Sosyal medya

Diğer

Apple’a karşı davada Google ve Facebook Samsung’un tarafını tutuyor

samsung, apple, patent, temyiz

Samsung ve Apple arasındaki bitmek bilmez patent davaları bölüm bölüm devam ediyor. Her iki teknoloji devinin de sürekli olarak haksız patent kullanımı adına açtıkları davalara artık alıştık.

Lakin son davada beklenmedik bir gelişme yaşandı ve Facebook, Google, eBay, Dell, HP ve diğre Silikon Vadisi firmaları Samsung’un arkasında olduklarını açıkladı. Amerikan Federal Temyiz mahkesine verilen bir bildiri ile bu şirketler Güney Koreli firmayı desteklediğini açıkça dile getirdi.

reklam
MSI reklamı

samsung

2012 yılında jürinin verdiği kararla Samsung Apple’a patentlerini haksız kullandığı gerekçesi ile 1 milyar dolarlık ceza ödemek zorunda kalmış daha sonrasında yapılan araştırmanın ardından bu rakam 548 milyon dolara indirilmişti.

Firmaların verdiği brifingde şöyle yazıyor:

“Uygulanması durumunda mevcut karaın absürt sonuçlara yol açacağı bilinmelidir. Bu sonuçlar vesilesinde brifingde de yer verilen şirketler dahil kompleks teknolojiler ve onların bileşenlerinin geliştirilmesi adına yıllık milyarlarca dolar yatırım yapan pek çok şirkete yıkıcı bir darbe olacaktır.”

Apple’ın verilen brifinge yanıtı ise bildirgenin görmezden gelinmesi yolunda oldu. Özellikle Google’ı hedef alan firma Samsung’un Android işletim sistemi ile olan ilişkisi göz önüne alındığında Google’ın tarafsız olamayacağını iddia etti.

Nobody knows...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer

İstanbul Bilişim firmasının iflasına karar verildi!

Uzun süredir e-ticaret gündemini meşgul eden İstanbul Bilişim ile ilgili yargı kanadından önemli bir karar geldi. Bugün görülen davada konkordato talebi reddedilen İstanbul Bilişim’in iflasına karar verildi!


İlginizi çekebilir: Intel Alder Lake işlemcisi görüntülendi

reklam
MSI reklamı

Binlerce mağduru bulunan İstanbul Bilişim resmen iflas etti!

İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada, kamuoyunda “İstanbul Bilişim” olarak bilinen Retro Bilişim şirketinin konkordato talebi değerlendirildi. Duruşmada İstanbul Bilişim’in avukatlarının yanı sıra alacaklı firmaların avukatları ve bazı mağdurlar da hazır bulundu. Davalı tarafın sunduğu gerekçeleri yeterli bulmayan mahkeme heyeti, konkordato sürecini durdurarak şirketin iflasına karar verdi. 

İstanbul Bilişim’in savunmasında, firmanın İngiliz bir şirkete satışı konusunda anlaşma sağlandığı belirtilerek ön protokol imzalandığı ifade edildi. Alacaklı firmaların bir bölümü konkordato süresinin uzatılması yönünde görüş bildirirken, bir bölümü de konkordato teklifini kabul etmeyeceklerini belirtti. Son olarak sektör örgütü sıfatıyla davaya müdahil olan Tüketici Başvuru Merkezi de İstanbul Bilişim’in tüketici tarafında mağduriyete yol açtığını belirterek geçici mühlet talebinin reddini istedi.

Bütün görüşleri değerlendiren mahkeme heyeti, İstanbul Bilişim (Retro Bilişim) firmasına verilen geçici mühletin ve tüm tedbirlerin kaldırılmasına hükmetti. Ayrıca konkordato heyetinin görevine son verilmesini kararlaştıran mahkeme, şirketin iflasının açıklanmasını kararlaştırdı. Duruşmanın ardından mağdurlar adına açıklamalarda bulunan Tüketici Hakları Derneği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ise tüketici hukuku adına önemli bir karar verildiğini belirtti. İstanbul Bilişim’in teslim etmediği ürünlerden dolayı on binlerce mağdurun oluştuğunu ifade eden Ağaoğlu, alınan kararın ticaret hukukunda emsal oluşturacağını vurguladı.

Mağdurlar paralarını nasıl geri alacak?

İflas kararının Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanmasının ardından mağdurların oluşacak iflas masasına başvurması gerekiyor. Mal tespitinin ardından alacaklı listesi oluşturulacak ve paralarını alamayan İstanbul Bilişim mağdurlarına haciz yolu açılacak. Ancak mağdur sayısının bir hayli yüksek olmasından dolayı bu sürecin aylar, hatta yıllar alabileceği belirtiliyor.

Devamını oku

Diğer

MediaMarkt’ta ikinci beyaz eşya %20 indirimli!

Yazan:

MediaMarkt, MediaMarkt CLUB üyelerine özel yeni kampanyasını duyurdu. Kampanya kapsamında 13 – 25 Ekim tarihleri arasında iki veya daha fazla beyaz eşya alan müşterilere NET %20 indirim sağlanacak. Söz konusu kampanya hem fiziksel MediaMarkt mağazalarında hem de mediamarkt.com.trde geçerli.

Kampanya detayları neler?

13 – 25 Ekim tarihleri arasında MediaMarkt mağazaları veya mediamarkt.com.tr üzerinden Mediamarkt CLUB üyelerinin yapacağı iki veya daha fazla beyaz eşya alımlarında net %20 indirim uygulanıyor.  Kampanya kapsamında bulaşık makinesinden buzdolabına, çamaşır makinesinden kurutma makinelerine kadar pek çok üründen faydalanabiliyorsunuz.

reklam
MSI reklamı

MediaMarkt CLUB üyeliği avantajları

MediaMarkt CLUB üyesi olmanın birçok avantajı var. Dilerseniz öne çıkan ayrıcalıkları sıralayalım:

  • Hoş geldin kuponu

Üyelik sonrası MediaMarkt CLUB Hoş Geldin İndirim Kuponu ile alacağınız üründe indirim sağlayabilirsiniz.

  • Aldıkça kazan

Club üyeleri, yaptıkları alışverişlere göre hediye ürünler ve indirim kuponları kazanıyor

  • Uzatılmış iade süresi

Üyeler, 14 gün olan alışveriş sonrası iade taahhüdünü aynı şartlar geçerli olmak kaydıyla 28 gün olarak kullanabiliyor.

MediaMarkt Club üyeliğinin diğer avantajlarını görmek için tıklayın

Not: Bu içerik MediaMarkt desteğiyle hazırlanmıştır.

Devamını oku

Diğer

Lenovo, yeni etkinliğinin tarihini duyurdu!

Yazan:

lenovo tech world

Yılın son çeyreği teknoloji dünyası için her seferinde birçok etkinlikle ve tanıtımla dolu geçiyor. Bu yıl da pandemi sebebiyle üretimin azalmasına ve stokların tükenmesine rağmen birçok firma yeni ürünlerini bizlere tanıtmaktan vazgeçmedi. Önümüzde iPhone 12’lerin tanıtılacağı Apple’ın ‘Merhaba, Hız’ etkinliği dururken Lenovo, ‘Teknoloji Dünyası’ isimli etkinliğinin 28 ve 29 Ekim’de düzenleneciğini bildirdi.


İlginizi çekebilir: Apple, iPhone 12 serisi için 5G’yi seçti!

reklam
MSI reklamı

Lenovo: Herkes için daha akıllı teknoloji!

Önce Motorola, sonra da Lenovo resmi Twitter hesaplarının yaptığı paylaşımlarla varlığı netleşen etkinlik 2 gün sürecek. Bu yıl malum pandemi koşulları nedeniyle sanal olarak gerçekleştirilecek etkinliğe dileyenler buradan kayıt olabilir. Şirket, endüstri liderleri ve şirket içinden uzmanlar gibi birçok yetkilinin yapacağı ufuk açıcı konuşmaların yanı sıra yeni duyurular, ürünler ve özel içerik vaat ediyor.

İlk günkü etkinliğin teması pandemi koşullarından etkilenen şirketlerin teknoloji sayesinde nasıl ayakta kalabildiğiyken ikinci gün, yeni teknolojilerin günlük hayatımızı ve geleceğimizi nasıl değiştirdiğini konu alıyor. Bu sebeple şirketin iş, eğitim, uzaktan çalışma, eğlence ve oyun gibi birçok kategoride yenilikçi ürünlerini tanıtması bekleniyor.

Lenovo, kullanıcıları ilginç teknolojiler ve ürünler konusunda genellikle hayal kırıklığına uğratmıyor. Ancak geçtiğimiz yıllardan edindiğimiz tecrübelere göre tanıtılan bazı ürünlerin satışa çıkmaması da öne çıkan bir ihtimal, Özellikle dizüstü bilgisayar pazarında büyük öneme sahip şirketin etkinliğinden haberler geldikçe aktarmaya devam edeceğiz.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler