Sosyal medya

Dosya

Bir solukta donanım upgrade nasıl yapılır?

Ekran Kartı Upgrade

Sıra şimdi bilgisayar performansını doğrudan etkileyen en önemli bileşenlerden biri olan ekran kartlarına geldi. Ekran kartı seçimi yapmak hem çok zor hem de çok basit. Zor diyoruz çünkü çok fazla çeşit ve detay var, kolay diyoruz çünkü üst düzey ekran kartlarının belli başlı özellikleri var. Sözü fazla uzatmadan asıl konumuza değinelim. Hangi ekran kartını satın almalı?

BU SORUNUN cevabı her zaman olduğu gibi kullanım amacınız ve cebinizdeki paraya göre değişir. Eğer sadece internet kullanıcısı iseniz, HD film izliyorsanız veya ofis programları gibi basit programlar kullanıyorsanız, daha önce bahsettiğimiz işlemci upgrade konusundaki yeni nesil işlemciler ihtiyacınızı fazlasıyla görecektir.

Intel’in HD 4000 iGPU’su ile AMD’nin HD 7000 serisi iGPU’ları tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Bu yüzden ekstra bir ekran kartı almanıza gerek yok. Fakat, sağlam bir oyuncu veya ağır 3D uygulamaları çalıştıran bir kullanıcı iseniz giriş ve orta seviye ekran kartlarına hiç bulaşmayın deriz. Çünkü sürekli gelişen oyun dünyası herhangi bir model ekran kartını 1 senede bile eskitebiliyor.

HANGI SEVİYE ekran kartını almak gerektiğini belirledikten sonra sıra geldi bu satın alımı için ayıracağımız bütçeye. Üst seviye ekran kartları 400 TL’den başlayıp 2500 TL’ye kadar çıkmakta. Tabii bu iki fiyat birimi arasında da ince bir sınıf varkı var. Üst seviye ve high-end denilen en üst seviye kartlar. Bu noktada karşınıza çok fazla model ekran kartı çıkıyor. Bu kartları birbirinden ayırmak için kartların sahip olduğu teknik özellikler hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

EKRAN KARTI seçerken dikkat etmeniz gereken teknik özelliklerin başında GPU hızı, veri yolu genişliği, bellek kapasitesi ve bellek hızı geliyor. Ekran kartı fiyatları bu dört özelliğin ortalaması ile meydana geliyor. Örneğin

800 Mhz GPU + 128bit veri yolu + 1GB bellik kapasitesi ve 2.4 GHz bellek hızlı bir kartın 300 TL olduğunu var sayalım. 800 Mhz + 256bit + 1GB + 3.2 Ghz özellikli bir katın fiyatıda 500 TL. Görüldüğü gibi 256bit veri yolu genişliğine sahip olan ekran kartı hem daha hızlı hem de daha pahalı. Bu iki örnekten yola çıkarak şu tip özelliklere sahip ekran kartları ile de karşılaşabilirsiniz:

– 800 Mhz + 128bit + 2GB + 2.4 Ghz: 400 TL

– 650 Mhz + 320bit + 1GB + 2.4 Ghz: 400 TL

– 900 Mhz + 128bit + 1GB + 2.4 Ghz: 400 TL

– 600 Mhz + 256bit + 1GB + 3.2 Ghz: 400 TL

Yukarıdaki 4 örnek ekran kartı modeli farklı özelliklere sahip olsa da aynı fiyat etiketine sahip. Bu ekran kartlarının gösterecekleri performans birbirine çok yakın. Çünkü bir ekran kartının hızı bu 4 birimin birbiriyle olan iletişim hızıyla alakalı. Bu hızın tam ismi ise “Bellek bant genişliği”.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Qualcomm, akıllı telefonlar için dünyanın en büyük parmak izi sensörünü tanıttı

Yazan:

Qualcomm, şu anda Samsung Galaxys S10‘un çarpıcı ekranı altında yer alan ve 3D Sonic sensör adıyla ekran altında gömülü halde bulunan ultrasonik parmak izi tarayıcısını tanıtan ilk şirketti. Aradan geçen bir yılın ardından Amerikalı şirket, 3D Sonic Max adıyla bir parmak izini üç boyutlu olarak doğru bir şekilde taramayı vaat eden yükseltmeyi gerçekleştirdiğini duyurdu.

Qualcomm-3d-sonic-max

Kullanıcıların yalnızca bir parmak izi taramasına izin veren ilk sensörün aksine, 3D Sonic Max aynı anda iki parmak izi taranmasına olanak sağlıyor. Qualcomm’un ekrandan parmak izi okumada son noktası olan 3D Sonic Max, önceki nesle göre 17 kat daha büyük bir tanıma alanı sunuyor. Bu sensör sayesinde ekranın alt kısmı komple tarama alanı oluyor. Ayrıca, aynı anda iki parmak ile kimlik doğrulama, artan hız ve kullanım kolaylığı ile daha fazla güvenlik sağlıyor.

Bu özellikler, 3D Sonic Max’i dünyanın en büyük ekrandan parmak izi okuyan sensörü yapıyor. İki parmaklı kimlik doğrulamasını sağlayan sensör, sahteciliği ve yanlış sonuçları önlemek için 1 :: 50.000 yerine 1 :: 1.000.000 oranında yanılma payı vaat ediyor. Ayrıca, Qualcomm yeni sensörünün öncekinden daha hızlı olduğunu söylemesine rağmen ne kadar hızlı olduğu konusunda ise herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Hangi cep telefonu üreticilerinin Qualcomm’un yeni parmak izi sensörünü telefonlarında kullanacağı henüz bilmiyoruz ancak Samsung müşterilerinden biri olacak gibi görünüyor.

Devamını oku

Genel

Google Play 2019’un en iyileri belli oldu!

Google Play

Google Play, 2019 yılına ait en iyi oyun, uygulama, film ve kitaplarını açıkladı. Peki en iyiler listesinde neler var? Gelin hep birlikte bir göz atalım.


İlginizi çekebilir: Apple, yılın en iyi iOS uygulamaları ve oyunlarını açıkladı!


2019 yılı bizi birbirinden yeni uygulamalar, oyunlar, filmler ve kitaplarla buluşturdu. Geçtiğimiz günlerde Apple‘ın yılın en iyi iOS uygulamalarını ve oyunlarını açıklamasından sonra, benzer bir paylaşım da Google‘dan geldi. En iyilerin buluştuğu listede, Google Play kullanıcılarının oyları ile belirlenen bir dörtlü kategoriye de yer verildi.

Kullanıcıların oylarıyla belirlenen en iyiler listesi

En iyi uygulama: Video Editor – Glitch Video Effects

Glitch Video Effects

Kullanıcıların oyları ile yılın en iyi uygulaması olmayı başaran Video Editor – Glitch Video Effect uygulaması, çarpıcı video efektleri ile çalışmalarınıza kendi deyimleriyle sanatsal dokunuşlar yapabilmenizi sağlamayı vadediyor. TikTok, youtube ve instagram gibi paylaşım ve eğlence uygulamalarının fazlaca rağbet gördüğü bu günlerde, etkileyici video efektleri ile bu uygulamanın listede neden yer aldığını tahmin etmek pek de zor değil.

En iyi oyun: Call of Duty: Mobile

Call-of-Duty-Mobile

2000’li yıllardan itibaren tüm oyunseverlerin gönüllerini fethetmeyi başarmış Call of Duty serisi, 2019 yılı içerisinde mobil versiyonuyla tanıtılmıştı. Kullanıcılardan fazlaca rağbet gören oyun, 2019 yılı en iyi oyun listesinde zirvede olmayı başardı.

En iyi film: Marvel Studios’ Avengers: Endgame

Avengers Endgame

Avengers (Yenilmezler) serisinin geçen nisan ayında gösterime giren son filmi Endgame, 2,798 milyar dolar ile dünya çapında en çok gişe hasılatı yapan film olmayı başarmıştı. Film, Google Play kullanıcılarının oyları ile 2019 yılının en iyisi olmaya da hak kazandı.

En iyi e-kitap: Scary Stories to Tell in the Dark

Alvin Schwartz imzalı korku hikayelerini barındıran kitap, Google Play kullanıcılarının oyları ile 2019 yılının en iyi e-kitabı olmayı başardı. Ayrıca kitaptan uyarlama bir filminin de yapıldığını söylemeden geçmeyelim.

Türkiye’de en iyi ikili

Ülkemizde yapılan oylamalar sonucu yılın en iyi uygulaması Oyna Kazan olurken, yılın en iyi oyun ödülünü ise Call of Duty: Mobile yine kimseye kaptırmadı.

oyna kazan

Kullanıcıların oyları ile belirlenen en iyi dörtlü kategoriden sonra, gelin hep birlikte on kategorideki diğer en iyiler listesine hızlıca bir bakalım.

Google Play 2019 en iyiler listesi

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Nokia, birkaç gün içinde 5G telefonları için planlarını açıklayacak

Yazan:

Nokia, bir haftadan biraz daha uzun bir süre önce, 5 Aralık’ta bir sonraki akıllı telefonunu piyasaya süreceğini açıkladı. Henüz bunun bir amiral gemisi olup olmayacağı hakkında spekülasyonları önlemek için hiçbir ayrıntı verilmemesine rağmen yeni bir sızıntı ortaya çıktı.

Ürün sorumlusu Juho Sarvikas, Qualcomm’un önümüzdeki Salı günü gerçekleşecek olan Qualcomm Snapdragon Teknoloji Zirvesinde sahneye çıkacağını belirten bir tweet attı. Ayrıca Sarvikas’ın belirttiği üzere Nokia’nın 5G telefonları hakkındaki planlarını da açıklayacak.

Nokia 5G planlarını neredeyse tanıtmak üzereyken akıllara bu model Nokia’nın ilk 5G donanımına sahip amiral gemisi olabilir mi sorusu geliyor.

Bu konuda bahse girme şansımız zayıf. Daha önceki söylentiler, Nokia’nın gerçekten de fiyatına göre 5G destekleyen yüksek kaliteli bir akıllı telefonu piyasaya sürmeyi planladığını ancak bunun MWC 2020’de tanıtlması muhtemel. Bu soruların cevabı 3 Aralık’ta düzenlenecek olan Qualcomm etkinlğinde netliğe kavuşabilir.

Devamını oku