Sosyal medya

Google

Google, “Resmi Görüntüle” butonunu kaldırdı!

Resmi Görüntüle

Özellikle görseller üzerinden iş yapan grafiker, editör gibi sektörün resim hazinesi olan Google Görseller bölümünde resmi görüntüle butonu kaldırıldı. “Resmi Görüntüle” butonu ileiçli dışlı olan herkesin bu işlevini ortadan kaldıran Google, artık kişilerin Google üzerinden görsel indirmesini fazlasıyla zorlaştırdı.

Telifli fotoğraflar “Resmi Görüntüle” ile artık çalınamayacak

Bu değişikliğin asıl yapılmasının sebebi fotoğrafçılar ve yayıncılar tarafından yıllardan beri Google’a yapılan baskı sonucu ortaya çıktığı belirtiliyor. Google üzerinden çıkan görselleri rahat bir şekilde indiriliyor olması özellikle telifli görsellere ücret ödenmeden erişilmesini sağlarken artık kullanıcılar istedikleri fotoğrafları stok fotoğraf marketlerinden telif ücreti varsa ödeyerek ulaşması sağlanacak.

Google Resmi Görüntüle

Resmi yeni sekmede aç çalışıyor!

Her ne kadar Google, görsel hırsızlığını önlemek adına mantıklı bir adım atmış olsa da Chrome üzerinde “Resmi yeni sekmede aç” işlevi ile halen görselleri edinebilmek mümkün. İlerleyen dönemlerde Chrome ve diğer tarayıcılara bu açığın da düzeltilmesi için bir önlem gelir mi hep beraber göreceğiz.

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google, iPhone’lardaki sınırsız fotoğraf yükleme hatasını onayladı!

Google

Google, bugünlerde iOS cihazlarda yer alan bir fotoğraf sorunuyla cebelleşiyordu. Gelen açıklamara göre firma, son nesil cihazlarda bulunan bu açığı sonunda giderebildi.


İlginizi çekebilir: Samsung, S10 modelindeki parmak izi sorununu doğruladı


Amerikalı teknoloji devi, Fotoğraflar uygulamasında yer alan ve iPhone 11 ailesine orjinal kalitede limitsiz fotoğraf yükleme imkanı sunan bir açığın varlığından haberdar olduklarını onayladı. Bu sorunun giderildiğini açıklayan firma sorunun kaynağına dair açıklamalarda da bulundu.

Reddit kullanıcısı “stephenvsawyer” tarafından fark edilen sorun, r/apple üzerinde açılan bir konu yoluyla keşfedildi. Stephen, açığın kaynağının resim formatında yer alan bir dönüştürme hatasından dolayı olduğunu belirtti. iPhone 11‘lerde HEIC/HEIF formatı adı verilen yüksek çözünürlüklü fotoğrafları oluşturmak için kullanılan özel bir dosya türü kullanılıyor.

Google Fotoğraflar uygulaması ise tüm grafik uzantılarını JPEG üzerinden buluta yüklemesi gerekiyor. Apple’ın yeni nesil akıllılarında kullandığı bu yazılımsal farklılıktan dolayı firma çok büyük bir problemle karşı karşıya gelmiş.

HEIC formatı, JPEG grafik uzantısına çevirildiği takdirde dosyanın boyutları çok yükseliyor. Böylece Fotoğraflar uygulamasının size verdiği kapasiteyi çok az fotoğrafla doldurabiliyorsunuz. Bu hatanın önüne geçmek isteyen firma, iPhone kullanıcılarına sınırsız depolama olanağı yaratmış.

Google

Maalesef ki,  Pixel 4 telefonlarda, bu formatta fotoğraf kaydetme yeteneğine sahip değil. Google, yeni telefonlarında orjinal kalitede yedekleme imkanı sunan sınırsız depolama seçeneğini yeni cihazlarına dahil etmediler. Halbuki geçen seneki amiral gemilerinde böyle bir fonksiyon mevcut olmasına rağmen.

Google, durumla ilgili ne diyor?

Firma, oluşan sorunla ilgili o günden itibaren yaşanan gelişmelerle ilgili bir bildiri yayınladı. Oluşan açığın istek dahilinde olmadığını ve düzeltmek için çalıştıklarını ifade ettiler.

Google

Galaxy S10 serisinin de kullandığı bu format Snapdragon 855 mimarisinden gücünü alan tüm cihazlarda yazılımsal olarak kullanılması mümkün. Arama devi, sınırsız depolama imkanı sunmasıyla birlikte kuvvetle muhtemel yakın zamanda zararını açıklayacaktır.

 

Devamını oku

Google

Pixel 4 ve Pixel 4XL, fiyatı ve özellikleri açıklandı!

Pixel

Pixel 4 ve 4XL, bugün Amerika’da yapılan Google etkinliğiyle kullanıcıların ilgisine sunuldu. Amerikan Devi’nin amiral gemi modelleriyle ilgili bilgiler ortaya çıktığından beri tüm detayları aslında öğrenmiştik.


İlginizi çekebilir: Televizyon alırken nelere dikkat edilmeli? Philips TV’ler neler sunuyor?


Google Pixel serisiyle son 3 senedir üst düzey modeller üretiyordu. Özellikle bu sene hakkında çıkan sızıntılarla ses getiren cihaz sonunda duyuruldu ve çok yakın tarihte satışa çıkmaya hazırlanıyor.

Google, yeni cihazlarını, 5.7 inç boyutlarındaki küçük Pixel 4 ve 6.3 inç boyutlarındaki, daha büyük ekrana sahip Pixel 4XL olarak sınıflandırıyor. Serinin iki cihazında da Gorilla Glass 5 teknolojisiyle korunan 1080p çözünürlükteki OLED ekran tercih edilmiş.

Pixel

Cihaz, donanım kısmında Snapdragon 855’ten gücünü alan bir işlemci yer alırken, batarya tarafında Pixel 4’te 2.800mAh, 4XL’de 3700mAh kapasite gibi piyasadaki çoğu üst-düzey cihazdan daha zayıf özellikler yer alıyor. Orta sınıf telefonlar bile artık 4.000mAh sınırını aşmışken Google’dan beklemediğimiz bir hamle oldu.

El hareketleriyle cihazınızı yönetin!

Google, bu seneki cihazlarında Motion Sense (Hareket Hissi) dediği yeni bir teknolojiye yer veriyor. Sonar dalgalarla jestleri algılayan bu sistem, el hareketleriyle müzik değiştirme, alarm susturma, telefon ses ayarlarını yönetme gibi özellikleri kullanıcılar kullanabiliyor. Google bu fonksiyonunu ikinci parti uygulamalarla da desteklemeyi hedeflediğini belirtiyor.

Google, Pixel serisinde kamera inadından vazgeçti!

Firmanın cihazlarda senelerdir alışılagelmiş tek kameraya sahip bir tasarım anlayışına sahip cihazlar görüyorduk. Keza, bu tek kamera çoğu cihazın, iki kameralı kurulumlarından çok daha iyi bir performans sunuyordu. Şimdi ise Google’ın bu inadından vazgeçip, iki kameralı bir dizayna geçiş yaptığına şahit olduk.

Pixel

İki akıllı telefonda da, F/1.7 12.2 megapiksel ana kamera, F/2.4 odak açıklığa sahip telephoto lensle birlikte kullanılıyor. Cihazda bulunan donanım itibariyle 30FPS 4K videolar çekebiliyorsunuz. Özellikler ışığında diyebiliriz ki Gcam kameranın da akılıcığını işe kattığımız takdirde çok iyi işler başarabileceğinizi düşünüyoruz.

Cihazların fiyatları ne seviyede?

Pixel 4 ve 4XL, telefon pazarındaki fiyatlarla hemen hemen aynı seviyede karşımıza çıkıyor. Android 10’un saf işletim sistemiyle kutudan çıkan cihazların fiyatları 799 dolar seviyesinden başlıyor.

Pixel 4’ün 64GB’lık modeli 799 dolar, 128GB’lık versiyonu ise 899 dolardan satılacak. Pixel 4XL ise, 64GB’lık versiyonu 899 dolar seviyesinden, 128GB’lık modeli 999 dolardan satışa sunulacak.

 

 

Devamını oku

Google

Chrome Beta sürümünden, telefonunuza numara gönderebiliyorsunuz!

Chrome Beta, Masaüstü sürümünden artık telefonunuza aramak istediğiniz numaraları gönderebiliyorsunuz. Daha öncede Google benzer yenilikler getirmişti.


İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi 9T alana AirDots Pro HEDİYE! – Yeni kampanyalar!


Google, geçenlerde bilgisayarınız ve telefonunuz arasında link paylaşımına izin veren bir yeniliği Chrome tarayıcının stabil sürümüne taşımıştı.

Şirket, Chrome Beta v78 sürümünde telefon numaraları için benzer bir fonksiyonu kullanıcılara sundu. Bilgisayarınızda yer alan tarayıcıda, telefon numarasına bastığınız zaman veya herhangi bir numaraya sağ tıkladığınızda, direkt telefon üzerinden arama yapabiliyorsunuz.

Chrome

Özellik, bağlantılı numaraya tıkladığınızda işliyor. Aşağıya bir örnek bırakıyorum. Fakat özellik, şimdilik Amerikan numaralarında çalışıyor:

123-456-7890

Bu bağlantıya tıkladığınız takdirde, adres çubuğunda hangi cihazdan arama yapmak istediğinizi soran bir sekme açılıyor. Ayrıca, herhangi bir numaranın altını çizerek sağ tıklayıp çıkan menüden cihazınızı da seçebilirsiniz.

Chrome

Özellik, canlı ve varsayılan olarak test edebilirsiniz. Özelliği aktifleştirmek için alt tarafta vermiş olduğum linke tıklayarak, tarayıcınızda etkinleştirebilirsiniz. Etkinleştirdikten sonra tarayıcınızı tekrar başlatmanız gerekiyor.

chrome://flags/#click-to-call-context-menu-selected-text to

Geliştirmenin, Android 9 ve Android 10 cihazlarla uyumlu olduğu doğrulandı. Daha eski versiyonlara destek verilip verilmeyeceğini açıkçası bilmiyoruz.

 

Devamını oku