Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Haber

Eski Nokia çalışanlarının tasarladığı “Jolla” piyasaya çıkıyor

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Son yıllarda hızlı bir dönüşüm sürecine giren Nokia, Microsoft ile yaptığı işbirliğinin ardından çok geniş bir çalışan kitlesini işten çıkardı. Nokia’dan çıkan mühendisler ve tasarımcılar da tabii ki boş durmadı. Bir grup eski Nokia çalışanı, uzun süredir Sailfish OS adlı işletim sistemiyle MeeGo projesinin geliştirmeye odaklanmıştı. Jolla adıyla tanınan firma, Sailfish işletim sistemi kullanan ilk akıllı telefonu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Jolla’nın ilk akıllı telefonu, 27 Kasım 2013’te Finlandiya’da piyasaya çıkmış olacak.

jolla

reklam
MSI reklamı

Gelişmeler bunlarla da kalmadı, Jolla akıllı telefonun teknik özellikleri de ortaya çıktı. Jolla akıllı telefonda 1,4GHz 4 çekirdekli Snapdragon 400 işlemci, 4,5 inç boyutlu 960×540 piksel çözünürlüklü ekran,16GB depolama alanı, 1GB RAM, 2100mAh pil, 8MP otomatik odaklamalı arka kamera, 2MP ön kamera ve Android uygulama uyumluluğu bulunacak. Jolla akıllı telefonun ülkemize gelip gelmeyeceğini bilemiyoruz ama, bu proje tutarsa birileri epey para kazanacak. Bakalım Jolla ve Sailfish OS’un akıbeti ne olacak.

Video ön inceleme: Yeni Galaxy Note 10.1

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Sony, Android 11 güncellemesini vereceği Xperia telefonları açıkladı

Sony Xperia 5 ön inceleme - Yeni Compact bu mu? | #IFA2019
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Japonya kökenli teknoloji şirketi Sony, Google’ın en yeni işletim sistemi olan Android 11 ile alakalı önümüzdeki yol haritasını açıkladı. Sony’nin blog sayfasında paylaştığı bilgilere göre, Android 11′in tüm Xperia model telefonlara dağıtılması beklenmiyor.


İlginizi çekebilir: Sony’den müjde: PS5 oyunları bölge bağımsız her ülkede çalışacak

reklam
MSI reklamı

Dünyadaki akıllı telefonların önemli çoğunluğunu ayakta tutan işletim sistemi Android, bu senenin eylül ayında yepyeni sürümüyle ve özellikleriyle karşımıza çıktı. Google’ın evvela kendi üretimi olan Pixel telefonlara dağıttığı Android 11 işletim sistemine ilk kavuşan üçüncü taraf Android telefonlarsa hatırlarsanız Vivo V20 ve OnePlus 8T olmuştu.

Resmi çıkışını gerçekleştirmesinden bu yana tüm Android üreticileri tarafından benimsenmeye devam edilen Android 11’le alakalı bir haber de Sony’den geldi. Japonyalı akıllı telefon devi Sony, resmi blog sayfasında yaptığı duyuruda Android 11 güncellemesini vereceği Xperia telefonların listesini açıkladı.

Android 11 güncellemesini alacak Sony Xperia akıllı telefonlar

 • Xperia 1 II: Aralık 2020’den itibaren
 • Xperia 5 II: 2021 Ocak ayının sonundan itibaren
 • Xperia 10 II: 2021 Ocak ayının sonundan itibaren
 • Xperia 1: Şubat 2021’den itibaren
 • Xperia 5: Şubat 2021’den itibaren

Sony, yaptığı duyuruda kesin bir tarih ise paylaşmadı. Ayrıca, burada açıklanan cihazlara ek olarak Xperia 10 veya Xperia 10 Plus gibi diğer modellerle alakalı da henüz bir bilgi maalesef bulunmuyor. Anlaşılan Sony, önümüzdeki günlerde başlayacağı Android 11 dağıtım sürecinde ilk etapta bu beş cihaza odaklanmış durumda.

Xperia 1 Mark III, daha iyi ön kamera ve ekranla gelecek!

Android 11 güncellemesiyle Xperia akıllı telefonlara ne yenilikler gelecek?

Sony, güncelleme takvimiyle ilgili paylaştığı yazıda aynı zamanda Android 11’le beraber Xperia kullanıcılarını ne gibi yeniliklerin beklediğini de açıkladı. İşte Android 11 güncellemesiyle Sony kullanıcılarının hayatına girecek yenilikler:

 • Tek bir yerde sohbet yönetimi: Farklı uygulamalarda arkadaşlarınız ve ailenizle yapılan önemli görüşmeler kilit ekranında gösterilebilir.
 • Konuşma balonları: Herhangi bir mesajlaşma uygulamasından (işlevin uygulama tarafından desteklenmesi koşuluyla) yapılan görüşmeler artık ekrana sabitlenebilir, böylece her zaman tüm ekran içeriklerinde görülebilir ve çoklu görev sırasında daha da iyi kullanılabilir.
 • Ekran kaydı: Ekranın video biçiminde kaydedilmesi artık doğrudan Android 11’de desteklenmektedir ve artık ayrı bir uygulama aracılığıyla yapılması gerekmez.
 • Tüm akıllı cihazlar için tek bir uygulama: Evdeki ısıtma, aydınlatma veya güvenlik sistemleri gibi akıllı cihazlar, güç düğmesine uzun bir basışla otomatik olarak açılan entegre bir uygulama aracılığıyla kontrol edilebilir.
 • Ses seçimi: Medya oynatmayı kontrol etmek artık daha kolay. Tek bir düğmeye basarak kulaklık ve hoparlör gibi bağlı ses cihazları arasında hızlıca geçiş yapabilirsiniz.
 • Ses kontrolü: İnternet bağlantısı olmadan bile sezgisel sesli komutlar sayesinde uygulamalara daha hızlı ve daha kolay erişim.
 • Daha fazla güvenlik: Ek güvenlik ve gizlilik güncellemeleri otomatik olarak ve doğrudan Google Play’den Sony Xperia akıllı telefona gönderilir, böylece en son koruma önlemleri her zaman kurulur.
 • Uygulamalar için daha kolay erişim yetkilendirmesi: Hangi uygulamaların gizli verilere erişmesine izin verildiği ve hangileri artık tek seferlik bir yetkilendirme kullanılarak rahatça düzenlenebiliyor. Uzun süredir kullanılmayan uygulamalar için tüm yetkiler otomatik olarak sıfırlanır.
Devamını oku

Konu dışı

Tarihi Fransız Lape Hastanesi’nin Wi-Fi ağı, TP-Link ile yenilendi

TP-Link Fransız Lape hastanesi_1
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Son bir yıl içinde 200’ün üzerinde kurumsal ağ projesine imza atan TP-Link, İstanbul’da hizmet veren Fransız Lape Hastanesi’nin ağ projesini de gerçekleştirdi. Çözüm ortağı Kartech firmasıyla birlikte gerçekleştirilen projede, tarihi taş binadaki hastanenin Wi-Fi ağı yenilendi ve güçlendirildi.


İlginizi çekebilir: Wi-Fi 6’lı Mesh çözümü! TP-Link Deco X60

reklam
MSI reklamı

TP-Link, ağ çözümleriyle sektöre öncü olma hedefinde

Kalın taş kütleler ve ahşap kaplamalar, Wi-Fi sinyallerini engelleyen unsurların başında yer alıyor. Bu nedenle tarihi, taş bir binada hizmet veren Fransız Lape Hastanesi’nin ağ projesinde her odada, hastanenin her yerinde Wi-Fi sinyallerinin iletilebilmesi için TP-Link’in EAP225 model erişim noktaları (access point) kullanıldı. Hastanenin farklı yerlerine yerleştirilen EAP erişim noktalarıyla sinyal iletim sorunu ortadan kaldırıldı.

Lape hastanesi_5

1858 yılından bu yana hizmet veren ve 29 bin 500 metrekare kapalı alana sahip olan hastanede artık her noktadan Wi-Fi ağına güçlü ve güvenli olarak erişilebiliyor. Erişim noktalarının yönetimi için de OC200 kontrol cihazı tercih edildi. Bu kontrol cihazı ve Omada kontrol yazılımı ile tüm erişim noktaları tek bir cihazdan kolaylıkla yönetilebiliyor. EAP erişim noktaları, tarihi yapı ve hastanenin dekoru ile de uyum sağladığından görsel olarak da sorun oluşturmuyor; ve tarihi dokuyu yaşatmaya devam ediyor.

