Sosyal medya

Konu dışı

Koronavirüs sebebiyle, Çin’de 21 milyon telefon abonelikten düştü!

Koronavirüs

Koronavirüs sebebiyle, Çin’de 21 milyon cep telefonu aboneliği üç hafta içerisinde düştü. Beijing’teki yetkililer anlık durumu 19 Mart’ta duyurdu. Milyonları aşkın abonenin ortadan kaybolması akıllara bildirilen vaka sayısının daha fazla olabileceği şüphelerini akıllara getiriyor.


İlginizi çekebilir: Sağlık Bakanlığı online koronavirüs kontrolünü başlattı


Telefonlar artık bizim olduğu kadar Çin’deki kullanıcılar için de hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Dijitalleşme düzeyi Çin içerisinde çok yüksek seviyelere ulaşmış durumda. İnsanlar akıllı telefonları olmadan hayatta kalamayacak hale gelmeye başladılar.

Epoch Times’ın 21 Mart’taki raporuna göre Çin içerisinde bulunan vatandaşlar; emeklilik ve sosyal güvenlik, tren biletlerini satın alma ve alışveriş gibi konularda ne yapmaları gerekiyorsa telefon numaralarını kullanmaları gerekiyor.

Telefonunuz yoksa seyahat edemiyorsunuz!

Çin rejiminde vatandaşlar, sağlık kodu oluşturmak için akıllı telefonlarını kullanıyorlar. Sadece “Yeşil kod” ile birlikte Çin içerisinde olduğunuz bir yerden başka bir muhite hareket edebiliyorsunuz. Eğer telefonunuz yoksa bunu yapmak imkansız hale geliyor. Yani evinizden çıkmanız bile zorlaşıyor.

Çin’de geçtiğimiz yıl, 1 Aralık itibarıyla zorunlu yüz tanıma teknolojisine geçildi. Bununla birlikte vatandaşlar, kayıtlı telefonlarıyla kimliklerini onaylatır duruma geldiler. Yani her vatandaş aslında kaba tabirle fişlenmiş oluyor. Komünist rejim hala etkisini Çin içerisinde devam ettiriyor.

Koronavirüs

Şehirlerde yer alan yüz tanıma teknolojisiyle donatılmış kameralar insanları sürekli izliyorlar, kontrol ediyorlar ve konuşmalarını dinliyorlar. Ayrıca, Çin’deki insanların banka hesapları ve sosyal güvenlik hesapları telefon paketleriyle birlikte veriliyor. Çin içerisinde satılan telefonlarda yer alan uygulamalar, SIM kart bilgilerini kontrol ederek kullanıcıya ait numaranın eyalet veritabanında olup olmadığı teyit ediliyor.

Beijing (Pekin) yetkilileri, ilk olarak 10 Mart’ta telefon bazlı sağlık kodu sistemini başlattılar. Çin içerisindeki tüm insanlar telefonlarına bu sistemi indirmek ve durumlarını bildirmek zorunda bırakıldı. Uygulamayla birlikte bir “QR code” yaratılıyor ve sağlık durumunuza göre üç renk görünüyor. Kırmızı kodun anlamı virüse enfekte olduğunuz anlamına geliyor. Sarı, enfekte olabileceğiniz anlamına, yeşil ise virüsün etkisine kapılmadığınızı gösteriyor.

Beijing (Pekin) hükumeti böylelikle Koronavirüs kontrol altına almayı hedeflediklerini bildiriyor. Keza da büyük oranda başarılı oldukları aşikar.

Telefonların ortadan kaybolması, ölenlerin sayısını gizlediklerini mi gösteriyor?

Aslında yaşanan salgının etkileri göz önünde bulundurulduğunda gerçeklerin sayısının gizlendiği aklımızı kurcalayan etmenlerden biri. Fakat yaşanan telefon numaralarının kaybı, ölü sayılarını ifade etmeyebilir.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT), 19 Mart tarihinde her bölge içerisinde yer alan telefon kullanıcılarının Şubat ayı içerisindeki rakamlarını açıkladı. 2019 yılında açıklanan verilerle derlendiğinde, hem telefon kullanıcılarının hem de sabit hat kullananların dramatik şekilde düştüğü görülüyor. Önceki yılın aynı döneminde rakamlarda artış yaşandığı açıklanmıştı.

 1.600957 milyar akıllı telefon kullanıcı sayısı 21.03 milyon düşerek 1.579927 milyona gerilediği açıkça görülebiliyor. Sabit hatların ise  190.83 milyon rakamından, 189.99 milyon rakamına gerilemiş.

Koronavirüs

Enteresandır, geçtiğimiz şubatta telefon aboneliklerinde artışların devam ettiği yaklaşık 24 milyon kullanıcının Şubat 2019 tarihi içerisinde kayıt oldukları gözlemleniyor.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu, ülke popülasyonunun (nüfusun) 2019’un sonunda 2018’e oranla 4,67 milyon artarak toplamda  1.40005 milyara ulaştığını belirtti.

Sabit hatlardaki azalmanın, yaşanan Koronavirüs salgını nedeniyle batan veya işletmeyi geçici süreyle kapatmak zorunda kalan kullanıcılar tarafından ortaya çıktığı düşünülüyor. Fakat bu, her yönden cep telefonlarındaki düşüşün sebebini açıklayamıyor.

Koronavirüs nedeniyle China Mobile, 862 bin abone kaybetmiş olabilir!

China Mobile, Çin akıllı telefon pazarının %60’ını elinde tutarak en büyük telefon operatörlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Şirketin, geçtiğimiz Aralık 2019’da 3.732 milyondan fazla hesap açtığı raporlanmış.

Fakat Şubat 2020 tarihlerinde şirketin abonelik sayılarında  862 bin azalma gerçekleşmiş. Yine benzer bir durum ülkenin ikinci büyük telekomünikasyon şirketi China Telekom’da da mevcut.

Çin, yetişkinlik düzeyine gelmiş her vatandaşı için 5 telefon numarası alma hakkı veriyor. Çinli öğrencilerin çoğu okulların zorunlu olarak kapatılması nedeniyle yetişkinlerinin telefonlarıyla çevrim içi dersler almaya başladılar. Öğrencilerin hesapları ebevynlerinin isimleri altında kayıt edildi. Yani demek oluyor ki, bazı vatandaşların Şubat ayında yeni telefon numarası almak zorunda kalmaları gerekti.

Hep birlikte numaraları analiz edelim!

Oluşan en büyük soru,  telefon hesaplarındaki dramatik düşüşün, Koronavirüs kaynaklı ölen hastalardan olup olmadığı. Önceki ara başlıkta belirttiğim gibi, kaos ortamında birçok senaryo oluşuyor ve hepsini sizler için derlememiz lazım.

Bu senaryolardan ilki, ülkedeki bazı taşeron işçiler iki telefon hattı kullanma ihtimali üzerinden yola çıkılıyor. İlki yaşadıkları şehir için diğeri ise çalıştıkları şehir içinde kullanılmak üzere alınıyor. Şubat ayında işçiler de işlerine gidemedikleri için hesaplarını doğal olarak iptal ettirmiş olabilirler.

Ancak, Çin’de kullanıcılar hesapları elinde tutmaları için her ay bir ücret ödemeleri şart. Taşeron işçiler, ülke içerisindeki en düşük gelir kaynağına sahip sınıf olarak biliniyor. Yani, birçok işçinin sadece bir adet telefon hesabı bulundurma olasılığı da var.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun  Mayıs 2019 verilerine dayanarak, Çin içerisinde toplamda  288.36 milyon taşeron işçi olduğu söyleniyor. Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, Beijing (Pekin)’de gerçekleştirdikleri basın konferasında iş yerlerinin %90’ının operasyonlarını durdurduğunu açıkladı. İçerisinde, Zhejiang, Shanghai, Jiangsu, Shandong, Guangxi, ve Chongqing’in bulunduğu şehirlerdeki iş faaliyetleri neredeyse tamamen durmuş vaziyette.

Koronavirüs

Bununla birlikte, tabii ki iş göçü yapan vatandaşlar da kendi şehirlerine geri dönmek zorunda kaldılar ve hatlarını da iptal ettirdiler. Bu senaryolardan sadece biri. Bir diğer senaryo da bu yaşanan felaketle birlikte, iş yerlerinin kurumsal amaçla kullandığı telefonları kapattırmaları da denebilir.

Ama akıllara gelen onca ihtimale karşın en ciddi ve dramatik olanı gerçekten de bu insanların ölmüş olmaları diyebiliriz. Çin’deki iç kaynaklar çeşitli açıklamalarda bulundular. Bunlardan birini Tang söylüyor;

Şu anda verilerin ayrıntılarını bilmiyoruz. Kullanıcılar Koronavirüs’ü dolayısıyla öldüğü için cep telefonlarının sadece %10’u kapatılsaydı açıklanan ölü sayısının iki milyona dayanması gerekirdi.

7 gün 24 saat ölü yakmışlar!

Peki ya ölenlerin sayısı iki milyonu geçtiyse ve Çin hükümeti bunu duyurmadıysa? Başka bir deyişle Çin Hükumeti durumu tüm dünyadan gizliyor olabilir mi?

Çin’in Hubei eyaletinde hükumetin paylaştığı rakamlar, Çin’de bildirilen rakamlarla örtüşmüyor gibi duruyor. Wuhan kentindeki yedi cenaze evinde, ocak ayının sonunda haftanın yedi günü, 24 saat boyunca ölülerin yakıldığı rapor edilmiş. Hubei Eyaleti, bu işlemi gerçekleştirmek için 40 mobil yakma cihazı kullandı. Her biri günde beş ton tıbbi atık ve vücut yakabilme kapasitesine sahip.

Veri eksiliği, Çin’de Koronavirüs sebebiyle ölenlerin sayılarını bir gizem haline dönüşmesini sağlıyor. 21 milyon telefon hesabının kapatılması, veriler konusunda gerçekten de resmi açıklamalardan daha fazla kaybın olabileceğini gösterebilir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnternet

Xiaomi CEO’su Lei Jun’un 5G ropörtajı: 8K, bulut servisler ve dahası

Lei Jun

Ulusal Halk Kongresi Başkanı ve Xiaomi CEO’su Lei Jun, Xinhuanet ile 25 Mayıs tarihinde gerçekleştirdiği 5G ana temalı röportajda dikkat çekici konulara değindi. Röportajdan ilgi çekici notlara ve orijinal metine makalemizin devamından ulaşabilirsiniz.

5G gelişim ve yayılım hızı nasıl arttırılabilir?

Lei Jun verdiği ropörtajda, 5G teknolojisinin gelişim ve yayılımının hızlandırılması konusunda baz istasyonları kurup yalnızca teknolojiyi yaygın hale getirmenin yetersiz olduğuna dikkat çekti. 5G istasyonlarının yayılımı kadar teknolojinin kullanım senaryolarının geliştirilmesine de yatırım yapılması gerektiğini belirten Jun, uygulama senaryoları geliştirilmediği takdirde 5G’nin istenilen seviyeye gelemeyeceğini söyledi. Peki nedir bu kullanım senaryoları?

Lei Jun’a göre 5G’nin önemli kullanım senaryoları

Çin’in Steve Jobs’ı olarak anılan Lei Jun, 5G teknolojisinin yayılımı ile ulaşılacak bağlantı hızlarının 4K ve 8K video konferanslarını popüler hale getireceğini belirtiyor. Bir diğer senaryo, 5G’nin sunduğu yüksek bant genişliği ve düşük gecikme değerleri ile bulut oyunculuk alanında yaratacağı gelişmelerden yararlanılması şeklinde. Son olarak otonom sürüş alanında da 5G ile büyük gelişmeler yaşanacağını belirten Lei Jun, hangi kullanım senaryolarının öncü nitelikte olacağını zaman alan testler ile öğreneceğimizi söylüyor.

5G ve Xiaomi

Lei Jun, içinde bulunduğumuz yılda 5G bağlantı teknolojisi destekli 5 akıllı telefon modeli duyuran Xiaomi’nin, 4G destekli cep telefonu üretimini durduğunu ve tamamen 5G’ye odaklandığını söyledi. Elbette yaşadığımız salgın herşeyi etkilediği gibi Xiaomi’nin 5G stratejilerini de etkilemiş. Şuan için stok depolarının boş olduğunu belirten firma yöneticisi, 5G cep telefonlarını tekrar üretmekte de sıkıntılar yaşadıklarını belirtiyor. Salgının 5G yayılım hızını gerçekten düşürdüğünü söyleyen Jun, stratejilerinin değişim göstermediğini de sözlerine eklemiş. Üretim sorunlarına çözüm olması amacıyla fabrikalarına 250.000  Yuan yatırım yapan Xiaomi, hala 5G’yi ileri taşıma hedefinde.

Xiaomi ve 5G

Bunlara ek olarak Xiaomi markalı cep telefonu ve AIoT cihazlarının 5G temelinde birlikte çalışacağı kullanım senaryoları içeren bir strateji geliştirdiklerini belirten Lei Jun, 5G’nin gelişimi için yapılması gereken üç önemli şey olduğuna inandığını söylüyor. İlk olarak sağlam bir temel oluşturmanın gerekliliğine değinen Jun, alışılmış teknolojilerden farklı düşünmek gerektiğini belirtiyor. İkinci olarak Çin pazarını savunmaya çok önem verdiğini aktaran CEO, son olarak küreselleşmek için her türlü çabayı göstermek gerektiğini söylüyor. Bu üç önemli maddenin, içinde bulunduğumuz liberal ekonomik sistemde her marka ve devletin kalkınma stratejileri arasında olması gerekiyor.

Xiaomi CEO’su sözlerine 5G ve AIoT (Yapay zeka destekli nesnelerin interneti) teknolojilerinin gelişimi ile afet durumlarında birbirine sürekli bağlı olacak olan akıllı cihazların yeni bir ulusal afet uyarı sistemi oluşturulmasında kullanmak istediklerini de ekledi.

Xiaomi’nin 6G hazırlıkları

Lei Jun, Xiaomi’nin 5G’ye ek olarak 6G üzerinde de ön araştırmalar yaptığını belirtti. Ayrıca bu konuda uydu interneti ve akıllı telefonların iş birliği içinde çalışması gerektiğine dikkat çekti. Konunun uydu kısmında direkt olarak yer almayacaklarını belirten Jun, konunun tüm süreçleri hakkında araştırmalar yaptıklarını söyledi. Söz konusu teknolojinin gelişimi için uydu haricinde karada bulunacak terminallere ihtiyaç olduğuna da dikkat çekti.

6G

Makalemizin konu aldığı Lei Jun ropörtajının orijinal metnine (Çince) link üzerinden ulaşabilirsiniz. Söz konusu röportajın Çince yayımlandığını ve çeviri konusunda Google Translate’den yararlandığımızı belirtelim.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

iPhone 12 ekranlarını Samsung, LG ve BOE üretecek!

iPhone

Geçtiğimiz yıl yayımlanan bir haberde, Samsung’un yeni iPhone 12 modelleri için tek OLED üreticisi olacağı iddia edilmişti. Ancak son söylentilere göre durum beklenildiği gibi olmayacak.

Firmalardan sızan bazı haberlere göre bu yıl tanıtılacak olan iPhone modellerinin Samsung üretimi OLED panellere sahip olacak. Geri kalan siparişler LG ve BOE tarafından karşılanacak. Cuppertino merkezli şirket tedarik zincirini çeşitlendirerek tüm işi tek tedarikçinin eline bırakmayacak.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 de Lightning girişli olacak!


Apple’ın birden fazla tedarikçi ile çalışmasının bir diğer sebebinin, üretim adetlerinin fazlalığı olduğu düşünülüyor. Bu yılın tüm iPhone modellerinin OLED panellere sahip olacağı ve markanın satış rakamları düşünüldüğünde, Samsung’un dahi bu siparişe yetişememe ihtimali yüksek görünüyor.

Devamını oku

Konu dışı

Online dijital seyahat platformu Shallwego açıldı!

Shallwego

Shallwego adlı online seyahat platformu hizmete girdi. Uygulama içerisinde, seyahat sevenlere yönelik olarak; uçak bileti, tur, otel/konaklama ve VIP transfer hizmetleri sunuluyor. 3 dakikalık bir sürede bu hizmetlerin tümü organize edilebiliyor.


İlginizi çekebilir: Seyahatlerde uygulanacak HES kodu nasıl alınır?


130 ülkede 1200’den fazla havayolu ile bağlantılı, 1 milyondan fazla otel ile konaklama hizmeti sunan Shallwego, 122 bin 316 adet transfer noktası ve 45 bin 275 adet tur/aktivite paketi gibi olanaklara sahip.

Yazılım içerisinde, bireysel seyahat ve planlamalar dışında kurumsal olarak firmaların yurt içi ve yurt dışı iş gezileri, organizasyon ve konaklama planlayabilecekleri, muhasabeleştirme ve fatura işlemlerini gerçekleştirip operasyonel yüklerini azaltacakları kurumsal panel ile profesyonelleştirilmiş iş seyahati platformu da mevcut.

ShallwegoShallwego

Uygulamanın web sitesi, iOS ve Android uyumlu mobil app’inin tüm dünyada kullanılabilir durumda olduğunu belirten ACY Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Cemil Yıldırım, birçok sektörün dijital dünya ile artık entegre olması gerektiğini düşündükleri için bu yatırıma soyunduklarını söylüyor.

Shallwego

Yıldırım, “Koronavirüsten en çok yara alan sektörlerin başında gelen turizmde bayram sonrası rezervasyonlarda ciddi hareketlilik olacağını bekliyoruz. Shallwego’yu da insanların en çok ihtiyaç duyduğu yeni normal’e geçiş yapmaya yavaşça başladığımız bu dönemde hizmete açtık.  Salgınla birçok alışkanlığımız değişirken tatil alışkanlığımız da temassız ve sosyal mesafeli olacak. Shallwego’da yapılacak rezervasyonlarda ulaşım, konaklama, transfer hizmetine kadar tüm hizmetlerde uluslararası yönergelere bağlı olunacağının altını çizmek isteriz.

Misafirler tatil rezervasyonlarını 3 dakika gibi kısa bir sürede tüm dünyada geçerli olacak tek platformda güvenle gerçekleştirebilecekler. Dünya genelinde turizmin cirosu 1,2 katrilyon USD. Shallwego ile bu pastanın en büyük payını ülkemize kazandırmak ve bir Türk firması olarak birçok sektörde adımızı dünyada kalite ve başarı ile duyurmak en temel hedefimiz” diye konuşuyor.

Devamını oku