Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

Haber

Eski Nokia çalışanlarının tasarladığı “Jolla” piyasaya çıkıyor

Son yıllarda hızlı bir dönüşüm sürecine giren Nokia, Microsoft ile yaptığı işbirliğinin ardından çok geniş bir çalışan kitlesini işten çıkardı. Nokia’dan çıkan mühendisler ve tasarımcılar da tabii ki boş durmadı. Bir grup eski Nokia çalışanı, uzun süredir Sailfish OS adlı işletim sistemiyle MeeGo projesinin geliştirmeye odaklanmıştı. Jolla adıyla tanınan firma, Sailfish işletim sistemi kullanan ilk akıllı telefonu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Jolla’nın ilk akıllı telefonu, 27 Kasım 2013’te Finlandiya’da piyasaya çıkmış olacak.

jolla

reklam

Gelişmeler bunlarla da kalmadı, Jolla akıllı telefonun teknik özellikleri de ortaya çıktı. Jolla akıllı telefonda 1,4GHz 4 çekirdekli Snapdragon 400 işlemci, 4,5 inç boyutlu 960×540 piksel çözünürlüklü ekran,16GB depolama alanı, 1GB RAM, 2100mAh pil, 8MP otomatik odaklamalı arka kamera, 2MP ön kamera ve Android uygulama uyumluluğu bulunacak. Jolla akıllı telefonun ülkemize gelip gelmeyeceğini bilemiyoruz ama, bu proje tutarsa birileri epey para kazanacak. Bakalım Jolla ve Sailfish OS’un akıbeti ne olacak.

Video ön inceleme: Yeni Galaxy Note 10.1

MSI reklamı
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

DualShock 4, PlayStation 5 özel oyunlarında kullanılamayacak!

Yazan:

dualshock 4 ps5

Sony, şu anda da satın alabileceğimiz bazı parçaların dahil olduğu, PlayStation 5 üzerinde çalışabilecek aksesuarları açıkladı. Uzun süredir beklenen ve hakkında çeşitli söylentiler bulunan DualShock 4 desteği ise PS5 oyunları için sürdürülmeyecek. Ancak geriye dönük uyumluluk içeren, PS5 içerisinde oynayacağımız bazı PS4 oyunlarında DualShock 4 kontrolcüsünü kullanabileceğiz. 

DualShock 4’ün neden kullanılamadığı sorusuna Sony; DualSense kablosuz denetleyicisinin de dahil olduğu yeni platform özelliklerini kullanıcıların tam anlamıyla kullanabilmesini istiyoruz” şeklinde bir söylemle açıklık getirdi. Bu demek oluyor ki hali hazırda elimizde bulunan PS4 kontrolcüleri, PlayStation 5 oyunları için kullanılamayacak. Yeni nesil konsola eklenen özellikler sebebiyle istenen deneyimi sunmayacağını düşünülen kontrolcü, kullanıcılara yeni PS5 ile birlikte yeni DualShock kontrolcüsünü de almaya neredeyse mecbur bırakacak.

reklam

İlginizi çekebilir: Mobil yapım Diablo: Immortal için yeni oynanış videosu yayınlandı

playstation 5 üretim arttı
Yayınlanan açıklamada ayrıca, PS4 için özel olarak çıkan kulaklık, direksiyon setleri, arcade ve flight (uçuş) aksesuarlarının, teknolojileri destekleyen PS5 oyunları üzerinde kullanılabileceğini vurgulandı. Ek olarak VR aksesuarları ve PS Move kiti de PlayStation 5 üzerinde kullanılabilecek. 06 Ağustos tarihinde gerçekleşmesi beklenen yeni State of Play etkinliğinin öncesinde, kullanıcılar aksesuarlar konusunda yayılan söylentilerden sonra gerçekleri öğrenmiş oldu.

MSI reklamı
Devamını oku

Oyun

URUZ Er Kişinin Geri Dönüşü, 28 Eylül’de Steam’de yayınlanıyor

Yazan:

Uruz

URUZ Er Kişinin Geri Dönüşü, Türk mitolojisinden yola çıkarak hazırlanan PixelArt tarzında bir oyun olarak Berzah Games tarafından Steam‘de yayınlanacak.


İlginizi çekebilir: Steam ödemelerinde ülke kartı zorunluluğu geldi!

reklam

Dede Korkut Hikayeleri‘nin Salur Kazanın Tutsak Olup Oğlu Uruz’un Çıkarması bölümünde karşımıza çıkan Uruz karakterinin öyküsü, platform oyunu olarak Steam‘de oyun severlerin karşısına çıkacak. Yapımcılar, Uruz karakterinden hareketle Türk mitolojisini oyun haline getirdiklerini ifade ediyor.

URUZ Er Kişinin Geri Dönüşü, Steam sayfasında kısaca şu ifadelerle anlatılıyor:

“Uruz, Orta Asya’nın mistik dünyasında yol alan bir figürün başından geçen maceraları deneyimlediğimiz pixel platform tarzında bir oyundur. “Uruz: Er Kişi’nin Dönüşü”; Oğuz Türklerinin bilinen en eski epik yazılı destanlarından birisi olan ve göçebe Türk halklarının sosyal yaşam tarzı ve inançlarından ipuçlarını keşfedebileceğimiz “Dede Korkut Hikayeleri”nden esinlenerek yapılmıştır. Kitaptaki “Kazan Bey’in oğlu Uruz’un tutsak ediliş hikayesi” destanı oyunun temel çıkış noktasıdır. Hatun’un ve Kazan Bey’in adamlarının Uruz’u kurtarması için Kazan Bey’e nasıl yardım ettikleri anlatılmaktadır. Oyunumuz ise bu destanın bittiği yerden başlamaktadır. Destanın sonunda Oğuzlara tutsak düşmüş olan Kara Tekfur kalesi yağmalandıktan ve tarumar edildikten sonra serbest bırakılmıştır.”

PixelArt tarzında olacağından ötürü URUZ‘un, bugünkü yüksek grafiklere sahip oyunlardan farklı olacağını belirtelim. Daha önce Mart, Nisan ve Mayıs aylarında oyunu piyasaya sürmek istediklerini belirten yapımcılar, nihai olarak 28 Eylül‘de oyunu Steam‘de yayınlayacaklarını açıkladı.

MSI reklamı
Devamını oku

Haber

Zoom, Çin’de doğrudan hizmet satışlarını durdurdu

Yazan:

Zoom

Zoom, Çin‘deki kullanıcılarına video konferans hizmetini artık doğrudan sunmayacağını bildiren e-posta göndermeye başladı.


İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy S20 FE tasarımı sızdırıldı

reklam

Zoom Çin’de doğrudan satış yapmayacak

Popüler video konferans platformu Zoom‘un bugünden itibaren Çin‘de doğrudan hizmet satışlarını askıya aldığı ortaya çıktı. Şirket, 23 Ağustos‘tan itibaren Çin’de artık sadece iş ortakları aracılığıyla video konferans hizmeti verecek.

Karar, Zoom’un Çin web sitesinde şu ifadelerle duyuruldu: “Değerli müşterilerimiz, hizmetlerimizi seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Çin’de sadece ortaklarımız aracılığıyla hizmet satacağımızı bildirmek istiyoruz. Çevrimiçi video konferans hizmetine ihtiyacınız olduğunda, ortaklarımıza ulaşabilirsiniz.”

Zoom

Buna göre Zoom; 23 Ağustos 2020‘den itibaren Çin‘deki kullanıcılarına, anlaşmalı olduğu Bizconf Communications, Suirui Zhumu Video Conference ve Systec Umeet isimli iş ortakları aracılığıyla hizmet vereceğini bildirdi. Bu şirketler, video konferans hizmetlerinde Zoom‘un teknolojilerini kullanıyor.

Aynı zamanda Çin’deki kullanıcıların katılımcı olarak hala Zoom konferanslarına katılabileceği belirtildi. Yaptığı değişiklikler hakkında müşterilerine bilgilendirme mailleri de göndermeye başlayan Zoom, bu sayede Çin’deki kullanıcılara daha iyi yerel hizmet sağlayacaklarını ifade ediyor.

Zoom, COVID-19 döneminde adeta patlama yapan uygulamalardan biri olmasına karşın, geçtiğimiz aylarda görüntülü görüşme işlemini “yanlışlıkla” Çin sunucuları üzerinden yaptırdığı gerekçesiyle çok sert eleştirilerin odağındaydı. Hatta birçok ülke ve dev şirket, gerek eğitimde gerek şirket içerisinde Zoom‘un kullanılmasını yasaklamıştı. Şimdi şirket, bu hamleyle kendisini global pazar ile Çin pazarında ayırarak temize çıkmayı planlıyor.

MSI reklamı
Devamını oku
Xiaomi Mi 10 banner