Sosyal medya

Konu dışı

Koronavirüs sebebiyle, Çin’de 21 milyon telefon abonelikten düştü!

Koronavirüs

Koronavirüs sebebiyle, Çin’de 21 milyon cep telefonu aboneliği üç hafta içerisinde düştü. Beijing’teki yetkililer anlık durumu 19 Mart’ta duyurdu. Milyonları aşkın abonenin ortadan kaybolması akıllara bildirilen vaka sayısının daha fazla olabileceği şüphelerini akıllara getiriyor.


İlginizi çekebilir: Sağlık Bakanlığı online koronavirüs kontrolünü başlattı

reklam
Aorus reklamı

Telefonlar artık bizim olduğu kadar Çin’deki kullanıcılar için de hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Dijitalleşme düzeyi Çin içerisinde çok yüksek seviyelere ulaşmış durumda. İnsanlar akıllı telefonları olmadan hayatta kalamayacak hale gelmeye başladılar.

Epoch Times’ın 21 Mart’taki raporuna göre Çin içerisinde bulunan vatandaşlar; emeklilik ve sosyal güvenlik, tren biletlerini satın alma ve alışveriş gibi konularda ne yapmaları gerekiyorsa telefon numaralarını kullanmaları gerekiyor.

Adventure İstanbul

Telefonunuz yoksa seyahat edemiyorsunuz!

Çin rejiminde vatandaşlar, sağlık kodu oluşturmak için akıllı telefonlarını kullanıyorlar. Sadece “Yeşil kod” ile birlikte Çin içerisinde olduğunuz bir yerden başka bir muhite hareket edebiliyorsunuz. Eğer telefonunuz yoksa bunu yapmak imkansız hale geliyor. Yani evinizden çıkmanız bile zorlaşıyor.

Çin’de geçtiğimiz yıl, 1 Aralık itibarıyla zorunlu yüz tanıma teknolojisine geçildi. Bununla birlikte vatandaşlar, kayıtlı telefonlarıyla kimliklerini onaylatır duruma geldiler. Yani her vatandaş aslında kaba tabirle fişlenmiş oluyor. Komünist rejim hala etkisini Çin içerisinde devam ettiriyor.

Koronavirüs

Şehirlerde yer alan yüz tanıma teknolojisiyle donatılmış kameralar insanları sürekli izliyorlar, kontrol ediyorlar ve konuşmalarını dinliyorlar. Ayrıca, Çin’deki insanların banka hesapları ve sosyal güvenlik hesapları telefon paketleriyle birlikte veriliyor. Çin içerisinde satılan telefonlarda yer alan uygulamalar, SIM kart bilgilerini kontrol ederek kullanıcıya ait numaranın eyalet veritabanında olup olmadığı teyit ediliyor.

Beijing (Pekin) yetkilileri, ilk olarak 10 Mart’ta telefon bazlı sağlık kodu sistemini başlattılar. Çin içerisindeki tüm insanlar telefonlarına bu sistemi indirmek ve durumlarını bildirmek zorunda bırakıldı. Uygulamayla birlikte bir “QR code” yaratılıyor ve sağlık durumunuza göre üç renk görünüyor. Kırmızı kodun anlamı virüse enfekte olduğunuz anlamına geliyor. Sarı, enfekte olabileceğiniz anlamına, yeşil ise virüsün etkisine kapılmadığınızı gösteriyor.

Beijing (Pekin) hükumeti böylelikle Koronavirüs kontrol altına almayı hedeflediklerini bildiriyor. Keza da büyük oranda başarılı oldukları aşikar.

Telefonların ortadan kaybolması, ölenlerin sayısını gizlediklerini mi gösteriyor?

Aslında yaşanan salgının etkileri göz önünde bulundurulduğunda gerçeklerin sayısının gizlendiği aklımızı kurcalayan etmenlerden biri. Fakat yaşanan telefon numaralarının kaybı, ölü sayılarını ifade etmeyebilir.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT), 19 Mart tarihinde her bölge içerisinde yer alan telefon kullanıcılarının Şubat ayı içerisindeki rakamlarını açıkladı. 2019 yılında açıklanan verilerle derlendiğinde, hem telefon kullanıcılarının hem de sabit hat kullananların dramatik şekilde düştüğü görülüyor. Önceki yılın aynı döneminde rakamlarda artış yaşandığı açıklanmıştı.

