Sosyal medya
Bildirimler
Tümünü temizle

Galaxy M51, POCO X3 NFC ve realme 7 Pro Pil Karşılaştırması

 

Ersin Akman
Yönetici
Katılım: 8 sene önce
Mesaj: 16
Konuyu başlatan  

Arkadaşlar Merhaba,

reklam
Aorus reklamı

Bugün itibariyle YouTube kanalımızda Samsung Galaxy M51, Xiaomi POCO X3 NFC ve realme 7 Pro'nın pil testi videoları yayında.

Aynı zamanda www.hwp.com.tr/piltesti adresinden bu telefonların pil testi verilerine de ulaşılabiliyor.

İlk önce telefonların pil testi videolarını kanalımızda yayınlandığı sırayla burada da paylaşıyorum.
Samsung Galaxy M51

Xiaomi POCO X3 NFC

realme 7 Pro

 

**

*

*****

Genel kıyaslamaları kolaylaştırmak için www.hwp.com.tr/piltesti adresinden ulaşılan tabloda gözüme çarpan bazı detayları burada da özet bir şekilde sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kendi şarj cihazıyla en hızlı dolan realme 7 Pro

Kendi şarj cihazıyla en yavaş dolan Samsung Galaxy M51

24 saatte mAH cinsinden en çok değer kaybeden realme 7 Pro

24 saatte mAH cinsinden en az değer kaybeden Xiaomi POCO X3 NFC

PC MARK'tan en iyi skor alan Samsung Galaxy M51

PC MARK'tan en kötü skor alan realme 7 Pro

20 dakika video izleme sonunda pil performansı en iyi olan Samsung Galaxy M51

20 dakika video izleme sonunda pil performansı kötü iyi olan Xiaomi POCO X3 NFC

20 dakika Heartstone oynama sonunda pil performansı en iyi olan realme 7 Pro

20 dakika Heartstone oynama sonunda pil performansı kötü iyi olan Xiaomi POCO X3 NFC

 

Şimdi bu "en iyi - en kötü" değerlendirmesinden sonra www.hwp.com.tr/piltesti adresindeki tablodan ulaşılabilecek değerleri mAh cinsinden yorumlamamız gerektiğini düşünüyorum.

Herkes kendi yorumunu gerekçeleriyle birlikte yazarsa çok sevinirim.

 

...Even the stars look brighter tonight. Nothing's impossible...


levent_orgun ve Classic beğendi
Alıntı
tomacoglu
Aktif Üye
Katılım: 7 ay önce
Mesaj: 5
 

Merhaba Ersin abi,
İnceleme çok güzel olmuş elinize sağlık.

Realme 7 Pro hızlı dolumdan dolayı öne çıkıyor gibi geliyor insanlara ama ince düşününce bence hızlı dolum arkasına sığınan bir telefon gibi geldi 😊

  • Hızlı şarj cihazının sadece kendi şarj cihazında olması. Belki evden anlık çıkışlarda 15-20 dk takayım bana yeter kafasındaysanız tamam güzel ama yanımda taşıma yada iş yerinde arabada genelde kablo taşırız ve kullandığımız çoğu şarj yada usb girişler 5/10 watt oluyor.

 

  • 24 saat bekleme süresinde ki mah kayıp bana da çok fazla geldi yazılım da sorunlar olabilir.

 

  • Tam dolum testinde iki dolum arasında 6 dk fark var. Şöyle düşündüm iki dolum testi yüksek dk elimize alsak iki 24 saat boşalma yüksek olanı elimize alsak arada ki % farkını bulsak bana en kötüsü Realme 7 Pro olduğunu düşündün.

POCO X3 NFC : 300/69= %4

SAMSUNG M51 : 400/114=%3

Realme 7 Pro : 600/41=%15

Teknolojiyi sever sayar...


Ersin Akman beğendi
CevaplaAlıntı
Ali_Askar
Yeni Üye
Katılım: 7 ay önce
Mesaj: 3
 

Son 1-2 yıldır şarj konusunda sorunların aşıldığını düşünüyorum..teste konu olan cihazların değerleri gerçekten muhteşem..birisi daha hızlı doluyor ama bir diğeride daha uzun dayanıyor..artık tercih kullanıcıya kalıyor..ben 2014 yılında kullandığım galaxy grand 2 isimli cihazımı hatırlıyorum..2600 mah pili vardı (zamanına göre oldukça yüksek bir değerdi) ve yaklaşık 5 saatte doluyordu..

 

şu anda iphone se 2020 kullanıyorum..kutu içerisinden 5w şarj cihazı çıkıyor malum klasik apple şarj aleti..bu alet 1 saatte %55 şarj ediyor cihazı..bende 12w ipad şarj aleti var..bu alette 1 saatte %83 şarj ediyor..çok memnun ediyor beni 👍

 

ben cihazla 5 saat ekran süresi alarak günü oldukça rahat bir şekilde çıkarıyorum..hatta 30-35 saat arasına varan bir süre kullandığımda oluyor..(oyun yok,parlaklık yüzde 40-50 arası)

 

Benim takıldığım bir diğer konu ise şudur ki; eğer iş amaçlı değilse maksimum 6.5 inçlik büyüklüğe sahip bir ekrana günde 8-9 saat bakmanın doğru olmadığını düşünüyorum..5000 mah pile sahip cihazla günü çıkaramayan genç insanları görüyor ve duyuyorum..bu beni üzüyor gerçekten..ruhsal ve bedensel olarak çöküntü yaratacağını düşünüyorum..9 saat ekran sürem yetmiyor filanca cihazı alsam 12 saati görür müyüm diye soranlar var..şaka gibi gerçekten..

 

neyse lafı fazla uzattım..ersin abime ve hwp ailesine selam olsun..videolar harika..yeni katılan dilşah kardeşimizde kanala bir renk olacaktır..herkese hayırlı forumlar..kalın sağlıcakla 🙏


CevaplaAlıntı
Selocanq1
Yeni Üye
Katılım: 6 ay önce
Mesaj: 2
 

Merhabalar. 

Bu cihazlardan 7 pro ve m51 i kullanma şansı buldum o yüzden ikisi için bir kıyaslama yapacağım karar verirken düşünenlere belki bir nebze faydası olur.

Öncelikle buradaki konu pil olsada ikincil olarak etkilenen kasa yapısı ağırlık ve ekran büyüklüğü gibi faktörler var.

Öncelikle m51 pil konusunda gerçekten muazzam. Lakin büyük ve ağır. Ben m51 bir hafta oldukça yoğun kullandım ve bu bence özellikle dışarıda kullanımda kollarimin omuzumun agirdigini hissettim. Bu yüzden 7 pro da karar kıldım.

Eğer bir kıyaslama yapacaksak ben şu kiyaslamayi söyle yapıyorum. Kendime şunu sordum bütün gün m51 le şarj aleti olmadan dolaşmak mi? Yoksa m51 le aynı verimi almak için 7 pro yu hergun öğle on dk şarj etmek mi?

Telefonumu her gece uyurken şarj ettiğimi düşününce evde hızlı şarja ihtiyacım yok diye düşündüm ve 10 saat ekran süresinin bana günlük yeterli geldiğini düşündüm ve m51 i bütün gün yanımda taşımaya değmez diye düşündüm... 

Sonuçta tercihim 7 pro oldu...

Benim için şahsen bir telefonun şarjı bir buçuk gün gidiyorsa benim için bir gün gitmesi ile eş değer bir durum günün ortasında şarjsiz kalmayi göze alamam bu yüzden yine de geceden şarj etmem gerekecek.

Ayrıca pubg vs tarzı oyun oynayanlar içinde tercih edilebilir diye düşünüyorum çünkü şarjım bitiyor diye düşünmenize gerek kalmıyor onbes dk şarj ile kullandığınız özelliklerden kismadan günü geçirmek mümkün oluyor. M51 de en çok bunun stresi vardı bende.

Tercih etmesi zor bir durum benim açımdan durum bu şekilde idi...


CevaplaAlıntı
Ersin Akman
Yönetici
Katılım: 8 sene önce
Mesaj: 16
Konuyu başlatan  

@selocanq1
Güle güle kullan.
"Sizin Görüşünüz" serimize de bekleriz 👍 👍 👍 

...Even the stars look brighter tonight. Nothing's impossible...


CevaplaAlıntı
Cypress
Yeni Üye
Katılım: 7 ay önce
Mesaj: 3
 

Güzel bir inceleme olmuş teşekkür ederim. Ben bir aydan biraz fazla bir zamandır realme 7 pro kullanıyorum. Yanlış bilmiyorsam bu üç telefon içinde en az batarya mah olarak realme de. Ben öncelikle bu açıdan bakılması gerektiğini düşünüyorum. Benim bu zamana kadar yaptığım kullanımlarda en az 24 saat en çok 36-38 arasında bir kullanım verdi realme. Bu süreler benim için çok yeterli. Özellikle dışarıda veya evde kullanmadığım zamanlarda pilin azalma oranını ben beğendim yine benim açımdan tatmin edici. Özellikle sadece sosyal medyada gezinirseniz pilin bitmesi daha uzun sürüyor. Oyun ve video izleme daha kısa sürede pilin bitmesini sağlıyor. Bu arada ben parlaklığı otomatikte kullanıyorum. Gün içinde de oyun, video izleme, WhatsApp kullanımı, fotoğraf video çekme yani aklınıza ilk etapta gelen her şeyi bana yetecek kadar kullanıyorum. Sonuç olarak ben cihazın batarya performansından şu an için memnunum. Fakat bir yıl sonra aynı performansı vermeyeceğini de düşünüyorum o ayrı. Bir sene sonra hızlı şarj tam olarak daha anlamlı olacak bence. Cihazı almayı düşünen varsa bana özelden istediği soruyu sorabilir. Zaman bulunca sorularınızı cevaplarım. Herkese iyi forumlar 


Ersin Akman beğendi
CevaplaAlıntı
Ju1iet
Yeni Üye
Katılım: 4 ay önce
Mesaj: 2
 

      Abi, giriş mesajındaki telefonların özet kısmında PC Mark'tan en kötü puan alan Realme 7 Pro yazmışsın ama videoda söylediğin sayılara göre Poco X3 NFC olmalı. Pil testi sayfasında da Poco X3 NFC en düşük puanı almış.

      Bu durum aslında garip. Daha hızlı bir işlemci, sıvı soğutmayla işlemci hızının daha uzun süre yüksek kalabilmesi gibi avantajlar aslında Poco'da var ama bariz düşük bir puan almış. Çok ayrıntısını bulamadım ama 2 telefonun da işlemci hızları ve teknolojileri aynı ama Poco'daki işlemci L2 önbelleği 2 kat fazla sanıyorum.

      Testlerden 20 dk video veya oyun sonrası düşen pil oranı ve bunun mAh cinsinden değeri çıkarılmalı. Testler 2 kez yapılsa da burdaki bilgiler aldatıcı olabilir. Çünkü 20 dk video seyretme sonrası pili %1 düşen iki telefon düşünelim. Bunu böyle okursak sanki aynı oranda pilleri azalıyor gibi düşünebiliriz. Ama belki biri %1.00 diğeri %1.99 düşmüşse gün sonunda alınacak toplam ekran süresi arasında 2 kata yakın bir fark çıkacaktır. Telefonların güç verimliliği konusunda bir fikir veriyor çıkan sonuçlar ama sadece 2 testle ölçülen değerler çok yanıltıcı olabilir. Toplam ekran süresi üzerinden gitmek çok daha doğru. Yapılması tabi çok zor belki ama toplam ne kadar video seyrettirdi veya oyun oynattı gibi sonuçların doğruluğundan daha az kuşku duyulur.

      En uygunu bu testlerin sürelerini uzatarak yani daha fazla pil kullanarak sonuçların doğruluğu artırılabilir. En azından %10 pil kapasitesi kullanılacak kadar uzun tutulmalı oyun ve video süreleri.

Bu ileti 4 ay önce 4 kere önce Ju1iet tarafından düzenlendi

CevaplaAlıntı
Ersin Akman
Yönetici
Katılım: 8 sene önce
Mesaj: 16
Konuyu başlatan  

@ju1iet
Sorunun ne olduğunu anlamadım kardeşim.

...Even the stars look brighter tonight. Nothing's impossible...


CevaplaAlıntı
Ju1iet
Yeni Üye
Katılım: 4 ay önce
Mesaj: 2
 

@ea

      Abi sorun %1lik, %2lik veya 3lük pil düşüşleri yeterli değil telefonları kıyaslamak için. Daha uzun süreli, daha çok pil kullanan testler sonuçların doğruluğunu artırır. 20 dk  video sonrası pili %1 düşen 2 telefon düşün. Bu 2 telefonun pili aynı işlemleri yaptığında aynı anda bitecek gibi duruyor değil mi? Ama daha hassas ölçüm yapsan belki biri gerçekten %1 düşmüştür ama diğeri %1.99 düşmüştür. Ama ekranda her ikisini de %1 düşmüş gibi görüyorsun. Halbuki 20dk yerine 40 dk video seyretsen basit bir hesapla ilk telefon %2 pil harcar, diğeri %3.98. 200dk video seyretsen ilki %10 pil harcarken diğeri %19.9 harcar. Kısa süreli testlerde pil harcaması aynı gibi gözüken telefonlar testler uzadığı zaman çok farklı sonuçlar çıkarabilir.

      Örnek olarak pil testi tablosunda Asus Zenfone 3le, Huawei P Smart'a bakabilirsiniz. İki telefonun da 3000mAh pili var, ikisi de 20dk video sonrası %1 pil harcamış. Ama PCMark'ta toplam ekran süresi birinin 11 saate yakınken biri 7 saatin biraz üzerinde kalmış. Kısaca pili az tüketen video/oyun süreleri kıyaslama yaparken kullanılmamalı. En doğru sonucu toplam ekran süresi verecektir.


CevaplaAlıntı
serdengecti
Yeni Üye
Katılım: 2 ay önce
Mesaj: 1
 

    Ersin abi emeğine sağlık, pil testi serisini devam ettirdiğin için ayrıca teşekkürler.

Realme'nin bu fiyata 65W özelliğini vermesi çok kıymetli. Gün içinde şarj konusunu farklı bir boyuta taşıyor. 15 dk'da %50 ye yakın şarj etme avantajı birçok yerde işimize yarar. Yolculukta dinlenme tesisinde, evden çıkmaya yakın telefonun şarjının olmadığı akla geldiğinde, kafede  restoranda yemek yerken vb. günü çıkaracak kadar şarj edilebilir. Ayrıca bu çoğu zaman taşınabilir bataryaya ihtiyaç kalmayacak demek oluyor.

En yakın zamanda sipariş vereceğim.


CevaplaAlıntı
Paylaş:
Adventure İstanbul

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval