Sosyal medya

Haber

HDMI 2.1a Teknolojisi CES 2022’de Tanıtılacak!

HDMI standardını korumaktan sorumlu bir kuruluş olan HDMI Forum‘un 2019’da HDMI 2.1‘i tanıtmasından bu yana, geçtiğimiz yıllarda biraz karışıklık oldu. Şimdi, raporlara göre, HDMI Forum, CES 2022‘de HDMI 2.1a adlı yeni bir HDMI standardı sunarak bunu daha da güncellemek istiyor.


İlginizi Çekebilir; Microsoft Edge, Tarayıcı İçi “Oyunlar” Panelini Test Ediyor


The Verge tarafından hazırlanan bir rapora göre, HDMI Forum, Source-Based Tone Mapping veya SBTM adlı yeni bir özellik getirecek olan yeni HDMI 2.1a standardını tanıtacak.

HDMI 2.1a’da Kaynak Tabanlı Ton Eşleme Ne Anlama Geliyor?

SBTM, öncelikle ton eşleme yükünün bir kısmını TV veya monitörden alan ve bunları konsol, set üstü kutu veya PC gibi içerik kaynağına yükleyen yeni bir HDR özelliğidir. SBTM yeni bir HDR standardı olmasa da, HDR ve SDR içeriğinin aynı cihazda daha iyi karıştırılmasını sağlayacak bir özellik.

HDMI standartlarının lisanslama bölümünü yöneten başka bir kuruluş olan HDMI Lisans Yöneticisi, yakın zamanda resmi web sitesinde yeni SBTM teknolojisini ayrıntılı olarak açıkladı. Kuruluş, SBTM‘nin bir kaynağın bir video sinyali göndermek için bir ekranın HDR özelliğinden tam olarak yararlanmasına izin verdiğini söylüyor.

HDMI Forum‘daki resmi blog; “Kaynak Tabanlı Ton Eşleme (SBTM), kaynağın her ekranın potansiyelinden daha iyi yararlanmak için çıkışını ayarlayarak belirli bir ekranın HDR özelliğinden tam olarak yararlanan bir video sinyali göndermesini sağlar. Diğer HDR teknolojilerinde olduğu gibi, sabit bir renk ve parlaklık aralığı seti benimsemek yerine, SBTM, Kaynağın belirli bir ekrana uyum sağlamasına izin verir. SBTM, HDR için manuel kullanıcı optimizasyonunu ortadan kaldırmak için PC’ler ve oyun cihazları tarafından da kullanılabilir.” diyor.

Ancak önemli bir sorun var. The Verge‘in belirttiği gibi, otomatik düşük gecikmeli bağlantılar ve değişken yenileme hızları gibi diğer tüm benzersiz HDMI 2.1 özellikleri gibi, SBTM de üreticilerin destekleyebileceği ancak zorunlu olmadığı isteğe bağlı bir özellik olacaktır. Bu nedenle, genellikle olduğu gibi, HDMI Lisans Yöneticisi 2.1a standardını yayınladıktan sonra, TV’lerdeki ve monitörlerdeki tüm bağlantı noktaları, HDMI 2.0 ve hatta HDMI 2.1 özelliklerini desteklemeseler bile, HDMI 2.1a bağlantı noktaları olarak etiketlenir.

Müşteriler için, hangi bağlantı noktalarının HDMI 2.1a veya HDMI 2.1 özelliklerini desteklediğini ve HDMI 2.1a standardının yeni SBTM özelliğini destekleyip desteklemediğini belirleyemeyecekleri için kafa karıştırıcı bir durum yaratacaktır. HDMI Forum, standartların her zaman bu şekilde çalıştığını ve isteğe bağlı özelliklerin üreticilerin cihazlarında sunmak istedikleri tüm işlevlerde esnekliğe sahip olmalarını sağladığını söylüyor.

Rapora göre, HDMI Forum, 5 Ocak’ta başlayacak olan CES 2022‘de yeni SBTM özelliğiyle birlikte yeni HDMI 2.1a standardını tanıtacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Serhat SARIMLI

Bilim, teknoloji, yazılım alanlarına ilgi duyan, okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval