Sosyal medya

Genel

Google, Google Fotoğraflar’ı iyileştirmeye çalışıyor

Google, Google Fotoğraflar'da resimleri etiketleyerek yapay zekasını eğitmenize yardımcı olmanızı istiyor

Google, Android’deki Google Fotoğraflar uygulamasını, kullanıcıların arama devine resimlerinin içeriğini anlatmasına olanak tanıyan yeni bir seçenekle güncelledi. Google, bu resimleri etiketleyerek nesne tanıma algoritmalarını iyileştirebilir. Bu da Fotoğraflar’ı daha kullanışlı hale getiriyor. Bu, Google gibi çok sayıda veriye ve çok sayıda kullanıcıya sahip teknoloji devleri tarafından en iyi şekilde uygulanan erdemli bir AI geliştirme döngüsüdür.


İlginizi çekebilir: Google Drive, şifreli dosyaları yakında doğrudan açabilecek

reklam
Aorus reklamı

Google, yapay zekasını geliştirmeye çalışıyor

Bu hiç de alışılmadık bir uygulama değil. Makine öğrenimi sistemleri yalnızca kendi kendine öğrenmez. Ve bu uygulamaların büyük çoğunluğunun insanlar tarafından etiketlenmiş veriler kullanılarak öğretilmesi gerekir. CAPTCHA’ların sizden resimlerdeki arabaları ve motosikletleri tanımlamanızı istemesinin nedeni aynı. Bu nesneleri tanımlayarak, aynı şeyi yapmak için yapay zekayı eğitiyorsunuz.

Google, Google Fotoğraflar'da resimleri etiketleyerek yapay zekasını eğitmenize yardımcı olmanızı istiyor

Adventure İstanbul

Uygulamanın menüsündeki ara düğmesine hafifçe vurun, aşağı kaydırın ve “Google Fotoğraflar‘ı iyileştirmeye yardımcı olun” seçeneğini göreceksiniz. 9to5Google tarafından bildirildiği gibi, üzerine tıkladığınızda karşınıza dört görev sunulacak: fotoğraflar için yazdırma tercihlerinizi açıklama; tercih ettiğiniz kolajlar veya animasyonlar; hangi fotoğrafların hangi tatil etkinliklerine ait olduğunu belirlemek için (ör. Noel veya Cadılar Bayramı); ve fotoğrafların içeriğini belirlemek (“Bu fotoğraftaki en önemli şeyleri adlandırın”).

Google’ın açıkladığı gibi: “Katkılarınızın hesabınız üzerindeki etkisini görmek zaman alabilir. Ancak girdiniz mevcut özellikleri iyileştirmenize ve yenilerini oluşturmanıza yardımcı olacaktır; örneğin, hangi fotoğrafların yazdırılacağına ilişkin iyileştirilmiş öneriler veya istediğiniz daha yüksek kaliteli kreasyonlar. Cevaplarınızı istediğiniz zaman silebilirsiniz. ” (Bunu yapmak için, ekranın sağ üst tarafındaki üç noktalı menüye dokunun ve “Cevaplarımı sil” e basın.) Yazma sırasında, güncelleme iOS’ta değil, yalnızca Android’de mevcut görünüyor.

Bu, Fotoğraflar uygulamasına yeni bir ekleme gibi görünse de, temeldeki yazılım çok daha eski. Süreç, şirketin 2016 yılında başlattığı bir kitle kaynak kullanımı platformu olan “Crowdsource by Google” tarafından desteklenmekte. Veri etiketlemeyi oyunlaştırır, önemli noktaları doğrulama, metin snippet’lerinin duyarlılığını belirleme gibi görevleri tamamlayarak kullanıcıların puan ve rozet kazanmasına olanak tanır.Örneğin; el yazısı notları yazıya dökmek ve diğer benzer işler. Yine de açık olmak gerekirse: Kullanıcılar, Google’dan sanal övgülerin ötesinde çalışmaları için gerçek bir ödül almıyor. Google’ın müthiş makine öğrenimi ürünlerini kullanırken tüm bunları hatırlamakta fayda var: İnsanlar onlara öğretmeye yardım etmeseydi bunların yarısı kadar iyi olamazlardı.