 1.600957 milyar akıllı telefon kullanıcı sayısı 21.03 milyon düşerek 1.579927 milyona gerilediği açıkça görülebiliyor. Sabit hatların ise  190.83 milyon rakamından, 189.99 milyon rakamına gerilemiş.

Koronavirüs

Enteresandır, geçtiğimiz şubatta telefon aboneliklerinde artışların devam ettiği yaklaşık 24 milyon kullanıcının Şubat 2019 tarihi içerisinde kayıt oldukları gözlemleniyor.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu, ülke popülasyonunun (nüfusun) 2019’un sonunda 2018’e oranla 4,67 milyon artarak toplamda  1.40005 milyara ulaştığını belirtti.

Sabit hatlardaki azalmanın, yaşanan Koronavirüs salgını nedeniyle batan veya işletmeyi geçici süreyle kapatmak zorunda kalan kullanıcılar tarafından ortaya çıktığı düşünülüyor. Fakat bu, her yönden cep telefonlarındaki düşüşün sebebini açıklayamıyor.

Koronavirüs nedeniyle China Mobile, 862 bin abone kaybetmiş olabilir!

China Mobile, Çin akıllı telefon pazarının %60’ını elinde tutarak en büyük telefon operatörlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Şirketin, geçtiğimiz Aralık 2019’da 3.732 milyondan fazla hesap açtığı raporlanmış.

Fakat Şubat 2020 tarihlerinde şirketin abonelik sayılarında  862 bin azalma gerçekleşmiş. Yine benzer bir durum ülkenin ikinci büyük telekomünikasyon şirketi China Telekom’da da mevcut.

Çin, yetişkinlik düzeyine gelmiş her vatandaşı için 5 telefon numarası alma hakkı veriyor. Çinli öğrencilerin çoğu okulların zorunlu olarak kapatılması nedeniyle yetişkinlerinin telefonlarıyla çevrim içi dersler almaya başladılar. Öğrencilerin hesapları ebevynlerinin isimleri altında kayıt edildi. Yani demek oluyor ki, bazı vatandaşların Şubat ayında yeni telefon numarası almak zorunda kalmaları gerekti.

Hep birlikte numaraları analiz edelim!

Oluşan en büyük soru,  telefon hesaplarındaki dramatik düşüşün, Koronavirüs kaynaklı ölen hastalardan olup olmadığı. Önceki ara başlıkta belirttiğim gibi, kaos ortamında birçok senaryo oluşuyor ve hepsini sizler için derlememiz lazım.

Bu senaryolardan ilki, ülkedeki bazı taşeron işçiler iki telefon hattı kullanma ihtimali üzerinden yola çıkılıyor. İlki yaşadıkları şehir için diğeri ise çalıştıkları şehir içinde kullanılmak üzere alınıyor. Şubat ayında işçiler de işlerine gidemedikleri için hesaplarını doğal olarak iptal ettirmiş olabilirler.

Ancak, Çin’de kullanıcılar hesapları elinde tutmaları için her ay bir ücret ödemeleri şart. Taşeron işçiler, ülke içerisindeki en düşük gelir kaynağına sahip sınıf olarak biliniyor. Yani, birçok işçinin sadece bir adet telefon hesabı bulundurma olasılığı da var.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun  Mayıs 2019 verilerine dayanarak, Çin içerisinde toplamda  288.36 milyon taşeron işçi olduğu söyleniyor. Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, Beijing (Pekin)’de gerçekleştirdikleri basın konferasında iş yerlerinin %90’ının operasyonlarını durdurduğunu açıkladı. İçerisinde, Zhejiang, Shanghai, Jiangsu, Shandong, Guangxi, ve Chongqing’in bulunduğu şehirlerdeki iş faaliyetleri neredeyse tamamen durmuş vaziyette.

Koronavirüs

Bununla birlikte, tabii ki iş göçü yapan vatandaşlar da kendi şehirlerine geri dönmek zorunda kaldılar ve hatlarını da iptal ettirdiler. Bu senaryolardan sadece biri. Bir diğer senaryo da bu yaşanan felaketle birlikte, iş yerlerinin kurumsal amaçla kullandığı telefonları kapattırmaları da denebilir.

Ama akıllara gelen onca ihtimale karşın en ciddi ve dramatik olanı gerçekten de bu insanların ölmüş olmaları diyebiliriz. Çin’deki iç kaynaklar çeşitli açıklamalarda bulundular. Bunlardan birini Tang söylüyor;

Şu anda verilerin ayrıntılarını bilmiyoruz. Kullanıcılar Koronavirüs’ü dolayısıyla öldüğü için cep telefonlarının sadece %10’u kapatılsaydı açıklanan ölü sayısının iki milyona dayanması gerekirdi.

7 gün 24 saat ölü yakmışlar!

Peki ya ölenlerin sayısı iki milyonu geçtiyse ve Çin hükümeti bunu duyurmadıysa? Başka bir deyişle Çin Hükumeti durumu tüm dünyadan gizliyor olabilir mi?

Çin’in Hubei eyaletinde hükumetin paylaştığı rakamlar, Çin’de bildirilen rakamlarla örtüşmüyor gibi duruyor. Wuhan kentindeki yedi cenaze evinde, ocak ayının sonunda haftanın yedi günü, 24 saat boyunca ölülerin yakıldığı rapor edilmiş. Hubei Eyaleti, bu işlemi gerçekleştirmek için 40 mobil yakma cihazı kullandı. Her biri günde beş ton tıbbi atık ve vücut yakabilme kapasitesine sahip.

Veri eksiliği, Çin’de Koronavirüs sebebiyle ölenlerin sayılarını bir gizem haline dönüşmesini sağlıyor. 21 milyon telefon hesabının kapatılması, veriler konusunda gerçekten de resmi açıklamalardan daha fazla kaybın olabileceğini gösterebilir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Cem Bölükbaşı artık Formula 3’te!

Cem bölükbaşı Formula 3

Simülasyon yarışlarda kazandığı şampiyonluklarla adından söz ettiren ve simülasyondaki gücünü gerçek dünyada pistlere de taşıyarak; dünyada artık parmakla gösterilmeye başlayan genç yarış pilotu Cem Bölükbaşı; BlackArts Racing ekibiyle, Formula 3 Asya şampiyonasında kariyerinin ilk tam sezonunu yarışmaya hazırlanıyor.


İlginizi çekebilir: Türkiye Grand Prix, Formula 1 2020 sezonunun en iyi yarışı seçildi

reklam
Aorus reklamı

Cem Bölükbaşı’nın ilk yarışı Dubai’de olacak

E-sporda kazandığı dünya şampiyonlukları ardından son iki sezondur profesyonel yarış pilotu olarak gerçek pistlerde de başarılı bir kariyer sürdüren Cem Bölükbaşı, 2021’de vites büyüttü. Bölükbaşı, toplamda 15 yarış üzerinden gerçekleştirilecek Formula 3 Asya serisine katılarak; kariyerinin ilk tam sezon Formula şampiyonasını tamamlamaya hazırlanıyor. Bölükbaşı, F3 Asya serisinde BlackArts Racing Team adına mücadele ederek; önemli bir yarış deneyimi elde etmiş olacak.

cem bölükbaşı

Adventure İstanbul

F3 Asya serisinin ilk ayağı, 29-30 Ocak tarihleri arasında Dubai’de gerçekleşecek. İlk hafta sonu toplamda üç yarış; 4-5 Şubat ve 6-7 Şubat tarihleri arasında Abu Dhabi, Yas Marina’da ise üçer yarış düzenlenecek. Bu sezon başarılı pilotlar Lorenzo Fluxa, Zdenek Chovanec ve Rafael Villagomez ile aynı takımda yarışacak olan Bölükbaşı; 12-14 Şubat ve 19-20 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen son iki ayakta da üçer yarış tamamlayıp; toplamda 15 tek koltuk araç yarışını geride bırakacak. Dileyenler, yarışları F3 Asya’nın YouTube kanalından canlı olarak izleyebilecek.

Formula 3

Sezon öncesi heyecanını paylaşan Bölükbaşı, “Motorsporlarının en üst seviyesi olan Formula 1’de ülkemi temsil etme hayalime bir adım daha yaklaşıyorum. Çok mutluyum. Sanaldan gerçek pistlere geçen hikayemde yanımda olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Basketbol, yelken gibi çok sayıda spor dalını destekleyen ve bu alanlarda ülkemizden genç sporcuların yetişmesini sağlayan Doğuş Grubu’na da, bu heyecanlı serüvenimde bana güvendikleri; ana sponsor olarak beni destekleyip ülkemi temsil etmeme vesile oldukları için özel teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Cem Bölükbaşı kimdir?

cem bölükbaşı logo

İlk F3 deneyimini 2019 yılında Formula Renault Eurocup’ın 9. ayağında, Hockenheim pistinde elde eden genç yarış pilotumuz, tek koltuklu araç yarışında gösterdiği bu ilk başarılı performansla geniş kitlelerin dikkatini üzerine çekmeyi başardı. E-spordan gerçek yarışlara geçişin en başarılı ve dünyadaki nadir örneklerinden biri olarak otoriteler tarafından yakından takip edilen Bölükbaşı; 2019 ve 2020 sezonlarında GT4 Avrupa Şampiyonası’nda ise Borusan Otomotiv Motorsport (BOM) takımının direksiyonunu paylaştı; 2020 sezonunu BOM takımında Pro-AM klasmanında ikincilik podyumunda tamamladı.

Devamını oku

Diğer

MediaMarkt’ta Teknoloji Festivali başladı!

MediaMarkt’ta Teknoloji Festivali başladı! Akıllı telefonlardan televizyonlara, küçük ev aletlerinden beyaz eşyalara kaçırılmayacak fırsatlar MediaMarkt’ta olacak. Bu kampanya 11-15 Ocak 2021 tarihleri arasında hem mağazalarda hem de mediamarkt.com.tr’de geçerli olacak.


İlginizi çekebilir; Tüm detayları ile Samsung Galaxy S21! | Neler sunacak?

reklam
Aorus reklamı

MediaMarkt’ta Teknoloji Festivali kampanyasında öne çıkan ürünler

Apple Watch Series 3

Apple’ın Apple Watch Series 6 ve Apple Watch SE modellerini çıkarmış olsa da fiyat/performans oranı olarak Series 3 halen en gözde modellerden. Apple Watch Series 3’ü de 1.799 TL fiyat avantajı ile kampanya kapsamında satın alabilirsiniz.

Adventure İstanbul

Arzum AR3003 Çaycı Çay Makinesi

Klasik demliklerden ziyade 0.7 litre demlik kapasitesi, kablosuz kullanım imkanı ve 360 derece dönebilme özellikleri sunan Arzum Çaycı ile çay yapması bile daha kolay. Gizli rezistans ile çayınızı ve suyunuzu sıcak tutma özelliği de mevcut olan ürünü 349 TL’ye satın alabilirsiniz.

Braun 3’ü 1 Arada Tıraş Makinesi ve Sakal Şekillendirici

Erkek bakımında öncü markalardan olan Braun’un pandemi sürecinde evde saç ve sakal bakımı için bire bir ürünü MediaMarkt’ın kampanyasına özel 289 TL’ye satılıyor.

Eski telefonunu getir iPhone 11’i götür!

Bu kampanyanın en dikkat çeken detaylarından biri olan iPhone 11 kampanyası MediaMarkt’ta! Fiyat/performans noktasında en sevilen iPhone modeli olan iPhone 11, eskiyi getir, yeniyi götür kampanyası ile 3.499 TL’den başlayan fiyatlarla satılacak. Cihazınızın marka modeli ve fiziksel durumuna göre değişen indirim ile çok daha uygun fiyata yeni iPhone 11 sahibi olabilirsiniz.

