Sosyal medya

Genel

Bilişim basını geleneksel BMD iftarında buluştu

Artık geleneksel hale gelen ve Bilişim Medyası Derneği (BMD) tarafından düzenlenen iftar yemeğinin dokuzuncusu 25 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

İftarda bir konuşma yapan Bilişim Medyası Derneği Başkanı Musa Savaş, derneğin 2018’de 20. yaşını kutladığına dikkat çekerek şunları söyledi: “O zamanki ismiyle Bilişim Muhabirleri Derneği, 20 Şubat 1998 yılında kuruldu. 10 kişilik bir kurucu üyemiz ve 7 kişilik de yönetim kadromuz vardı. Derneğin devlet tarafından kuruluşunun kabul tarihi ise 25 Mayıs1998 yani bugün. Tam 20 yıl oldu. 5 yıl öncesine kadar ben yönetimlerde görev almadım. Sadece üye olarak bulundum dernekte. Beş yıl önce yönetime aday olduk ve arkadaşlarla derneğin yönetiminde yer alıyoruz.”

“Bilişim Medyası Derneği olduk”

Yıllar içinde sektörün çok değiştiğine dikkat çeken Savaş, bu değişimle beraber derneğin ismini de değiştirdiklerini belirtti. Savaş özlerine şöyle devam etti: “Sektör çok değişti. Biz tamamen bireylere dayanan bir derneğiz ve kurumsal bir üyemiz yok. Üyelerimizin demografisi de değişti. Üyelerimiz daha önce sadece maaşla çalışan gazeteci iken yarı patron yarı gazeteci haline geldiler. Bir kısmı kısmen kendi işini yapan insanlar haline geldiler. Bu durum dernekte de bir değişimi gerektiriyordu. Ya derneği dönüştürüp değiştirecektik ya da kapatacaktık. Bu bağlamda da yaklaşık 2,5 yıl bunun çalışmalarını sürdürdük. Bu 2,5 yılın sonunda derneğimize üyeliği kolaylaştırdık. Bilişim ve teknoloji ile ilgili içerik üreten herkes derneğimize üyelik için başvurabilir hale geldi. Diğer taraftan da herkesi kapsaması için derneğin adını değiştirdik. Bilişim Muhabirleri Derneği olan ismimizi Bilişim Medyası Derneği olarak değiştirdik. En son yaptığımız olağanüstü genel kurulda da tüm bu değişikleri tamamlayıp yönetimde de bazı düzenlemeler yaparak yolumuza devam edelim istedik.”

reklam
Huawei P40 reklamı

Musa Savaş sözlerine “Bu yıl dokuzuncusunu düzenlediğimiz iftarımızın son beş yıldır destekçisi olan Başarsoft bizi hiç yalnız bırakmadı. Huzurlarınızda kendilerine teşekkür etmek istiyorum” diyerek son verdi.

Bilişim her sektörü etkiliyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ise bilişim sektörünün önemine dikkat çekerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bildiğiniz üzere iletişim teknolojileri her geçen gün bütün sektörleri yakından etkileyen, diğer tüm sektörlerin de adeta omurgası olan bir sektör. Bizim sektörde yapılanlar sadece sektörümüzü değil ulaşımdan sağlığa, tarımdan ekonomiye birçok farklı alanı da en derin şekilde etkiliyor. Kurumumuz ve bakanlığımızla son 15 yıldır iletişimde yapılan bütün hamleleri hep birlikte gözlemliyoruz. Gerek altyapı, gerek hız, gerekse şu an kullandığımız mobil teknolojisi 4.5G’de bütün alanlarda en iyiyi, en doğruyu en hızlı şekilde ülkemize nasıl kazandırırız bunun arayışı içerisindeyiz.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olarak özellikle son 2 senede Ankara’daki yeni binamıza da taşındıktan sonra ‘sektörün kalbi olacağız, sektörün her türlü organizasyonuna canı gönülden hizmet edecek şekilde ev sahipliği yapacağız’ dedik ve bu şekilde devam ediyoruz. Hepinizle çeşitli organizasyonlar sebebiyle ayda bir, olmadı iki ayda bir buluşuyoruz. Bundan dolayı çok memnunuz. Biz regülasyon kurumuyuz. Sektörün önünü açacak düzenlemeleri yapmakla yükümlüyüz. Kısa bir süre önce Başbakanımızın da katıldığı bir törenle ortak altyapının kullanımı konusunda çok ciddi bir adım atıldı. İnşallah sabit internet altyapıları için atılan bu adımın mobilde de devam etmesi ve ‘altyapıda her şey benden geçer’ mantığından çıkılarak ‘hizmette rekabet olacak’ şekilde güncellenmesi hepimizin amacı. Bildiğiniz gibi ülkemizin 2023 vizyonu da şekillenmiş durumda. Bu vizyona hepinizin desteği ile ulaşacağız.

Bilişim Medyası Derneği’nin 20. yılını tebrik ediyorum. Nice 20 yıllara diyorum. İnşallah otuzuncu ve kırkıncı yılları değerli arkadaşlarla birlikte yaşayacağız. BTK; internet, kişisel verilerin korunması, posta ve telekomünikasyon sektöründe teknik olarak merkezi konumda. Sosyal medyada da gerekli desteklerimizi veriyoruz. İnşallah, dışarıdan kuşatma dediğimiz dış etkenlere karşı biz tüm tedbirlerimizi alıyoruz. Sizlerden de bu konuda destek istiyoruz. Hep birlikte bir olalım, beraber olalım, beraber olup çalıştığımız ölçüde başarılı olacağız diyerek sizleri saygıyla selamlıyorum.”

“Hepimizin amacı sektörü büyütmek”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey ise herkesin amacının sektörü büyütmek olduğunu belirtti. Zerey sözlerine şöyle devam etti: “Ben daha önce 20 yıl uluslararası bir firmada çalıştım, sonra 10 sene BTK’da çalıştım. Şimdi de 2 yıldır bakanlıktayım. Dolayısıyla bu işleri yaparken hepimizin amacı Telekom ve Bilişim sektörünü geliştirmek, büyütmek, istihdamı artırmak, yeni teknolojileri kullanmak ve yeni teknolojilere geçerken mümkün mertebe yerli ve milli yazılımları kullanmak. Yani dışarı bağımlılığımızı azaltmak. Data ve SMS trafiğinin yurt içinde kalmasını sağlamak. Uluslararası veri merkezlerinin Türkiye’ye gelmelerini teşvik etmek, gerekli altyapıları sağlamak ve hizmet kalitesini yükseltmek. Abonelere daha iyi şartlarda hizmet almasını sağlamak gibi amaçlarımız var. Şanslı bir ortamda çalışıyoruz. Çok üst seviyede bilgili, tecrübeli ve eğitilmiş bir sektörümüz var.

Burada bilişim basını çok önemli. Ben her zaman bilişim basınının toplantılarına katılmaya gayret ettim. Geçen sene pikniğinize biraz serin bir hava olduğu için katılamadım. Bu sene biraz sıcak bir havada yaparsanız katılma sözü veriyorum.”

“Bilişim medyasına destek olmaya devam edeceğiz”

Başarsoft Genel Müdürü Tuncay Küçükpehlivan yaptığı konuşmada şunları söyledi: Başarsoft olarak Türkiye’de haritaya ihtiyacı olan ve haritaya dokunan herkes ile temas halindeyiz. Türkiye’de geliştirdiğimiz uygulamaları birkaç yıldır yurtdışında da pazarlıyoruz. Son birkaç aydır Nijerya, Burkino Faso ve Tunus’ta enerji ve elektrik sektöründe uygulamalarımızın kullanılması için çalışıyoruz. Bu çalışmalarda bize referans soruluyor. Biz de göğsümüzü gere gere Türkiye’deki projelerimizi gösteriyoruz. Bu projelerin hayata geçirilmesi için kendi ülkemizde de güçlü olmamız gerekiyor. Biz nasıl sektöre sahip çıkıyorsak sektörün de bize sahip çıkması gerekiyor. Sektöre desteğimiz doğrultusunda Bilişim Medyasına destek olmaya devam edeceğiz.”

Konuşmalar sonrasında BMD Başkanı Musa Savaş, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey ve Başarsoft Genel Müdürü Tuncay Küçükpehlivan’a destekleri için 20. yıl anısına birer plaket verdi. İftara kamu temsilcilerinin yanı sıra gerek bilişim gerekse de medya tarafında yer alan birçok STK da temsilcileriyle katıldı.

Uzun süredir teknoloji basınında yer alan Kerem, başta mobil teknolojiler olmak üzere donanım ve kripto paralar ile de ilgileniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Sony, PlayStation 5 tanıtımını erteledi!

Yazan:

Sony PlayStation 5

Sony, PlayStation 5 oyun konsolunu merakla bekleyen hayranlarını üzdü. Firma yaptığı paylaşım ile tanıtımın ileri bir tarihe atıldığını duyurdu.


İlginizi çekebilir; PlayStation 5 oyun konsoluna ait tüm özellikler açıklandı!


ABD’de yaşanan olaylar PlayStation tanıtımını etkiledi!

Oyun dünyasının en hareketli dönemlerini yaşadığı şu günlerde, gözler yeni çıkacak oyun konsollarında idi. Bu piyasanın en önemli iki oyuncusundan Microsoft geçtiğimiz ay yeni konsolunu tanıtır iken, herkes merakla PlayStation tarafından gelecek gelişmeleri takip ediyordu. Daha önce konsolun özelliklerini açıklayan firma, 4 Haziran 2020 tarihinde de tanıtım yapmayı planlıyordu. Ancak görünüşe göre planlarda değişiklik oldu. PlayStation Instagram hesabından yaptığı paylaşım ile etkinliğin ertelendiğini duyurdu. Kutlama yapmak için doğru zaman olmadığını belirten firma, daha önemli seslerin duyulmasının gerektiğini belirterek, şu an için ön planda olmamalarının daha doğru olacağını duyurdu.

reklam
Huawei P40 reklamı

Bu paylaşım tahmin edildiği üzere ABD‘de yaşanan ırkçılık karşıtı protestolar için yapıldı. Sony, daha önemli konuların gündemi meşgul etmesi gerektiğini düşünerek tanıtım etkinliğini erteleme kararı aldı. Tam olarak hangi tarihlerde yapılacağı aktarılmayan etkinlik için firma, beklemekte kalın dedi. Gün geçtikçe etkisi artan protestolar karşısında firmalar da belli oranlarda aksiyon almaya başladı. Sony de tıpkı Google ve Electronic Arts gibi etkinlik erteleme yoluna başvurdu. Bakalım ilerleyen günlerde etkinlik erteleme yoluna giden başka firma olacak mı bekleyip göreceğiz. Ancak görünen o ki protestolar kolay kolay yakın bir tarihte sonuçlanmayacak ve olası birkaç etkinlik bu durum karşısında ertelenecek gibi gözüküyor.

Devamını oku

Diğer

MediaMarkt’tan ‘Teknolojiyle Yenilen’ kampanyası

Yazan:

Bugün itibarıyla fiziksel mağazalarını tekrar bir dizi önlemle açan MediaMarkt, ‘Teknolojiyle Yenilen’ kampanyasını başlattı. 1 – 8 Haziran tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, beyaz eşyadan akıllı telefona, küçük ev aletlerinden kişisel bakım ürünleri ve süpürgelere tüm kategorilerde indirimler var. İndirimler hem mağazalarda hem de mediamarkt.com.tr’de geçerli.

Kampanyada öne çıkan ürünler hangileri?

Kampanya kapsamında indirime giren tüm ürünleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

iPhone 7 – 32GB

reklam
Huawei P40 reklamı

Apple’ın 32 GB depolama alanı sunan iPhone 7 akıllı telefonu, kampanya kapsamında 3499 TL yerine 3349 TL‘lik satış fiyatıyla listeleniyor.

PHILIPS BRE245/05

Philips’in kompakt epilasyon cihazı, MediaMarkt Teknolojiyle Yenilen kampanyasıyla 259 TL yerine 179 TL‘ye satılacak.

Oppo A5 2020

Oppo’nun uygun fiyatıyla en çok tercih edilen akıllı telefonlarından A5 2020 modeli, kampanya kapsamında 1949 TL‘ye satılıyor.

MediaMarkt mağazaları hangi saatler arasında çalışıyor?

Mağaza çalışma saatleri 12.00-20.00’dır. Sadece Ankara Kızılay mağazası 11.00-19.00 arası hizmet vermektedir. Kargo beklemek istemeyen müşteriler, internetten sipariş verip mağazadan teslimat seçeneğiyle sıra beklemeden ürünü mağazadan alıp aynı gün kullanmaya başlayabilirler.

Not: Bu içerik MediaMarkt desteğiyle hazırlanmıştır

Devamını oku

Diğer

Google, ırkçılığa karşı mücadele edenleri destekliyor!

Yazan:

Google

Google, birkaç gündür büyük olaylara gebe olan ırkçılık karşıtı gösterileri destekleme kararı aldı. Firma ırk eşitliğini savunduklarını bildiren bir mesaj yayınladı.


İlginizi çekebilir; Zoom ücretli kullanıcıları için uçtan uca şifreleme getiriyor!


Google ırkçılığa karşı net tavır sergileme kararı aldı!

ABD’de George Floyd‘un ölmesi ile gündeme gelen ve büyük protestolara sebep olan ırk eşitliği konusu, firmalar tarafından da ele alınmaya başlandı. Google da bu konuda aksiyon alarak ırkçılığa karşı takındığı tavrı gösterdi. Firma, Google arama motorunu kullanan kişiler için ekrana bir adet mesaj ekledi. Mesajda, ırkçılığa karşı her zaman eşitliği savunduklarını yineleyen firma, bu konuda mücadele eden herkesin yanında olduklarını yineledi. Mesaj herhangi bir link içermez iken, siyah kurdele ve yazılı metin içeren bir “Doodle” olarak görüntülendi.

reklam
Huawei P40 reklamı

Tüm bu olanların yanı sıra, YouTube da ırkçılığa ve sosyal adaletsizliğe karşı mücadeleye destek verme kararı aldı. Google‘ın alt firmalarından olduğu için bu tarz bir hamlenin şaşırtıcı olmadığı görülmekte. Ayrıca firma ırkçılığa, şiddete ve sosyal adaletsizliğe karşı tam 1 milyon dolar bağışta bulunacaklarını belirtti ve Twitter profil resimlerini kararttı. Olayları yakından takip edip ciddi aksiyonlar alan Google, Android 11 için düzenlenecek etkinliğinin de ertelendiğini duyurdu. Kutlama yapmak için uygun zaman olmadığını belirten firma, etkinlik için yeni bir gün vermedi. Bakalım Google gibi başka firmalardan da destek gelecek mi bekleyip göreceğiz.

Devamını oku