Sosyal medya

Donanım

Apple, iWatch’ın patentini aldı

Bundan bir süre önce 100 kişilik bir ekip tarafından bir akıllı saat geliştirdiği ortaya çıkan teknoloji devi Apple, bu haberlerle herkesi heyecanlandırmıştı. Bu konu hakkındaki haberler ise pek fazla olmadı. Bu da insanları bunun bir söylentiden ibaret olduğu düşüncesine itti. Ancak Apple’ın akıllı saat üzerinde çalıştığı bu saat için almaya başladığı patentlerle kesinlik kazandı.

İlk olarak geçtiğimiz ay Rusya’da isim hakkı için bir patent başvurusunda bulunan Apple, geçtiğimiz günlerde Japonya’da da iWatch’ın ticari isim hakları için bir patent aldı. Aslında bu patenti 3 Haziran tarihinde alan Apple’ın bu durumu ise geçtiğimiz günlerde Japonya Patent Ofisi tarafından duyuruldu.

reklam
MSI reklamı

Öte yandan akıllı saat pazarı bir hayli karmaşık bir hal almaya başladı. Geçtiğimiz haftanın başlarında Sony’nin akıllı saati SmartWatch 2’yi tanıtmasıyla başlayan haftada daha sonra Google ve Qualcomm’un da birer akıllı saat üzerinde çalıştığı haberleri ortaya çıkmıştı. Bakalım önümüzdeki günlerde daha neler göreceğiz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Kirin 9000, 24 çekirdekli Mali-G78 GPU ile geliyor!

Kirin 9000

Huawei, 22 Ekim tarihinde Çin’de Mate 40 ailesini, Kirin 9000 yonga setini ve yanında pek çok yeni aksesuarını kullanıcılara tanıtacak. Bu büyük etkinlikte Huawei’nin, 5 nm üretim teknolojisi ile üretilecek ilk yonga seti olan Kirin 9000 hakkındaki tüm detayları öğreneceğiz. Bugün ise bu yeni yonga seti hakkında bazı önemli özellikler ortaya çıktı.


İlginizi çekebilir: Huawei Mate 40 lansmanında yeni bir akıllı otomobil ürünü tanıtılacak!

reklam
MSI reklamı

Kirin 9000 hakkında neler biliyoruz?

Bugün, “NOH-NX9” kod adı ile Geekbench 5 OpenCL üzerinde yeni bir Huawei cihaz görüntülendi. Cihazın Huawei marka bir telefona ait olduğunun düşünülmesinin sebebi geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan sızıntılarda bu kod adının kullanılması. Huawei Mate 40 serisine ait bu kod adının OpenCL üzerinden aldığı puan 6430 olarak kaydedildi. Bu skora ilave olarak Kirin 9000, 24 çekirdekli Mali-G78 GPU ile birlikte gelecek.

Kirin 9000

Bu yılın mayıs ayında ARM, önceki nesil Mali-G77‘ye göre %25 performans artışı sağlayan Mali-G78’i piyasaya sürdü. Yetkililere göre Mali-G78 GPU‘nun %25 performans iyileştirmesinin %15’i 5 nm üretim sürecinden geliyor. Geri kalanı ise şirketin geliştirdiği dahili optimizasyonlar tarafından sağlanıyor. Ayrıca 5 nm üretim sürecinden geçen yonga setleri, önceki nesillere göre daha küçük boyutlarda olacak. Yetkililer ayrıca Mali-G78‘in %10 enerji verimliliği iyileştirmesi ve %15 makine öğrenim performansı artışı ile geleceğini söylüyor.

Kirin 9000‘in kullanacağı Mali-G78, Valhall mimarisi kullanıyor ve 24 çekirdeğe sahip. Önceki nesil Mali-G77‘nin 16 çekirdekli olduğu düşünüldüğünde bunun önemli bir iyileştirme olduğunu söyleyebiliriz.

Devamını oku

Donanım

TP-Link RE505X, Wi-Fi 6 destekli ilk menzil genişletici!

TP-Link RE505X

TP-Link, hem Wi-Fi 6 desteğine, hem de Mesh teknolojisine sahip yeni cihazı RE505X’i Türkiye’de satışa sundu. RE505X, yüksek Wi-Fi hızının yanı sıra TP-Link OneMesh destekli ürünlerle tüm evi kapsayan bir internet ağı oluşturabiliyor.


İlginizi çekebilir: TP-Link Tapo L510E akıllı ampül incelemesi

reklam
MSI reklamı

TP-Link RE505X, ölü bölge sorunu yaşayan kullanıcılar için çözüm sunuyor

RE505X, evinde ölü bölge sorunu yaşayan ve geniş kapsama alanı isteyen kullanıcılar için ideal bir çözüm. Wi-Fi 6 teknolojisinin (80211.ax) getirdiği daha yüksek Wi-Fi hızı, daha geniş kapsama alanı ve düşük gecikme süresi avantajlarını kullanıcılara sunan ürün, toplamda 1500 Mbps’ye (5 GHz bandında 1200 Mbps, 2.4 GHz bandında 300 Mbps) varan kablosuz bağlantı hızlarına ulaşabiliyor. Bu sayede çok sayıda cihazın ağa bağlı olduğu mekanlar da dahil olmak üzere; gecikmesiz ve bekleme olmadan tüm uygulamalar çalıştırılabiliyor. RE505X sinyal artırıcı, yönlendiriciye giden en hızlı bağlantı yolunu otomatik olarak seçiyor ve bu sayede ağın en yüksek hızda çalışmasını sağlıyor.

TP-Link’in Wi-Fi 6 destekli yeni sinyal artırıcısı, aynı zamanda bir erişim noktası (access point) olarak da görev yapabiliyor. Cihazda yer alan girişe bir ethernet kablosu takılarak ve AP (erişim noktası) modu seçilerek; mevcut kablolu bağlantı, kolayca çift bantlı ve yüksek hızlı bir kablosuz bağlantı haline getirilebiliyor. Ayrıca bu ethernet girişine kablo ile ağa bağlanabilen cihazlar da (akıllı TV, oyun konsolu, PC vb.) bağlanabiliyor.

RE505X (4)

TP-Link OneMesh desteği bu modelde de mevcut

RE505X modelinin sahip olduğu diğer bir önemli teknoloji ise, TP-Link OneMesh teknolojisi. Kolayca Mesh Wi-Fi ağı oluşturmayı sağlayan OneMesh teknolojisi ile, tüm evde kesintisiz ve tek bir ağ adı ve tek bir şifre ile dolaşmak mümkün oluyor. RE505X, OneMesh destekli bir yönlendiriciye bağlandığında Mesh Wi-Fi ağı da kurulmuş oluyor. Ayrıca TP-Link yetkilileri, OneMesh teknolojisinin sadece yeni satışa sunulan yönlendiricilerde yer almadığını; mevcut bazı yönlendirici modellerinin de yazılım güncellemeleri ile Mesh özelliğine kavuşabildiğini belirtiyorlar. Bunun için sadece donanım yazılımının (desteklenen modellerde) OneMesh sürümü ile güncellemesi yeterli oluyor. (OneMesh destekli modelleri öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.)

Türkiye’de raflarda yerini alan RE505X’in tavsiye edilen satış fiyatı ise, KDV dahil 88 Dolar olarak belirlenmiş durumda.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 

RE505X

TP-Link RE505X

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Samsung Exynos 9925, yüksek performanslı GPU ile gelecek!

Samsung Exynos 9925

Exynos, Samsung açısından Qualcomm’a bağımlılığı azaltırken diğer bir yandan bazı sorunlarıyla marka değeri açısından problemler oluşturuyor. Exynos serisi yonga setleri Qualcomm‘un Snapdragon 800 serisi yonga setlerinden genelde daha düşük bir performans veriyor. Fakat Exynos 9925 ile birlikte bu düşük performans ve pil tüketimindeki sorunlar çözülecek gibi görünüyor.


İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi Note 10 Pro, Android 11 tabanlı MIUI 12 alıyor!

reklam
MSI reklamı

Samsung Exynos 9925 kullanıcılara neler sunacak?

Samsung, kullanıcıların Exynos ile ilgili performans ve pil tüketimi sorunlarını dikkate alacak gibi görünüyor. Şirket, bunun için yeni Exynos serisinde oldukça büyük bir çaba gösteriyor. İlk olarak firma ARM çözümlerine güvenmeyi planlıyor ve bunun için ortaklaşa çip geliştirmek amacıyla bazı anlaşmalar imzaladı. İkincil olarak mobil video hızlandırıcıların oluşturulması için AMD‘nin desteğini aldı. Ice Universe‘e göre şirket, grafik tarafında AMD ile iş birliğinin ardından bu teknolojiyi Exynos 9925‘te kullanacak.

Samsung Exynos 9925

Geçtiğimiz yıl Samsung ve AMD, Samsung’un yonga setlerinde kullanılmak üzere RDNA grafik mimarisi üzerine anlaşmışlardı. Bu, gelecekte Mali GPU’ların daha güçlü bir şekilde kullanıma sunulması anlamına geliyor. Samsung Exynos 9925 ile ilgili henüz bir çıkış tarihi sızıntısı bulunmuyor. Ancak daha önce AMD ile iş birliği yapılan GPU çözümlerinin 2022’de geleceği konuşuluyordu. Bu söylentiler göz önüne alındığında yeni yonga setinin 2021’in ikinci yarısından daha önce tanıtılmayacağını söyleyebiliriz.

Samsung, 2021 yılı için 5 nm üretim teknolojisi kullanacak olan Exynos 2100 üzerinde çalışıyor. Tahminlere göre bu yonga seti, Snapdragon 875‘i performans tarafında geçemeyecek.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler