Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Huawei patornu Tizen’e hiç şans vermiyor

Huawei CEO'su Richard Yu

Samsung her ne kadar Android tarafında oldukça başarılı işler çıkartmış olsa da uzun süreli hayali olan kendi işletim sisteminin de peşini bırakmıyor. Tizen adını verdiği bu mobil işletim sistemini henüz hala telefonlara veya tabletlere uyarlayamamış olsa da şimdilik Gear markalı giyilebilir teknolojilerinde çalıştırıyor.

Herkes Tizen’in neler getireceğini ve nasıl olacağını merak ediyor, herkes. Richard Yu hariç herkes.

Dünyaca ünlenen ve hızla yükselen Çin akıllı telefon üreticisi Huawei’nin patronu olan Yu, Wallstreet Journal ile yaptığı bir röportajda Tizen, Windows Phone ve uzun zamandır dedikodusu devam eden Huawei işletim sistemi hakkında konuştu.

Huawei CEO'su Richard Yu

Huawei CEO’su Richard Yu

 

Yu’ya göre bazı ismi açıklanmayan mobil yayınlar Çinli firmadan Tizen telefonlar üretmesini istemiş ancak Yu bu platformun hiçbir başarı şansı olmadığını düşünerek teklifleri reddetmiş. Yakın zaman önce Samsung’un yazılımını araştıran firmanın bir anda U dönüşü yapması da Tizen’e karşı olan şüpheleri arttırıyor.

Windows Phone konusunda ise Yu, Huawei’nin zaten iki sene boyunda WP cihazlara yatırım yaparak para kaybettiğini belirtirken “Müşterileri Windows Phone almaya ikna etmek çok zor” yorumunu yaptı. Dolayısı ile Çinli firmadan şu an için bir Windows 8.1 telefon beklemek boşa.

Eh, iOS’un da Apple’dan başkasına gönül vermeyeceğini düşünürsek şu an için Huawei’nin elinde bir tek Android kalıyor. Kaldı ki Yu, Google’ın işletim sistemi hakkında endişeleri olduğunu belirtse de başka seçenekleri olmadığını da itiraf ediyor.

Kendi işletim sistemi hakkında ise fazla yorum yapmayan Yu “İşletim sistemini yapmak kolay önemli olan onun etrafında bir ekosistem oluşturabilmek” diyerek planların, varsa bile, daha çok uzun zaman sonra gerçekleşeceğini belirtiyor.

Galeri: iPhone 6 ve iPhone 5 karşılaşınca

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Murat Halilbeyoğlu

Nobody knows...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval