Sosyal medya

Haber

Hollandalı yönetmen takipçilerden filmini Torrent’e düşürmelerini istedi

Martin Koolhoven

Korsanlık film, müzik ve oyun sektörünün en büyük darbecisi oldu bu zamana kadar. Korsanlara göre bütün bu ürün ve hizmetler aslında bedava olmalı, sanatçılara göre ise emeğin karşılığı lazım. Her ikisinde de haklı nedenler bulmanız mümkün olsa da bazı sanatçıların korsanı desteklediğini de bilmeniz gerekir. Misal Hollandalı yönetmen Martin Koolhoven gibi.

 

 

 

TorrentFreak sitesinin haberine göre Koolhoven birkaç gün önce Twitter’a attığı bir mesaj ile 1999 yılında çektiği film Suzy Q’yu Pirate Bay’e koymasını istemiş ki diğer insanlar filmi indirebilsin. Filmin bütün haklarını elinde bulundurmadığı tahmin edilen Koolhoven’ın bu garip isteği büyük olasılıkla haklardan dolayı yaşadığı sıkıntılardan kaynaklanıyordu.

Sorunun büyük kısmı filmin müziklerinden ortaya çıkmış. Jimi Hendrix, Rolling Stones gibi ünlü grup ve sanatçıların müziklerini barındıran film bu sebeple hem sinemada gösterime girerken hem de DVD ve TV’lerde yayınlanırken sıkıntı çıkartmış. Koolhoven da son çare olarak Pirate Bay’e baş vurmuş. Yönetmenin takipçileri ise isteğini yerine getirdi ve filmi Torrent’e yüklediler. Hatta Koolhoven yüklenen filmi ilk indirenlerden bir tanesi oldu. Lakin yüklenen ilk versiyonların kötü olduğunu belirtti.

 

Yenilenen Foursquare yakında sizlerle

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Murat Halilbeyoğlu

Nobody knows...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval