Sosyal medya

Haber

Avrupa, genişbant İnternet’te Türkiye’ye fark atabilir

AB Halkı Uydu İnternet ile Temel Genişbant Hedefine Ulaştı

Avrupa Komisyonu tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamayla, AB’nin 2013 yılı için belirlenen “%100 temel genişbant kapsama hedefi”ne ulaşıldığı belirtildi.

Bildiriye göre sıradaki hedefin Yeni Nesil Şebeke (NGN) sistemlerine geçilerek 2020 yılında her hanenin en az 30 Mbps internet, %50’sinin ise 100 Mbps veya üstü genişbant internet kullanması olduğu bildirildi. Avrupa, genişbant İnternet’te Türkiye ile arayı bir hayli açabilir…

Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan ve TELKODER tarafından dikkat çekilen bildiride, 2012 yılı sonunda AB hane halkının %99,4’ünün temel sabit veya mobil genişbant erişimine sahip olduğu, 2013 Ekim ayı itibari ile AB’deki her hane halkının temel genişbant bağlantısına eriştiği belirtiliyor. AB hane halkının temel genişbant hedefine ulaşmasındaki en önemli etken olarak, uydu genişbant hizmetleri işaret ediliyor. Zira, 28 AB ülkesinde de hali hazırda uydu genişbant internet hizmeti sağlanıyor…

Temel genişbant hedefine ulaşırken en büyük problem olan kırsal alanlara sabit veya mobil genişbant götürülmesi bir hayli maliyetli olacağından, bu konudaki en etkin çözüm olarak uydu genişbant hizmeti gösteriliyor. Avrupa Komisyonu’nun Sayısal Gündemden sorumlu üyesi Neelie Kroes konuyla ilgili olarak, “AB ülkeleri teknoloji tarafsızlığı benimsemektedir, ancak kırsal kesimlerde uydu, genişbant bağlantısı için iyi bir seçenektir ve öyle olmaya devam edecektir.” dedi.

Uydu genişbant için AB’de 148 tane hizmet sağlayan uydu bulunuyor. Bu uydular için temel hizmet paketleri aylık 10 euro. Ayrıca 10 Mbps paketler ise 25 euro’dan başlayan bedellerle satışa sunuluyor.

Konuyla ilgili olarak Kroes; “Mevcut durumda temel genişbant hedefine ulaşılmıştır. Artık yeni yüksek hızlı şebekelere yatırım konusuna odaklanmak gerekiyor. 30 Mbps ve 50 Mbps gibi hızlara makul fiyatlarla ve güvenilir kalitede erişimin sağlanması Avrupa’nın ekonomik gelişimi ve yeni nesil ürün ve hizmetlerin ortaya çıkabilmesi için gerekli”.

%100 kapsama nasıl sağlanmıştır?
Sabit (ADSL, VDSL, Kablo, fiber, bakır) %96,1
Mobil (2G, 3G, 4G) %99,4
Uydu %100

TELKODER-Yon.Kr.-Bsk.-Yusuf-Ata-Ariak_B

Türkiye ile AB ülkelerinin arasındaki genişbant farkını değerlendiren TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, “Türkiye’de 2013 Haziran sonu itibariyle sabit genişbant İnternet abonesi sayısı 8 milyonu, mobil internet abonesi sayısı 12 milyonu geçti, ancak özellikle kırsal kesimlerde İnternet kullanımı halen beklentilerin çok altında. AB bu problemi uydu internet ile çözdü. Bu yöntemin hem maliyeti artık düşük hem de dilediğiniz noktaya ulaşmanız söz konusu. Türkiye’de İnternet kullanımı arttığında, tüm sektörlerde de önemli bir canlanma söz konusu olacak. Bu da ülke ekonomisine belirgin bir artı değer olarak yansıyacak. Kırsal kesimleri görmezden gelmeden, uydu genişbant hizmeti vermemiz gerekiyor. Tabii bunu yaparken Avrupa’daki gibi uygun fiyatlarla kullanıcılara sunmalıyız. Aksi halde kullanıcılara ulaşamayacakları bir hizmeti sunmanın milyon dolarlık otomobil üretip sergilemekten farkı kalmaz. Bu noktada asıl olan kullanıcıların o hizmete ulaşabilmesi ve satın alabilmesidir. Bu kadarla da kalmayıp, kırsal kesimi de oyuna dahil ettikten sonra Avrupa’nın koyduğu 2020 hedeflerinin paralelinde planlar yapıp, fiber şebeke kurmak için belediyelerin ve diğer kamu kurumlarının çıkardığı sorunları ortadan kaldırmak, Geçiş Hakkı” ve “Tesis Paylaşımı” gibi konuları işler hale getirmek ve aradaki hız farkının açılmasını önleyerek AB’yi yakalamak gerekiyor…”

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yıldıray Gökkaya

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir