Sosyal medya
Bildirimler
Tümünü temizle

[Sabit] Kitap Tavsiyeleri  

 

levent_orgun
Moderatör
Katılım: 3 ay önce
Mesaj: 27
Konuyu başlatan  

Merhabalar okuduğumuz ve beğendiğimiz kitapları burada paylaşalım.Ben en çok okumaktan zevk aldığım, hayatıma anlam kattığını düşündüğüm kitaplardan bazılarını aşağıda sıralıyorum...

1-NUTUK-Mustafa Kemal ATATÜRK

2-Tiranlık Üzerine Yirminci Yüzyıldan Yirmi Ders-Timothy Snyder

Yirminci yüzyılda Avrupa demokrasileri birer birer faşizme, Nazizme ve komünizme yenik düştüler. Bu dönemlerde bir lider ya da bir parti “halkın sesi” olduğunu ve ülkelerini küresel tehditlerden koruduğunu iddia ederek sağduyu yerine mitsel söylemleri ön plana çıkarmışlardı. Avrupa tarihi bize göstermiştir ki, toplumlar parçalanabilir, demokrasiler
düşebilir, etik değerler kaybolabilir ve sıradan insanlar kendilerini hiç hayal etmedikleri koşullarda bulabilirler.

Adventure İstanbul

3-Beyaz Zambaklar Ülkesinde-Grigory Petrov

Bu kitap tüm yoksulluğa, imkansızlıklara ve elverişsiz doğa koşullarına rağmen, bir avuç aydının önderliğinde; askerlerden din adamlarına, profesörlerden öğretmenlere, doktorlardan işadamlarına kadar, her meslekten insanın omuz omuza bir dayanışma sergileyerek, Finlandiya’yı, ülkelerini geri kalmışlıktan kurtarmak için nasıl büyük bir mücadele verdiklerini, tüm insanlığa örnek olacak biçimde gözler önüne sermektedir.

4-Köleler ve Efendiler-Hamza Yardımcıoğlu

1960’larda, maaşıyla 28 adet Cumhuriyet altını alan bir memur, bugünlerde  sadece 3 tane alabiliyor. Yani insalık, “gizli efendileri” tarafından giderek daha fazla köleleştirilmeseydi, bugün ortalama bir çalışan sadece birkaç aylık maaşıyla, bir ev alabilecekti...
İŞTE; İNSANLARIN BOYNUNDAKİ GÖRÜNMEZ ZİNCİRLER, KÖLELİK SİSTEMİ VE TARİHTEN GÜNÜMÜZE UZANAN HİKAYESİ...

5-Nuh'un Küresi-Hamza Yardımcıoğlu

Tarihin derinliklerine demir atmış bir ayet, üzerindeki sır tabakasının kaldırılacağı günü bekliyor... Ortaya çıktığı zaman insanlık tarihi yeniden yazılacak!...

6-Suyu Arayan Adam-Şevket Süreyya Aydemir

Bu kitap, ilkokul öğretmeni olarak yetişmek üzereyken, Birinci Dünya Harbinde savaşa katılan ve sonra Büyük Turan'ı kurmak yolunda Kafkas, Hazer ülkelerine koşan bir Türk gencinin hikayesidir.

7-Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları-John Perkins

Ekonomik tetikçiler (ET’ler) yerküre üzerindeki ülkeleri trilyonlarca dolar dolandıran yüksek ücretli profesyonellerdir. Dünya Bankası, ABD Uluslar arası Kalkınma Ajansı ve diğer yabancı "yardım" kuruluşlarından büyük şirketlerin kasalarına ve gezegenimizin tabii kaynaklarını kontrol eden birkaç varlıklı ailenin ceplerine para aktarırlar. Kullandıkları araçlar arasında sahte finansal raporlar, hileli seçimler, rüşvet, zorbalık, seks ve cinayet bulunmaktadır. Oynadıkları oyun imparatorluklar kadar eski olmasına rağmen, günümüzdeki küreselleşme sürecinde yeni ve korkutucu bir boyuta ulaşmıştır.
Nereden mi biliyorum; ben de bir ET idim.

8-Bir Alman'ın Hikayesi Hatırladıklarım (1914-1933)-Sebastian Haffner

Nazilerin adım adım iktidara gelişini, “Yok canım, hiç olur mu?” denenlerin gerçek oluşunu yaşayan, sıradan bir Alman’ın tanıklığı… Politik olmayan, sertleşen siyasi mücadeleyi korunaklı bir konumdan izleyen, “Bana dokunmazlar,” diyen birisiyle karşı karşıyayız. Bu totaliter iktidarın nasıl herkese, her şeye, hayatın her alanına dokunduğunu yavaş yavaş, ürpererek fark ediyor, soluğu daralıyor. Bu kitap, o ürpertinin hikâyesi. Bir Alman’ın Hikâyesi, Nazizmi/faşizmi, teorik metinlerin ve tarih kitaplarının aktarmaya pek muktedir olamayacağı bir derinlik ve duyguyla anlamamızı sağlayan bir anlatı.

9-Hakikatin Ölümü Trump Çağında Yalancılık Sanatı-Michiko Kakutani

Liderler gerçekleri alaya alıp küçümsüyor. Komplo teorileri havada uçuşuyor. Bilim tartışmaya açılıyor. Uydurma haberler, internet ve sosyal medya aracılığıyla planlı şekilde yayılıyor. Sağduyu kaybolurken, vasat fikirler uzman görüşlerinin önüne geçiyor. Nesnelliğin yerini önyargının, mantığın yerini duygunun, aklın yerini ise inancın aldığı hakikat sonrası çağa hoş geldiniz. Hakikatin Ölümü, Trump’ın kişiliğinde cisimleşen, Amerika’nın nesnel gerçeklerden uzaklaşma eğilimine eleştirel bir bakış. 

10-Tüfek, Mikrop ve Çelik-Jared Diamond

Tüfek, Mikrop ve Çelik, insanlık tarihinin en can alıcı ve önemli sorularını soran ve bilimsel kanıtlarla yanıtlayan muhteşem bir eser. Biyoloji, coğrafya, dilbilim ve tarih gibi birçok alandan yararlanarak yazılmış, “Batılı” koşullandırmalardan arınmış, geleceği gösteren bir tarih kitabı.

Hiç bir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak...


Alıntı
Ömer Faruk Doğan
Yeni Üye
Katılım: 6 ay önce
Mesaj: 3
 

Kürk Mantolu Madonna ve İçimizdeki Şeytan; hayata bakış açımı olumlu anlamda değiştiren, ailemin bile veremediği (ve veremeyeceğini düşündüğüm) eğitimi bana veren kitaplardır. Özellikle İçimizdeki Şeytan'daki adaşımla birebir aynı özelliklere ve iç dünyaya sahip olduğumu fark ettim, onun sayesinde hayata farklı pencerelerden gerçekten baktım.


CevaplaAlıntı
levent_orgun
Moderatör
Katılım: 3 ay önce
Mesaj: 27
Konuyu başlatan  

Not ettim İçimizdeki Şeytanı 👍 👍 

Hiç bir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak...


CevaplaAlıntı
Murat Burç
Aktif Üye
Katılım: 2 ay önce
Mesaj: 6
 
Gönderen: @levent_orgun

1-NUTUK-Mustafa Kemal ATATÜRK

Bu kitabı Arap alfabesiyle yazılmış Osmanlı Türkçesinden yani aslından okumayanlar Nutuk okudum dememeli bana göre. Kesinlikle okumayı planlıyorum. Yalnız bu Nutuk aslı Arap alfabesi öğrenmekle bitmiyor baya kelime de öğrenmeniz gerekiyor.

 

Öneri olarak

Hitler - Kavgam

Mahmut Esat Coşan - Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz

Tayyar Arı - Geçmişten Günümüze Orta Doğu

 

Asla okumayın dediklerim

Yenal Bilgici - İlber Ortaylı , Bir Ömür Nasıl yaşanır.

 

Şimdilik aklıma gelenler

 

 

 

 

 


levent_orgun beğendi
CevaplaAlıntı
Burak
Yeni Üye
Katılım: 2 ay önce
Mesaj: 3
 

Jean Christophe Grange'ın bütün kitapları diyebilirim.


levent_orgun beğendi
CevaplaAlıntı
Paylaş:

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler