia telefonları gibi Android Q ve Android R için garanti veriyor.

Devamını oku

Benchmark

AnTuTu telefonların yapay zeka performansını da ölçecek!

Yazan:

Antutu
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

En popüler benchmark uygulamalarından AnTuTu artık akıllı telefonlardaki yapay zeka (AI) işlemcilerinin de performansını ölçecek.

İlginizi çekebilir: Güney Kore bloatwareleri silinebilir yapacak

reklam
MSI reklamı

AnTuTu bu kararı neden aldı?

Yapay zeka, son yıllarda akıllı telefon sektörünün en büyük lokomotiflerinden birine dönüştü. Ve büyümesi yavaşlayan sektöre adeta can suyu oldu. Fakat şimdiye kadar yapay zekanın pratikte majör bir faydasını göremedik. Yapay zeka daha çok telefonların pazarlamalarında dikkat çekici bir ifade olarak bolca kullanıldı. Popüler benchmark yazılımı AnTuTu‘nun yeni hamlesiyle bu teknolojiyi gerçekten etkili bir şekilde kullanan telefonlar ortaya çıkmış olacak.

antutu

Yazılım yapay zeka işlemcilerinin performans ölçümünün diğer ölçümlerden daha karmaşık olduğunu belirtti. Bu ölçümler; sınıflandırma ve nesne tanıma şeklinde iki başlık altında yapılacak. İlk testte Inception v3 sinir ağı temel alınarak 200 görüntü sunulacak. Ardından ikinci testte ise MobileNet SSD sinir ağı temel alınarak sunulan 600 kare video incelenecek. Bu görüntüler daha sonra akıllı telefon üreticisi tarafından sağlanan SDK‘ya aktarılacak. Eğer işlemci yapay zeka algoritmalarını desteklemiyorsa, yazılım kıyaslama yapmak için TFLite‘a başvuracak. Bu ikinci seçeneğe başvurmayı gerektiren telefonların iddia edildiğinin aksine yapay zeka işlemcisine sahip olmadığı ortaya çıkacak.

antutu

Nihai puan, hız ve doğruluk kriterlerine göre oluşturulacak. Eğer telefonun işlemcisi işlemleri hızlı bir şekilde tamamlamak için yanlış cevaplar verirse cihaz düşük bir puan alacak. Bu test telefonun sadece yapay zeka işlemcisinin performansını ölçecek, genel performans hakkında bir değerlendirme olmayacak. Ayrıca kimi majör telefon ya da işlemci üreticilerinin yapay zeka için uygun SDK ve TFLite sistemlerine sahip olmamaları nedeniyle şu anda ulaşılacak puanlar gerçek performansları yansıtmayabilir.

Test hala geliştirme aşamasında olmasına rağmen kullanıcılar kendi testlerini yapabilirler.

 

 

Devamını oku
MSI reklamı

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler

RSS Error: WP HTTP Error: Geçerli bir adres sağlanmadı.