EAP225 EAP

EAP225, güçlü bir ağ güvenliğine sahip

Fransız Lape Hastanesi’nde EAP225 erişim noktaları ile oluşturulan güçlü Wi-Fi ağı, aynı zamanda ciddi güvenlik özelliklerine de sahip. Kullanıcı kurumlara özelleştirme olanağı sunan Omada kontrol yazılımı sayesinde hastanede misafir ağı ile yönetim ağı kolayca ayrıldı. Böylece hastalar ya da ziyaretçiler, hastane çalışanları ile aynı Wi-Fi ağına erişmiyorlar. Ayrıca yine bu yazılım, misafir ağının karşılama sayfasında kurumlara farklı mesajlar verme olanağı sunuyor. Ayrıca SMS, Facebook vb ile çoklu kimlik doğrulama istenerek ağ güvenliği de artırılıyor.

Lape hastanesi_6

EAP225 erişim noktaları, aynı zamanda donanım olarak da güçlü ürünler. EAP225, çift bant desteğine sahip ve toplamda 1317 Mbps kablosuz hızlara erişebiliyor. Bu sayede hastanenin her yerinde güçlü bir Wi-Fi erişimi oluşturuldu. PoE (Power over Ethernet) desteği olan cihazların kurulumu için ayrıca elektrik kablosu döşenmesi ise gerekmedi. Bu da, maliyeti düşürmesinin yanı sıra tarihi bir yapının korunması ve görüntüsü açısından da önemli bir özellik.

TP-Link, kurumsal ağ çözümleriyle hem özel sektörde hem de kamuda pek çok ağ projesine imza attı ve referanslarına yeni işletmeleri eklemeye de devam ediyor. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Samsung Galaxy Fold 3 bir önceki nesil ile aynı fiyata sahip olabilir!

Samsung Galaxy Fold 3, ekran altı kamerayla gelebilir!
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Samsung Galaxy Fold 3 ile alakalı yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Firmanın katlanabilir cihazı bir önceki nesil ile aynı fiyata sahip olabilir.


İlginizi çekebilir; MacBook Pro’daki Touch Bar’a Force Touch desteği gelecek!

reklam
MSI reklamı

Samsung Galaxy Fold 3 2000 dolar olabilir!

Katlanabilir akıllı telefonlar ve tabletler artık teknoloji dünyasında alışıla gelmiş bir hal almaya başladı. Samsung Motorola ve Huawei gibi teknoloji devlerinin sıklıkla geliştirdiği cihazlar şimdilik fiyatlarıyla can yakıyor. Rekabette önemli bir yere sahip olan Samsung, yeni cihazı Galaxy Fold 3 modelini geliştirirken, ortaya atılan iddialar hayranları pek sevindirecek cinsten değil. Yaptığı sızıntılar ile adından sıkça söz ettiren Mauri QHD, Samsung‘un geliştirdiği yeni katlanabilir cihazın fiyatını Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile takipçilerine duyurdu. Ortaya atılan iddiaya göre Galaxy Fold 3, serinin bir önceki modeli ile aynı fiyata sahip olacak.

Samsung Galaxy Fold 3, ekran altı kamerayla gelebilir!

2000 dolarlık fiyat etiketinin beklendiği katlanabilir cihaz, fiyat indirimi konusunda bir hayranlarını bir müddet daha bekletecek gibi gözüküyor. Katlanabilir ekran panellerinin üretim maliyetlerinin hala yüksek seviyede olması bunun arkasındaki en büyük neden olarak gösteriliyor. Öte yandan Samsung‘un da cihazın kullanıcı kitlesini belirlemeye çalışması da bir diğer önemli etmen olarak gözükmekte. Yapı itibariyle herkesin ihtiyaç duyduğu bir seri olmayan Galaxy Fold serisi, daha ne kadar bu fiyat bandında kalacak merak konusu. Rekabetçi olma derdi bulunmayan katlanabilir cihaz ile alakalı önümüzdeki günlerde yeni bilgilerin ortaya çıkması bekleniyor.

Devamını oku
MSI reklamı

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler

RSS Error: WP HTTP Error: Geçerli bir adres sağlanmadı.