Edebiyat, anime, ve spor seven sosyal medya meraklısı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

HarmonyOS Huawei amiral gemilerine Nisan’da gelecek!

HarmonyOS

HarmonyOS işletim sisteminin Huawei telefonlara geleceği, Eylül ayındaki HDC  2020 etkinliğinde doğrulanmıştı. Huawei şirketi ,sözünün arkasında durarak, HarmonyOS 2.0‘ın Beta Sürümünü bazı cihazlara çoktan sundu. Şimdi ise şirket, Android tabanlı alternatif işletim sisteminin kararlı halinin amiral gemisi cihazlara geleceğini söyledi. Gelin Nisan ayında Huawei amiral gemilerine gelmesi planlanan HarmonyOS işletim sistemi ile alakalı haberimizin detaylarına bakalım.


İlginizi çekebilir: Nvidia RTX 3060, 6GB VRAM’lı daha ucuz bir varyant da sunabilir

reklam
Aorus reklamı

HarmonyOS

HarmonyOS işletim sistemi ile ilgili detaylar neler?

HarmonyOS işletim sistemi yükseltmesi, 2021 Nisan’ından itibaren Huawei amiral gemisi cihazlarına gelmeye başlayacak . Bununla beraber şirketin akıllı telefonları için devrim niteliğinde bir adım atmış olacak. Başlangıçta, şirket yeni HUAWEI Mate X2 cihazıyla bu işletim sistemini paylaşacak. Bununla beraber cihaz o zamana kadar EMUI 11.0’i (Android 10 tabanlı) çalıştıracak diyebiliriz. HUAWEI P50 serisinin birkaç ay içinde piyasaya sürüleceğini varsayarsak onun da HarmonyOS işletim sistemini alacağını tahmin etmek çok zor değil.

Huawei şirketi, HarmonyOS işletim sistemini ABD ile yaşanan sorunların ardından Google Mobil Servisleri yasağından dolayı alternatif bir yol olarak getirecek. Bu yeni işletim sistemi, akıllı televizyonlar da dahil olmak üzere birçok akıllı cihazda kullanılabiliyor. Huawei gün geçtikçe HarmonyOS’u geliştiriyor ve cihazlara entegre ediyor. Bunu takiben, Aralık 2020’de Akıllı Telefonlar için geliştirici araç setini ve Ocak’21’den itibaren Beta sürümlerini yayınladı. Şimdi ise amiral gemisi cihazlar için kararlı sürümlerin 2021’in ilk yarısı  sona ermeden önce piyasaya sürülmesini muhtemel. Henüz güncellemeyi alacak olan cihazların tam bir listesine sahip değiliz. Ancak kademeli olarak Huawei P, Mate ve Nova serisi cihazlarına gelmesi olası.

Adventure İstanbul

Sadece HarmonyOS değil, Huawei de App Gallery pazarını geliştirmek için çok çalışıyor . 2020 itibariyle, , dünya çapında aylık 500 milyona kadar aktif kullanıcıya sahip ve daha da genişliyor.


Sizler için beğendiğim listelerden olan akıllı telefon listesine de buradan ulaşabilirsiniz.


 

Devamını oku

Genel

Bakan Karaismailoğlu, genişbant internet abone sayımızı açıkladı

Bakan Karaismailoğlu

Bakan Adil Karaismailoğlu, ülkemizdeki genişbant internet abone sayısını açıkladı. Ayrıca Bakan Türkiye’nin fiber uzunluğunun, dünyanın çevresini yaklaşık 10 kez dolaşacak noktaya geldiğini vurguladı.

Göz atmak isteyebilirsiniz: 2020’de TÜRK TELEKOM %20 büyüdü!

reklam
Aorus reklamı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu; Türkiye’de genişbant internet abone sayısının 2020 yılı sonunda yaklaşık 82,4 milyona ulaştığını, toplam mobil abone sayısının ise 82,1 milyonun üstüne çıktığını söyledi.

Adventure İstanbul

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı; 1 Nisan 2016’da mobil cihazlarda internet hızını 10 kat artıran 4,5G teknolojisine geçildiğine işaret etti. Bakan Karaismailoğlu; bugün 75,9 milyon 4,5G abonesi bulunduğunu, bunun toplam mobil abone sayısının yüzde 92’den fazlasını oluşturduğunu kaydetti.

Bakan Karaismailoğlu

1993’ten bugüne genişbant internet kullanımının hızla arttığına dikkati çeken Bakan Karaismailoğlu;

2008’de 6 milyon olan genişbant internet abone sayımız, 2020 yılı sonunda yaklaşık 82,4 milyona ulaştı. Toplam mobil abone sayımız ise 65 milyon seviyelerinden 82,1 milyonun üzerine çıktı. 4,5G hizmetlerinin sağlıklı verilebilmesi için gerekli fiber yatırımlar yapılmaya devam ediliyor. Ayrıca işletmecilerin toplam fiber uzunluğu 425 bin kilometreye ulaştı. Böylece Türkiye’nin fiber uzunluğu, 40 bin 75 kilometre olan dünyanın çevresini yaklaşık 10 kez dolaşacak noktaya geldi” dedi.

Kullanılan cihaz ve altyapının durumuna göre değişmekle birlikte 4,5G’de elde edilen veri indirme hızları hizmetinin ilk sunulduğu günlerde 100 Mbps civarındayken halihazırda 400 Mpbs sınırını zorladığını belirten Bakan Karaismailoğlu;

Sürücüsüz araçlar gibi teknolojiler 5G ile hız kazanacaktır. Bu nedenle 5G konusu, hükümet programında özellikli ve ayrıcalıklı olarak yer almaktadır. Bu konuda uluslararası arenada söz sahibi olabilmek için çalışmalar sürdürülmektedir” dedi

Bakan Karaismailoğlu

Son olarak dünyada 5G şebekesinin hayata geçtiği ülkelerdeki uygulamalara bakınca hizmetin ilk etapta 500 Mpbs ile 1000 Mpbs arasında hız sunacağının altını çizen Bakan Karaismailoğlu; bunun zaman ilerledikçe 2000 Mpbs seviyesine erişeceğinin tahmin edildiğini bildirdi.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler veya genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Devamını oku

Genel

Anthem için artık herhangi bir geliştirme yapılmayacak!

Yazan:

anthem yenileniyor

Anthem için geliştirme süreçleri ve planlar iptal oldu. Hayal kırıklığı yaratan oyun için artık herhangi bir iyileştirme ve geliştirme yapılmayacak.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Oppo Find X3 serisi için fiyat listesi ortaya çıktı!

reklam
Aorus reklamı

EA, Anthem için erken geri adım attı!

Oyun dünyasının son dönemlerde yükselen yıldızı, “canlı” oyunlar. Oyun içi eklenen yeni ek paketler ile canlı tutulan yapımlar oyuncuları da kendilerine bağımlı hale getirmeyi amaçlar. Warframe, Marvel’s Avengers gibi başarılı başarısız birçok örneği olan bu kategoride bir yarışmacı veda ediyor. BioWare elinden çıkan Anthem artık geliştirilmeyecek. 2019 yılında çıkan ancak hayal kırıklığından öteye gidemeyen yapım için planlanan her şey iptal oldu.


Akıllı telefonunuzu değiştirmek istiyorsunuz fakat uygun model mi bulamıyorsunuz? Sizler için oluşturduğumuz fiyat performans canavarı ürünlere, Hepsiburada ve Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz!

Adventure İstanbul

Anthem

Hali hazırda Anthem için bir yeniden yapım planlayan EA önderliğindeki firma, oyunun bir nevi “iptal” edildiğini hayranlarına aktardı. Ancak iptal sebebi olarak firma Covid-19‘u gösterdi. BioWare yetkilisi Christian Dailey, güncel pandemi şartlarında oyunu geliştirmenin mümkün olmadığını belirtti. Şaşkınlıkla karşılanan bu açıklamanın ardından, EA‘in oyundaki başarısızlık nedeniyle iptal kararı aldığı iddia edildi. Bu gelişmelerin ardından oyuna yeni bir içerik eklenmesi yapılmayacak. Ancak oyunun sunucularının açık kalacak. BioWare firması ise ortaya çıkan bilgilere göre, Dragon Age ve Mass Effect serilerine yoğunlaşacak. Bu oyunların Covid-19 salgınından etkilenmediği ortaya çıktı.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler