Sosyal medya

Haber

Konica Minolta Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nde laboratuvar açtı

Konica Minolta Teknoloji Labarotuarı’ndan 300’ün üzerinde öğrenci faydalanacak

Ofis ve profesyonel dijital baskı sistemlerinde dünyanın önde gelen markası Konica Minolta, Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi, Matbaa Eğitimi Bölümü’nde ürünlerini öğrencilerin kullanımına sunacağı Konica Minolta Teknoloji Laboratuarı  açtı. Konica Minolta’nın, baskı cihazının yanında teknik, bakım, onarım hizmetleri ve sarf malzemelerini sağlayacağı Konica Minolta Teknoloji Laboratuarından Matbaa Eğitimi Bölümü’nün yanında, Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu, Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü öğrencileri de yararlanacak.

konica-minolta-marmara-universitesi-acilisi

4 Kasım, Pazartesi günü yapılan açılış törenine Konica Minolta Turkey İş Teknolojileri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Toshiyuki Yamada, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Zafer Gül, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hamza Kandur ve Prof. Dr. Osman Kılıç, Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Yükler, Matbaa Eğitimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Efe N. Gençoğlu, Konica Minolta Turkey Pazarlama Müdürü Orhan Doğan, Ürün Müdürü Senem Cabar, Profesyonel Baskı Sistemleri Satış Müdürü Mert Berken, Teknik Servis Müdürü Ahmet Burçin Irgın  ve Matbaa Eğitimi Bölümü öğrencileri katıldı.

Törende, Türkiye’de matbaa sektörünün gelişimi, sektördeki sorunlar, çözüm önerileri ve Konica Minolta ürünlerinin sektöre getirdiği avantajlar konuları ele alındı.  Konica Minolta Turkey İş Teknolojileri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Toshiyuki Yamada, Türkiye’de matbaa sektörünün gelişmesinin, bu alanda iyi eğitim almış, ileri teknoloji ürünlerini kullanabilen personel ve yöneticilerin sayısının artmasıyla mümkün olabileceğini söyledi.

konica-minolta-yamada

Konica Minolta Turkey İş Teknolojileri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Toshiyuki Yamada

Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nin Türkiye’de matbaa alanında eğitim veren, çalışmalarıyla sektöre destek olan önemli bir eğitim kurumu olduğunu ifade eden  Yamada; “ Başlangıçta  bizhub PRO C6000L profesyonel baskı makinesi ve yan ürünleriyle açtığımız Konica Minolta Laboratuarında gençleri matbaa sektöründe kullanılan yeni teknolojilerle buluşturmaktan ve eğitimlerine katkı sağlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Öğrencilere, makinenin ürettiği çıkışlardan ziyade dijital teknolojinin ne kadar faydalı olabileceğini, bu teknolojilerle tanışmalarını ve ileride meslek hayatlarında nasıl faydalanabileceklerini öğrenmelerini sağlamak için bu yatırımı yapıyoruz. Biz geleceğe yatırım yaptık. Konica Minolta Laboratuarını daha da geliştirileceğiz “ dedi.

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  M. Zafer Gül ise açılışta şunları söyledi;

Dijital baskı teknolojisinin önde gelen firmalarından bir tanesi Konica Minolta. Son teknolojileri bize iletiyor. Hem öğrencilerimiz hem hocalarımız için bulunmaz bir fırsat. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun.”

Matbaa sektörü büyük bir sanayiye dönüştü

Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Matbaa Eğitimi Bölümü  Başkanı Prof. Dr. Efe N. Gençoğlu, Türkiye’de matbaa sektörünün büyüyen bir sanayi olduğuna dikkat çekti. Sadece ambalaj sanayisinin Türkiye ihracatındaki yerinin 6 milyar Doları bulduğunu söyleyen Gençoğlu “matbaacılık sadece yayıncılık anlamındaki ürünlerin çoğaltılması değil. Çok büyük bir sanayi. Tekstilden, ambalaja, elektronik aletlerden duvar kağıdına, otomobillerin gösterge panellerine kadar  tüm alanlarda basım üretim teknolojisi kullanılmaktadır.  Türkiye’de yaklaşık 15 bin civarında irili ufaklı matbaa olduğu belirtiliyor. Yaklaşık 36 yıllık geçmişi olan bir bölümüz. Mezun sayımız 1300 civarında. Buradan şunu görüyoruz ki sektörün önemli sayıda eğitimli elamana ihtiyacı var. Matbaalarda artık eğitimli eleman olmak zorunda, çünkü çok hızlı gelişen teknolojiye kolay adapte olabilmek için bunun eğitimini almış olmanız gerekiyor. “ dedi.

Epson etiket baskısında optimal çözümü getirdi

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yıldıray Gökkaya

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval