Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

Arttırılmış Gerçeklik

Arttırılmış Gerçeklik Alanında HoloLens’e Rakip Geliyor Olabilir

Microsoft, HoloLens ile arttırılmış gerçeklik sektöründe rakipsiz olmanın rahatlığını yaşıyor olabilir ancak Avegant, Microsoft’u yalnız bırakmayacak.

Yeni bir Silikon Vadisi girişimi olan Avegant geçtiğimiz günlerde taşınabilir VR başlıklı kulaklık tanıtmıştı ve şimdide HoloLens’e rakip olabilecek bir arttırılmış gerçeklik başlığı duyurdu. Başlık ışık alanı ekranı olarak adlandırılan yeni bir teknoloji ile çalışıyor.

Başlık şu anda araştırma prototipi olsa da Avegant bu prototipi tüketici ürüne çevirmek istiyor. Cihazın vizörü bir nev gözlerin önünüde süzülen bir film perdesi gibi işliyor. Cihaz HoloLens ya da Magic Leap’in prototipi gibi gerçek dünya ortamında sanal görüntüler oluşturmak üzere tasarlandı. Avegant’ın başlığında Magic Leap’in prototipinde kullanılan teknoloji kullanılıyor.

reklam

Başlığın, Microsoft’un başlığından tam olarak ne farkı var henüz bilinmiyor. Microsoft başlığında sanal gerçeklik firmaları tarafından da kullanılan standart stereoscopic 3D kullanıyor. Ancak Microsoft hiç bir zaman başlığın sanal görüntüler oluşturmak için nasıl bir ışık motoru kulandığını açıklamadı. Magic Leap’in CEO’su Rony Abovitz başlığın arttırılmış gerçeklik görüntülerini oluşturma şeklini eleştirmiş ve Magic Leap’in başlığının Microsoft’un başlığından çok daha iyi olacağını açıklamıştı.

MSI reklamı

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arttırılmış Gerçeklik

LG, çok hafif arttırılmış gerçeklik gözlüğünü 2021’de duyurabilir!

LG

LG, gündelik kullanımda hayatımızın parçası olan gözlüklerden, ağırlık olarak çok da farklı olmayacak AR (Arttırılmış Gerçeklik) gözlüğünü 2021 yılında tanıtmayı planlıyor. Gözlük, son zamanlarda Apple’ın da sızıntıları çıkan yeni gözlüğüne güçlü rakip olabilir.


İlginizi çekebilir: EMUI 11, “Dağıtılmış Teknoloji” ile cihazlar arası kullanım sunacak!

reklam

Japonya merkezli operatör şirketi NTT DoCoMo ile geliştirme faaliyetlerini sürdüren LG, ortaklığın meyvesi olarak yepyeni bir gözlük çıkarmayı planlıyor. ETNews’in raporuna göre gözlüğün ağırlığı sadece, 79.38 gram olacak.  Tipik gözlüklere nazaran (Ortalama bir gözlüğün ağırlığı 25 gram ile 51 gram arası değişebilir.) biraz daha ağır. Fakat piyasada bulunan çoğu AR (Arttırılmış Gerçeklik) ve VR (Sanal Gerçeklik) gözlüğüne göre hafif bir yapıda.

Yine Google’ın altında hizmet gösteren şirketlerden birinin ürünü olan Magic Leap One, 345 gramdan fazla bir ağırlığa sahipti. Sonuç olarak, geleneksel gözlüklerle kıyaslanamaz derecede hantal yapılarda ürünler görüyorduk. Şimdi ise LG’nin yeni dizaynıyla birlikte, saatler boyu takabileceğimiz konforlu bir cihaz tanıtılabilir.

LG NTT DoCoMo ile 5G iletişim ortaklığına gitmişti!

NTT DoCoMo daha öncesinde, 5G ve LTE teknolojileri geliştirmek amacıyla LG ile çalışmalarda bulunmuştu. Fakat herhangi bir açıklama yapmamıştı. Ortaya çıkan raporlar gösteriyor ki 2021 yılının içerisinde LG’nin yeni gözlüğü satışa çıkabilir.

Gözlükle ilgili henüz çok fazla bilgi açığa çıkmadı. İlerleyen zamanlarda yeni detaylar elbette gelecektir. Telefona bağlı olacağı veya ne denli bir yazılımla çalışacağı bile detaylanmış değil. Belli olan en belirgin detay iki firmanın arasındaki ortaklık.

Yakın dönemde Google ile iş birliğine giden North’un Focals adlı akıllı gözlüğü de yine benzer ağırlık değerlerini (72.57 gram) kullanıcılarına sunuyordu. Basit ve sade tasarımın yanı sıra sunmuş olduğu gelişmiş platform desteğiyle ilgi çekmeyi başarmıştı.

VR ve AR gözlükler hayatımızın parçası olabilir mi?

Akıllı gözlükler (VR ve AR), hayatımızın parçası haline gelmek için senelerdir gelişimini sürdürüyor. Hayatımızı kolaylaştırmak üzere yeni nesil araçlar ve yazılımsal geliştirmeler sunan ürünler artık sürekli yanımızda gezdirebileceğimiz ve kullanabileceğimiz tasarıma sahip olacak mı? Henüz bunu söylemek için çok erken. AR teknoloji sahası, dünyada hala genç ve gelişmesi gereken bir alan olarak görülüyor.

MSI reklamı
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

OnePlus Nord, arttırılmış gerçeklik ile tanıtılan ilk telefon olacak

OnePlus Nord

OnePlus, nihayet orta sınıfta tanıtacağı ilk model olacak olan Nord modeli için resmi lansman tarihini duyurdu. OnePlus tarafından yapılan açıklamaya göre cihaz, 21 Temmuz’da tanıtılacak. Fakat bu tanıtımı esas ilginç kılan detay ise, “arttırılmış gerçeklik” ile yapılacak olan ilk akıllı telefon lansmanı olacak olması.


İlginizi çekebilir: OnePlus, yeni TV modellerinin fiyatlarını doğruladı!

reklam

OnePlus Nord lansmanına katılacakları neler bekliyor

OnePlus Nord modelinin lansmanına katılacak olanları, arttırılmış gerçeklik ile desteklenen bir lansman tecrübesi bekliyor. Lansmana katılmak için ise, davetiye koduna ihtiyacınız var. Gerekli uygulamayı indirdikten sonra, bu davetiye kodu ile bir avatar belirleyerek ve kulaklıklarınızı takarak lansmana dahil olabiliyorsunuz. Ayrıca OnePlus, lansman öncesinde akıllı telefonunuzu tam şarj etmenizi ve stabil bir internet bağlantısına sahip olmanızı tavsiye ediyor.

Arttırılmış gerçekliğe sahip olacak olan OnePlus lansmanına katılmak isteyenler, bu link aracılığıyla uygulamayı indirip lansmana katılma girişiminde bulunabilirler. Önceleri sadece amiral gemisi modeller üreten OnePlus, bu lansman sonrası orta sınıf cihazlara da sahip olmuş olacak. Bakalım OnePlus, amiral gemisi segmentinde yakaladığı başarıyı, yeni orta sınıf cihazlarında da yakalamayı başarabilecek mi? Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

MSI reklamı
Devamını oku

Apple

Apple AR gözlükler tahminlere göre 2021 yılında çıkabilir!

Yazan:

Apple AR

Apple, arttırılmış gerçeklik ürünlerine yatırımı arttıracak gibi gözüküyor. İddialara göre firmanın Apple AR gözlüklerini 2021‘de çıkaracağı yönünde.


İlginizi çekebilir; Sony, Xperia 1 II’nin kamera özelliklerini gösteren bir video yayınladı!

reklam

2021 Mart-Haziran arası Apple AR gözlüklerinin çıkması hedefleniyor!

Arttırılmış gerçeklik ürünlerine yatırım yapmayı amaçlayan Apple, yeni gözlükleri Apple Glasses için geri sayıma başlamış olabilir. FrontPageTech isimli YouTube kanalının sahibi Jon Prosser, Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile, Apple AR gözlüklerinin 2021 yılında çıkmasını beklediğini açıkladı. Bir adet prototip ile de tanışan Jon Prosser‘in, yakın zamanda gözlüklerin arayüzünde kullanılan Starboard ile alakalı bir video çekeceğini de belirtti. Gözlüklerin kullanışlı olduğunu belirten Jon Prosser, gözlüğün 2021 yılı Mart-Haziran ayları arasında çıkmasının beklendiğini de iletti. MacRumors isimli internet sitesinde yer alan 2022 haberlerine de karşı çıkan fenomen ismin, gözlükler için umutlu olduğu da dikkatlerden kaçmadı.

Her ne kadar ortaya atılan iddialar güçlü olsa da, Apple her şeyi yoluna koymadan bu tarz bir atılıma girişmeyecektir. Zamanında Google‘ın başarısız olduğu bu denemeyi en iyi şekilde atlatmak istemeyen firma bazı kaynaklara göre de acele etmek istemeyebilir. AR konusunda da ciddiyetini koruyan firmanın, teknolojiyi baştan sona değiştirebilecek bu atılım için işini ince eleyip sık dokuduğunu belirtmek de yanlış olmaz. Bakalım tahminler ne yönde tutacak ve Apple AR gözlükleri bizlere sunulacak. Resmi kaynaklardan henüz açıklama gelmezken, Apple‘ın bilgilendirme yapıp yapmayacağı da merak konusu.

MSI reklamı
Devamını oku
Xiaomi Mi 10 banner