Sosyal medya

İnceleme

Control incelemesi | Bu sefer güzel olmuş Remedy!

Control incelemesi | Remedy bu sefer yapmış!

Remedy tarafından hazırlanan son yapım Control’ü biraz gecikmeli de olsa inceledik. Uzay-zaman bükülmesi ve paranormal olayların gırla yer aldığı Control detayları bu yazımızda!


İlginizi çekebilir; TUF Gaming K7 oyuncu klavyesi | Mekanik değil, optik mekanik!

reklam

Remedy dediğimizde birçok kişinin aklına gelebilecek en güzel oyunlardan biri şüphesiz Max Payne’dir. Ardından gelen Alan Wake ile birçok kitleyi etkilemeyi başaran firma, Quantum Brake ile yine efsane oyunlarına devam etmek isterken biraz beklentinin altında kalarak Control’ü de karşımıza çıkardı.

Tam bir Remedy yapımı olan Control, Quantum Brake ile oyuncuları üzmesinin ardından bizce gönüllerini almayı başarıyor. Şimdi ise gelelim oyunun detaylarına.

Oyunda temel olarak bir kurum, bir bina ve bir de ana karakterimizin yer aldığını söylemek yeterli olacaktır. Jesse Faden adlı kadın ana karakterimiz, doğa üstü olayları ve nesneleri araştırmak adına kurulan Federal Kontrol Bürosu, yani Federal Bureau of Control (FBC) binasına gelmesiyle başlayan olay örgüsünde bilmemiz gereken iki konudan biri Jesse’nin kardeşini araması.

Control İncelemesi

Jesse ve kardeşi daha küçük yaşlarda iken doğa üstü olaylar yaşayan bu kardeşlerden Jesse kaçmayı başarınca FBC kardeşini incelemek adına yakalar. Yıllar sonra bu binaya FBC Müdürü olarak geri dönen Faden ise kardeşini de bu binada bulup, kurtarmak amacındadır.

Oldest House adlı FBC’nin New York’ta bulunan merkezi ise gerçek manada düz bir bina olsa da her köşesinde paranormal ve farklılaşmanın yaşandığı garip bir yapı olarak karşımızda. Binada gezinirken alternatif boyutlara da geçerek oyunun karmaşıklığının arttırılması istenmiş. Yani oyun sadece bu binada geçiyor olsa da binanın değişimi ile her aynı yerden geçtiğinizde farklı detaylar görmeniz mümkün.

RPG elementleri ile TPS görünümünde olan Control’de hem silahınızı hem de Jesse’yi geliştirmeniz mümkün. Zamanı bükme, duvarı karşı tarafa atma ve doğaüstü güçler sergileme gibi detayları olan yapımda silahınız ile de birçok geliştirmeler yaparak oldukça güçlü hale gelebiliyorsunuz. Ancak oyunun kötü yanlarından biri ise geliştirmeleri üst seviyeye çıkardığınız zaman silaha ihtiyaç duymamak. Hatta sadece bu güç barınızın dolması gerektiği sırada kullanılacak bir araca dönüştüğünü de gördük.

Genel olarak tek binada geçeceği için haritayı ezberlemenizin de kolay olacağını sanabilirsiniz. Fakat oyunda bu konuda bir sorun var. Bina o kadar karışık ki, her katı her odayı hatta odacıkları bulup akılda tutmak gerçekten zorlaşıyor. Bu nedenle bazen boş boş birçok noktayı tekrar tekrar geçmeniz, “Neredeydi bu yer?” diye düşünmeniz mümkün. Bu da oyundan alacağınız zevke biraz ket vuruyor.

Oynanış olarak çok zevk aldığım oyun, harita problemi ve belli bir süreden sonra oldukça kolaylaşması neticesinde zevk verse de oyunun bitişine doğru biraz sıkılmalar baş gösteriyor. Keşke oyunda bir zorluk seçimi olsa ve güç ile oyunun ilerleme dengesini düzgün ayarlasalarmış dedirtiyor. Fakat genel olarak baktığımızda ise Quantum Break’ten sonra çok iyi, eğlenceli ve zaman geçirmekten keyif alacağınız bir oyun ortaya çıktığını söylemek gerek.

Biz PS4’te oynadığımız için yorum yapamıyorum fakat incelemelerde PC tarafında Nvidia RTX serisi ekran kartı ile ışın izlemede de oldukça iyi iş çıkardığı da görülüyor. Bir diğer yandan ben PS4 Pro’da bir sıkıntı görmesem de normal PS4 versiyonunda bazı kare sorunları da yaşandığı söyleniyor. Bu detaylar da aklınızda bulunsun.

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Fiyat performans canavarları! | ROG Strix Radeon RX 5500 XT & 5600 XT

Fiyat performans canavarları! | ROG Strix Radeon RX 5500 XT & 5600 XT

Bu videomuzda fiyat performans oranlarıyla dikkat çeken ROG Strix Radeon RX 5500 XT ve 5600 XT modellerine göz atıyoruz.


İlginizi çekebilir; AMD’nin en iyileri: ROG Strix Radeon RX 5700 XT ve RX 5700

reklam

ROG Strix Radeon RX 5500 XT Edition ve ROG Strix Radeon RX 5600 XT OC Edition versiyonları üzerinden yaptığımız değerlendirmemiz bu videoda.

ROG Strix Radeon RX 5600 XT Bios güncellemesi nasıl yapılır?

  1. Buradaki adresten “Sürüm 1” olarak geçen ROG-STRIX-RX5600XT-O6G-GAMING VRAM OC TOOL dosyasını indirin.
  2. İndirilen RAR dosyasından çıkan EXE dosyasını yönetici olarak çalıştırın.
  3. İşlem tamamlandıktan sonra sistemi yeniden başlatın.
Devamını oku

Genel

2021 BMW 3 serisi hibrit modeli ile geliyor!

2021 BMW 3 serisi plug-in hibrit modeli ile geliyor! Plug-in hibrit teknolojisi ile yeni BMW 3 serisi çok daha güçlü ve yakıt konusunda çok daha cimri geliyor!


İlginizi çekebilir: BMW logosu değişti!

reklam

     2021 BMW 3 serisi hibrit modeli ile geliyor!

Elektronikleşme son BMW 3 serisi ile buluştu! Perşembe günü, BMW 2021 model 330e ve 330e xDrive plug-in hibrit modellerini duyurdu. BMW’nin 3 serisinde 2.0’lık turbo motoru bir elektrik motoru ile birlikte bulunmaktaydı. Elektrikli motor, yolcu koltuğunun altında konumlandırılan 12 kilowatt’lı lithium-ion pillerden gücünü almaktadır. Toplamda 288hp (horsepower) ve 310 n/m torka sahip araca, bu piller tek başına 107 hp ve 77 n/m tork sağlıyor ve bütün bu denge sekiz kademeli otomatik şanzıman tarafından dengeleniyor.

2021 BMW 3 serisi hibrit modeli ile geliyor!

Kullanıcılar Sport moduna geçtiği zaman 10 saniye boyunca ekstra 40hp elde edecekler. Bu verilere göre 330e modeli 0-60 mph (96.5km/h) hıza 5.6 saniyede ulaşırken xDrive modeli all-wheel-drive (4-çeker) modundayken bu hıza 5.7 saniyede ulaşıyor. Tüm bu süreçte elektrikli sedan modeli galon başına (1 galon = 3.7 litre) 75 – 67 mil (120 – 107km) arası bir yakıt ekonomisi sağlıyor.

2021 BMW 3 serisi hibrit modeli ile geliyor!

Tamamen sessiz elektrikli motoru sevenler için 330e modeli 22 mil (35km/h) hıza kadar sadece elektrikli motor ile gidebiliyorken, 330e xDrive modeli 20 mil (32km/h) hıza kadar elektrikli motor ile gidebiliyor ve bu süreçte iki model de sadece elektrikli motordan güç alıyor ve yakıt tüketmiyorlar. Bunlar BMW‘nin iddiaları, yani EPA‘nın yapacağı resmi ölçümleri net değerleri verecektir.

Genel olarak BMW, standart arabalarında sevilen ve kabul gören tüm şasi ve süspansiyon sistemlerinden faydalandığından dolayı, yeni plug-in hibrit modellerinin de spor sedanlar gibi kullanılabileceğini vaad etti. Buna; aşağıya çekilen ağırlık merkezinin, dışbükeyi arttırılan ön tekerlerin, daha güçlü bir gövde yapısının ve süspansiyon bağlantılarının fayda sağlayacağını belirtti.

Bir plug-in hibrit 3 serisine sahip olmanın en ekonomik yolu Türkiye vergisi hariç 45,545$‘lık başlangıç fiyatından sonra 995$‘lık bir destinasyon ücretinden geçiyor. Alıcılar; aktif güvenlik donanımı, 18 inç jant, deri yüzey, elektrikli ve ısıtmalı ön koltukları, akıllı anahtarsız giriş, viraj aydınlatma farlarını kapsayan bir dizi standart donanım listesi bulacak.  M sport paketini ve daha fazla konfor özelliklerini de içeren opsiyon paketlerinin son derece zengin olması oldukça muhtemel. xDrive tercihi, aracın opsiyonsuz hali ile yurtdışı fiyatı 47,545$‘a mal oluyor.

BMW, Mayıs ayında ilk otomobilleri bayilere göndermeyi planlıyor, ancak son zamanlarda yaşanan Koronavirüs sebebi ile planda değişiklikler olabilir.

Devamını oku

All-in-one

Beyaz oyuncu kulaklığı arayanlara: ROG Delta White Edition

Asus’un ve dünyanın en popüler oyuncu kulaklıklarının başında gelen ROG Delta şimdi de beyaz versiyonu ile çok daha şık, çok daha güzel haliyle karşımıza çıkıyor.


İlginizi çekebilir; Asus ROG Delta incelemesi | PC, konsol ve telefonda kullanılabilir oyuncu kulaklığı!

reklam

ROG Delta White Edition özellikleri

ROG Delta White Edition özellik bakımından daha önce video incelemesini yaptığımız ROG Delta ile bire bir aynı özellikleri taşırken, tasarımsal olarak beyaz olmasıyla ön plana çıkıyor. Genellikle oyuncu ürünleri siyah renkte olmasına rağmen bembeyaz tasarımıyla dikkat çeken ROG Delta White Edition, D şeklindeki kulak bölümüyle çok rahat bir deneyim sağlıyor.

Hi-Fi sınıfı ESS 9218 Quad DAC ile donatılan ROG Delta, her bir DAC kendi işlem gücünü; düşük frekanstan orta, yüksek ve ultra yüksek frekansa kadar değişen bir duyulabilir frekans aralığı grubu içi kullanıyor. Ardından bu dört sinyal birleştiriliyor ve piyasadaki herhangi bir cihazdan çok daha yüksek düzeydeki etkileyici 127-dB SNR’ye sahip net sesler oluşturuluyor. Ayrıca, sürücülerin 20 Hz – 40 kHz aralığındaki frekans tepkisi ile güçlü baslar ve oyunlar için optimize edilen sesler elde edilebiliyor.

Elbette PS4 ve tip c bağlantısı olmayan bilgisayarlar için cihaz içerisinden USB-C – USB-A dönüştürücüsü de çıktığını belirtelim. PC, Mac, iPad, PS4, Nintendo Switch ve Xbox One ile uyumlu olan cihaz akıllı cihazlar ile rahat kullanılabilir bir yapıda geliyor.

ROG Delta White özellikleri

Diğer teknik detaylardan da bahsetmek gerekirse 50 mm neodimyum sürücüler barındıran ROG Delta White Edition 32 Ohm empedans değerine sahip. Kulaklık için 20 ~ 40000 Hz arası, mikrofon için ise 100 ~ 10000 Hz arasında frekans değerleri ise oldukça iyi.

Son olarak RGB desteği olduğunu da belirtelim. ROG logosu ve çerçevelerinde Aura Sync desteği sunan Delta, üzerindeki kontrol sistemi ile açıp kapama imkanı da sağlıyor. Ancak cihazın özellikle RGB aydınlatması açık olarak çok daha şık durduğunu söylemek istiyorum. Oyuncuların hoşuna gidecek bir diğer detay ise Discord ve Team Speak tarafından sertifika ile kolay bir kullanım da sağlayabilir.

Sonuç olarak ROG Delta White Edition alışılmışın dışında oldukça şık beyaz rengi ile bilinen ve güvenilen oyuncu kulaklığı modelini farklı bir noktaya getirmiş oluyor. Başta FPS olmak üzere her oyunda ve müzik deneyimlerinde RGB desteğiyle beraber kullanımlarınızda tercih ederseniz çok memnun kalacağınızı garanti edebiliriz.

Devamını oku