MediaMarkt’ta Teknoloji Festivali kampanyasında elbette sadece bizim sıraladığımız ürünler yok. Buradaki bağlantıdan bu kampanya dönemine ait tüm ürünlere ve indirimlere göz atabilirsiniz.

Not: Bu içerik MediaMarkt desteği ile hazırlanmıştır.

Devamını oku

Konu dışı

TikTok da, ülkemiz için temsilci atayacak!

TikTok temsilci

Ülkemizde getirilen yeni regülasyonlar gereği, birçok sosyal medya şirketinin yaptırımlardan etkilenmemek için ülkemizde temsilci ataması gerekiyor. Hatırlarsanız, YouTube ve VK da bu regülasyonlara uyum sağlayabilmek için ülkemize temsilci atamıştı. Şimdiyse, yapılan açıklamalara göre TikTok da ülkemiz için temsilci atayacak.


İlginizi çekebilir: Nvidia 2021 yılının ilk sürücü güncellemesini yayınladı

reklam
Aorus reklamı

TikTok, ülkemizdeki en popüler sosyal medya uygulamalarından biri

“Sosyal Medya Yasası” olarak isimlendirilen 7253 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” 1 Ekim itibarıyla yürürlüğe girmişti. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayın Ömer Fatih Sayan’ın açıkladığı üzere, TikTok da bu regülasyonlar gereği ülkemize temsilci atayacağını belirtmiş durumda. Bu kanunun detaylarını yeniden hatırlatmak gerekirse; 1 milyon kullanıcıyı geçen yurt dışı kaynaklı sosyal medya şirketlerine, temsilci belirleme ve; belirlenen temsilcileri Türk yetkililere bildirme yükümlülükleri getirildi. Bunun için belirlenen son tarih ise, 2 Kasım olarak açıklanmıştı. Temsilci bildirmeyen sosyal medya platformları, aşamalı şekilde cezalandırılıyor.

Şirketten, konuyla ilgili açıklama geldi

TikTok tarafından yapılan açıklamaysa şu şekilde;

Adventure İstanbul

“Piyasadaki emsallerimizle birlikte Türkiye’de sosyal medya platformları için ana hatları belirleyen ve yerel temsilcinin atanması, yanıt süreleri, içerik kaldırma gibi taleplere ilişkin esasları da barındıran 5651 sayılı İnternet Kanunu’nu derinlemesine inceledik.

Faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda, kimi zaman aynı fikirde olmasak bile, yerel yasalara saygı göstermeye kararlıyız. Bu nedenle, bir sonraki adım olarak, yerel bir tüzel kişilik oluşturmak ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne yerel bir irtibat noktası sağlamak gibi yasaların getirdiği yükümlülüklere uyacağız ve toplumumuzda yaratıcılığın temelini oluşturan ifade özgürlüğüne olan bağlılığımızı sürdüreceğiz.

Bu durumun, TikTok’un içerik incelemesiyle ilgili ilkelerini etkilemediğini veya kullanıcı verilerini yönetme şeklimizi değiştirmediğini belirtmek isteriz. Hükümetlerden gelen kaldırma taleplerinin incelenmesi konusunda mevcut güçlü süreçlere sahibiz ve bunları yerel yasalara ve Topluluk İlkelerimize göre değerlendiriyoruz. Şeffaflık ana ilkemiz olduğundan dolayı, Şeffaflık Raporlarımızda gelen talepleri düzenli olarak açıklıyoruz. TikTok bünyesinde Türkiye’de milyonlarca kullanıcımız olmasından gurur duyuyoruz. Kullanıcı ve partnerlerden oluşan canlı yerel topluluğumuzu desteklemeye çalışırken, yaratıcılık ve ifade için kapsayıcı ve çeşitli bir platform sunmaya devam etmeyi umuyoruz.”

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler